Gjithçka rreth basteve në Giants Gaming

Giants Gaming u formua në Målaga, Spanjë, në vitin 2008. Ekipi njihet zyrtarisht si Vodafone Giants. Sidoqoftë, ai njihet më gjerësisht si Gjigantë. Giants është një kompani profesionale eSports me bazë në Spanjë. Skuadra ka divizione që marrin pjesë në League of Legends dhe lojëra të tjera. Skuadra e League of Legends (LoL) merr pjesë në Serinë e Kampionatit Evropian të Ligës së Legjendave.

Më parë, organizata përdori dy ekipe eSport në Rainbow Six Siege, ku ata fituan popullaritet masiv. Një nga skuadrat nga Singapori garoi në Ligën Pro të Azisë Juglindore. Tjetri nga Spanja mori pjesë në kombëtaret spanjolle.

Gjithçka rreth basteve në Giants Gaming
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Giants Gaming Studio

Ka konkurrencë, argëtim dhe shumë përmbajtje me këtë ekipi më i mirë i eSports. Objektet përmbajnë studion e tyre të regjistrimit, e cila strehon ekspertizën audio-vizuale të divizionit të përmbajtjes, GGM Studios.

Disa nga shfaqjet më të njohura të ekosistemit të Giants prodhohen dhe transmetohen nga ky vend. Emrat më të njohur në eSports udhëtojnë nëpër grupet e tij të shumta, duke lejuar Giants Gaming të gjenerojë përmbajtje të pakufizuar të lidhur me operacionet e përditshme të klubit.

Gjigantët janë më shumë se thjesht atletë profesionistë; ata kanë një nga ekipet më të njohura të eSports në industri. Departamentet e ndryshme të kompanisë janë bashkuar në një atmosferë unike, transparente dhe të hapur, e krijuar posaçërisht për të krijuar sinergji të vazhdueshme.

Zyrat e klubit jo vetëm që janë të dizajnuara mirë për të ofruar të gjitha lehtësitë e nevojshme për punonjësit e kompanisë, por ato gjithashtu mund të vazhdojnë të rekrutojnë anëtarë të rinj.

Lojtarët e lojërave të gjigantëve

Lista e League of Legends ka pesë lojtarë. Midis anëtarëve janë Nubar Sarafian alias MAXLORE (nga Mbretëria e Bashkuar), Antonio' TH3ANTONIO Espinosa (Spanjisht) dhe Paul Lardin alias STEND (Frëngjisht). Lista përfshin gjithashtu dy trajnerë, Jose Miguel Pinto, alias FEARLESS (portugez) dhe Alejandro Fernandez-Valdes, alias JANDRO (Spanjisht).

KatĂ«r individĂ« pĂ«rbĂ«jnĂ« listĂ«n Valorant. BĂ«het fjalĂ« pĂ«r Adam "Jesse" Tvrtnek (Çek) dhe Batuhan Malgaç alias "Rusia" (turqisht). Dy lojtarĂ«t e tjerĂ«, Adolfo Gallego Hermida alias FIT1NHO dhe Fabian 'QUICK' Pereira Gomez, janĂ« spanjollĂ«.

Lista e Fighting Games është tërësisht spanjolle. Joan Namay Millones, alias Shanks, është një lojtar profesionist i Dragonballz për Giants Gaming. VEGAPATCH, i njohur zyrtarisht si Alfonso Martinez Pozo, është një lojtar profesionist i Street Fighter për Giants së bashku me Javier Sanabria Grueso, alias SH4RIN. José Mara Maté Moreno, alias CAIPER, është lojtari profesionist i Tekkenit të Giant.

Në Pokemon, Miguel Marti de la Torre, alias Sekiam përfaqëson Giants Gaming.

Lojërat më të forta të Giants Gaming

  • guximtar: Giants Gaming u bashkuan Trim nĂ« qershor 2020 me bĂ«rthamĂ«n e skuadrĂ«s sĂ« agjentĂ«ve tĂ« lirĂ« SuperStars, Yurii, donQ dhe Fit1nho, dhe mĂ« vonĂ« shtuan StarWraith dhe HITBOX pĂ«r tĂ« plotĂ«suar listĂ«n. MenjĂ«herĂ« pas kĂ«saj, Hitbox kaloi nĂ« stĂ«rvitje dhe u zĂ«vendĂ«sua nga Jonba. Ata do tĂ« sillnin anĂ«tarin e pestĂ« dhe tĂ« fundit tĂ« SuperStars, eXerZ, si njĂ« qĂ«ndrim pas disa shfaqjeve tĂ« mira nĂ« garat lokale. Ata patĂ«n disa rezultate tĂ« mira nĂ« EvropĂ« me kĂ«tĂ« formacion, por suksesi i tyre i vĂ«rtetĂ« erdhi nĂ« skenĂ«n spanjolle, ku ata do tĂ« arrinin nĂ« finalet e disa LVP Genesis Cups dhe pĂ«rfundime tĂ« larta nĂ« NGL Open dhe GameGune 22.
  • Liga e Legjendave: TĂ« Liga e Legjendave njĂ« pjesĂ« e korporatĂ«s u krijua nĂ« korrik 2012. Ata patĂ«n shfaqje mbresĂ«lĂ«nĂ«se nĂ« turne, duke pĂ«rfshirĂ« vendin e tretĂ« nĂ« DreamHack Valencia 2012 dhe The Siege.
  • Legjendat e Apex: Para Kampionatit tĂ« parĂ« BotĂ«ror nĂ« kĂ«tĂ« disiplinĂ«, GjigantĂ«t Apex Legends formacioni u publikua nĂ« gusht tĂ« 2019. Ekipi i Giants Gaming konkurron nĂ« mĂ«nyrĂ« rutinore nĂ« finalet e turneut ndĂ«rkombĂ«tar dhe Ă«shtĂ« skuadra e parĂ« dhe e vetme evropiane qĂ« fiton tre kualifikime evropiane ALGS.

Pse është popullor Giants Gaming?

Ekipi Giants Gaming ofron një gamë të gjerë lojërash për të bastuar. Prandaj, faqet më të mira të basteve eSports ofrojnë shanse të ndryshme. Aftësia e listës së Giant për të konkurruar në nivelet më të larta profesionale ka qenë kritike për suksesin e tyre.

Skuadra spanjolle përfaqëson një spektër të gjerë të arritjeve të yjeve të mëparshëm. Këto trashëgimi historike dhe marrëdhënie domethënëse kanë ndihmuar në rekrutimin e talenteve më të mira në listën e Giant. Këta faktorë kanë ndihmuar gjithashtu rritjen e ekipit, duke e bërë atë një nga opsionet më të njohura të basteve eSports.

Giants Gaming është bashkuar me disa marka ndërkombëtare për t'i ndihmuar ata të zgjerojnë skuadrën e tyre. Nike, KITKAT, NESQUIK, Chupa Chups dhe Burger King janë partnerët globalë të ekipit të Giants Gaming. Partnerët zyrtarë të ekipit eSports janë Maggi Fusian, Diesel Only the Brave dhe Hot Wheels. Drift, ndër të tjera, është një nga ofruesit e licencuar të lojërave të Giant, duke ndihmuar në nxitjen e markës.

Pse Giants Gaming është popullor për bast?

Giants Gaming ka pasur shumë sukses, veçanërisht në Dota 2. Ekipi është i njohur në Evropë dhe ka një ndjekës të fortë. Përqendrimi i tyre në vendosjen e tyre si një markë mbarëbotërore i ka ndihmuar ata të arrijnë edhe më shumë tërheqje.

Para se të angazhohen në ndonjë aktivitet bastesh në internet, lojtarët duhet të bëjnë detyrat e tyre të shtëpisë. Edhe pse asnjë ekip nuk mund të garantojë sukses, lojtarët mund të përfitojnë Këshilla për bastet online eSport ne cdo ngjarje. Individët mund t'i përdorin këto për t'u njohur me lojëra të caktuara.

Çmimet dhe rezultatet e Giants Gaming

Trima

Divizioni Valorant është ndër ekipet më të mira të eSports. Skuadra ka pasur disa fitore ndër vite. Në vitin 2021, Giants fitoi LVP-Rising Series # 3, por më vonë përfundoi i treti në Red Bull Home Ground # 2. Ekipi ishte gjithashtu i dyti në VCT 2021: Europe Stage 3 Challengers 2, duke fituar 11,000 dollarë.

Në vitin 2020, skuadra fitoi Seria Master Valorant Ftesa # 1, Guardianes GG Seria # 2 dhe LVP-Genesis Cup Vision. Ai ishte nënkampion në tre raste, përfshirë në LVP - Genesis Cup Viento. Dy rastet e tjera ishin LVP-Gemini Cup Fuego dhe GameGune 22.

League of Legends (LoL)

Skuadra ka disa fitore të dukshme, duke përfshirë Kupën Iberike në 2021. Ata gjithashtu fituan sezonin 21 të Superligës dhe Kupën Iberike 2020. Përveç kësaj, skuadra ka pasur rezultate të përziera. Ata dolën në vendin e dytë në tre raste; Kupa Iberike 2019, Vera e Masters Evropiane 2019 dhe Kupa Iberike 2018. Deri më tani, skuadra ka fituar mbi 85,000 dollarë në turne të ndryshëm.

Skuadra ka fituar edhe disa çmime. Në sezonin 18 të SuperLiga Orange, Attila u vlerësua si lojtari më i vlefshëm, ndërsa NightT fitoi Rookie of the Split në BE LCS Summer 2016. NightT u emërua gjithashtu në ekipin All-Pro të verës së BE-së LCS 2016. SMittyJ u nderua me ekipin e tretë All-Pro në verën e BE-së LCS 2016.

Kundër-Strike: Ofensivë Globale

Më 16 Mars 2020, Gro la pozicionin e tij organizativ për t'u fokusuar në stërvitje. Megjithatë, në prill të të njëjtit vit, lista e Giants Gaming u ble nga Re 9. Me kalimin e viteve, ekipi ka fituar mbi 3,000,000 dollarë në para nga gara të ndryshme. Një nga rezultatet më të dukshme ishte në PGL Major Kraków 2017, ku ata përfunduan të parët dhe morën gjysmë milioni dollarë në para.

Skuadra Ă«shtĂ« e suksesshme pĂ«r sa i pĂ«rket çmimeve dhe pozitave tĂ« fituara. PĂ«rfundoi i pari nĂ« Funspark ULTI 2021 dhe Festivalin e Sporteve tĂ« sĂ« Ardhmes V4 – Budapest 2021, ku fitoi respektivisht 150,000 dhe 169,000 dollarĂ«. PavarĂ«sisht se pĂ«rfundoi si nĂ«nkampione nĂ« Blast Premier: World Finale 202, skuadra mori 250,000 dollarĂ« nĂ« para. Ata pĂ«rfunduan tĂ« tretĂ«t nĂ« Major PGL Stokholm nĂ« 2021, por arriti tĂ« fitojĂ« njĂ« çmim prej 140,000 dollarĂ«. Giants Gaming fitoi Kampionatin BotĂ«ror tĂ« Intel Extreme Masters XV me njĂ« çmim tĂ« madh prej 400,000 dollarĂ«sh.

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur të Giants Gaming

  • MAXLORE: Nubar Sarafian Ă«shtĂ« njĂ« lojtar i League of Legends qĂ« kthehet nĂ« vendlindjen e tij pas njĂ« sezoni tĂ« mirĂ« nĂ« SuperligĂ« me Movistar Riders nĂ« 2021. Kur luajti nĂ« Misfits nĂ« 2017, ai u bĂ« njĂ« sensacion global dhe vazhdon tĂ« demonstrojĂ« nivelin e tij tĂ« lartĂ« vit pas viti .
  • JESI: Adam Tvrtnek Ă«shtĂ« njĂ« lojtar i shkĂ«lqyer profesionist i League of Legends. NĂ« pĂ«rvojĂ«n e tij dy vjeçare, Xhesi ka njĂ« rekord fitoresh me ekipet ku ka luajtur, duke fituar garat e pesĂ« niveleve B dhe C. Ai i ka kaluar muajt e fundit nĂ« UCAM, ku ka fituar çdo turne ku Ă«shtĂ« bashkuar.
  • RUSI: Batuhan Malgaç Ă«shtĂ« njĂ« lojtar profesionist Valorant qĂ« pĂ«rfaqĂ«son ekipin e famshĂ«m eSport, Giants Gaming. Lojtari turk dominoi garĂ«n nĂ« SpanjĂ« pasi shkĂ«lqeu nĂ« vendlindjen e tij.
  • Boshtet: Joan Namays Millones Ă«shtĂ« njĂ« lojtar profesionist i Dragonball Z pĂ«r Giants. Ai Ă«shtĂ« padiskutim mĂ« i miri. Ai Ă«shtĂ« i vetmi pretendent spanjoll qĂ« ka joshur tĂ« gjitha komunitetet e tjera tĂ« lojĂ«rave tĂ« SpanjĂ«s pĂ«r tĂ« dĂ«shmuar shfrytĂ«zimet e tij nĂ« EVO, gara mĂ« e madhe nĂ« botĂ« e lojĂ«rave luftarake. Ai pĂ«rfundoi i katĂ«rti nĂ« EVO, duke thyer tĂ« gjitha rekordet e mĂ«parshme.

Ku dhe si të bastni në Giants Gaming?

Një nga veprimet më të reja të njohura të basteve sportive janë bastet në eSport. Ka disa ndeshje që luhen çdo muaj duke përfshirë Giants Gaming. Të faqet më të mira të basteve eSports jepni shanse në çdo aspekt të lojës konkurruese. Bastet në ekipet e Giants Gaming mund të duken të ndryshme nga bastet tipike sportive, por ndërsa lojtarët mësohen me të, ata do të vërejnë se nuk ndryshojnë nga bastet në ndeshjet klasike.

LojtarĂ«t vendosin njĂ« bast eSports dhe fitojnĂ«. ËshtĂ« njĂ«soj si tĂ« vendosni dhe tĂ« fitoni njĂ« bast standard. LojtarĂ«t duhet tĂ« zgjedhin tregun e tyre tĂ« preferuar tĂ« basteve eSport dhe tĂ« kontrollojnĂ« shanset e eSports pĂ«r t'u siguruar qĂ« Ă«shtĂ« i pĂ«rsosur pĂ«r ta. Komuniteti, transmetimi i drejtpĂ«rdrejtĂ«, statistikat, mediat sociale dhe mĂ« shumĂ« nga prodhuesit mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« basteve elektronike eSports i bĂ«jnĂ« bastet nĂ« eSports njĂ« pĂ«rvojĂ« kaq argĂ«tuese.

Cila është strategjia më e mirë e basteve për këtë ekip?

Cilësia dhe sasia e basteve eSports të aksesueshme ndryshojnë ndjeshëm nga një libër sportiv në tjetrin. Bastet e ndeshjes, ose bastet mbi rezultatin e një loje ose një ngjarjeje më të rëndësishme, janë aktualisht lloji më i popullarizuar. Megjithatë, disa nga faqet më të mira të industrisë së basteve eSports, duke përfshirë 1xBet, Pixel.bet, Betwinner, po eksperimentojnë me bastet "live" ose "në lojë", të cilat përfshijnë vendosjen e basteve për ngjarjet që ndodhin gjatë ndeshjes.

Tregjet në lojë janë sfiduese për t'u ngritur dhe ruajtur sportet tradicionale. Kështu, do të duhet një kohë e gjatë përpara se të ketë zgjedhje të mira bastesh live për një gamë të gjerë ngjarjesh eSports në një gamë të gjerë rezervash.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi