Faqet kryesore të basteve të Apex Legends 2024

Apex Legends është një gjuajtës falas me shumë lojtarë nga Respawn Entertainment. Ai përmban një pamje unike të zhanrit Battle Royale. Lojtarët fillojnë me një sasi të kufizuar të shëndetit dhe municioneve, dhe ata duhet të pastrojnë armët dhe furnizimet nga armiqtë e rënë. Apex Legends është bërë një nga lojërat më të mëdha në kohët e fundit.

Loja u lëshua në shkurt 2019. Që atëherë, ajo ka fituar mbi 100 milionë lojtarë në mbarë botën. Aktualisht është loja numër një Battle Royale në Apple Store dhe Google Play. Një ekipi zhvilluesish nga Respawn Entertainment (studioja pas Titanfall) iu deshën gjashtë muaj për të zhvilluar lojën. Ata duhej të krijonin një motor të ri loje, të dizajnonin karaktere dhe harta dhe të ndërtonin një komunitet rreth lojës.

Faqet kryesore të basteve të Apex Legends 2024
Zhang Wei
ExpertZhang WeiExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rreth Apex Legends esport

Apex Legends është një lojë aksioni ku lojtarët garojnë në skuadra prej tre vetash. Çdo ekip përbëhet nga pesë personazhe të pajisur me armë dhe aftësi unike. Objektivi është të eliminoni të gjithë kundërshtarët duke qenë të kujdesshëm që të mos shkatërroni veten. Kjo do të thotë që qëllimi është të fitoni sa më shumë që të jetë e mundur duke luajtur për mbijetesën tuaj.

Loja luhet në disa harta, të cilat ndryshojnë në madhësi. Paraqitja e hartës do të ndikojë në mënyrën se si zhvillohen luftimet. Më konkretisht, mund të prisni më shumë mundësi për të anashkaluar armiqtë kur harta është më e vogël, me më shumë pika mbytjeje dhe më pak vende për mbulim.

Komuniteti i internetit

Lojtarët mund të krijojnë dhe të bashkohen me klane. Klanet funksionojnë si repartet në lojëra të tjera dhe i ndihmojnë lojtarët të gjejnë njëri-tjetrin dhe të komunikojnë. Nëse lojtarët ndalohen nga serverët, ata mund të transferohen shpejt në një server tjetër. Një lidhje e qëndrueshme në internet është e nevojshme për të shijuar një sesion të shkëlqyer lojrash në internet.

Pse është popullor Apex Legends?

Apex Legends është bërë loja me rritjen më të shpejtë në histori. Ajo që e bën atë kaq të suksesshëm është thjeshtësia e lojës. Nuk ka mikrotransaksione ose kuti të plaçkitjes. Lojtarët mund të zgjedhin karakterin dhe ekipin e tyre përpara se të hidhen në betejë. Dhe duke qenë se është falas për të luajtur, lojtarët nuk duhet të shqetësohen për shpenzimin e parave reale.

Loja është e lehtë për t'u kuptuar. Është një lojë me qitje që përdor strategji për të fituar në vend që të qëllojë fillimisht dhe të kuptojë se si të mbijetojë më vonë. Në këtë lojë, ju shpërbleheni për njohjen e armikut tuaj. Ju merrni pikë për vrasjen e armiqve dhe thirrjen e strategjive për shokët e skuadrës.

Lojtarët që duan më shumë thellësi mund të blejnë artikuj me para të vërteta të quajtura 'pako' dhe të fitojnë armë të reja, bashkëngjitje, emblema dhe sende të tjera kozmetike.

Luajtja e Apex Legends në internet

Tani mund të luani Apex Legends në internet pa pasur nevojë të shkarkoni ose instaloni asgjë. Kjo do të thotë që nuk duhet të shqetësoheni për instalimin e viruseve ose malware. Gjëja e parë që duhet të bëni nëse dëshironi ta luani lojën në internet është të siguroheni që keni një lidhje interneti. Mund të përdorni çdo rrjet Wi-Fi ose planin tuaj të të dhënave celulare.

Më pas, vazhdoni dhe hapni shfletuesin Google Chrome ose çdo shfletues të preferuar në kompjuterin/laptopin tuaj.

Pasi të hapet, kërkoni "Google Apex Legends". Klikoni mbi të dhe zgjidhni 'Lojërat'. Tani jeni gati për të luajtur Apex Legends në internet. Ndërfaqja e lojës do t'ju prezantojë me opsionet e lojës si formimi i ekipeve, bashkimi me klanet dhe përfshirja në konkurrencë.

Bast në Apex Legends

Ka shumë mënyra për të luajtur Apex Legends, nga ndeshjet solo deri te betejat ekipore. Në mënyrë të ngjashme, ka edhe disa opsione bastesh në dispozicion të kumarxhinjve.

Për të marrë pjesë në procesin e basteve, fillimisht duhet të regjistroheni në një faqe interneti të lojërave të fatit për esports. Më pas, mund të vendosni baste në lojëra ose ngjarje të ndryshme.

Ju do të jeni në gjendje të zgjidhni nga koeficientët e drejtpërdrejtë, bastet mbështetëse ose bastet e së ardhmes. Si rregull i madh, nëse doni të vini bast për diçka që po ndodh tani, duhet të shkoni me koeficientët e drejtpërdrejtë. Sidoqoftë, nëse do të bëni parashikime për ngjarjet e ardhshme, duhet të përdorni baste mbështetëse dhe baste të së ardhmes.

Si punon

Dallimi kryesor midis këtyre dy llojeve të basteve është koha e tyre. Shanset e drejtpërdrejta vendosen në të njëjtën kohë kur ndodh ngjarja.

Për shembull, nëse vini bast për rezultatin e Apex, do të vendosni bastin tuaj ndërsa shikoni ndeshjen. Nga ana tjetër, bastet prop Apex bazohen në statistikat dhe tendencat aktuale. Ata zakonisht kërkojnë më shumë kërkime sesa të japin një shans në një lojë live.

Lojtarët dhe ekipet më të mira të Apex

Me publikimin e sezoneve dhjetë dhe njëmbëdhjetë të Apex Legends, numri i lojtarëve ka vazhduar të rritet. Shifra pritet të rritet ndërsa presim sezonin 12. Tashmë ka disa lojtarë të njohur në mesin e një milion, dhe më poshtë janë disa prej tyre me numrat e tyre ID të lojtarëve:

Shtetet e Bashkuara

 • Ryan Boyd - Reptar
 • Bryan McCarthy -iShiny

Suedia

 • Simon Bellini - Vaifs
 • John Håkansson-hAKIS

Kili

 • Tomás Concha-Ujku

Lojtarët gjithashtu kanë formuar ekipe për të konkurruar me njëri-tjetrin profesionalisht. Më poshtë është një listë e skuadrave më të mira, së bashku me numrin e turneve në të cilat kanë përfunduar:

 • Team Liquid- 2117 Turne
 • Turne Fnatic- 988
 • Gjenitë e Keqe- Turne 906
 • Natus Vincere- 571 Turne
 • Virtus.pro- 566 Turne

Pse loja është e dashur nga lojtarët?

Apex Legends është një qitës me shumë lojtarë, i mbushur me aksion, ku deri në pesëdhjetë lojtarë hidhen së bashku në një hartë. Qëllimi i lojës është që secili lojtar të jetë njeriu i fundit në këmbë. Pjesa argëtuese është se lojtarët mund të zgjedhin mes personazheve në gjashtë klasa të ndryshme. Çdo klasë ka grupin e vet të armëve dhe aftësive.

Për të ndihmuar në fitimin e betejave, do t'ju duhet gjithashtu të zhbllokoni pajisje të reja. Të gjithë këta faktorë sjellin një emocion të jashtëzakonshëm për lojtarët. Ata gjithashtu ofrojnë mundësi të shumta për të bastuar entuziastët e basteve. Fakti që është një lojë relativisht e re gjithashtu e bën atë emocionuese.

A ka një turne Apex Legends për të bastuar?

Aktualisht nuk ka plane për një Kupë Botërore zyrtare Apex Legends. Megjithatë, tifozët kanë filluar të organizojnë turne jozyrtare në mbarë botën. Disa nga këto ngjarje madje kanë tërhequr dhjetëra mijëra pjesëmarrës.

Do të ishte mirë të shihje ndonjë konkurrencë zyrtare me një bazë të madhe lojtarësh. Ka disa arsye pse një Kupë Botërore mund të jetë një ide e mirë. Për shembull, mund të inkurajojë më shumë lojtarë që t'i bashkohen lojës. Ai gjithashtu mund të sjellë vëmendje të re për titullin dhe të rrisë popullaritetin e tij.

Pyetja mbetet nëse një Kupë e Botës do të ndodhë apo jo. Edhe nëse ndodh, sa i madh do të jetë? A do të tërheqë të njëjtën sasi lojtarësh si turneu i Fortnite?

Një nga turnetë kryesore është Kampionati Global i Serive Apex Legends. Konkursi ka një grup çmimesh prej 1,000,000 dollarë. Ekipet zgjidhen për kampionatin bazuar në performancën e tyre të mëparshme në pikët kumulative ALGS, Playoff-et e Circuit Dimëror dhe pjesëmarrjen në garat në internet të shansit të fundit të kampionatit.

EA njoftoi financimin e mëtejshëm të ngjarjeve më 18 maj 2021. Paketat e lëkurës kontribuojnë në grupin e çmimeve, me një rritje maksimale prej $2,000,000 në të gjitha rajonet. Amerika e Veriut dhe Amerika e Jugut janë rajonet më të vlerësuara në kampionat.

Bast mbi Apex Legends në librat online të sporteve elektronike

Bastet në Apex Legends nuk janë aspak të ndryshme nga bastet në esports të tjerë ose esports në përgjithësi. Do të ndihmonte nëse do të kuptonit rregullat bazë të lojës dhe do të zgjidhnit librarinë më të përshtatshme të Apex esports. Përshtatshmëria e një ofruesi ndryshon nga një lojtar në tjetrin. Një libër esports që u përshtatet lojtarëve në SHBA, për shembull, mund të mos jetë domosdoshmërisht i përshtatshëm për lojtarët në Afrikë.

Një ofrues i mirë duhet të jetë i disponueshëm në gjuhën tuaj. Faqja e tyre e internetit duhet të jetë shumë e përgjegjshme dhe e lehtë për t'u lundruar. Mënyrat e pagesës duhet të jenë të përshtatshme për bastdhënësin dhe transaksionet duhet të jenë të ulëta nëse nuk mungojnë. Mbështetja e klientit duhet të jetë e nivelit të lartë.

Një licencë e vlefshme operimi është gjithashtu e rëndësishme. Dhe, sigurisht, të kesh tregje të gjera bastesh Apex Legends është një domosdoshmëri.
Disa nga ofruesit e rëndësishëm të basteve Apex të listuara nën markën e renditjes së kazinosë përfshijnë Bet365, Betfair, GVC, Paddy Power, Sportsbet, William Hill, 888sport dhe Ladbrokes.

Ndiqni ekipet më të mira të Apex Legends dhe bast me saktësi

Për të vënë bast mirë në një lojë duke përdorur një bastevënës online esports, ju duhet njohin skuadrat dhe performancën e tyre të kaluar për të bërë një parashikim.

Cilat janë disa skuadra të shquara për të vënë bast në këtë esport?

Apex Legends është bërë shumë popullor që nga publikimi i tij. Aktualisht ka mbi 50 ekipe zyrtare të Apex në të gjithë globin. Disa prej tyre sponsorizohen nga kompani apo marka të lojërave, ndërsa të tjerat janë grupe të pavarura që luajnë së bashku.

Ju mund t'i identifikoni shpejt këto ekipe me emrat, logot dhe uniformat dhe ngjyrat unike të tyre. Këto ekipe konkurrojnë kundër secilit tjera në turne dhe ndeshje sfidash. Këtu janë tre skuadrat më të mira të Apex Legends:

Mashtrues (Evropë)

Rogue është një nga ekipet më të suksesshme evropiane të Apex Legends. Ekipi u formua në vitin 2016 kur tre miq vendosën të krijonin një organizatë esports. Që atëherë, ata kanë fituar disa tituj të mëdhenj, duke përfshirë ESL Një Kampionati i madh i Nju Jorkut 2018 dhe Kampionati i Sezonit 1 të Serisë Sfiduese të Amerikës së Veriut 2019.

Sekreti i ekipit (Kinë/Azi)

Sekreti i ekipit është një tjetër ekip kinez i Apex Legends që ka qenë rreth e rrotull për shumë kohë tani. Filloi si një ekip i APEX League në vitin 2015. Në vitin 2017 u bë pjesë e Overwatch League, ku konkurroi deri në vitin 2019.

Luminosity Gaming (Amerika e Veriut)

Luminosity Gaming është një tjetër ekip i shquar i Apex Legends të Amerikës së Veriut. Ata kanë pasur shumë arritje gjatë viteve të fundit. Për shembull, ata ishin skuadra e parë e NA që arriti në finalet e mëdha në 2018.

Në përgjithësi, këto ekipet e esports ishin në sporte të tjera përpara se Apex të lëshohej. Ata ishin adoptues të hershëm të lojës dhe e kanë zgjeruar dominimin e tyre në sferën e Apex Legends.

Pro dhe kundra

Loja e Apex Legend është jashtëzakonisht e shpejtë, duke e bërë lojën shumë më të këndshme se shumë të tjera. Ky është një nga avantazhet më domethënëse të Apex Legends Fortnite. Jeni vazhdimisht duke u përpjekur të gjeni lojtarë të tjerë ose thjesht po ikni prej tyre.

Nuk ka kampim sepse duhet të lëvizësh shpejt për të mbijetuar. Kjo shton një element strategjie në lojë, duke e bërë atë edhe më të mirë. Gjithashtu, ka shumë armë të ndryshme në lojë, si pushkë gjahu, pushkë sulmi, pushkë snajper, raketahedhës etj.

Të gjitha këto armë ndihen mirë kur gjuajnë dhe duken gjithashtu fantastike. Ka gjithashtu shumë automjete të ndryshme si tanke, biçikleta fluturuese dhe avionë. Të gjitha këto gjëra mblidhen për të krijuar disa ndeshje emocionuese. Çdo ndeshje zgjat rreth 10 minuta ose më shumë, dhe pas çdo loje, ju do të merrni një shpërblim të quajtur Battle Stars.

Sa herë që fitoni tre yje të betejës, do të zhbllokoni një lëkurë karakteri për profilin tuaj në lojë, ku mund të zgjidhni midis gjashtë personazheve, duke përfshirë Tracer, Winston, Genji, Torbjorn, Hanzo dhe Pharah. Në përgjithësi, loja e lojës është e pabesueshme.

Pro

 • Lojë e këndshme
 • Veprim me ritëm të shpejtë
 • Grafika të shkëlqyera
 • Shumë lojtarë
 • Lirë për të luajtur

Kundër

 • Shumëllojshmëri e kufizuar e armëve
 • Nuk ka modalitet jashtë linje
 • Mungesa e opsioneve të personalizimit
 • Rënia e rastësishme e presë mund të jetë e bezdisshme

Kuptimi i shanseve të basteve të Apex Legends

Sa duhet të bastoj në Apex Legends? Shanset ndryshojnë gjithmonë dhe mund të jetë e ndërlikuar të kuptosh se çfarë kuptimi kanë. Çfarë do të thotë -1.5% ose +1.5%? Si t'i llogaris fitimet e mia?
Ju mund të përdorni dy lloje të ndryshme shanse për bastet tuaja: Koeficientët Amerikan dhe Shanset Dhjetore.

Shanset Amerikane janë shanset më të përdorura të basteve në Amerikën e Veriut. Është gjithashtu më e lehtë për t'u kuptuar. Në këtë lloj shanse, ju merrni një ide se sa pikë do t'ju nevojiten për të fituar, por jo saktësisht se sa para do të keni fituar kur të fitoni.

Nëse do të vendosni një bast 10-cent në 5/2, kjo do të thotë se do të fitoni 40 cent, të barabartë me 5 pikë nëse fitoni. Do të fitonit katër herë më shumë sesa keni vënë bast, që do të thotë se do të përfundonit me 20 cent (për një pagesë totale prej 50 cent).

Shanset dhjetore janë më të sakta se shanset amerikane. Ata ju japin shumën e saktë të parave që do të merrni nëse fitoni, duke përfshirë qindarkat dhe madje edhe cent. Pra, le të themi se keni vënë bast në Apex me dy shanse dhjetore. Kjo do të thotë që ju mund të fitoni diku nga 0,01 $ në 100,00 $, në varësi të rezultatit tuaj përfundimtar. Nëse humbisni, do të humbisni vetëm 1,00 dollarë.

Këshilla dhe truke bastesh

Është e vështirë të parashikohet se si do të ndryshojnë bastet e Apex Legends në muajt e ardhshëm.

Turnetë me siguri do të adoptojnë formate të reja, lojtarët do të zhvillojnë strategji të reja dhe krijuesit e lojërave do të lëshojnë funksionin e lobit të personalizuar, i cili do të transformojë plotësisht skenën.
Këtu janë idetë e lojërave të fatit që mund t'i përdorni tani për t'ju ndihmuar të filloni sa më mirë kur bastet apex legends:

 • Provoni ta luani vetë lojën: Pasi të luani lojën, do të keni në majë të gishtave të gjitha këshillat dhe truket e lojës. Ju do të parashikoni rezultatin e lojës në mënyrë efektive, veçanërisht live më së miri, duke marrë parasysh se si po shkon ndeshja.
 • Kur zgjidhni një shërbim bastesh, merrni kohën tuaj: Mos zgjidhni shërbimin e parë të shkëlqyer bazuar në atë që keni parë në reklama. Përveç kësaj, duke krahasuar ofertat e më të njohurve bast online esports kompanitë, leximi i raporteve të testeve në bastebërësit dhe shikimi i komenteve në forume të ndryshme bastesh mund t'ju ndihmojnë të merrni një vendim të informuar.
About the author
Zhang Wei
Zhang WeiAreas of Expertise:
eSporte
About

Zhang Wei, i njohur më mirë në arenën e Esports si "DragonMaster", ka gdhendur një vend si një udhëheqës i mendimit në udhëkryqin e kazinove online dhe Esports. Me një instinkt të pagabueshëm për trendet, e kombinuar me një vëmendje të përpiktë ndaj detajeve, ai është njëkohësisht një strateg dhe një vizionar në këtë fushë.

Send email
More posts by Zhang Wei

Të rejat e fundit

Ngritja dhe poshtërimi i Destroyer2009: Një zhytje e thellë në hakerin më famëkeq të Apex Legends
2024-03-22

Ngritja dhe poshtërimi i Destroyer2009: Një zhytje e thellë në hakerin më famëkeq të Apex Legends

Përralla e Shkatërruesit 2009 fillon në dhjetor 2023, me praninë e tyre në Apex Legends duke u bërë një shqetësim i dukshëm. Fillimisht, ky individ u përqendrua në përdorimin e mashtrimeve në lobe të renditura, duke fituar famë për lojën e tyre shkatërruese. Ndërsa aktivitetet e tyre u zgjeruan, Destroyer2009 u bë një figurë e shquar brenda komunitetit, veçanërisht pasi synoi lojtarë të profilit të lartë si ImperialHal dhe HisWattson në shkurt 2024.

Sezoni 20 i Apex Legends: Breakout - Karakteristika të reja, përmirësime të legjendës dhe modaliteti i performancës
2024-02-13

Sezoni 20 i Apex Legends: Breakout - Karakteristika të reja, përmirësime të legjendës dhe modaliteti i performancës

Apex Legends është rikthyer me vitin e pestë të betejave nëpër Outlands, dhe Sezoni 20, Breakout, sjell ndryshime emocionuese të lojës për të gjitha legjendat ikonike. Ky sezon prezanton një sërë përditësimesh, duke përfshirë përmirësimet e legjendave, sistemet e ripërpunuara të krijimtarisë dhe armaturës, kthimin e rimbushjeve të renditura dhe më shumë.