Faqet kryesore të basteve të League of Legends 2024

League of Legends (LoL) është bërë një nga lojërat më të njohura në historinë e lojrave, me miliona që luajnë për orë të tëra çdo ditë. Është një arenë beteje në internet me shumë lojtarë (MOBA) e lëshuar nga Riot Games në 2009. Ajo u integrua si një eSport në Lojërat Botërore Kibernetike katër vjet më parë.

Loja kombinon veprim dhe strategji me ritme të shpejta që mund të mos i gjeni askund tjetër. Së bashku me këtë vijnë një mori karakteristikash të tjera që e bëjnë atë të veçantë për shumë lojtarë. Elementë të tjerë argëtues të lojës përfshijnë aftësinë për t'u bashkuar me sallën e pritjes dhe për të parë përmbajtje të transmetimit, të tilla si filma dhe shfaqje gjatë lojës. LoL në fakt konsiderohet të jetë MOBA më e njohur në botë.

Faqet kryesore të basteve të League of Legends 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Bastet e League of Legends 2024 : gjithçka që duhet të dini

Liga e Legjendave, ose LoL, siç është shkurtuar, është një lojë video në arenën e betejës në internet me shumë lojtarë të publikuar nga Lojra Riot. Ajo u publikua zyrtarisht më 27 tetor 2009. Loja luhet ose si një lojtar i vetëm (solo) ose me dy ekipe me nga pesë lojtarë secila.

Loja bazohet në një betejë të vazhdueshme online midis dy ekipeve me pesë lojtarë, me lojtarët që fillojnë si "të rinj" dhe shkojnë drejt kampionëve të plotë duke përdorur pikë eksperience, ose XP siç quhet në lojë.

Një lojtar fiton përvojë duke vrarë miqtë e ekipit kundërshtar, të shënuar si "mish", në fillim të lojës dhe më pas vret lojtarët. Pikët e përvojës i jepen lojtarit me vrasjen më të fundit. Loja fitohet nga skuadra që vret gjeneralin e ekipit kundërshtar.

Elementë të rëndësishëm të lojës

League of Legends janë lojërat më të mëdha esports që sillen rreth grumbullimit të arit, përvojës dhe niveleve. Loja përdor këta tre faktorë për të përcaktuar se sa mirë po ecni. Ari është më i zakonshmi nga këto statistika, ku nivelet janë statistika e dytë më e zakonshme, ndërsa përvoja nuk përdoret aq shumë.

Totali i arit i ekipit tuaj do të përcaktojë sa herë mund të blini artikuj, ndërsa niveli juaj përcakton se çfarë artikujsh mund të blini në çdo dyqan ekipi.

Ari fitohet duke vrarë përbindëshat ose minionët që gjenden në çdo korsi të hartës. Pikët e përvojës fitohen duke qëndruar pranë xhunglës tuaj ose duke vrarë kampionët e armikut në çdo korsi të hartës, ndërsa niveli lart do t'ju japë një rritje të përhershme të statistikave që qëndrojnë edhe pas vdekjes.

Gjeni bastebërësit e përsosur të League of Legends

Bastet në League of Legends janë një nga mënyrat më të zakonshme dhe më të njohura për t'u argëtuar në bastet e sporteve. Ka shumë liga profesionale të disponueshme për bastorët, si LPL, LCS dhe CBLoL.

Ku të kërkoni bastet LoL

League of Legends është një lojë popullore dhe ka shumë mënyra për të vënë bast në këtë lojë. Uebsajtet më të famshme të basteve për LoL janë Betway, Bet365 dhe Unibet. Këto faqe ofrojnë shanse për gjithçka, nga harta e ardhshme deri te fituesit e ndeshjeve specifike.

Por ju mund të gjeni edhe baste të League of Legends në faqe të tjera lojrash, qindra prej tyre, në fakt. Lexoni komentet në internet të faqeve të ndryshme të basteve për të ditur se cilat i përshtaten nevojave tuaja.

Llojet e basteve në League of Legends

Ka shume lloje të ndryshme bastesh në League of Legends. Këto përfshijnë opsionet më të zakonshme, të tilla si kush do të fitojë, kush do të vdesë i pari dhe kush do të jetë kampioni i ardhshëm. Ka gjithashtu më shumë baste të veçanta me kushte specifike si "kush do të jetë personi i fundit që do të vdesë" ose "a do të ketë një dragua në çdo moment gjatë kësaj loje"

Pse bastet LoL janë kaq të njohura?

League of Legends ka qenë vazhdimisht një e preferuar e audiencës që nga publikimi i saj në 2009. Është një nga lojërat më të njohura atje dhe nuk është e vështirë të kuptosh pse. Loja përmban njohuri të thella, karaktere karizmatike dhe pamje të bukura të kombinuara me lojën konkurruese që i bën lojtarët të kthehen. Nuk është çudi që kaq shumë njerëz po përpiqen çdo ditë në këtë titull të madh.

Ju gjithashtu mund të luani The Rift në celular, gjë që e ka bërë këtë lojë më të popullarizuar - mund ta merrni lojën me vete kudo që të shkoni. Bast esport celular është i madh në të gjithë botën, prandaj edhe shumë lojëra të tjera bënë versione celulare të lojërave të tyre për PC.

Komuniteti i internetit i League of Legends

League of Legends është një nga titujt më të suksesshëm në historinë e eSports, me mbi 100 milionë lojtarë në muaj. Vetë loja ka evoluar me kalimin e kohës, por komuniteti që rrethon këtë titull gjithashtu ka ndryshuar.

Komuniteti online i kësaj loje esports dikur dominohej nga mijëvjeçarë, kryesisht meshkuj të bardhë midis 18 dhe 35 vjeç. Me kalimin e kohës, ai evoluoi në një bazë të larmishme lojtarësh të përbërë nga njerëz nga të gjitha sferat e jetës dhe raca të ndryshme.

Në ditët e sotme, njerëzit po kërkojnë diçka më shumë sesa thjesht të luajnë lojëra; ata po kërkojnë mënyra për t'u lidhur me lojtarët e tjerë. Kur një lojtar vjen në League of Legends, ata e dinë se do të mirëpriten në një komunitet që do t'u japë atyre një shans për të konkurruar dhe argëtuar. Kjo jo vetëm që i ndihmon ata të lidhen me të tjerët, por gjithashtu i ndihmon ata të forcojnë identitetin e tyre.

Luajtja e League of Legends në internet

Për të luajtur LoL, duhet të shkarkoni aplikacionin League of Legends në pajisjen tuaj dhe të krijoni një llogari me Riot Games. Do t'ju duhet një desktop ose laptop, një TV inteligjent ose një pajisje celulare që mbështet aplikacionin.

Pastaj thjesht hapni aplikacionin në pajisjen tuaj dhe zgjidhni "regjistrohu" nga ekrani kryesor për të krijuar një llogari. Nëse dëshironi të luani me njerëz të tjerë, sigurohuni që lidhja juaj e internetit të jetë mjaft e shpejtë për lojëra me shumë lojtarë.

Lojtarët më të mëdhenj të League of Legends për të cilët ia vlen të vihet bast

League of Legends është një lojë masive në internet me shumë lojtarë që kërkon aftësi të ndryshme, duke përfshirë strategjinë, punën në grup, aftësitë dhe reflekset. Që nga fillimi i saj, loja ka parë superyje që vijnë e shkojnë.

Megjithatë, disa emra janë sinonim i kësaj loje. Një nga lojtarët më të mirë të ligës së legjendave në këtë lojë është Lee "Faker" Sang-Hyeok. Ai ka fituar gara të shumta dhe ka qenë lojtari më i mirë për pesë vite radhazi. Lojtarët e tjerë kryesorë përfshijnë si më poshtë:

 • Bjergsen
 • Karsa
 • Smeb (në pension)
 • Perkz
 • I turpshëm
 • Fillestar
 • Rekkles
 • Uzi
 • Kapelet
 • Vizicsacsi

Pse lojtarët pëlqejnë të luajnë LoL?

League of Legends është një shembull unik sesi dizajni evoluon për të përmbushur nevojat në ndryshim të lojtarëve të tij. Loja vazhdon me përparimet teknologjike dhe tendencat e tregut duke ruajtur një skenë konkurruese gjithnjë në rritje. Kjo krijon një përvojë shumë argëtuese nga fillimi në fund.

Një arsye tjetër pse lojtarët e duan League of Legends është se është një lojë me shumë lojtarë. Kjo lloj loje i lejon lojtarët të punojnë së bashku me shokët e tyre për të pasur sukses. Në këtë mënyrë, ata kanë shumë për të mësuar nga njëri-tjetri dhe të shoqërohen. Jo të gjitha videolojërat vijnë me këtë nivel të aspektit social.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, lojtarët e duan LoL për shkak të natyrës së saj konkurruese. Në këtë lojë, ekipet konkurrojnë kundër njëri-tjetrit në mënyra të ndryshme. Është një lojë strategjie ku lojtarët luftojnë për fitore. Qëllimi përfundimtar është të shkatërroni lidhjen ose bazën e ekipit kundërshtar. Po, bukuria e çdo loje qëndron në konkurrencën.

Gjithçka rreth Kampionatit Botëror të League of Legends

Përgjigja është po. Njihet si Kampionati Botëror i Ligës së Legjendave, dhe mbahet çdo vit. Ngjarja nuk ka një datë dhe vend të caktuar fillimi, por zakonisht mbahet në Evropë ose Amerikën e Veriut në shtator ose tetor. Që nga inaugurimi i tij në vitin 2011, numri i ekipeve pjesëmarrëse në turne është rritur vazhdimisht.

Kampionati i parë Botëror i Ligës së Legjendave (2011) kishte tetë ekipe, ndërsa edicionet e 2012 dhe 2013 panë respektivisht 12 dhe 14 ekipe që luftuan për titullin e lakmuar.

Midis 2014 dhe 2016, gjithsej 16 ekipe morën pjesë në turne. Ky numër do të rritet në 24 midis 2017 dhe 2019. Megjithatë, në 2020 dhe 2021, numri i pjesëmarrësve ra me dy.

Për sa i përket shikueshmërisë, miliona fansa në mbarë botën janë akorduar për ta parë Kampionati Botëror i Ligës së Legjendave. Në vitin 2018, rreth 100 milionë njerëz e ndoqën ngjarjen. Ky është një tregues se sa popullor dhe i spikatur është kampionati.

Duke parë grupin e çmimeve, kjo e bën turneun edhe më të madh. Secila nga katër skuadrat më të mira merr pjesën e tyre të drejtë të çmimit, që zakonisht është një shumë e konsiderueshme parash.

Skuadrat më të mira të League of Legends

Gjithsej tetë skuadra kanë fituar kampionatin që nga fillimi i tij në vitin 2011. Megjithatë, vetëm dy skuadra kanë vënë duart mbi titullin më shumë se një herë. Këto përfshijnë T1, e cila fitoi titullin në 2013, 2015 dhe 2016, dhe Gen.G, e cila pretendoi titullin në 2014 dhe 2017.

Ekipet e tjera që janë kurorëzuar kampione përfshijnë Fnatic (2011), DWG KIA (2020), Invictus Gaming (2018), J Team (2012), FunPlus Phoenix (2019) dhe Edward Gaming (2021).

Bast në Kampionatin Botëror LoL

Kampionati Botëror i League of Legends është një mundësi masive për njerëzit që i pëlqen bastet në eSports. Shumë njerëz vënë bast në skuadrat e tyre të preferuara për të fituar. Kjo falë shumë faqeve të basteve eSport, të cilat lejojnë bastorët të regjistrohen dhe të vendosin baste.

Në këtë turne, bastorët kanë një gamë të gjerë bastesh për të zgjedhur, duke përfshirë se kush do të fitojë turneun dhe fituesin e ndeshjeve individuale, ndër të tjera.

Rajonet më të vlerësuara në Kampionatin Botëror të League of Legends

Le të bëjmë një udhëtim në korsinë e kujtesës dhe t'i hedhim një sy vendeve ose kontinenteve që kanë fituar Kampionatin Botëror të League of Legends. Këto përfshijnë Korenë e Jugut, Kinën, Amerikën e Veriut, Evropën dhe Azinë Lindore (Hong Kong, Tajvan, Macau dhe Azinë Juglindore).

Deri më tani (që nga viti 2021), Koreja e Jugut është vendi më i suksesshëm në turne, pasi ka marrë titullin prestigjioz gjashtë herë në 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 dhe 2020. Por kjo nuk është e gjitha, pasi ekipet nga ky vend kanë qenë edhe nënkampione në pesë raste, në 2012, 2015, 2016, 2017 dhe 2021.

Kina ka pretenduar titullin tre herë, në 2018, 2019 dhe 2021, dhe vendi ka dalë i dyti në tre sezone, duke përfshirë 2013, 2014 dhe 2020. Evropa dhe Azia Lindore janë kurorëzuar nga një herë kampione, ndërsa Amerika e Veriut ende nuk e ka fituar titullin. Megjithatë, ky i fundit ka gëzuar një top-katërsh në 2011 (dy ekipe) dhe 2018 (një ekip).

Bast në League of Legends në faqet e basteve esports

Faqet e internetit të basteve Esport janë të shkëlqyera për ata njerëz që kënaqen me bastet në lojëra video konkurruese. Me këto sajte, ju mund të bastni për skuadrat lol, lojtarët, ngjarjet, rezultatet e ndeshjeve, etj. Ka qindra sajte bastesh eSport që ofrojnë një gamë të gjerë shërbimesh dhe veçorish. Kjo do të thotë që gjetja e një librari lol esport nuk është një punë e madhe.

Megjithatë, si një bast, ju duhet të gjeni një me shërbim të nivelit të lartë dhe shanse të drejta. Nëse nuk keni asnjë ide për platformën e basteve në internet me të cilën keni të bëni, do të ishte mirë të mos vendosni një bast në një ndeshje të caktuar, sepse disa faqe interneti thjesht do t'ju marrin paratë pa ju dhënë asgjë në këmbim. Ju mund t'i quani ato mashtrime!

Kur bëni baste League of Legends në ndonjë ofrues, mund të dëshironi të kontrolloni nëse faqja:

 • Ka një sistem të besueshëm të mbështetjes së klientit
 • Ka mënyra të besueshme pagese
 • Auditohet rregullisht për drejtësi
 • Paguan fituesit pa i mbajtur paratë e tyre pa ndonjë arsye të mirë
 • Ka një të gjerë gamën e lojërave eSport për të vënë bast përveç League of Legends
 • Është e lehtë për t'u përdorur

Disa nga faqet më të mira për baste në LoL përfshijnë:

 • 1xBet
 • 22 Bast
 • Betway
 • MelBet
 • Betsafe
 • Kazumo
 • Unibet
 • TonyBet

Ndiqni ekipet më të mira të League of Legends dhe bast me saktësi

Bastet në sportet elektronike të League of Legends mund të jenë argëtuese dhe fitimprurëse. Me popullaritetin e kësaj loje gjithnjë në rritje, liga e legjendave të lojërave të fatit është bërë e preferuara për shumë njerëz. Ka shumë mënyra për të vënë bast, por çdo lojtar duhet të ecë me kujdes për të shmangur humbjen e parave të tij gjithsesi.

Duke vepruar kështu, ata duhet të marrin parasysh shumë faktorë të ndryshëm përpara se të vendosin bastet e tyre, duke përfshirë historinë e performancës së lojtarëve, detajet e performancës së ekipit dhe faktorë të tjerë që janë më të vështirë të parashikohen me saktësi në kohën e basteve.

Thënë kështu, ndjekja e performancës së ekipeve më të mira të League of Legends dhe bastet në ato ekipe mund të jenë një nga qasjet më të mira në këtë drejtim.

Forma e fundit

Edhe pse ka skuadra me një histori të madhe në këtë sport, mos u mashtroni duke menduar se e kaluara e një ekipi do të përcaktojë gjithmonë rezultatin e një ndeshjeje. Një ekip mund të jetë një kampion në fuqi, por të ketë tre ose katër humbje radhazi në një turne të caktuar.

Kjo është arsyeja pse ia vlen të kontrolloni fitoret më të fundit përpara se të vini bast mbi to. Një skuadër mund të fitojë një sasi të caktuar ndeshjesh radhazi, dhe do të ishte shumë joshëse të vihej bast mbi to, por jo të gjitha fitoret e fundit të skuadrave ia vlen të vihen bast. Pra, prisni diçka pasi të keni vënë bast në lol esports.

Kontrolloni të dhënat kokë më kokë

Shikimi i rekordit kokë më kokë përpara se të vini bast në ndeshjen LoL është imperativ për suksesin e bastit tuaj. Forma e tyre është një tregues i shkëlqyer i performancës së një ekipi kundër kundërshtarit të tyre dhe është një mënyrë e përsosur për të përcaktuar se cila skuadër do të fitojë ndeshjen.

Për shembull, nëse skuadra A ka luajtur kundër ekipit B pesë herë dhe ka humbur vetëm një ndeshje nga pesë, do të thotë se skuadra A ka një përqindje fitoreje prej 80%, ndërsa kundërshtari ka arritur vetëm 20%.

Nëse dy skuadrat takohen në një ndeshje të League of Legends, skuadra A ka shanse më të larta për të fituar se ekipi B. Por përsëri, duhet të jeni të kujdesshëm pasi shumë mund të kenë ndryshuar. Një shqetësim është shumë i mundur në raste të tilla.

Një hyrje e shkurtër për shanset LoL

Shanset e basteshkruesve në një ndeshje të League of Legends mund të jenë një tregues se cila skuadër do të fitojë. Megjithatë, shumë njerëz nuk e kuptojnë rëndësinë e këtyre gjasave. Sigurisht, asnjë bastvënës nuk do t'i japë një ekip më të fortë Shanset e basteve LoL dhe anasjelltas.

Duke kontrolluar këto shanse, mund të siguroheni që të mos vini bast verbërisht dhe të mos i lini paratë tuaja për diçka që mund të mos ju funksionojë.

Kuptimi i shanseve të basteve të League of Legends

Kjo është një lojë e njohur në botën e eSports. Popullariteti i tij ka qenë gjithmonë në rritje, dhe ai i ekipeve profesionale në këtë lojë. Si e tillë, nuk është për t'u habitur që miliona njerëz janë të gatshëm të bastojnë në këtë lojë.

Sigurisht, lojtarët bastojnë në libra të ndryshëm sportiv për arsye të ndryshme, por nëse jeni duke kërkuar për një pasqyrë të asaj që po ndodh me shanset, duhet të dini se në cilën platformë të shikoni.

Libra të ndryshëm sportiv, shanse të ndryshme

Disa vite më parë ishte e mundur gjeni shanset më të mira në çdo lojë që dëshironi në librin tuaj të preferuar esports. Megjithatë, me kaq shumë opsione tani, gjetja e një libre sportive në internet me shanset më të mira mund të jetë e vështirë nëse nuk dini çfarë të kërkoni.

Ka disa faktorë që përcaktojnë se cili sit ka shanse më të mira se të tjerët. Këto përfshijnë performancën e kaluar dhe popullaritetin midis bastorëve.

Kryeni kërkimin tuaj në internet për të zbuluar se çfarë thonë bastorët e tjerë se ku mund të gjeni shanset më të mira të League of Legends. Ju gjithashtu mund të shikoni, të themi, pesë libra të ndryshëm sportiv për të ditur se cili prej tyre ka shanset më të mira. Vini re se shanset mund të ndryshojnë, kështu që nëse gjeni ato që besoni se janë shanset më të mira në një kohë të caktuar, atëherë nuk duhet të humbni kohë. Ata mund të ndryshojnë në një pjesë të sekondës, mos gabojnë për këtë.

Skuadra të shquara në League of Legends

Shumë ekipe të ndryshme marrin pjesë në League of Legends, por këto janë disa nga më të suksesshmit në historinë e lojës. Kjo perfshin:

 • Damwon
 • AKI
 • TSM
 • Team Liquid
 • T1 Esports
 • Gjeneral G
 • Royal Mos u Dorëzo
 • Invictus Gaming
 • G2 Esports
 • FunPlus Phoenix
 • Re 9

Pra, nëse po kërkoni të vini bast në këtë eSport, këta janë emrat që mund të dëshironi të provoni.

Të mirat dhe të këqijat me League of Legends

Me mbi 100 milionë lojtarë aktivë, për të mos përmendur miliona shikues dhe bastorë, është e sigurt të supozohet se League of Legends mbart me vete si grurin ashtu edhe bykun. Jo vetëm që mund të jetë një mundësi karriere për shumë lojtarë, por gjithashtu i josh njerëzit në baste të papërgjegjshme, falë natyrës së tij të varur.

Pro

 • Është një mundësi për këdo që dëshiron të jetë një lojtar konkurrues dhe të paguhet për të luajtur videolojëra. Ka mundësi të tjera, të tilla si trajnimi, transmetimi dhe prodhimi i përmbajtjes për ngjarjet eSport.
 • Loja përmban shumë turne për të luajtur, parë dhe bast
 • Loja është e lehtë për t'u mësuar dhe luajtur, gjë që e bën atë të përshtatshme për fillestarët
 • Duke pasur parasysh popullaritetin e tij, League of Legends është i disponueshëm në qindra platforma lojrash, që do të thotë se çdo lojtar ose bastues nuk do të luftojë për ta gjetur atë.
 • Ndeshjet janë të shkurtra, gjë që e bën të lehtë për njerëzit të shikojnë pa u mërzitur.
 • Është një lojë video me shumë lojtarë, që do të thotë se ju lejon të sillni miqtë tuaj në bord.

Kundër

 • Është shumë konkurrues. Shumë lojtarë largohen sepse nuk mund të përballojnë presionin që vjen nga lojërat intensive.
 • Lojtarët për herë të parë mund të kenë vështirësi në zotërimin e lojës. Ata mund të kenë nevojë për pak kohë për t'u kapur me ndërlikimet e lojës.

Këshilla dhe truket e basteve të League of Legends

Shumë njerëz janë të interesuar të bastojnë në League of Legends, por ata nuk dinë si ta bëjnë këtë, dhe kjo është arsyeja pse ata vazhdojnë të humbasin. Nëse po kërkoni të vini bast në këtë lojë dhe t'i mposhtni bastebërësit në lojën e tyre (megjithëse nuk ka asnjë garanci që do ta bëni gjithmonë), atëherë këtu janë disa nga gjërat më të rëndësishme që duhen mbajtur parasysh përpara se të vendosni baste lol esports.

Një gjë e mrekullueshme për të bërë është të gjeni një faqe bastesh esports me live baste esports opsion. Kjo është e këndshme dhe emocionuese për fillestarët dhe për bastorët me përvojë gjithashtu.

Kërkoni një libralidhës online esport me shanset më të mira. Siç u shpjegua në seksionin e mëparshëm, libralidhës të ndryshëm vijnë me shanse të tjera; pse të mos kërkoni një me më të mirët? Megjithatë, duke vepruar kështu, duhet të jeni të sigurt që faqja e esportbet është e vërtetë. Mos harroni të mendoni dy herë kur marrëveshja është shumë e mirë.

Kryeni një analizë të plotë të ekipeve që luajnë dhe zgjidhni një që ka një shans të mirë për të fituar. Kontrolloni aspekte të tilla si forma e fundit e ekipit, të dhënat kokë më kokë dhe cilët lojtarë do të luajnë.

Mos ndiqni humbjet. Nëse humbisni një bast, do të ishte më mirë të ndaloni bastet derisa të gjeni një ndeshje tjetër në të cilën keni një shans. Qëndroni në buxhetin tuaj!

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
eSporte
About

Jun-ho Kim, maestro dinamik i Esports në Korenë e Jugut, qëndron si një fener njohurish në EsportRanker. Duke përzier aftësitë analitike me një dashuri të lindur për lojërat, Jun-ho zbulon tapiceri të ndërlikuar të garave në internet, duke siguruar që lojtarët të qëndrojnë të informuar dhe të frymëzuar.

Send email
More posts by Jun-ho Kim

Të rejat e fundit

Kthimi i LoL Arena: Veçori të reja, lojë e përmirësuar dhe reagime të lojtarëve
2023-11-07

Kthimi i LoL Arena: Veçori të reja, lojë e përmirësuar dhe reagime të lojtarëve

Riot Games ka njoftuar zyrtarisht kthimin e LoL Arena, modaliteti i njohur i lojës, në dhjetor me Patch 13.23. Pas suksesit fillestar, lojtarët kanë pritur me padurim rikthimin e tij dhe Riot ka dëgjuar kërkesat e tyre.