Faqet kryesore të basteve të Valorant 2024

Bastet e guximshme esports janë ndër gjërat më domethënëse që ndodhin në skenën e basteve esports. Në këtë udhëzues, zbuloni gjithçka duhet të dini rreth basteve në këtë lojë relativisht të re që rivalizon me Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) dhe Fortnite si në skenën e esports ashtu edhe në industrinë e basteve.

Pas prezantimit të tij në 2020, Valorant u bë shpejt i preferuari në skenën e esports dhe në pak kohë filloi të shfaqej në faqet e basteve. Për momentin, është një nga sportet më të njohura esport me të cilat bastet vënë bast.

Faqet kryesore të basteve të Valorant 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka që duhet të dini për Valorant

Valorant është video loja më e fundit nga zhvilluesi dhe botuesi amerikan Lojra Riot. Ky është i njëjti manjat i lojërave video që qëndron pas ekskluzivitetit të arenës së betejës me shumë lojtarë në internet, Liga e Legjendave.

Si fillim, Valorant është një video-lojë heroike taktike FPS e bazuar në karaktere 5v5 e disponueshme në Microsoft Windows. Loja e lirë për t'u luajtur mbështetet në Unreal Engine 4, motori më i mirë i krijimit 3D në kohë reale me grafikë dhe zë të shkëlqyer për zhytjen përfundimtare. Zhvillimi i lojës filloi në vitin 2014, por u lëshua zyrtarisht më 2 qershor 2020.

Loja e Valorant

Në Valorant, lojtarët marrin rolin e agjentëve në sulm ose mbrojtje. Objekti i lojës varet nga mënyra. Për momentin, ky FPS ka shtatë mënyra:

 • E pavlerësuar: Ekipi sulmues duhet të shpërthejë bombën (Spike). Kjo është një ndeshje Bo25, kështu që skuadra e parë që fiton 13 raunde merr kurorën.
 • Spike Rush: Kjo është një ndeshje Bo7 ku të gjithë lojtarët në sulm mbajnë një Spike, por vetëm një Spike mund të aktivizohet çdo raund.
 • Konkurruese: Skuadrat alternojnë duke luajtur në mbrojtje dhe sulm, dhe futet një sistem renditjeje i bazuar në fitore kur lojtarët marrin renditje pas pesë ndeshjeve.
 • Deathmatch: 14 lojtarë përfshihen në një betejë nëntë minutëshe. Për të fituar në këtë mënyrë, lojtarët duhet të marrin 40 vrasje.
 • Lufta me Snowball Fight: Një modalitet Team Deathmatch ku lojtarëve u duhen 50 vrasje për të fituar.
 • Përshkallëzimi: Për të fituar në këtë mënyrë, një ekip duhet të kalojë të 12 nivelet ose të jetë në një nivel më të lartë se kundërshtari në 10 minuta.
 • Përsëritje: I gjithë ekipi luan si agjent i zgjedhur rastësisht në një ndeshje Bo9.

Bast në esports Valorant

Bastet guximtare kanë shumë opsione dhe janë mjaft të ngjashme me CS: GO bast tregjet. Më poshtë janë zgjedhjet më të njohura:

 • Fituesi i drejtpërdrejtë: Parashikoni se cila skuadër fiton një turne.
 • Fituesi i ndeshjes: Parashikoni skuadrën që fiton një ndeshje.
 • Fituesi i hartës: Parashikoni ekipin që fiton një hartë.
 • Gjaku i parë: Parashikoni ekipin që merr vrasjen e parë.
 • Impianti Spike: Parashikoni nëse sulmuesit do të shpërthejnë me sukses bombën (Spike).
 • Çaktivizimi i spikut: Parashikoni nëse mbrojtësit do ta çaktivizojnë me sukses bombën (Spike).
 • Karakteret e zgjedhura: Disa sajte i lejojnë lojtarët të vënë bast mbi personazhet që do të zgjedhë një ekip.
 • Totalet: Disa prezantues kanë mbi/nën tregje për statistika të ndryshme brenda lojës, për shembull, vrasje, ngritje, defuzime, ace dhe më shumë.
 • Ace: Parashikoni nëse një lojtar i vetëm do të eliminojë të gjithë kundërshtarët vetëm në një raund.
 • Asi i ekipit: Parashikoni nëse secili lojtar do të eliminojë një lojtar nga skuadra tjetër.

Për rekord, në bastet Valorant, bastorët mund të zgjedhin të vënë bast përpara fillimit të ndeshjes ose kur loja është duke u zhvilluar (bast live).

Pse është popullor Valorant?

Ndërsa është goxha i ri në skenën e esports, Valorant është një i preferuar i fansave, duke tërhequr edhe CS: GO dhe Fortnite diehard. Statistikat nga Active Player tregojnë se Valorant ka mbajtur 12 milionë lojtarë aktivë gjatë gjithë vitit 2021.

Kulmi i lojtarëve aktivë ishte 15 milionë. Edhe pse Valorant është ende në hije nga Apex Legends, League of Legends dhe CS: GO, ai tashmë ka kaluar Overwatch dhe COD: Modern Warfare që kanë përkatësisht shtatë milionë dhe 10 milionë përdorues aktivë.

Pra, çfarë po e nxit rritjen eksponenciale të popullaritetit të kësaj videoloje?

Duke luajtur Valorant në internet

Një nga arsyet pse Valorant po bëhet gjithnjë e më popullor çdo ditë është fakti se është një titull i lirë. Kjo pritej tani që të gjitha lojërat e tjera të mëdha në eSports kanë kaluar në F2P. Përveç lojës falas, Valorant mund të luhet në internet, kështu që fansat e lojës FPS nga e gjithë bota mund ta luftojnë atë individualisht ose si ekip, nga distanca.

Komuniteti i internetit

Komuniteti i shtrirë në internet, duke filluar nga forumet deri te mediat sociale, e bën Valorant popullor. Në platforma të tilla, lojtarët nga e gjithë bota mund të ndërveprojnë. Disa nga komunitetet më të mëdha Valorant janë në Discord, YouTube, Facebook, Instagram dhe Twitter.

Ndikuesit

Arsyeja e tretë për popullaritetin e Valorant janë influencuesit. Nuk ka dyshim se Valorant do të jetë një forcë dominuese në skenat dhe në faqet më të mira të basteve eSport. Po gëzon një mirëseardhje të përzemërt në industri dhe ka mbështetjen e disa prej lojtarëve më të shquar të eSports. Ish-lojtari dhe transmetuesi pro CS: GO Shroud dhe Ninja, një lojtar profesionist, YouTuber dhe transmetues i Twitch, kanë lavdëruar Valorant.

Lojtarët më të mëdhenj Valorant

Siç u përmend më herët, Valorant është i ngjashëm me CS: GO. Shumë lojtarë të CS: GO po kalojnë te Valorant. Kjo përfshin lojtarët profesionistë. Disa nga emrat e mëdhenj që janë zhvendosur nga CS: GO to Valorant përfshijnë Tyson "TenZ" Ngo, Oscar "mixwell" Cañellas Colocho dhe Tyler "Skadoodle" Latham.

Dhe nuk është vetëm CS: GO. Kësaj loje po i bashkohen edhe lojtarët e Fortnite. Këtu përsëri, disa lojtarë pro Fortnite, duke përfshirë Harrison "psalm" Chang, Pontus "Zyppan" Eek, Jake 'POACH" Brumleve dhe Aleksander "zeek" Zygmunt, janë larguar nga Fortnite në favor të Valorant.

Si lojtarët e rastësishëm ashtu edhe lojtarët profesionistë e duan Valorant për shkak të mënyrës sesi Riot Games strukturon gjithçka, që nga mekanika e lojës, sistemi ekonomik dhe përzierja e lojës individuale dhe punës në grup.

Turne të guximshme esports

Gjëja më e mirë për Valorant është numri i madh i turne dhe gara gjatë gjithë vitit. Ky është gjithashtu një lajm i mirë për bastorët pasi ata kanë tregje online të basteve Valorant gjatë gjithë vitit. Është interesante se ka gara si për meshkuj ashtu edhe për femra, të cilat përfshijnë ngjarjet A-Tier, B-Tier, C-Tier dhe S-Tier.

Pra, cilat janë disa nga garat më të mira të esporteve Valorant për të vënë bast?

Kampionë trima

Organizuar nga Riot Games, Valorant Champions është turneu më prestigjioz i Valorant. 2021 Valorant Champions ishte turneu inaugurues dhe tërhoqi çmimin prej 1,000,000 dollarësh. Këtë vit, Riot Games ka shumë të ngjarë të presë ngjarjen.

Seria e ndezjes

Seria Valorant Ignition përbëhet nga disa turne; për shembull, Epulze Royal SEA Cup, Rise of Valour, FTW Summer Showdown, GGTech Invitational 2 - LAS, Cyber Games Arena Pacific Open, WePlay! Ftesa VALORANT dhe BLAST Twitch Invitational.

Goditja e pare

Ky turne ishte gara e parë e madhe Valorant. Misioni ishte të kurorëzonte kampionët rajonalë të gjuajtjes në vetën e parë. Kjo është gjithashtu ndër ndeshjet më të mira të Valorant për të vënë bast.

Më sipër janë disa nga turnetë më të mëdhenj Valorant. Përmendje të tjera të vlefshme përfshijnë Arena e Kampionatit Ndërkombëtar të Valor, Zotac Cup Valorant, Champions Tour Europe, Rivals Women's Cup, Champions Tour Turqi, Oceania Tour, Valorant Masters Cup dhe Charge Gaming Valorant Cup.

Faqet guximtare të basteve

Faqet guximtare të basteve po bëhen gjithnjë e më të njohura tani që operatorët e kuptojnë se sa e madhe është kjo lojë. Rezervuarët e Esports po nxitojnë të shtojnë Valorant në menu. Fatkeqësisht, jo të gjitha faqet e basteve esports ia vlen të kontrollohen. Pra, si e gjejnë bastorët aplikacionin më të mirë të basteve Valorant esports?

Gjëja e parë është të luani në një vend të licencuar bastesh. Verifikoni që faqja ka një licencë të vlefshme përpara se të regjistroheni. Më pas, shikoni për disponueshmërinë e tregjeve të basteve Valorant. Disa site kanë shumë tregje gjatë gjithë vitit, ndërsa të tjera mbulojnë vetëm disa ngjarje të nivelit të lartë. Një konsideratë tjetër janë opsionet bankare.

Lojtarët duhet të sigurohen që disponohen depozitim dhe metodat e tërheqjes, si dhe monedhat, i favorizojnë ato. Shpërblimet e guximshme gjithashtu ia vlen të kontrollohen. Ashtu si në lojërat e tjera esport, krijuesit e basteve kanë shumë promovime dhe bonuse që bastorët mund të pretendojnë.

Për ata që nuk janë të sigurt se cilat janë faqet më të mira të basteve esports Valorant për t'u bashkuar, ekspertët e basteve Valorant kanë bërë ngritje të rënda. Ata rekomandojnë Betwinner, 22BET, Betsson, William Hill, Leo Vegas 10Bet dhe ComeOn.

Ekipet më të mira të guximshme

Valorant padyshim që do të jetë i madh. Videoloja që orkestron rënien e CS: GO dhe Fortnite po tërheq edhe ekipet e mëdha të esports. Disa skuadra kryesore të esports i janë bashkuar tashmë skenës së esports Valorant. Tani, është thelbësore të njihni skuadrat më të mira për të vënë bast. Më poshtë mundeni gjeni skuadrat më të mëdha.

Akend

Patjetër që skuadra më e mirë në Valorant është fituesi i turneut më të madh, Valorant Champions. Skuadra më e mirë për të bastuar në Valorant është Acend, një veshje evropiane e esports. Edhe pse skuadra pati një vit jo shumë të mirë në ngjarje të tjera në 2021, ata i befasuan të gjithë duke fituar Valorant Champions 2021, duke eliminuar ekipe si Team Secret, Team Liquid dhe Gambit Esports. Ndoshta Acend do të zgjasë dominimin e saj në 2022.

Gambit Esports

I njohur më parë si Gambit Gaming, Gambit Esports është klani i dytë më i mirë Valorant. Ekipi rus i esports ka qenë dominues gjatë gjithë vitit dhe performoi mirë në Valorant Champions 2021. Gambit eliminoi X10 CRIT dhe KRU Esports vetëm për të rënë në Acend në finale. Në vitin 2022, prisni që Gambit të dalë më i fortë.

Ekipe të tjera të mira për të vënë bast përfshijnë Team Secret, Cloud9 Blue, Fnatic, KRU Esports, Team Liquid, Sentinels, 100 Thieves, G2 Esports, Team Vitality, TENSTAR, LDN UTD dhe BIG.

Të mirat dhe të këqijat e basteve Valorant

Ashtu si dy anët e një medalje, bastet esports Valorant kanë avantazhe dhe disavantazhe. Më poshtë është ana e mirë dhe e keqe e basteve në këtë lojë.

Pro

 • Disponueshmëria e faqeve të basteve: Ndërsa fillimisht kishte shumë pak bastevënës të basteve esports me baste Valorant, sot ka shumë site bastesh Valorant.
 • Bastet janë argëtuese: për tifozët Valorant, bastet në ekipet e tyre të preferuara mund të shtojnë pak adrenalinë kur shikojnë transmetime të drejtpërdrejta.
 • Bonuset e basteve të guximshme: Bastilistët po shpërndajnë bonuse fantastike për tifozët e basteve eSports, duke përfshirë bastorët e guximshëm.
 • Shumë turne: Tani që kjo lojë është forca përçarëse në eSports, ajo krenohet me shumë turne. Bastorët mund të jenë të sigurt se do të ketë tregje Valorant gjatë gjithë vitit.

Kundër

 • Mungesa e të dhënave adekuate: Për shumë nga ngjarjet e nivelit të ulët, mund të jetë e vështirë të gjesh të dhëna kritike si forma e ekipit, h2h, etj.
 • Bastet e guximshme janë problematike: Bastet në Valorant mund të krijojnë varësi, ashtu si të luash vetë lojën. Lojtarët duhet të luajnë me përgjegjësi për të qenë në anën e sigurt.

Shanset guximtare të basteve

Para se të futen në bastet Valorant, kumarxhinjtë duhet të kuptojnë se si funksionojnë shanset. E mira është se shanset Valorant funksionojnë në të njëjtën mënyrë si shanset e lojëra të tjera esports në skenën e basteve. Në thelb, ekzistojnë tre formate shanse.

 1. Shanset dhjetore: I njohur gjithashtu si shanset evropiane, ky është formati më i popullarizuar i mosmarrëveshjeve Valorant. Për të llogaritur fitimet, shumëzoni shanset dhjetore me shumën
 2. Shanset thyesore: I njohur gjithashtu si shanset britanike ose në Mbretërinë e Bashkuar, ky është formati më i vjetër i mosmarrëveshjeve. Siç sugjeron emri, ai përfaqësohet në thyesa; ka një numërues dhe emërues. Disa site bastesh Valorant kanë shanse të pjesshme. Numëruesi (majtas) përfaqëson sa është fituar, ndërsa emëruesi (djathtas) është kunji
 3. Linja e parave: Të njohura gjithashtu si shanset amerikane, këtu, shanset përfaqësohen ose si negative (të preferuara) ose pozitive (të ulëta). Shanset e preferuara (-) tregojnë shumën që do të vendoset për të fituar 100 dollarë. Koeficientët e humbur (+) tregojnë shumën e fituar për çdo bast 100$. Lojtarët marrin mbrapsht aksionet e tyre.

Disa sajte do të kenë vetëm një nga këto formate të koeficienteve, por faqja më e mirë e basteve esport u jep lojtarëve zgjedhjen e përdorimit të formatit të tyre të preferuar të koeficienteve.

Këshilla dhe truket

Ka disa këshilla që mund t'i ndihmojnë lojtarët të marrin vendime më të mira bastesh në Valorant.

 1. Së pari, sigurohuni që të ndiqni garat Valorant për të qenë të vetëdijshëm se kur po ndodhin, formatet e lojës dhe ekipet pjesëmarrëse. Është gjithashtu thelbësore të kuptosh skuadrat më të mira për të vënë bast.
 2. Së dyti, shikoni se çfarë thonë ekspertët e basteve Valorant esport. Ndërsa parashikimet e tilla Varorant mund të mos jenë 100%, ato mund të ndihmojnë shumë.
 3. Së fundi, jini të prirur për shanset. Sa më i lartë të jetë probabiliteti, aq më i ulët është probabiliteti dhe anasjelltas. Bookmakers analizojnë ekipet në thellësi, kështu që ata kanë gjithmonë të drejtë me shanset në shumicën e rasteve.
About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
eSporte
About

Jun-ho Kim, maestro dinamik i Esports në Korenë e Jugut, qëndron si një fener njohurish në EsportRanker. Duke përzier aftësitë analitike me një dashuri të lindur për lojërat, Jun-ho zbulon tapiceri të ndërlikuar të garave në internet, duke siguruar që lojtarët të qëndrojnë të informuar dhe të frymëzuar.

Send email
More posts by Jun-ho Kim