Faqet kryesore të basteve të Dota 2 2024

Dota 2 është një nga ato video lojëra me ndjekës të konsiderueshëm. Sot (që nga viti 2021), miliona lojtarë në mbarë botën lidhen me njëri-tjetrin për të pasur pjesën e tyre të drejtë të lojës. Në fakt, të paktën 10 milionë njerëz e luajnë këtë lojë çdo muaj. Loja ka një mori turnesh dhe ligash ku lojtarët mund të konkurrojnë.

Ndërsa garat e nivelit më të lartë organizohen nga Valve, loja gjithashtu mbështet shumë turne amatore dhe profesionale në të gjithë botën. Përveç kupave të shumta të turneut, ata mbështesin një sezon të rregullt për çdo rajon. Por çfarë është saktësisht Dota 2 dhe për çfarë bëhet fjalë?

Faqet kryesore të basteve të Dota 2 2024
Zhang Wei
ExpertZhang WeiExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Bastet Dota 2 2024 : gjithçka që duhet të dini

Dota 2 është një produkt i Korporata Valve, një kompani e njohur në botën e eSports. Kjo arenë e betejës në internet me shumë lojtarë është vazhdimi më vete i Dota, një modalitet Warcraft III i krijuar nga komuniteti.

Loja e Dota 2 sillet rreth njësive të avancuara të bazuara në burime të quajtura heronj, të cilat luftojnë me njësitë kundërshtare të kontrolluara nga lojtarët, zakonisht në kombinime të ndryshme dhe kundër një ekipi armik të kontrolluar nga kompjuteri ose një lojtar tjetër njerëzor.

Loja e lojës

Një ndeshje Dota 2 përfshin dy palë me pesë lojtarë dhe qëllimi i lojës është të shkatërrojë të Lashtën e kundërshtarit. The Ancient është një strukturë e madhe në bazën e kundërshtarëve, dhe lojtarët duhet ta sulmojnë dhe të luftojnë përmes saj përpara se të mund ta shkatërrojnë atë.

Ekipi i parë që arrin të Lashtën duhet ta shkatërrojë atë për të fituar lojën. Loja mund të fitohet edhe kur objektivat e "xhunglës" të bazuara në kohë janë përfunduar.

Vini re se Dota 2 është një lojë në të cilën është pothuajse e pamundur që një person të fitojë vetë. Duhet aftësi, kohë dhe punë ekipore për të dalë fitimtar. Popullariteti i lojës si një sport spektatorësh vjen nga thellësia e saj taktike, përdorimi i aftësive të çdo lojtari dhe kthimi i vazhdueshëm para-prapa që krijon paparashikueshmëri në çdo ndeshje.

Zhanri i Dota 2

Siç u përmend më herët, Dota 2 është një lojë video MOBA (arena e betejës në internet me shumë lojtarë). Zhanri MOBA është bërë një nga zhanret më të njohura në lojërat PC sot, të shijuara nga miliona njerëz në mbarë botën.

Me mbi 100 heronj për të zgjedhur, kjo lojë video ofron shumë stile loje për lojtarët që duan të dominojnë fushën e betejës dhe të kërkojnë lojëra konkurruese me shumë lojtarë në zhanrin e tyre të preferuar. Heronjtë mund të zhbllokohen dhe blihen me monedhë në lojë ose me para të vërteta.

Bast në Dota 2

Dota është një nga sportet më të njohura në mbarë botën. Me miliona njerëz që shikojnë transmetime të drejtpërdrejta dhe luajnë lojën, nuk është çudi që njerëz nga e gjithë bota janë të interesuar të bastojnë në ndeshjet e Dota 2. Megjithatë, jo shumë bastorë dinë të bastojnë në këtë lojë. Hapi i parë është të mësoni disa baza përse doni të investoni paratë tuaja në ndeshje.

Ku të bastni në Dota 2

Ka shumë libra sportive ku mund të vini bast në Dota 2. Për të gjetur Libri më i mirë sportiv në internet, ju duhet të merrni parasysh nevojat dhe preferencat tuaja. Faktorë të tillë si sa shpesh luani dhe çfarë lloj bastesh dëshironi të vendosni, të gjithë mund të ndikojnë në vendimin tuaj.

Disa njerëz mund të dëshirojnë të zgjedhin një libër sportiv në internet me një ndërfaqe të shkëlqyer, ndërsa të tjerë mund të jenë më të interesuar për numrin e basteve që mund të bëjnë në ditë.

Si të vendosni një bast në Dota 2

Ka një shumëllojshmëri mënyrash për të vendosur bastet tuaja në Dota 2. Ju ose mund të zgjidhni fituesit bazuar në strategjinë tuaj ose mund të dëshironi të përdorni Bet The Favorites, një bot inteligjent që mbledh automatikisht preferencat e përdoruesve, zgjedh një ekip, dhe vendos një bast në përputhje me rrethanat. E tëra çfarë ju duhet të bëni është t'i jepni detajet e llogarisë tuaj dhe ta lini robotin të bëjë pjesën tjetër.

Pse është Dota popullore?

Dota 2 është një nga lojërat më të njohura esports në botë. Është bërë një pjesë thelbësore e industrisë, me miliona fansa që synojnë një konkurrencë serioze në ekran. Që nga publikimi i saj, kjo lojë është rritur duke u bërë një nga lojërat më të njohura eSports në botë.

Popullariteti i tij është rritur me kalimin e kohës dhe tani është një nga lojërat më të luajtura të Valve në të gjitha kohërat. Sot (që nga viti 2021), ka shumë turne Dota 2 ku lojtarët mbyllin brirët. Në këtë lojë, lojtarët marrin rolin e një heroi të thirrur që lufton kundër lojtarëve kundërshtarë duke përdorur njësi dhe ndërtesa të ndryshme të vendosura në një hartë për të fituar territor. Qëllimi kryesor është shkatërrimi i ndërtesës kryesore të ekipit kundërshtar.

Komuniteti i internetit

Komuniteti i internetit Dota 2 përbëhet nga njerëz të ndryshëm, duke filluar nga lojtarët profesionistë dhe amatorë e deri te tifozët. Ata vijnë nga e gjithë bota dhe kanë një larmi prejardhjesh, interesash dhe nivelesh loje. T

ai krijon një gamë të gjerë ndërveprimesh brenda komunitetit që mund të japin perspektiva të reja se si njerëzit mendojnë për lojën. Komuniteti gjithashtu nuk është homogjen, me dallime të dukshme në moshë, gjini, racë, orientim seksual etj.

Si luhet Dota 2 konkurruese?

Industria e lojrave ka ndryshuar në mënyrë dramatike vitet e fundit dhe një nga ndryshimet më domethënëse ka qenë falë internetit dhe kompjuterëve të përballueshëm të lojrave. Me internetin, nuk keni më nevojë të vizitoni një zonë fizike lojrash për të luajtur Dota 2. Kjo e bën lojën popullore.

Nëse nuk keni kompjuter për lojëra, nuk ka asgjë për t'u shqetësuar, pasi mund ta luani lojën në re. Mund të përdorni televizorin tuaj inteligjent, një kompjuter ose një pajisje celulare, si tabletë ose smartphone. Vetëm sigurohuni që pajisja juaj të ketë RAM të mjaftueshëm që loja të funksionojë pa probleme. Për më tepër, do t'ju duhet një lidhje e besueshme në internet. Dhe, mos harroni të zotëroni miun dhe tastierën tuaj.

Arsyet pse bastet Dota 2 janë emocionuese:

A e dini se Dota 2 është loja më e luajtur në Steam? Epo, kjo është e vërtetë. Lojtarët e duan këtë lojë për shumë arsye:

 • Lojë e thjeshtë: Loja e thjeshtë e lojës i tërheq lojtarët sepse ata mund të luajnë në mënyrë konkurruese ose rastësore. Shumica e lojtarëve nuk duan diçka që kërkon shumë kohë dhe tru për ta zotëruar.
 • Skena e konkurrencës: Skena konkurruese e Dota 2 është diçka që lojtarët e duan sepse është shumë intensive dhe argëtuese për t'u parë. Përveç kësaj, ka shumë turne që mbahen çdo vit ku fituesit marrin çmime të mëdha.
 • Lehtë për t'u futur në: Dota 2 nuk përmban asnjë kosto të fshehur ose mure pagese, të cilat e kanë bërë atë kaq të arritshëm për lojtarët nga të gjitha sferat e jetës.
 • Çmimet: Dota 2 ka fituar popullaritet në mesin e fansave të eSports vitet e fundit për shkak të grupeve të mëdha të çmimeve të krijuara nga turnetë Ndërkombëtare.

A ka një kampionat DOTA 2?

Kupa e Botës Dota 2, e njohur edhe si Ndërkombëtare, është një turne ndërkombëtar vjetor ku marrin pjesë 18 ekipe kombëtare. Është një nga ngjarjet vjetore më të njohura të eSports në botë.

Kampionati Dota Major është një tjetër ngjarje e njohur e Dota 2 esport, ku bastorët kënaqen duke vënë bastet e tyre.

Kupa e parë botërore Dota 2 u mbajt në vitin 2011 dhe u organizua fillimisht nga Valve Corporation, një kompani amerikane që dizajnon produkte softuerësh dhe zotëron të drejtat për lojërat e saj.

Finalja e parë u mbajt në Gamescom në Këln të Gjermanisë. Kupa e Botës Dota 2 është bërë një sukses i madh që nga fillimi i tij. Ajo tërheq miliona shikues në mbarë botën.

Vendet e turneut Dota 2 të renditjes më të mirë në botë

Pyesni se cilat janë vendet e rangut të lartë të Kupës së Botës Dota 2? Epo, në fakt, kjo mund të jetë një pyetje mjaft e çuditshme pasi ka gjithsej 18 ekipe nga vende të ndryshme anembanë botës.

Megjithatë, renditja është vendosur nga Valve Corporation pasi ka marrë parasysh faktorë të shumtë si numri i pjesëmarrësve në turne, paratë e çmimeve të dhëna dhe historia e ekipit. Bazuar në faktorë të tillë, disa nga vendet (ose rajonet) më të mirë të renditjes në turne përfshijnë sa vijon:

 • Kinë
 • Amerika Jugore
 • Amerika e Veriut
 • Europa Perëndimore
 • Europa Lindore
 • Azia Juglindore

A është The International një turne i madh?

Kupa e Botës Dota 2 është një turne dy-javor që organizohet në një vend të ndryshëm çdo vit. Kupa e Botës ofron një grup çmimesh prej miliona dollarësh dhe tërheq ekipet dhe lojtarët më të mirë profesionistë në botë nga e gjithë bota.

Turneu është një nga garat më prestigjioze të esports dhe takimet më të shikuara eSport në botë. Kanë kaluar vetëm dhjetë vjet që nga inaugurimi i konkursit.

Megjithatë, popullariteti i turneut nuk mund të nënvlerësohet nëse çmimet e vendosura për rrëmbim gjatë turneut janë diçka për të shkuar.

Bastet në Kupën e Botës Dota 2 janë bërë më të popullarizuara me njerëzit që kërkojnë baste me rendiment të lartë dhe me rrezik të ulët që ofrojnë një shans më të madh për të fituar pa rrezikuar shumë para, ndryshe nga bastet sportive tradicionale.

Këshilla për bastet e Kupës së Botës Dota 2

Nëse e gjeni veten duke luftuar për të vendosur se cilin bast do të vendosni, këtu janë disa këshilla për t'ju ndihmuar:

 • Kontrolloni shanset nga shumë prodhues bastesh për të parë se kush ka ofertat më të mira
 • Bëni një analizë të detajuar të performancës së secilit ekip (formë, kokë më kokë, etj.) përpara se të vendosni bast
 • Luaj me përgjegjësi dhe vendos vetëm atë që ke mundësi të humbasësh
 • Shikoni transmetime të drejtpërdrejta për të ditur se si zhvillohen ndeshjet në mënyrë që të mund të ndryshoni bastet tuaja

Ekipet më të mira të basteve Dota 2

Në këtë lojë esports, lojtarët mund të kategorizohen sipas nivelit të tyre të aftësive dhe vendit në renditje. Një nga aspektet më të rëndësishme të renditjes është përcaktimi se cilët janë lojtarët më të aftë në historinë e Dota 2.

Dota 2 më e madhe lojtarët dhe ekipet të të gjitha kohërave debatohen shpesh, por disa emra të shquar thuajse gjithmonë futen në listën e njerëzve. Lojtarët e mëposhtëm konsiderohen gjerësisht si një nga më të mirët në historinë e sportit.

 • Dendi
 • Arteezy
 • Sumail "Suma1L" Hassan
 • Clement "Puppey" Ivanov
 • Kuro "KuroKy" Salehi Takhasomi
 • Syed Sumail Hassan
 • Johan "N0tail" Sundstein
 • mrekulli -
 • Puppey
 • Peter Dager (PPD)

Ekipet më të mira në Kupën e Botës Dota 2

Këtu janë fituesit që nga fillimi i turneut.

 • 2011- Natus Vincere
 • 2021- Invictus Gaming
 • 2013- Aleancë
 • 2014- Newbee
 • 2015- Gjenitë e liga
 • 2016- Wings Gaming
 • 2017- Team Liquid
 • 2018- OG
 • 2019- OG
 • 2021- Fryma e ekipit

Siç mund ta shihni, Ekipi OG është e vetmja skuadër që ka arritur të fitojë dy herë turneun. Edicioni i vitit 2020 u anulua gjithashtu për shkak të pandemisë Covid 19.

Dhe ndërsa disa skuadra mund të mos e kenë fituar turneun, ato kanë qenë një kërcënim i vazhdueshëm për fituesit, duke u dhënë atyre një seri parash në çdo edicion. Disa emra të dukshëm në këtë drejtim përfshijnë TNC Predator, Virtus.Pro, dhe Vici Gaming, për të përmendur vetëm disa.

Disa nga lojtarët më të mirë që kanë zbukuruar turneun përfshijnë Jesse "JerAx" Vainikka, Topias "Topson" Miika Taavitsainen, Syed Sumail "SumaiL" Hassan, N0tail dhe Puppey, për të përmendur vetëm disa.

Gjeni bastebërësit e përsosur Dota 2

Kur bëhet fjalë për bastet e esports në internet, ka shumë faktorë që duhet t'i marrim parasysh përpara se të vendosim për një faqe. Këta faktorë përfshijnë: besimin dhe sigurinë, gjuhët e mbështetura, metodat e depozitimit dhe tërheqjes dhe lehtësinë e përdorimit në krahasim me faqet e tjera në treg. Ju gjithashtu mund të gjeni disa sajte që ofrojnë baste falas kur bashkoheni në uebsajtin e tyre.

Ata mund të mos e ofrojnë këtë për çdo lojë të vetme, por shpesh e bëjnë këtë kur ka një ngjarje të madhe, si p.sh Ndërkombëtare. Ashtu si me çdo lojë të fatit, është e rëndësishme të hulumtoni se cilat faqe bastesh dota janë më të mirat për nevojat tuaja Disa nga faqet më të njohura që bëjnë baste në Dota 2 përfshijnë sa vijon:

 • Unibet: Ndoshta më e mira nëse opsioni i tyre i transmetimit të drejtpërdrejtë është diçka për të shkuar. Faqja gjithashtu ju jep statistika të drejtpërdrejta.
 • Bet365: Shumë opsione bastesh dhe shanse të mëdha.
 • Palmerbet: Këtu, ju gjeni disa opsione Dota 2 çdo ditë
 • Betstar: Ju jep mundësinë për të ndërtuar Dota 2 multis
 • PlayUp: Shumë miqësore për celularët dhe një nga platformat më të mira për fillestarët
 • Sportbet: Një zgjedhje e qartë për çdo entuziastë të Dota 2

Përmendje të tjera të nderuara përfshijnë Landbrokes, Neds dhe Pickebet.

Cilat janë skuadrat më të mira në Dota 2?

E ardhmja e basteve Dota 2 duket e ndritur dhe shumë ekipe kanë potencialin për të fituar turne në vitet e ardhshme. Megjithatë, është ende e vështirë të parashikohet se cilat skuadra do të dalin fituese.

Ka shumë faktorë që duhen marrë parasysh në zgjedhjen e një ekipi për të bastuar, kështu që është e rëndësishme të hulumtoni plotësisht atributet e secilit ekip përpara se të merrni një vendim.

Për shembull, duhet të analizoni nivelin e aftësive dhe historinë e ekipit, si dhe çdo ndryshim të fundit të listës. Bazuar në faktorë të tillë, disa nga ekipet më të mira të Dota 2 esport për të bastuar përfshijnë TNC Predator, Virtus Pro, Evil Geniuses dhe Team Secret.

TNC Predator

TNC Predator nuk është befasi në asnjë listë të ekipeve më të mira të Dota 2 për të bastuar. Është ylli i ndritshëm i Azisë Juglindore dhe ka performuar vazhdimisht në një nivel të lartë prej shumë kohësh. Dhe po, askush nuk mund të dyshojë në faktin se Kim Gabbi është një bishë në xhungël.

Megjithatë, edhe performuesit më të mirë në tregti kanë kaluar ditën e tyre të keqe, dhe si i tillë, është e rëndësishme të kontrolloni performancën e ekipit për t'u siguruar që është në një streal të mirë përpara se të vendosni një bast.

Virtus.Pro

Virtus.Pro ishte skuadra e parë që fitoi The International 9 (TI 9). Me një listë krejtësisht të re të përbërë nga lojtarë me përvojë dhe të rinj, Virtus.Pro shpreson të sjellë në shtëpi një tjetër fitore për entuziastët e basteve në të ardhmen e afërt. Të fitosh çdo garë Dota 2 është një pritshmëri krejtësisht realiste për një ekip me një reputacion kaq të mirë.

Gjenitë e liga

Ndërsa Dota 2 mund të mos e ketë pasur të lehtë në Amerikën e Veriut kohët e fundit nuk është sekret. Megjithatë, pavarësisht paraqitjes së dobët nga shumica e skuadrave në rajon, ekziston një ekip performanca e të cilit ka qenë atje me disa nga më të mirët.

Quhet Gjenitë e liga. Në fakt, skuadra ka pasur gjithmonë gjithçka që duhet për t'u përballur me fuqitë në Evropë. Gjenitë e këqij mburren me disa nga talentet më të mira, kështu që ata shpesh janë zgjedhja juaj për të vënë baste në esports.

Sekreti i ekipit

Sekreti i ekipit është një nga organizatat më të njohura të eSports në botë. Ata janë të vendosur në Evropë dhe kanë qenë rreth e rrotull që nga viti 2014. Ata shpesh konsiderohen si një nga ekipet më të mira në botë, veçanërisht kur bëhet fjalë për Dota 2. Që nga themelimi i tij, Team Secret ka qenë një nga veshjet dominuese në skenën ndërkombëtare. .

Të mirat dhe të këqijat e Dota 2

Një lojë e nivelit të Dota 2 vjen me avantazhe dhe disavantazhe.

Pro

 • E fokusuar në strategjinë dhe punën në grup: Dota 2 është një lojë komplekse dhe kërkon që lojtarët të punojnë së bashku me anëtarët e tjerë të ekipit për të mposhtur ekipin kundërshtar. Kjo është e dobishme për kompanitë që kërkojnë punonjës që mund të përballojnë detyra komplekse dhe të përqendrohen në punën e tyre në vend që thjesht të ndjekin urdhrat.
 • Audienca e kryqëzimit: Dota 2 ka një audiencë ndërkombëtare, gjë që e bën atë ideal që reklamuesit të synojnë rajone dhe demografi të ndryshme.
 • Një komunitet i larmishëm: Komuniteti në internet i lojës është i larmishëm, duke filluar nga lojtarët e rastësishëm deri te profesionistët që marrin pjesë në turne të profilit të lartë.
 • Pishina të mëdha çmimesh: Turnetë Dota 2, të tilla si The International, dihet se ofrojnë çmime të mëdha për fituesit. Shumë njerëz do të zgjedhin lojërat profesionale Dota 2 me shpresën për të fituar çmime të tilla.
 • Është një lojë e lehtë për t'u mësuar dhe luajtur.

Kundër

 • Një komunitet toksik lojërash që vazhdimisht përpiqet të prishë argëtimin e lojtarëve të tjerë. Kjo është diçka për të cilën janë ankuar shumë entuziastë të Dota 2, por shpresojmë se problemi do të zgjidhet më shpejt se më vonë
 • Edhe pse loja është projektuar me thjeshtësinë në mendje, ajo mund të jetë e frikshme për lojtarët për herë të parë për shkak të sasisë së informacionit për të marrë menjëherë.

Kuptimi i shanseve të basteve Dota 2

Shanset e basteve Dota 2 mund të jetë ose thyesore ose dhjetore. Siç sugjeron emri, shanset thyesore shprehen si thyesë, ndërsa shanset dhjetore shprehen si dhjetore. Është e këshillueshme që të kuptoni se çfarë kuptimi kanë këto shprehje përpara se të vendosni një bast.

Vini re se shanset mund të ndryshojnë në çdo kohë, në varësi të rrethanave mbizotëruese në lidhje me ndeshjen që ata përfaqësojnë. Dhe, gjithashtu mund të ndryshojë në mënyrë drastike, veçanërisht baste të drejtpërdrejta.

Kur dëshironi të vini bast në Dota 2, përballeni me një sërë llojesh të ndryshme bastesh që janë në dispozicion.

Lloji më i popullarizuar është basti direkt, ku ju vini bast që një ekip të fitojë ose të humbasë pa asnjë bast. Ky lloj basti mund të përdoret nga librat sportiv ose nga parashikuesit për analitikën e të dhënave. Lloji tjetër popullor janë bastet në lojë, të cilat ndodhin gjatë një ndeshjeje dhe zakonisht krijohen përmes një sistemi partie në lojë.

Lloji i tretë është basti i kutisë, i cili i lejon lojtarët të parashikojnë rezultatin e një ngjarjeje specifike në lojë, si p.sh. nëse do të kalojë mbi/nën 200 vrasje në ndeshje.

Këshilla dhe truket për bastet DOTA 2

Është një sport shumë konkurrues dhe është thelbësore të dini mënyrat më të mira për të maksimizuar bastet tuaja. Ka shumë këshilla, truke dhe strategji për bastet Dota 2 esport për të fituar avantazh në lojë. Dhe ndërsa nuk ka asgjë si një fitore e garantuar në baste, ju mund të rrisni reduktimin e avantazhit të shtëpisë dhe të keni një shans. Këtu janë disa truke dhe këshilla që do t'ju ndihmojnë në udhëtimin tuaj si një bastist i Dota 2.

Vini bast me kokën tuaj

vetëm për shkak se jeni të lidhur emocionalisht me një ekip të caktuar nuk do të thotë që duhet të vini bast për të. Gjëja më e mirë është të shikoni faktorët që ka të ngjarë të ndikojnë në rezultatin e lojës dhe ta merrni parasysh këtë kur vendosni baste.

Analizoni ekipet konkurruese

Një gjë e mirë në lidhje me bastet online esports është se fati nuk është faktori më kritik në përcaktimin e rezultateve. Një analizë e duhur e çdo ekipi konkurrent do t'ju ndihmojë të bëni parashikime të informuara. Për shembull, kontrolloni formën e fundit të ekipit, me kë përballen dhe pozicionin e tavolinës dhe përdorni metrika të tilla për të vendosur bastet tuaja.

Kërkoni shanset më të mira në treg

Bookmakers priren të ofrojnë shanse të ndryshme sepse janë në konkurrencë. Të gozhdosh një ose dy me shanset më të mira mund të jetë një gjë e mençur, veçanërisht nëse po kërkon të maksimizosh fitoret (vetëm në rast se do të ketë ndonjë).

Luaj me një buxhet: Një gabim që bëjnë shumë bastorë të Dota 2 është të shpenzojnë më shumë para për bastet që mund të përballojnë të humbasin. Kjo vetëm do t'ju lërë të frustruar.

About the author
Zhang Wei
Zhang WeiAreas of Expertise:
eSporte
About

Zhang Wei, i njohur më mirë në arenën e Esports si "DragonMaster", ka gdhendur një vend si një udhëheqës i mendimit në udhëkryqin e kazinove online dhe Esports. Me një instinkt të pagabueshëm për trendet, e kombinuar me një vëmendje të përpiktë ndaj detajeve, ai është njëkohësisht një strateg dhe një vizionar në këtë fushë.

Send email
More posts by Zhang Wei