Libërësit më të mirë të eSports në Shqipëri në 2024

Video lojërat janë një nga format më të njohura të argëtimit në mbarë botën. Tani, me teknologjinë dhe internetin, lojtarët kanë mundësinë të dallohen dhe të konkurrojnë në arena anembanë globit.

Esports është bota e organizuar dhe konkurruese e videolojërave. Konkurrentët përballen në lojërat më të njohura në mbarë botën, duke përfshirë Fortnite, Call of Duty, Overwatch dhe Madden NFL, vetëm për të përmendur disa. Këta konkurrentë, të quajtur pro lojtarë, ndiqen nga fansat në të gjithë globin, ashtu si njerëzit ndjekin figurat sportive. Njerëzit përshtaten ose në TV ose në internet duke përdorur platformat e tyre të preferuara të transmetimit dhe pajisjet celulare për të parë lojtarë profesionistë që konkurrojnë.

Libërësit më të mirë të eSports në Shqipëri në 2024
Gjysma e dytë e sezonit ALGS 2024: Një zhytje e thellë në fenomenin e sporteve
2024-06-02

Gjysma e dytë e sezonit ALGS 2024: Një zhytje e thellë në fenomenin e sporteve

Sezoni i Apex Legends Global Series (ALGS) 2024 po nxehet me fillimin e pjesës së dytë, duke sjellë me vete premtimin e konkurrencës me aksione të larta dhe argëtimin e pashembullt esports. Me ekipet më të mira të botës nga Amerika e Veriut, EMEA (Evropa, Lindja e Mesme dhe Afrika), APAC e Veriut (Azia-Paqësori i Veriut) dhe APAC Jugu (Azia-Paqësori Jugor) të kyçur në një betejë të ashpër për epërsi, esports komuniteti po gumëzhin nga pritjet.

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Chris "Zuna" Buechter, emri i të cilit është sinonim me ditët e para të konkurrimit të League of Legends në Amerikën e Veriut, na la shumë shpejt, duke ndërruar jetë më 20 maj në moshën 33-vjeçare. Lajmi, i raportuar për herë të parë nga vëllai i tij Kenneth përmes një fushatë e përzemërt GoFundMe që synon financimin e shpenzimeve të funeralit të Zuna-s, ka shkaktuar zhurmë në komunitetin e esports. Kenneth zbuloi se largimi i parakohshëm i Zunës ishte për shkak të "një episodi mjekësor të papritur të papritur"

Dhia unanim FPS: Mbretërimi i Shroud në botën e qitësve të personit të parë
2024-05-22

Dhia unanim FPS: Mbretërimi i Shroud në botën e qitësve të personit të parë

Në fushën e lojërave konkurruese, veçanërisht në zhanrin e qitësve në vetën e parë (FPS), pak emra rezonojnë aq thellë sa ato të shroud. Një rritje e fundit e diskutimeve mes lojtarëve në X (ish Twitter) ka vënë në pah edhe një herë pyetjen: Kush është lojtari më i madh FPS në histori? Mes një deti opinionesh dhe një larmie emrash, konsensusi anon shumë drejt një individi - shroud, ish-CS:GO dhe VALORANT pro u kthyen në sensacion transmetimi.

Një spektakël rekord i sporteve elektronike: Ftesa e mes-sezonit 2024 thyen rekordet e shikueshmërisë
2024-05-20

Një spektakël rekord i sporteve elektronike: Ftesa e mes-sezonit 2024 thyen rekordet e shikueshmërisë

Universi i esports ishte i bujshëm kur u shpalos Ftesa e Messezonit 2024 (MSI), duke vendosur standarde të reja në shikueshmërinë dhe angazhimin e fansave. Ngjarja e këtij viti jo vetëm që forcoi pozicionin e MSI-së si një ngjarje kryesore në kalendarin e League of Legends, por gjithashtu theksoi peizazhin në zhvillim të lojës konkurruese dhe preferencat e tifozëve.

Bonuse, lojëra dhe metoda depozitimi të përditësuara rishtazi

Pagesat
Bank Transfer
2024 / 06 / 12

Bank Transfer

Mirë se vini në eSportRanker, burimi juaj kryesor për të gjitha gjërat e basteve eSports! Nëse jeni duke kërkuar për faqet më të mira të basteve në internet që pranojnë Transfertat Bankare si një mënyrë pagese, keni ardhur në vendin e duhur. Ekipi ynë i ekspertëve ka kuruar me kujdes një listë të faqeve kryesore të basteve eSports që ofrojnë Transfertë Bankare si një opsion pagese të sigurt dhe të përshtatshëm. Pavarësisht nëse je një bastist i kalitur apo i ri në botën e basteve eSports, ne ju kemi mbuluar. Mos e humbisni veprimin - vizitoni faqet tona të rekomanduara të basteve eSports me Transfertë Bankare nga lista jonë kryesore dhe filloni të vendosni bastet tuaja sot!

Shfaq më shumë >
Pagesat
UnionPay
2024 / 05 / 06

UnionPay

Një numër në rritje i faqeve të basteve ka frymëzuar ndryshime radikale në industrinë e lojërave të fatit. Në të kaluarën e afërt, ishte mjaft e vështirë për lojtarët aziatikë të merrnin pjesë në bastet e Sporteve për shkak të mungesës së metodave të përshtatshme të pagesës. Fatmirësisht, sistemet e pranuara botërisht si UnionPay i bënë realitet ëndrrat e bastorëve.

Sot, Kina është epiqendra e trendit në rritje në lojërat eSports. UnionPay është ofruesi kryesor i kartave të kreditit dhe debitit dhe lejon transaksionet e lojërave të fatit. Shumë prodhues bastesh kanë bashkëpunuar me UnionPay dhe ne kemi zgjedhur një listë të shkurtër të sajteve që shkojnë një milje shtesë për të ofruar opsione të gjera eSport, kërkesa të ulëta bonusi, siguri të nivelit të lartë dhe tërheqje të shpejta.

Shfaq më shumë >
Pagesat
MuchBetter
2024 / 05 / 06

MuchBetter

Mirë se vini në eSportRanker, burimi juaj kryesor për të gjitha gjërat e basteve eSports! Nëse jeni duke kërkuar për faqet më të mira të basteve në internet që pranojnë MuchBetter si një mënyrë pagese, ju keni ardhur në vendin e duhur. Ekipi ynë i ekspertëve ka kuruar me kujdes një listë të faqeve kryesore të basteve eSports që ofrojnë këtë mundësi pagese të përshtatshme dhe të sigurt.

Pavarësisht nëse je një bastist i kalitur apo i ri në botën e basteve eSports, ne ju kemi mbuluar. Eksploroni faqet tona të rekomanduara në toplistën tonë dhe filloni të vendosni bastet tuaja me MuchBetter sot. Mos e humbisni aksionin - vizitoni faqet tona kryesore të basteve eSports tani!

Shfaq më shumë >
Pagesat
Payeer
2024 / 05 / 06

Payeer

Ardhja e kuletave elektronike ishte ndër zbulimet më të rëndësishme në botën e lojërave të fatit në internet. PayPal dhe Skrill nuk janë të vetmet kuleta elektronike të pranuara gjerësisht për bastet online; shumë site të lojërave të fatit tani pranojnë Payeer. Futbollistët nga e gjithë bord mund të bastojnë në faqet e njohura të basteve online esports pa kufizime gjeografike. Sistemi i pagesave dixhitale me rritje të shpejtë lehtëson depozitat e shpejta dhe u jep lojtarëve një shans për të kapur oferta të ndryshme si bonuset e regjistrimit.

Nuk është e lehtë të vish baste online esports me Payeer. Por faqet e pakta të disponueshme rekomandohen shumë për çdo kumarxhi. Payeer ofron mënyra të shumta për të financuar një llogari lojtari me një kosto të ulët transaksioni. Ai gjithashtu bën një mënyrë tërheqëse pagese për rrotullat e lartë falë limiteve të larta të shpenzimeve.

Shfaq më shumë >
Pagesat
Google Pay
2024 / 05 / 06

Google Pay

Mirë se vini në eSportRanker, burimi juaj kryesor për të gjitha gjërat e basteve eSports! Nëse jeni duke kërkuar për faqet e basteve në eSports online që pranojnë Google Pay, keni ardhur në vendin e duhur. Ekipi ynë i ekspertëve ka kuruar me kujdes një listë të faqeve kryesore të basteve eSports që ofrojnë Google Pay si një mënyrë pagese. Me njohuritë dhe përvojën tonë të thelluar në botën e basteve në internet, ne jemi këtu për t'ju ndihmuar të gjeni platformën e përsosur për nevojat tuaja të basteve eSports. Mos e humbisni veprimin - shikoni faqet tona të rekomanduara të basteve eSports me Google Pay nga lista jonë kryesore sot!

Shfaq më shumë >
Jason Tanaka
PublisherJason TanakaPublisher
WriterArdit KrasniqiWriter

Çfarë është bast eSports?

Bastet e sporteve po bëhen shpejt një nga hobet më të preferuara në botë, pasi kanë shpërthyer në popullaritet. Miliona njerëz futen në kanalet e transmetimit të lojërave për të parë lojtarët e tyre të preferuar drejtpërdrejt në turne.

Ashtu si me çdo sport tjetër konkurrues, kjo i hap rrugën basteve si argëtim. Bastet në esports janë shumë të ngjashme me vënien e një basti në internet në ekipin tuaj të preferuar ose lojtarin sportiv. Gjeni tregun tuaj, zgjidhni shanset tuaja dhe vendosni bastin tuaj. Kush do ta fitojë ndeshjen?

Libërësit më të mirë të eSports në Shqipëri në 2024

Historia e eSports

Esportet vazhdojnë të lëvizin në mediat kryesore me ngjarjet që transmetohen në kanale të ndryshme, përfshirë ESPN. Gjithnjë e më shumë njerëz po shikojnë dhe duket sikur këto ngjarje sapo u shfaqën papritmas.

Në realitet, e-sportet kanë ekzistuar që nga vitet 1970 dhe ngadalë kanë hyrë në industrinë që është bërë sot. Konkursi i parë i videolojërave u mbajt në vitin 1972. Universiteti Stanford ftoi studentët të konkurronin në një lojë luftarake në hapësirë të quajtur Spacewar!, e cila u krijua në 1962.

Më pas, në vitin 1980, Atari hyri në lojë dhe mbajti kampionatin e pushtuesve të hapësirës. Kishte mbi 10,000 lojtarë në atë ngjarje, gjë që ndihmoi në sjelljen e videolojërave në fokusin e njerëzve jashtë industrisë së lojrave.

E themeluar në vitin 1980, Twin Galaxies është një organizatë që mban rekorde të lojërave video për t'i ndarë me Librin e Rekordeve Botërore Guinness. Me këtë themelim, lojtarët në mbarë botën filluan të garojnë për rezultatet më të mira në lojëra të njohura si Space Invaders, Pac-Man dhe Donkey Kong.

Si ndryshoi interneti lojërat

Ndërsa vitet 1980 vërtet sollën maninë e videolojërave në botë, interneti në vitet 1990 u desh që të hapte vërtet një botë të re për lojtarët anembanë globit. Vitet '90 prezantuan sistemet e lojrave si Super NES dhe Sega Genesis, të cilat e bënë lojën më të aksesueshme për njerëzit.

Nintendo rriti botën konkurruese të lojërave duke pritur Kampionatin Botëror të Nintendo. Këto ngjarje hapën rrugën për liga të tilla si Liga Profesionale Cyberathlete dhe Liga Profesionale e Gamers, ligat e para reale të esporteve.

Lojëra në shekullin e 21-të

Vitet '90 i bashkuan të gjitha pjesët që sportet elektronike të shpërthejnë kur filloi shekulli i ri. Video lojërat u bënë më të njohura me grafikë më të mirë dhe kafenetë e internetit u dhanë lojtarëve akses në kompjuterët e lojërave që mund të mos kishin qenë në gjendje t'i përballonin në shtëpi. Deri në vitin 2010, u mbajtën turne në të gjithë globin ku lojtarët mund të konkurronin. Nintendo u rikthye me Wii dhe kishte mbi 400,000 pjesëmarrës në ngjarjen e tyre të Lojërave Wii Verore 2010.

Themelimi i Twitch në vitin 2011 u dha lojtarëve një platformë për të konkurruar me njëri-tjetrin. Duke transmetuar ngjarje dhe turne për shikuesit në të gjitha vendet, të gjithë me interes për lojërat ishin në gjendje të shikonin, dhe sportet elektronike shpërthyen, duke u bërë jashtëzakonisht popullor si një sport spektatorësh në masë.

Ligat e mëdha

Sot, kampionatet kryesore botërore mbahen çdo vit. Kampionati Botëror i League of Legends, i cili ka fituar shpejt një ndjekës si kult, ka grumbulluar mbi 60 milionë shikues vitet e fundit. Çmimet kryesore në këtë kampionat arrijnë në 1 milion dollarë.

International, i cili pret lojtarët e Dota 2, u mbajt për herë të parë në vitin 2011 dhe vetëm 16 ekipet më të mira të lojërave u ftuan të merrnin pjesë në ngjarje. Sot, çmimet kryesore janë mbi 10 milionë dollarë, me grupet totale të çmimeve që e dyfishojnë lehtësisht këtë shumë. Kjo është vërtet një dëshmi se sa masive është bërë industria e lojrave.

Kampionate të tjera botërore për lojëra specifike si Fortnite, Starcraft dhe Counter-Strike: Global Offensive po i shtohen shpejt turneut të turneut në të cilin lojtarët në të gjithë globin mund të konkurrojnë.

Historia e basteve eSports

Ndonëse bastet në vetvete nuk janë të reja, pasi që kur Romakët e lashtë bastnin në garat me karroca, bastet esports nuk u ngritën deri vonë. Në vitet 1970, lojtarët filluan të bastnin në lojërat arcade, të tilla si Asteroids dhe Invaders. Bastet ishin të vogla dhe vendoseshin personalisht në partitë e rrjeteve lokale.

Ndërsa interneti u bë më i popullarizuar në vitet 1990 dhe lojtarët kuptuan se mund të lidheshin dhe të luanin lojëra me shumë lojtarë përmes ruterave, bastet filluan të bëhen më të njohura në arenën e lojërave.

Bastet e lëkurës

Betting skins, një artikull në lojë që lejon lojtarët të ndryshojnë pamjen e karakterit të tyre, u bë i njohur, por nuk u kontrollua dhe ishte i paligjshëm në shumicën e vendeve. Faqet u kufizuan dhe lojtarët duhej të gjenin një metodë të re bastesh.

Bast parash

Filluan të shfaqen faqet e internetit që i lejonin njerëzit të vendosnin baste parash, të ngjashme me vendosjen e një basti në një sport. Këto faqe interneti ofrojnë transmetime të drejtpërdrejta dhe biseda dhe natyrisht, shanse për lojtarët në turne të ndryshëm. Njerëzit mund të rishikojnë shanset dhe të vendosin bastet e tyre bazuar në informacionin që u është dhënë.

Sot, industria është shumë e rregulluar. Duke zgjedhur një sajt të besueshëm, bastorët mund të sigurojnë që të dhënat e tyre janë të sigurta dhe private dhe se faqja funksionon brenda ligjit.

Pse eSports është bërë kaq popullor?

Sportet elektronike janë bërë gjithnjë e më popullore vitet e fundit. Video lojërat apelojnë për një shumëllojshmëri të gjerë njerëzish në shumë grupmosha. Në vitin 2022 ka pasur mbi 3,24 miliardë lojtarë në planet.

Video lojërat janë të shfrenuara në mesin e njerëzve të të gjitha moshave. Të rinjtë mësojnë dhe rriten në këtë mjedis dhe të rriturit e përdorin atë si një formë argëtimi, dhe ndonjëherë si një arratisje nga bota reale. Ata bëhen të pasionuar pas lojërave, konzollave dhe pajisjeve të tyre të preferuara. Ata gjejnë dhe angazhohen në zhanret e tyre të preferuara në botën e lojërave dhe i përdorin këto lojëra për më shumë sesa thjesht argëtim.

Krijimi i një komuniteti

Me internetin kaq të disponueshëm, lojërat kanë krijuar një komunitet. Ajo ka tërhequr së bashku njerëz nga të gjitha sferat e jetës që ndajnë të njëjtin interes. Ngjarjet e drejtpërdrejta lejojnë lojtarët të takohen personalisht dhe shpesh u transmetohen atyre që nuk janë në gjendje të marrin pjesë.

Platformat e transmetimit lejojnë shikuesit e këtyre ngjarjeve të dëgjojnë komente dhe të komunikojnë me shikuesit e tjerë.

Video lojërat si karrierë

Lojtarët mund t'i shikojnë sportet elektronike si një lëvizje karriere. Edhe pse jo të gjithë do të bëjnë prerjen, kjo mundësi është gjerësisht e disponueshme për popullsinë masive. Nëpërmjet praktikës, trajnimit rigoroz dhe kushtimit të orëve çdo ditë për të zotëruar lojën e tyre të zgjedhur, lojtarët mund të konsiderojnë kalimin në një karrierë esports.

Ndryshe nga sportet fizike, video-lojërat janë të aksesueshme për ata me paaftësi të caktuara fizike, të tilla si problemet e lëvizshmërisë. Ai është gjithashtu i disponueshëm për njerëzit e të gjitha moshave, kështu që lojtarët më të rinj mund të përfshihen plotësisht në garë.

Për shkak të kësaj disponueshmërie, sportet elektronike janë bërë një temë tërheqëse si për të rinjtë ashtu edhe për të moshuarit, dhe shumë njerëz po kërkojnë platformat e lojërave për argëtim në shtëpi.

Lojëra si një sport spektatorësh

Me internetin, transmetimi i lojërave video është bërë po aq i popullarizuar sa transmetimi i sporteve. Njerëzit janë në gjendje të bastojnë në lojëra, turne dhe ngjarje të tjera. Lojtarët po bëhen të famshëm në të njëjtin kuptim si atletët. Ata kanë fansa, faqet e tyre të internetit dhe kanalet e mediave, dhe shpesh transmetojnë lojërat e tyre.

Esports është bërë një sipërmarrje me aksione të larta, me njerëz që vënë baste për këta lojtarë të famshëm dhe turnet në të cilët ata marrin pjesë. Ndërsa sigurisht që nuk ka të njëjtin rrezik fizik si për një atlet, lojërat dhe turnet nuk janë më pak të vështira pasi lojtarët luajnë skenarë të ndryshëm dhe fansat e tyre shikojnë me vëmendje përmes kanaleve të tyre të preferuara të transmetimit. Këto turne shpesh transmetohen po aq gjerësisht sa sportet profesionale.

Bastet e sporteve – çfarë duhet të dini

Bastet e sporteve kanë pushtuar botën, duke tejkaluar shpejt sportet si tenisi, basketbolli dhe bejsbolli në sasinë e parave që vihen bast çdo vit. Por përpara se të vendosni bast, është më mirë të dini disa nga rregullat dhe nuancat e përfshira në industri.

Lojtarët

Një person duhet të shikojë statistikat e ekipit, por jo vetëm kaq. Ata gjithashtu duhet të jenë të vetëdijshëm për karakteristikat e secilit lojtar në ekip. Nëse një ekip ka një lojtar të dobët, një lojtar duhet të jetë i vetëdijshëm për këtë, dhe gjithashtu se si ai lojtar i kompenson dobësitë e tij.

Kërkoni skuadra që kanë qenë së bashku për disa kohë. Këto skuadra kanë pasur kohë të ndërtojnë taktika për ndeshjet që luajnë. Bastorët duhet të kuptojnë modelet e secilit lojtar dhe mënyrën se si ata reagojnë ndaj situatave të ndryshme.

Bastet

Bastet duhet të kuptojnë gjithashtu llojet e ndryshme të basteve bazë që mund të vendosen, nga bastet e rezultatit kryesor deri te bastet totale. Çdo lloj basti jep para për gjëra të ndryshme, nga fitorja në një lojë deri te pikët totale të grumbulluara.

Nëse një lojtar ka njohuri për lojën dhe lojtarët, është e sigurt të filloni të vendosni baste të ndryshme në një faqe bastesh esports. Nëse nuk e bëjnë, është më mirë të bëni disa detyra shtëpie përpara se të përfshiheni në bastet online.

Si mund t'i besoj një krijuesi të basteve elektronike eSports?

Ka faqe bastesh esports që shfaqen në internet dhe shumica e tyre janë të besueshme dhe të besueshme. Megjithatë, ka disa site, si me çdo industri, që mund të lënë një bastues me një ndjenjë të keqe.

Si i shmang një person ato faqe? Ka disa gjëra kyçe që një lojtar bast mund t'i kërkojë përpara se të vendosë të vendosë bastet e tij në internet me një bastevënës ose një tjetër.

Zgjedhja e libralidhësit më të mirë në internet

Kriteret për faqen më të mirë të basteve në internet do të jenë të ndryshme për secilin bastues, në varësi të lojërave ose turneve ku ata kërkojnë të vendosin baste dhe llojeve të basteve që kërkojnë të vendosin. Megjithatë, ka disa udhëzime që të gjithë bastorët duhet të ndjekin kur kërkojnë faqen e tyre të përsosur.

 • Licencimi. Kontrolloni futerin e libralidhësve në internet për t'u siguruar që ata janë të licencuar me njërën nga ato Autoriteti i Lojërave të Fatit të Maltës, Komisioni i Lojërave të Fatit në Mbretërinë e Bashkuar ose Autoriteti Suedez i Lojërave të Fatit. Kjo licencë do të sigurojë që faqja të përdor praktika të drejta dhe të sigurta.
 • Metoda e pagesës. Kontrolloni faqen e internetit për t'u siguruar që krijuesi i basteve i mbështet të dyja depozitim dhe metodat e zgjedhura të tërheqjes. Kartat e kreditit, kuletat elektronike, kartat me parapagesë dhe kriptovalutat mund të përdoren në shumë prej sajteve.
 • Kushtet e pagesës. Këto kushte ndryshojnë nga faqja në faqe. Një lojtar i basteve duhet të lexojë dhe të kuptojë kushtet e pagesës dhe kufijtë e pagesës për çdo bastvënës që ai zgjedh të përdorë.
 • Promovimet dhe bonuset. Nëse përdorni një sajt që ka promovime dhe bonuse, kërkoni rregulla të qarta rreth këtyre artikujve. Kuptimi i pagesave ose pretendimeve rreth këtyre artikujve është thelbësor.

Libërbërës të sigurt dhe të sigurt

Bookmakers kanë informacionin tuaj personal, si dhe detajet e kartës suaj të kreditit ose mënyrave të tjera të pagesës. Kjo e bën të rëndësishme që të siguroheni që prodhuesi juaj i basteve është i besueshëm dhe se faqja e tyre e internetit është e sigurt.

Një libralidhës në internet mund të jetë i drejtë dhe të ketë shanse të mira, por nëse softueri i tyre nuk është i sigurt kundër hakerave dhe viruseve, është koha të kërkoni diku tjetër për një rezervist. Këtu janë disa gjëra për të kontrolluar në faqet e tyre:

 • Etiketat. Organizata të tilla si Certified Fair Gambling dhe eCOGRA e marrin seriozisht sigurinë. Njohja që një bastvënës është kontrolluar dhe i besuar nga këto organizata është një hap i mirë për të garantuar sigurinë tuaj.
 • Certifikatat e Sigurisë. Shumë faqe interneti sot janë të koduara për siguri shtesë. Shikoni në faqen e libralidhësit për një certifikatë SSL që siguron këtë kriptim. Kjo e bën më të vështirë për palët e treta marrjen e informacionit tuaj.
 • Software i besueshëm. Kontrolloni se çfarë softuerësh po përdor krijuesi i basteve. Nëse ata kanë gjeneratorë të numrave të rastësishëm dhe softuer që shkojnë përtej dhe përtej bazave, këto sajte priren të jenë më të sigurta.

Kontrolloni reputacionin e një faqeje

Ashtu si me çdo faqe ku artikujt blihen në internet, reputacioni i faqes duhet të merret parasysh përpara se të vihet bast. Kontrollimi i reputacionit të një libralidhësi do t'i bëjë të ditur një lojtari bastesh për çdo problem që ka pasur në të kaluarën një bastvënës. Duke kontrolluar me klientët e tjerë, bastorët mund t'i kursejnë vetes kohë dhe para nëse një bastvënës ka pasur probleme në të kaluarën.

Shqyrtimet në internet mund të ndihmojnë gjithashtu një bastdhënës të përcaktojë reputacionin e një kompanie. Duke parë sa komente ka në internet, sa larg janë vendosur ato dhe çfarë thonë vetë vlerësimet, një bastdhënës mund të mësojë shumë rreth mënyrës se si funksionon një libralidhës. Nëse rishikimet janë të përsëritura dhe të gjitha vendosen brenda një jave nga njëra-tjetra, kini kujdes.

Punonjësve mund t'u është kërkuar të bëjnë vlerësimet. Por nëse ato janë të ndara me kalimin e kohës dhe klientët kanë një sërë gjërash për të thënë, të mira dhe të këqija, atëherë rishikimet me shumë mundësi janë të ligjshme dhe mund të jenë mjaft të besueshme.

Si e di që ndeshjet janë të drejta?

Të gjithë e kanë dëgjuar historinë e një ngjarjeje të manipuluar, ku një sportist ka hedhur lojën ose një boksier ka hedhur ndeshjen. Pra, si e di që një bastues e di se e njëjta gjë nuk po ndodh në arenën e esports?

Komisioni i integritetit

Esports është një industri e rregulluar, me një Komisioni të Integritetit të Esportit (ESIC). Ky grup është një shoqatë jofitimprurëse e themeluar në vitin 2015. Ajo u themelua për të parandaluar mashtrimin e basteve elektronike, manipulimin e ndeshjeve dhe korrupsionin. Ky komision ruan integritetin e sportit.

e tyre Deklarata e misionit është "Të jesh mbrojtësi i njohur i integritetit të esports dhe të marrësh përgjegjësinë për ndërprerjen, parandalimin, hetimin dhe ndjekjen penale të të gjitha formave të mashtrimit dhe keqpërdorimit, duke përfshirë, por pa u kufizuar në, manipulimin e ndeshjeve dhe dopingun me objektivin kryesor të mbrojtjes së të rinjve. , duke promovuar investimet në industri dhe duke ruajtur integritetin sportiv në esports."

Dhe komisioni nuk i merr përsipër përgjegjësitë e tyre. Ata kanë rregulla që të gjithë pjesëmarrësit duhet të ndjekin dhe çdo lojtar ose palë e tjera që kapet që nuk i zbaton këto rregullore mund të gjobitet dhe/ose të pezullohet nga loja e ardhshme. Gjetjet e çdo seance të mbajtur ku pjesëmarrësi shpallet fajtor shpallen publikisht për të ruajtur integritetin në ngjarjet e ardhshme.

Pritësit e sporteve

Ngjarjet mbahen më shpesh nga organizatorët e ngjarjeve esports, duke përfshirë DreamHack, Electronic Sports League (ELS), Game Belong, PGL dhe Gfinity. Këta mikpritës mbështeten te sponsorët, mediat dhe shikuesit, ashtu si në sportet tradicionale. Fair-play i bën të gjithë të kthehen.

Këta hostë kanë rregulla të mirëpërcaktuara përpara, dhe ata kanë mbështetjen për të zbatuar këto rregulla. Ata gjithashtu kanë një proces mosmarrëveshje ndeshjeje në vend për çdo mosmarrëveshje që mund të lindë gjatë garës së lojërave. Këto kompani shpesh mbajnë turne live ku mund të monitorojnë softuerin dhe harduerin që çdo pjesëmarrës lejohet të përdorë.

Ndërkombëtarisht, grupe rregullash rreth integritetit janë vendosur për të mbajtur lojtarët në linjë dhe për të mbajtur lojën e ndershme për të gjithë. Pritësit e Sporteve dhe Komisioni i Integritetit të Sporteve nuk kanë frikë t'i respektojnë këto rregulla dhe lojtarët janë ndaluar për mosrespektimin e rregullave të turneut.

Ndërsa sportet elektronike vazhdojnë të rriten dhe të evoluojnë në mediat kryesore, hostet dhe ESIC përpiqen të krijojnë një ekosistem të lojës së ndershme për lojtarët, bastorët dhe shikuesit në mbarë botën. Ata i mbajnë lojtarët me standardet më të larta të integritetit në mënyrë që të ruajnë sportin për brezat e ardhshëm.

Çfarë lloj bastesh mund të vendos në eSports?

Ngjashëm me bastet në sport, bastet esports kanë kategori dhe mënyra të ndryshme për të vendosur baste. Ka disa gjëra të ndryshme për të vënë bast në përgjithësi, dhe në disa raste, secila lojë ka artikujt e saj unik për të vënë bast gjithashtu. Këtu janë disa nga bastet më të zakonshme që vënë bast nga bastevënës të ndryshëm.

Bastet bazë

 • Fituesi i ndeshjes. Bastet vendosin bastet e tyre në një ekip të caktuar që fiton ndeshjen. Në këtë rast, çdo ekip do të ketë një numër pranë tij, i cili është shanset e tyre për të fituar, dhe bastorët mund ta përdorin këtë informacion për të vendosur një bast inteligjent në zgjedhjen e tyre për një ekip fitues. Ky është lloji më i popullarizuar i basteve të vendosura në arenën e esports.
 • Të drejta të plota / të ardhme. Për këto baste, një person vendos bast se cili ekip ose individ do të fitojë një kompeticion të tërë, në krahasim me vetëm ndeshjen. Mund të ketë gjithashtu një opsion për të bastuar se cilat ekipe ose individë do të kualifikohen për konkursin.
 • Handikapët. Me këtë lloj bastesh, njerëzit vënë bast për fitoret dhe humbjet e një ekipi, me një handikap të caktuar. Hendikapi zbatohet vetëm për ekipin për të cilin personi vë bast dhe më pas rezultatet numërohen për të parë nëse bastuesi fitoi ose e humbi bastin e tij.
 • Totalet. Totali i referohet numrit total të pikëve/vrasjeve që arrihen nga të dyja skuadrat ose individët që luajnë. Një bastuesi do të duhet të vendosë nëse ai beson se totali do të jetë mbi ose nën numrin që krijuesi i basteve ka listuar në faqen e tij kur bastuesi vendos bastin e tij.
 • Rezultati i saktë. Ky bast është shumë i drejtpërdrejtë. Vënësi i bastit duhet të marrë me mend rezultatin e saktë të ndeshjes në mënyrë që të fitojë bastin e tij. Këto ndeshje mund të luhen më së miri nga tre ose më të mirat nga pesë, si dhe vetëm lojëra individuale.
 • Kalimi. Për një bast kalim, lojtari që vë bast se cila nga dy skuadrat do të kalojë në play-off për ngjarjen ose cila skuadër do të luajë më lart në renditjen në fund të ndeshjes.
 • Fitorja në turne. Lojtarët vënë bast se kush do të jetë fituesi përfundimtar i turneut në këtë bast. Për shkak të numrit të madh të lojtarëve konkurrues, hamendja e saktë e fituesit është mjaft e vështirë dhe aksionet mund të jenë të larta.

Ashtu si me të gjitha llojet e basteve, çdo lojë dhe turne mund të ketë specialitetet e veta që një bastvënës mund t'i vendosë për bastorët. Kjo mund të përfshijë gjëra të tilla si lojtari më i vlefshëm, skuadra e parë që ka nxjerrë gjak ose skuadra e parë që ka fituar një hartë. Çdo libralidhës mund të përfshijë specialitete të ndryshme për ngjarje të ndryshme.

Për çfarë mund të bastoj në eSports?

Sportet elektronike lejojnë baste në një sërë artikujsh. Ne përmendëm bastet me para të vërteta më lart dhe se si ka shumë lloje të ndryshme bastesh që një bast mund të vendosë. Por ka më shumë për bastet esports sesa thjesht para. Një lojtar duhet të zgjedhë lojën ose llojin e lojës së tij. Ata gjithashtu kanë mundësinë të bastojnë në transmetues dhe mund të vendosin baste duke përdorur artikuj të ndryshëm lojrash, duke përfshirë "skins".

Sportet elektronike fantazi

Bastet me fantazi nuk janë vetëm për sport. Esports ka ekipe fantazi për të cilët njerëzit mund të bastojnë gjithashtu. Ky koncept i thjeshtë ju lejon të zgjidhni një ekip virtual nga një grup lojtarësh në jetën reale. Ju pastaj konkurroni kundër ekipeve të tjera. Ekipi juaj fiton pikë bazuar në performancën aktuale të lojtarëve që keni zgjedhur dhe pikët që keni fituar krahasohen me pikët e një ekipi tjetër për të përcaktuar se kush fiton.

Bast në transmetues

Bastet në transmetues janë të ngjashëm me të gjitha bastet e tjera. Bastet vendosin bastet e tyre në performancën e një transmetimi specifik. Bastet ndryshojnë nga transmetimi në transmetim dhe loja në lojë, duke i bërë njerëzit të hamendësojnë se për çfarë mund të bastojnë për çdo transmetim. Disa baste janë aq të thjeshta sa të hamendësosh fituesin e një ndeshjeje dhe të tjerat mund të jenë më të ndërlikuara, duke përfshirë baste për skenarë specifikë që mund të ndodhin ose jo në çdo ndeshje.

Bastet në transmetues janë një aventurë me ritme të shpejta që i mban bastorët në këmbë. Tregjet janë të disponueshme për kohëzgjatje të shkurtra, kështu që bastorët duhet të jenë të gatshëm të shpejtojnë bastet dhe të kontrollojnë shpesh.

Bastet e Sporteve të artikujve dhe të lëkurës

Me bast lëkure ose bast artikujsh, lojtarët bastojnë me gjëra të tjera përveç parave. Lojtarët mund të përdorin lëkurë ose artikuj dhe t'i vënë bast mbi rezultatet e një ndeshjeje esports. Bastet vendosin baste në faqet e internetit të palëve të treta ku mund të blejnë, shesin dhe tregtojnë lëkurë. Kur bastori depoziton artikujt e tij në faqen e internetit, faqja i jep atij një shumë dollarësh. Nëse një lojtar fiton, ata marrin artikullin që kanë depozituar dhe një çmim tjetër, por nëse humbasin, ata humbasin artikullin e tyre.

Bastet e lëkurës janë një formë kumari, por nuk rregullohen nga qeveria.

Lojëra me revole

Lojërat me revole funksionojnë pothuajse në të njëjtën mënyrë si lojërat e tjera esports. Turnetë për Call of Duty, Halo, Counter-Strike dhe lojëra të tjera zhvillohen çdo vit, ku marrin pjesë bastore në të gjithë globin. Lojërat me gjuajtje kanë tendencë të kenë një tenxhere të madhe në turnetë e tyre dhe nëse një lojtar i bastit di taktikat e lojës, ai mund të dalë një fitues i madh.

Ashtu si me të gjitha lojërat e esports, bastet mund të vendosen për fituesin e një ndeshjeje, turneu ose ngjarje të ndryshme në vetë lojën.

Këshilla për bastet në esport

Ndjekja e procedurave të duhura të basteve dhe dëgjimi i një mentori që ka bërë disa baste në të kaluarën do të ketë shumicën e bastorëve në kategoritë fituese. Por kur një bastues kërkon të rrisë njohuritë dhe shanset e tij, ka disa këshilla shtesë që mund të ndihmojnë.

 • Bast në sportet elektronike që janë të njohura. Një bastues që i përmbahet lojërave që i dinë më mirë, mund t'i ndihmojë ata të rrisin shanset e tyre.
 • Gjeni një libralidhës të mirë. Kërkoni një bastvënës që ka shanse, bonuse dhe promovime që u mundësojnë bastorëve të vendosin me lehtësi bastet e tyre. Kjo mund të jetë e ndryshme për çdo bastues. Shikoni krijuesin e basteve për t'u siguruar që ata kanë licencat e duhura dhe se ata ofrojnë lojëra për të vënë bast.
 • Qëndroni të informuar. Bastorët duhet të qëndrojnë të informuar për lojërat e tyre të preferuara gjatë gjithë kohës, në mënyrë që të kuptojnë lojtarët dhe shanset për të cilat ata vënë bast. Lojërat dhe teknologjia ndryshojnë shpejt, që do të thotë se të qëndrosh në krah të përditësimeve dhe ndryshimeve është një domosdoshmëri nëse një bastdhënës planifikon të vendosë baste inteligjente.
 • Studioni turneun. Reklamuesit shpesh ofrojnë promovime që përkojnë me turne të veçantë dhe ngjarje të tjera. Një lojtar duhet të mësojë gjithçka që mundet për turneun dhe lojtarët përpara se të përfitojë nga këto promovime.

Në fund të ditës, mbani mend se bast është kumar dhe një bast mund të humbasë ose të fitojë bastin e tij. Jini të zgjuar dhe vini bast të sigurt për të shijuar artin e basteve për vitet në vijim.

Çfarë lloj vlere promocionale ofrojnë rezervistët?

Çdo libralidhës krijon bonuse unike dhe oferta promocionale për faqen e tyre të internetit si një përpjekje për të tërhequr më shumë bastorë. Kur një lojtar i basteve po shikon këto promovime, ka dy gjëra për t'u marrë parasysh. E para është se sa duhet të paguajë një bast në sajt dhe e dyta është sa marrin ata për atë bonus.

Ka disa mënyra të ndryshme që rezervistët mund t'i vendosin këto oferta promocionale, duke përfshirë:

 • Shuma maksimale. Në mënyrë që të mbrohet krijuesi i basteve, promovimet e mirëseardhjes kanë një kufi në atë se sa mund të pretendojë një bastdhënës. Kjo shumë mund të ndryshojë sipas libralidhësve dhe disa prej tyre ofrojnë bonuse që arrijnë në 600 USD. Një lojtar duhet të hedhë një sasi të caktuar në mënyrë që të marrë shumën e plotë të bonusit.
 • Shanset kualifikuese. Libërbërësit ndonjëherë ofrojnë kode bonusi ose baste falas, por bastorët atëherë duhet të vënë bast një shumë të caktuar parash në mosmarrëveshje të një madhësie të caktuar. Për shembull, një bast mund të vendosë një bast me koeficient 1.25 për të kërkuar një bonus prej 10 dollarësh. Shuma e këtyre bonuseve mund të ndryshojë në bazë të gjasave.
 • Kërkesat e bastit. Shumë rezervistë vendosin kërkesa që thonë se bastuesi duhet të vë bast mbi shumën e bonusit një numër të caktuar herë përpara se të tërheqë ndonjë para nga promovimi. Kjo inkurajon bastorët të vënë bast më shumë para, më shpesh. Bastet duhet të kontrollojnë me faqen e tyre për të parë se cilat janë kërkesat për çdo promovim që po pranojnë në sajtin që përdorin.

Kur pranoni promovime dhe luani me paratë e bastistit, një bastdhënës duhet gjithashtu të jetë i vetëdijshëm se bonuset shpesh duhet të kërkohen deri në një datë të caktuar. Përsëri, çdo libralidhës do të jetë i ndryshëm dhe afati kohor mund të variojë nga një ditë në 365 ditë. Kontrollimi i kërkesave në çdo faqe do të ndihmojë një lojtar që bast të marrë vendimin e duhur.

About the author
Jason Tanaka
Jason Tanaka
About

Jason "PixelPioneer" Tanaka, një vendas me njohuri teknologjike në Seattle, është vizionari pas EsportRanker. Duke ndërthurur një pasion të përjetshëm për lojërat me një njohuri të mprehtë biznesi, Jason e ka transformuar EsportRanker në qendrën përfundimtare për entuziastët e esports në mbarë botën.

Send email
More posts by Jason Tanaka