Faqet kryesore të basteve të Smite 2024

Smite është një arenë beteje në internet me shumë lojtarë (MOBA) ku lojtarët bashkohen brenda një mjedisi mitologjik. Ajo zhvillohet në një botë ku perënditë nga shumë kultura të ndryshme luftojnë për dominim. Brenda mënyrës standarde të pushtimit, çdo ekip përbëhet nga 5 anëtarë. Ata duhet të përdorin aftësitë dhe taktikat e tyre të ndryshme për të luftuar ekipet kundërshtare dhe minionët e NPC.

Nëse lojtarët e bixhozit shikojnë mjaftueshëm, ata do të gjejnë një aplikacion bastesh esports që përfshin Smite. Në të kaluarën kjo do të kishte qenë praktikisht e pamundur. Megjithatë gjërat kanë filluar të ndryshojnë. Loja tani është e disponueshme në PC, Xbox One, PlayStation 4 dhe Nintendo Switch. Kjo ka zgjeruar marrjen e lojtarëve të rinj. Si rezultat, më shumë njerëz janë të interesuar të bastojnë në turnetë Smite. Çdo Zot ka katër aftësi të ndryshme. Këto mund të përfshijnë dëmtimin e zonës, goditjen ose kontrollin e turmës. Ndërsa lojtari fiton përvojë gjatë ndeshjes, këto tipare mund të përmirësohen. Zotat janë në gjendje të arrijnë nivelin maksimal prej 20. Ari përdoret për të blerë artikuj për të rritur fuqinë dhe mbrojtjen. Ajo fitohet duke vrarë armiqtë ose duke shitur sende.

Faqet kryesore të basteve të Smite 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Çfarë e bën Smite të veçantë?

Ka shumë MOBA atje. Sidoqoftë, Smite veçohet falë shfaqjes së personit të tretë. Ky është një qëndrim freskues zhanrin që zakonisht favorizon një pamje nga lart poshtë. Si rezultat, lojtarët ndjejnë një ndjenjë më të madhe të zhytjes në lojë.

Të gjitha tropet standarde të këtij lloji të lojës janë të pranishme. Ato përfshijnë role të përcaktuara qartë në ekip, krijimin e karaktereve dhe aftësitë përfundimtare. Megjithatë, këto mekanika janë vendosur brenda një narrative që apelon për një gamë të gjerë njerëzish. Mitologjia është një temë shumë e njohur. Ka vazhduar të gjejë tërheqje më të madhe falë hiteve të suksesshme si God of War dhe Assassins Creed. Lojtarët e Smite mund të marrin kontrollin e perëndive të tyre të preferuar dhe të mësojnë për të reja.

Bast në Smite

Ka shumë sajte bastesh esport që ofrojnë baste në MOBA-të ikonike si p.sh Liga e Legjendave. Sidoqoftë, lojtarët e fatit mund të kenë vështirësi të gjejnë një që u përshtatet fansave të Smite. Është më mirë t'i kërkoni këto tregje në faqet e bastvënësve të lojërave fantazi. Ata do të kenë një shans më të mirë gjatë Kampionatit Botëror vjetor Smite. Gjuajtësit mund të bëjnë parashikimet e tyre se cili ekip do të përfundojë në krye. Ata gjithashtu mund të fokusohen te lojtarët individualë duke vënë bast për një MVP të mundshëm.

Ndërgjegjësimi për lojën nga prodhuesit e basteve u rrit në vitin 2015 kur u lëshua në konsolën Xbox One. Kjo e bëri atë një nga MOBA-t e para që u zgjerua nga PC në lojërat e konsolës. Ajo vazhdon të rritet me një ritëm të shpejtë. Si rezultat, duket e mundshme që ai të bëhet edhe më i njohur në mesin e komuniteteve të basteve esport.

Brenda një mjedisi konkurrues Smite luhet në ndeshje 5v5. Kumarxhinjtë duhet të zgjedhin ekipin me kohezionin më të madh. Secili anëtar do të ketë një rol të caktuar. Kjo do të përfshijë AD Carry, Jungler, Mid, Solo ose Support. Raundet shpesh mund të jenë kaotike me një theks të lartë në veprim. Sidoqoftë, skuadrat fituese gjithashtu priren të përdorin taktika për të kapërcyer kundërshtarët e tyre.

Pse Smite është popullor?

Çelësi i popullaritetit të Smite janë zgjedhjet e tij inovative të ekranit. Fakti që lojtarët mund të aksesojnë përmbajtjen falas ka çuar gjithashtu në një numër të shëndetshëm përdoruesish të rinj. Hi-Rez Studios vazhdon të përditësojë lojën dhe të lejojë fansat të thonë fjalën e tyre në internet. Loja nuk është shumë e ndërlikuar. Është shumë e ngjashme me shumë shembuj të tjerë të MOBA. Këto lloje të lojërave esport janë gjithashtu të njohura me lojtarët e fatit, sepse ato janë emocionuese për t'u parë dhe mund të jetë mjaft e lehtë të parashikohet një fitues i mundshëm.

Komuniteti i internetit

Smite arrin të bashkojë dy komunitete së bashku. E para janë fansat e MOBA-ve që kërkojnë diçka më të freskët. E dyta janë ata që kënaqen të mësojnë për mitologjitë e lashta të kulturave të ndryshme. Kompania që qëndron pas Smite inkurajon lojtarët të jenë aktivë në forumet e tyre në internet.

Duke luajtur esports online

Nuk ka asnjë mënyrë lojtari të vetëm për Smite. Në vend të kësaj, çdo raund përfshin lidhjen me lojtarë miqësorë dhe rivalë në internet. Lojëra të tjera në këtë zhanër priren të kenë probleme komunikimi. Për fat të mirë Smite ka një sistem shumë mbresëlënës të bisedës me tekst. Përdoruesit janë në gjendje të zgjedhin nga një listë frazash specifike në mënyrë që ekipi të mund të bashkëpunojë së bashku.

Lojtarë të mëdhenj esports

Ndërsa Smite është sigurisht një lojë e fokusuar në ekip ka disa individë profesionistë që kanë rënë në vëmendjen e kumarxhinjve. Disa nga emrat më të mëdhenj që njerëzit kanë vënë baste (dhe rolet e tyre) përfshijnë:

 • MLCSt3alth (korsia e mesme)
 • Yammyn (korsia e mesme)
 • emilitoo (Gjuetar)
 • Venenu (korsia e mesme)
 • Cyno (Jungler)
 • sam4soccer2 (Jungler)
 • NeilMah (Mbështetje)
 • Jarcorrr (Solo korsi)

Pse loja është e dashur nga lojtarët?

Arsyeja kryesore për suksesin e Smite është pika e tij e favorshme e personit të tretë. Kjo e bën atë të dallohet nga titujt e zhanreve të tjera që tradicionalisht zgjedhin një ekran nga lart poshtë. Ekziston gjithashtu një stil arti i ndritshëm dhe shumëngjyrësh i shoqëruar me një gamë të mirë mënyrash. Smite është falas për të luajtur dhe me një tarifë të drejtë lojtarët fitojnë akses në DLC-të aktuale dhe të ardhshme.

Si të luani

Gjëja e parë që lojtari duhet të bëjë është të vendosë se çfarë roli ekipor dëshiron të luajë. Kjo do të ndikojë në karakterin e Zotit që ata do të përfundojnë duke e kontrolluar. Sapo fillon një ndeshje, 5 lojtarët punojnë së bashku për të luftuar kundërshtarët e tyre dhe për të mbrojtur territorin. Gjatë gjithë ndeshjes ka mundësi për të blerë aftësi dhe përmirësime të reja.

Skuadrat më të mëdha Smite

Ekipet e mëposhtme kanë fituar secila Kampionatin Botëror Smite. Prandaj, lojtarët e bixhozit do të duan të mbajnë një sy për ta kur kërkojnë një bast:

 • Njohës prim
 • Epsilon eSports
 • NRG eSports
 • eUnited
 • Splyce
 • SK Gaming
 • Kalorësit e Pitsburgut
 • Atlantis Leviathans

Smite Kupën e Botës

Që nga viti 2015, Kampionati Botëror Smite (SWC) zhvillohet çdo vit. Fton 10 nga skuadrat më të mira nga Veriu Amerikën, Amerika Jugore, Kinë dhe Evropa për të konkurruar për një grup çmimesh prej 2.6 milionë dollarësh (dhe në rritje). Kjo kupë botërore e sporteve është mjaft e ngjashme me ato që shihen në llojet më tradicionale të sporteve. Formati i turneut përfshin një fazë të eliminimit të dyfishtë të vendosjes së ndjekur nga një raund eliminimi i vetëm me nokaut.

Skuadrat e Amerikës së Veriut priren të dominojnë. Ato me seli në Britania e Madhe dhe Gjermania gjithashtu kanë bërë mirë vitet e fundit. Në vitin 2022, Jarcorrr i ekipit të Atlantis Leviathans u veçua si lojtari më i vlefshëm.

Kur Hi-Rez Studios priti për herë të parë turneun, ishte relativisht i vogël. Që atëherë, ajo ka arritur një nivel më të lartë njohjeje në industrinë e lojërave të fatit. Kjo është rritur pasi grupi i çmimeve vazhdon të bëhet më fitimprurës. Këto aksione të larta kanë shkaktuar më shumë faqet e basteve esport për të marrë parasysh. Numri mjaft i vogël i ekipeve do të thotë gjithashtu se lojtarët kanë një shans më të mirë për të zgjedhur një fitues. Ata që duan të shikojnë drejtpërdrejt këtë Kupë Botërore eSport mund ta bëjnë këtë duke përdorur aplikacionet e transmetimit në internet.

Smite ofruesit e basteve

Ky nuk është lloji i lojës që zakonisht do të gjendet në një bastvënës të zakonshme. Pavarësisht se ka një popullaritet në rritje, Smite është më shumë një lojë kulti. Kjo do të thotë që lojtarët e fatit do të duhet të kërkojnë faqe interneti të veçanta. Faqet më të mira të basteve elektronike do të ofrojnë një gamë të madhe titujsh për të luajtur. Nëse ato përmbajnë një përzgjedhje të gjerë tregjesh, atëherë Smite mund të jetë një prej tyre.

Mund të marrë kohë për të kërkuar një ofrues që përmban këtë lojë. Kërkimi mund të ngushtohet duke u fokusuar në ato që theksojnë lojërat në arenën e betejës në internet me shumë lojtarë. Tregjet e reja mund të hapen gjithashtu kur të fillojnë Smite Pro League dhe Smite Console League. Prandaj, lojtarët e fatit duhet të mbajnë një sy se kur do të zhvillohen këto turne.

Ofruesit më të mirë do të ofrojnë një përzgjedhje të mirë të opsioneve të lojërave të fatit për këtë lloj loje. Opsionet e basteve të tilla si parashikimi i ekipit fitues dhe lojtarit më të lartë janë të njohura. Megjithatë, lojtari mund të dëshirojë të zgjedhë ato më specifike. Shembujt mund të përfshijnë bastet mbi rrethanat e sakta të një fitoreje raundi ose numrin e vrasjeve në një ndeshje.

Ndiqni ekipet e shquara

Nëse lojtarët e fatit dëshirojnë të fitojnë avantazh dhe të bastojnë më saktë, atëherë ia vlen të ndiqni skuadrat më të mira brenda këtij komuniteti esport. Fituesit e lartpërmendur të Kampionatit Botëror Smite janë ata idealë për t'u mbajtur nën sy. Ekipet më të mira gjithashtu do të priren të transmetojnë ndeshjet e tyre. Kjo u jep lojtarëve mundësinë për të kuptuar më mirë pikat e forta dhe të dobëta të tyre. Është gjithashtu e mençur të analizohet çdo lojtar individual. Meqenëse çdo anëtar i ekipit ka një rol specifik, lojtarët e fatit do të dinë se mbi cilin grup kriteresh t'i gjykojnë.

 • Junglers duhet të jenë të mirë në dërgimin e shpejtë të sasive të mëdha të minionëve.
 • Një AD Carry duhet të mbijetojë pjesën më të madhe të lojës me statistika më të dobëta përpara se ta çojë ekipin drejt fitores gjatë fazave të mëvonshme.
 • Një Mid duhet të ofrojë shumë mbështetje kur ato janë të nevojshme.
 • Solo ofrojnë ndihmë gjatë luftimeve të ekipit dhe përfundimit të golave. Prandaj, ato duhet të jenë mjaft të gjithanshme.
 • Siç sugjeron emri, një lojtar mbështetës ndihmon të tjerët në mënyrë që ekipi të jetë sa më i suksesshëm që të jetë e mundur.

Pasi lojtarët e fatit të dinë rolet që ka secili lojtar, do t'i ndihmojë ata të dinë se çfarë e bën llojin më të mirë të ekipit profesionist.

Pro dhe kundra

Pro

 • Shfaqja shumëngjyrëshe dhe argëtuese do të tërheqë një gamë të gjerë kumarxhinjsh.
 • Ata që janë të interesuar në mitologji me siguri do të përfitojnë shumë nga loja.
 • Ekipi që qëndron pas lojës po e përditëson rregullisht atë në mënyrë që ta mbajë atë sa më të ekuilibruar.
 • Shumëllojshmëria e perëndive të ndryshme i mban ndeshjet interesante.
 • Smite është një pamje freskuese e zhanrit.

Kundër

 • Veprimi i ndeshjeve mund të bëhet mjaft kaotik. Prandaj, kumarxhinjtë që preferojnë lojëra më të drejtpërdrejta esport mund të ndjehen të mbingarkuar dhe të hutuar.
 • Që kur Smite doli në 2012, disa njerëz mund ta shohin motorin e lojës të jetë disi i vjetëruar.
 • Për të kuptuar lojën, lojtarët më të mirë të lojërave mund të zgjedhin ta luajnë atë. Problemi është se kërkon shumë kohë për të mësuar të gjitha aspektet e saj.
 • Theksi te ekuilibri do të thotë se mund të jetë e vështirë të përcaktohet se cili personazh i Zotit ka shanset më të mëdha për të fituar.
 • Loja nuk është krijuar për lojtarët që duan një përvojë solo.

Kuptimi i shanseve të basteve Smite

Ka një numër variablash që do të ndikojnë në shanset e një basti Smite. Faktori më i rëndësishëm do të jetë vetë natyra e bastit. Për shembull, parashikimi i një fituesi të plotë do të ketë shumë shanse të ndryshme për të luajtur kumar në shkatërrimin ose vrasjen e strukturës së ardhshme.

Faqja kryesore e basteve esport do t'u ofrojë njerëzve një gamë të mirë opsionesh bastesh për Smite. Gjuajtësit mund të ndeshen me një sërë opsionesh të ndryshme shanse. Shanset amerikane janë më të zakonshmet në faqet e librave në SHBA. Këto përfaqësohen duke përdorur një shenjë + dhe -. I pari përfaqëson të dobëtin, ndërsa i dyti përfaqëson fituesin më të mundshëm.

Kumarxhinjtë mund të vërejnë gjithashtu shanse të pjesshme. Ata shfaqin shumën e fitimeve të mundshme në formën e një fraksioni. Për shembull, nëse personi arrin të fitojë një bast me koeficient 5/1, fitimet e tij do të jenë pesëfishi i shumës që ka vënë bast.

Ekzistojnë gjithashtu faqe të shumta që mund të ofrojnë shanse dhjetore në lojërat Smite. Këto janë të ngjashme me ato thyesore, por përdorin një pikë dhjetore. Nëse dikush do të vinte bast 15 dollarë në një lojë Smite me koeficient 2.0, atëherë fitimet e tij do të dyfishoheshin në 30 dollarë.

Smite këshilla dhe truket e basteve

Kur bëhet fjalë për këtë lloj bastesh esports, njohuritë janë fuqi. Sa më shumë të dijë një lojtar për Smite, aq më të larta janë gjasat që ata të vendosin një bast fitues. Prandaj është e mençur të mbash të përditësuar mbi zhvillimet e reja duke ndjekur lojtarët e Smite dhe kompaninë që qëndron pas lojës në mediat sociale.

Kumarxhinjtë mund të luajnë edhe vetë Smite. Kjo do t'i bëjë ata të vetëdijshëm për lëshimin e paketave të reja të Zotit që mund të përfundojnë duke ndryshuar dinamikën e turneve të ardhshëm. Një avantazh mund të fitohet gjithashtu duke kuptuar konceptet kryesore. Këto përfshijnë K/D/A (Vrasje/Vdekje/Asistime), ari për minutë dhe asistime të lojtarëve.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
eSporte
About

Jun-ho Kim, maestro dinamik i Esports në Korenë e Jugut, qëndron si një fener njohurish në EsportRanker. Duke përzier aftësitë analitike me një dashuri të lindur për lojërat, Jun-ho zbulon tapiceri të ndërlikuar të garave në internet, duke siguruar që lojtarët të qëndrojnë të informuar dhe të frymëzuar.

Send email
More posts by Jun-ho Kim