Faqet kryesore të basteve të StarCraft 2 2024

I njohur në të gjithë globin, StarCraft II (SC II) sfidon lojtarët që të përdorin strategji në kohë reale për të mposhtur konkurrencën në disa nga turnet më të njohura të esporteve në botë. Që nga fillimi i tij në 2010, SC II vazhdon të përjetojë një ndjekje të jashtëzakonshme. Edhe me lojërat më të mira si Dota 2 dhe League of Legends që sigurojnë vendet kryesore në garat e esports, StarCraft II ende tërheq një ndjekës masiv.

SC II ka një format, zhargon dhe terminologji specifike që lojtarët kryesorë zotërojnë për të fituar gjatë ngjarjeve esports. Bastorët ndjekin nga afër ekipet profesionale dhe lojtarët për të vënë bast në zgjedhjet më të favorshme në platformat e basteve esports SC II. Në fakt, faqet e basteve esports ofrojnë udhëzues se si të vendosni baste në ekipet e SC II, lojtarët dhe lojërat e turneut.

Faqet kryesore të basteve të StarCraft 2 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Bastet StarCraft 2 2024 : gjithçka që duhet të dini

Në vitin 2010, paraardhësi i SC II i StarCraft Brood Wars gëzonte një bazë të gjerë fansash, gjë që ndihmoi SC II të siguronte popullaritet të fuqishëm dhe të gjerë kur u lançua fillimisht. Në vitet e fundit, miliona e luajnë lojën, ndjekin transmetimin e drejtpërdrejtë dhe shikojnë televizor për të parë lojtarët që konkurrojnë kundër njëri-tjetrit në turne.

Më popullorja në Korenë e Jugut, prodhuesi i lojës shfaq a StarCraft II ngjarje kampionati. Tifozët janë të lidhur me lojën dhe variacionet e saj, duke përfshirë Heart of Swarm dhe Legacy of Void. Lojtarët luajnë në mënyrë profesionale, duke ngjallur interes në rritje për markën. Megjithatë, luftimet për të drejtat e transmetimit dominojnë zhanrin e basteve në internet dhe detyruan një rënie në dukshmërinë kryesore të SC II.

Garë e vështirë për SC 2

Titujt e lojërave të njohura përfshijnë Liga e Legjendave dhe Dota 2, konkurrentët e StarCraft në treg. Meqenëse këto lojëra janë gjithashtu taktike dhe përfshijnë më shumë lojtarë më të rinj se SC II, sponsorët gravitojnë drejt audiencës më të gjerë. Në Korenë e Jugut, Shoqata e Lojtarëve të eSports transmetoi ngjarjet e esports StarCraft II për rreth një dekadë dhe refuzoi të ndajë fitimet me krijuesin e lojës, Blizzard Entertainment.

Blizzard u bashkua me shpërndarësit rivalë dhe kërkoi honorare nga KeSPA për të transmetuar ligjërisht turnetë SC II. Si rezultat i dështimit të KeSPA për të përmbushur, rajoni më i popullarizuar i SC II humbi shikuesit dhe lojtarët profesionistë.

Edhe pse Blizzard mbështet ngjarjen e saj të kampionatit StarCraft II, e cila ka një grup çmimesh prej më shumë se 150,000 dollarë, kampionati është më i ulët në popullaritet dhe në para. Ngjarje të ngjashme globale të sporteve elektronike u ofrojnë lojtarëve çmime miliona dollarëshe. Megjithatë, SC II është një lojë popullore dhe emocionuese për ta parë nga shikuesit. Të gjitha faqet kryesore të basteve të lojërave video u ofrojnë kumarxhinjve mënyra për të vënë bast në turnetë dhe ngjarjet SC II.

Arsyet pse bastet StarCraft janë emocionuese

Bastorët mund të bastojnë në StarCraft II në platformat e basteve të lojërave video nëpër internet. Libërbërësit Esport ofrojnë baste të dedikuara për sportet elektronike për adhuruesit e lojërave. Në Korea e jugut dhe Amerika e Veriut, SC II mbetet popullor. Faqet e basteve sportive ofrojnë akses gjatë gjithë vitit për të vendosur baste te lojtarët profesionistë nga e gjithë bota. Lojtarët duhet të rishikojnë licencën e një faqe interneti për të siguruar që ajo lejon lojërat ligjore të librave sportiv për lojtarët e sporteve elektronike.

Para basteve, fillestarët duhet të studiojnë mbi bastet esports online. Tifozët e sporteve elektronike nuk janë domosdoshmërisht kumarxhinj dhe mund të mos i kuptojnë rregullat dhe kushtet përkatëse. Përgatitja është çelësi për lojërat e fatit në ekipet dhe lojtarët e esports.

SC II është një lojë me të kaluar të shpejtë, që përdor strategji komplekse. Të kuptuarit se si luajnë lojtarët është jetike për të siguruar që një fillestar të zgjedhë një bast të zbatueshëm për të fituar. Disa sajte ofrojnë udhëzues bastesh për të ndihmuar përdoruesit të kuptojnë se si të vendosin një bast për pjesëmarrësit e ngjarjeve esports SC II.

Nëse ju pëlqen të bastni në lojëra strategjike ose RTS, ju rekomandojmë t'i jepni një shans Epoka e Perandorive seri. Bastet në AoE janë shumë të ngjashme me bastet StarCraft.

Pse është popullor StarCraft 2?

Popullariteti i StarCraft II rrjedh nga tradita e tij e gjatë e esports, e cila shërben për të tërhequr lojtarë globalisht. Për më shumë se një dekadë, loja vazhdon të tërheqë një komunitet të përkushtuar lojtarësh, të cilët shijojnë strategjinë taktike dhe emocionet që ofron loja.

Që nga fillimi i tij, StarCraft u ofron lojtarëve argëtim të jashtëzakonshëm dhe mundësi për të përdorur strategji kundër konkurrentëve. Me më shumë se 500 skuadra kryesore, baza e tifozëve të lojës është e konsiderueshme, edhe pse lojërat më të njohura janë ulur në pjesën e tregut global të SC II.

Loja me ritëm të shpejtë kërkon fokus intensiv, shumë detyra dhe koordinim. Si një lojë një me një, fituesi merr në shtëpi çmimin përfundimtar, fitoren. Duke luajtur kundër armikut nëpër harta të ndryshme, konkurrentët zgjedhin të konkurrojnë si një garë Terran, Zerg ose Protoss. Çdo personazh vjen me aftësitë dhe forcat e veta të dallueshme, të cilat ndihmojnë në sulmin dhe kapërcimin e armikut.

Terranët kanë aftësi të mëdha mbrojtëse dhe lëvizshmëri të jashtëzakonshme. Njësitë Protoss mund të shkaktojnë dëme të mëdha. Lojtarët duhet të dinë pikat e forta dhe të dobëta, duke përfshirë mënyrën më të mirë për të vendosur secilën njësi për t'u mbrojtur kundër konkurrencës dhe për të mposhtur. Ndërsa lojtarët konkurrojnë në kohë reale, lojërat janë intensive dhe përfshijnë lëvizje me shpejtësi të lartë dhe nivele të aftësive profesionale gjatë garave.

Njohje globale

StarCraft II gëzon një bazë të konsiderueshme tifozësh dhe shumë lojtarë që janë të suksesshëm në garat globale. Lojtarët koreanë janë të njohur për dominimin e SC II. Rajone të tjera marrin pjesë në garat e esports, por komuniteti i Koresë është më konkurrues dhe ka disa nga lojtarët më të mirë në botë. Ndërkombëtarisht, ka disa lojtarë që kanë lënë një shenjë në lojë, duke e ngritur komunitetin StarCraft II në një nivel tjetër në të gjithë globin.

Ndërkohë që shumë lojtarë fokusohen në ndeshjet një me një. Lojtarët gjithashtu shijojnë mënyra të tjera dhe përmbajtje të komunitetit, duke përfshirë lojërat e ekipit. Që nga vitet '90, SC II ndezi tregun e Esports, duke krijuar një komunitet të lulëzuar konkurrues. Loja taktikisht komplekse dhe lojtarët e saj novatorë krijojnë skenën për programet e ardhshme pro-lojërash, garat dhe komunitetet.

Si pionier i sporteve globale, Star Craft gëzon zgjerim të vazhdueshëm. Pjesërisht, konkurrenca e fortë në Korenë e Jugut dhe Amerikën e Veriut nxit bazën e fansave të lojës dhe rritjen e lojërave profesionale. Ka disa lojtarë të dalluar që ndihmojnë për të shfaqur lojën gjatë garave dhe për të rritur popullaritetin e saj të gjatë.

Gjithçka rreth turneve StarCraft 2

Blizzard Entertainment vazhdon të organizojë Serinë Botërore të Kampionëve (WCS) për lojtarët e StarCraft II. Që nga viti 2012, ngjarja përmban lojtarë të nivelit të lartë të etur për të demonstruar aftësi dhe përvojë. Transmetuar në YouTube dhe Twitch, konkursi përmban dy ngjarje të mëdha çdo vit, të cilat lejojnë lojtarët të blejnë blerje brenda lojës për të ndihmuar në financimin e skenës së komunitetit profesional të lojës.

Deri në vitin 2013, WCS ndryshoi formatin e ngjarjes së kampionatit në një format lige. Si Premier League ashtu edhe Liga Challenge, e përbërë nga gara të niveleve më të ulëta, ofruan konkurrencë të nivelit të lartë për lojtarët e SC II. Në vitin 2014, disa liga koreane u inkorporuan në formatin e ligës WCS.

Lojtarët koreanë vazhduan dominimin e lojës duke fituar garat e ligës WCS në të gjithë rajonin. Deri në vitin 2015, WCS evoluoi përsëri, duke hequr gradualisht formatin kryesor për të integruar ndeshjet dhe turnetë kualifikuese rajonale. Që nga viti 2016, renditjet jo-koreane dhe koreane ishin të ndara, ku secila kishte sjellë gjysmën e farës për finalet vjetore Global SC II.

Duke luajtur SC II në internet

Faqet e internetit të basteve sportive gjithashtu hulumtoni gjerësisht tregun. Turnetë e profilit të lartë për StarCraft II, të tilla si Seria e Kampionatit Botëror, Star League dhe Cosair Cup tërheqin një numër të madh garuesish dhe shikuesish. Popullariteti i turneut ushqehet nga ndërgjegjësimi i vazhdueshëm global i SC II për markën nga lojtarët në treg.

Vendosja e një basti në turnet e esports StarCraft II është një përpjekje komplekse. Të luash pa e parë ndeshjen drejtpërdrejt është njësoj si të japësh para. Për këtë arsye, shumica e platformave të lojërave video ofrojnë mundësi për kumarxhinjtë që të shikojnë garat e transmetuara drejtpërdrejt në kohë reale. Përveç kësaj, institucionet e basteve esports shfaqin shumëllojshmëri opsionesh për lojtarët që vënë baste në SC II.

Fituesi i ndeshjes

Bastet e ndeshjeve të drejtpërdrejta StarCraft është basti më i thjeshtë për lojtarët e sporteve elektronike. Kërkon vlerësimin e konkurrentëve për të zgjedhur saktë se cili ekip do të mbizotërojë përfundimisht në shkatërrimin e bazës së konkurrentit për të fituar ndeshjen. Libërtarët individualë kanë një etiketë të veçantë për fituesin e konkursit.

Nga "Fituesi i ndeshjes në "Drejt", etiketa do të thotë të njëjtën gjë. Ashtu si garat e tjera të basteve sportive, shtëpia ofron shanse bazuar në të dhënat, aftësitë dhe performancën e lojtarit ose ekipit gjatë ndeshjeve.

Rezultati i hartës

Bastorët mund të vënë bast nëse një konkurrent fiton një hartë gjatë ndeshjes ose disa harta. Për shembull, një bast mund të zgjedhë një lojtar specifik që ai beson se do të shtypë konkurrencën dhe do të fitojë të gjitha hartat kundër konkurrentit.

Big SC II lojtarët më të mirë të esporteve për të vënë bast

Kumarxhinjtë mund të zgjedhin të vënë bast mbi një fitues të përgjithshëm të turneut. Shanset bazohen në gjasat që një konkurrent mund fitojnë turneun, duke marrë parasysh shfaqjet dhe fitoret historike. Këtu janë disa nga ekipet më të suksesshme të StarCraft II në të gjithë globin.

Team Liquid

E themeluar në Holandë në vitin 2000, Team Liquid është një nga ekipet më të suksesshme të lojërave elektronike në esports. Si profesionistë të StarCraft II, ekipi vazhdon të shkëlqejë në ngjarjet kryesore të esports. Gjithashtu i njohur për të luajtur në garat koreane, Team Liquid ka anëtarë që janë zhvendosur në rajon për të konkurruar në mënyrë aktive dhe të suksesshme në premierën e ngjarjeve StarCraft II.

SCV Jeta

Dikur një nga ekipet më të forta të esporteve të Koresë, SCV Life përfshiu fituesin e parë të sezonit GSL, Cool (FruitDealer). I dukshëm për të qenë ekipi i parë që paguan pagat e anëtarëve të tij, SCV Life u shpërbë në 2013 pas një pamundësie për të siguruar para të mjaftueshme sponsorizimi për të vazhduar punën. Para shpërbërjes, FruitDealer ishte lojtari më i paguar në ekip me një pagë 30,000 dollarë.

Dignitas

Dignitas është në pronësi të Philadelphia 76ers. Franshiza e basketbollit fitoi ekip i suksesshëm i esports në 2016, pasi anëtarët shkëlqyen në garat globale për Rocket League, League of Legends dhe CS:Go. I njohur gjithashtu për lojën konkurruese në StarCraft II, skuadra ka bërë një rrugë të gjatë që nga themelimi i tij në vitin 2003 në Newark të Amerikës, Nju Xhersi nga Michael O'Dell.

Lojëra me rrënjë

Në vitin 2010, katër entuziastë të StarCraft II krijuan ROOT Gaming dhe e zhvilluan ekipin në një nga konkurrentët më të njohur të lojërave në qarkun SC II nga SHBA.

Gjenitë e liga

E themeluar në vitin 1999, Gjenitë e liga e specializuar në kontraktimin e lojtarëve, zhvillimin e iniciativave të marketingut dhe krijimin e transmetimeve për të ndikuar dhe tërhequr audiencën globale të lojërave. Si një nga ekipet më të vjetra që merr pjesë në videolojëra, grupi ka një histori të gjatë dhe të suksesshme të fitoreve konkurruese në SC II dhe lojëra të tjera të njohura esports, si Dota 2 dhe lojëra luftarake.

Fituesit e turneut SC 2

Si një jo-korean, Clem është një nga lojtarët më të shquar që ka zotëruar SC II. Ai fitoi çmimin e vendit të parë në turneun Master të Vjeshtës SC2 të Evropës në 2021. Ai gjithashtu fitoi finalet e Evropës në 2020 dhe fitoi vendin e tretë në Shansin e Fundit. Një lojtar superior, Clem është në krye të lojës së tij dhe konkurron mirë kundër lojtarëve më të mirë në botë SC II.

Si një nga lojtarët më të mirë në të gjithë globin, Serral ka qenë rreth e rrotull për një kohë. Një profesionist që nga viti 2011, ai është një nga emrat kryesorë përgjegjës për popullaritetin në rritje të SC II në mbarë botën. Duke arritur të dytin në Masters SC2 në 2021 dhe duke fituar finalet e Dimrit të Masters 2020, Serral tregon aftësi superiore të lojës, duke theksuar statusin e tij të veteranit në skenën globale SC II.

Një tjetër lojtar kryesor në Kore është Rogue, një anëtar i Dragon Phoenix Gaming. Renditja e tij në StarCraft 2 është e lartë dhe ai mban rezultate të shkëlqyera konkurrimi në disa nga ngjarjet më të mëdha të esports. Ai ka fituar sezonet e Global StarCraft II në 2020 dhe 2021. Rogue vazhdon të fitojë shumë dhe të ruajë renditjen e tij konkurruese, duke e vendosur atë në mesin e një prej lojtarëve më të mirë të SC II në esportet globale.

Pro dhe kundra

Të kuptuarit e lojës është jetike për bastet efektive dhe të suksesshme. Udhëzuesit e basteve StarCraft II mund të ndihmojnë, por disa bastorë mund të preferojnë të marrin pjesë në lojë. Këtu janë të mirat dhe të këqijat e përdorimit të një udhëzuesi SC II.

Pro

Një udhëzues SC II zbërthen strategjitë për garat e lojës dhe çdo hartë, gjë që është thelbësore që lojtarët të dinë të mbeten konkurrues. Nëse një lojtar bast nuk e kupton strategjinë e lojës, një udhëzues është sigurisht i dobishëm.

Çdo hartë është e ndryshme dhe lojtarët duhet të mësojnë këto dallime për të ditur se si ta mposhtin armikun. Për bastorët, të kuptuarit se si lojtari fiton do të ndihmojë për të ditur pse shanset janë në favor të një lojtari të caktuar. Në përgjithësi, udhëzuesit e lojërave janë të dobishëm për lojtarët dhe lojtarët e fatit, por ka disa kundër.

Kundër

Për të zotëruar hartën, është më mirë të mësoni hartën gjatë lojës. Ndërsa udhëzuesi është i dobishëm, ai nuk mund të përgatisë një lojtar në të njëjtën mënyrë si të mësuarit përmes veprimit të drejtpërdrejtë. Edhe pse një lojtar mund të përjetojë humbje gjatë mësimit të hartave, ai do të përfundojë si një lojtar më i fortë në planin afatgjatë. Për bastorët, njohja e lojës i jep një personi avantazhin ndaj të tjerëve që vendosin baste bazuar në këshillat e të tjerëve. Nëse të mirat peshojnë më shumë se të këqijat, varet tërësisht nga perspektiva e lojtarit ose e bastorëve.

Për lojtarët, loja ofron një përvojë drithëruese, të mbushur me aksion. Me çdo lojë të luajtur, përdoruesi përshtatet shpejt me taktikat e armikut, duke përmirësuar aftësitë e koordinimit dhe optimizimit të strategjisë. Udhëzuesit dixhitalë janë më të dobishëm për ata që preferojnë ndihmën në vend të qasjes praktike, sepse udhëzuesi dixhital përditësohet rregullisht me informacione të reja.

Komuniteti i internetit

Të apasionuarit pas StarCraft II mund të bastojnë me lojtarët dhe ekipet e preferuara në platformat e njohura të librave sportiv anembanë globit. Ekziston një komunitet sinergjik SC II, i cili përfshin lojtarët që ushqejnë eksitimin e lojërave dhe bastorët që vënë baste për fituesit e njohur. Bastet shtojnë një tjetër element emocionesh për pjesëmarrësit në një lojë tashmë me ritme të shpejta. Nga SC II në SC: Brood Wars, interpretimet e lojës popullore vazhdojnë të tërheqin lojtarë profesionistë në qarkun e lojërave.

Prandaj, bastorët kanë shumë mundësi për të rishikuar statistikat dhe shanset globale të lojtarëve. Duke qëndruar në krah të rregullave dhe strategjive të lojës, një bastdhënës do të ketë një shans për të parashikuar fituesit e turneut. Udhëzuesit e basteve ndihmojnë duke ofruar informacion të detajuar mbi terminologjitë, procedurat dhe ekipet e basteve.

Hulumtimi i shanseve të StarCraft ndihmon një lojtar që bast të marrë një vendim të informuar, përpara se të vendosë fondet. Bastet gjatë gjithë vitit janë në dispozicion për ata që bastojnë me lojtarë profesionistë. Shumica e faqeve të internetit të licencuara shfaqin dukshëm informacionin rreth licencimit në faqen e internetit. Megjithatë, bastuesi duhet të kontrollojë me organet drejtuese për të siguruar që një libër sportiv funksionon ligjërisht.

Vendet e licencuara funksionojnë sipas udhëzimeve strikte, të cilat janë në fuqi për të mbrojtur një bastdhënës dhe paratë e tij. Shqyrtimet në internet janë një burim i mirë për lojtarët e fatit që kërkojnë një faqe të mirënjohur të basteve online esports. Si recensentët profesionistë, ashtu edhe bastorët japin komente rreth përvojave me bastebërësit StarCraft.

Shanset e basteve të StarCraft esports

Lojtarët profesionistë po vazhdojnë të përmirësojnë aftësitë për të luajtur StarCraft II në mënyrë profesionale. Meqenëse loja është një pioniere në esports, disa ekipe dhe lojtarë e kanë përsosur zanatin për më shumë se një dekadë. Për bastorët, ka një gamë të gjerë opsionesh për të zgjedhur, duke përfshirë më shumë se 500 ekipe të respektuara mirë në qarkun e lojërave.

Nëse është i njohur me lojën dhe lojtarët kryesorë, një bast mund të zgjedhë me sukses fituesit e turneut SC II. Nga WSC në Sportet Elektronike Kombëtare, garat ndiqen nga afër nga institucionet e basteve që ofrojnë shanse dhe qasje në mënyra për të bastuar ligjërisht në garat e esports.

Bastorët zakonisht shqyrtojnë konsideratat përpara se të vënë bast para. Njohuritë rreth lojës janë të dobishme. Lojtarët me përvojë mund të kenë më shumë fat në zgjedhjen e një fituesi. Nëse është i njohur me qarkun, një lojtar mund të kuptojë se si një konkurrent specifik mund konkurrencën, gjë që është një informacion i mirë për të mbajtur një bastues. Kumari i drejtpërdrejtë është gjithashtu thelbësor për bastet me mençuri. Duke e parë lojën drejtpërdrejt, një ka më mirë informacion në kohë reale se si po zhvillohet një ndeshje ose si po performon një lojtar specifik përpara se të vendosë një bast në konkurrentin e preferuar të StarCraft për të fituar një turne.

Kumar i përgjegjshëm

Hulumtimi i faqeve të lojërave të fatit esports është thelbësor për të siguruar që një lojë e fatit të ketë shanset më të mira, të përjetojë tërheqje të shpejta dhe të konkurrojë në një fushë të nivelit. Faqet e licencuara do të shfaqin konkurset më të njohura të industrisë në të gjithë globin. Të dish se si të vësh bast StarCraft është po aq e rëndësishme sa të kuptosh se ku të bastosh. Nga renditja e ekipeve profesionale te statistikat historike, njohuritë janë thelbësore për zgjedhjen e fituesve në bastet e sporteve SC II.

Mbështetja në shanset e librave sportiv nuk është e efektshme pasi të kesh një kuptim të thellë të tregut dhe njohuri për një lojtar specifik dhe aftësinë e tij për të performuar. Megjithatë, shanset shërbejnë si një udhëzues, duke u dhënë fillestarëve një kuptim të rezultatit të mundshëm të një konkursi bazuar në konsiderata, të tilla si aftësitë e lojës dhe fitoret e kaluara.

Këshilla dhe truket për të vënë bast në StarCraft

Bastet online po preferojnë lojëra strategjike, si SC II në librat kryesorë të sportit. Bastet e fuqishme në turnetë StarCraft II vazhdojnë, pasi platformat e sporteve dixhitale ofrojnë shanse përpara turneve. Nga një titullar në tjetrin, shanset ndryshojnë. Bastorët mund të vënë bast kryesisht për fituesit e ndeshjeve dhe turneve.

Disa turne ofrojnë më të mirën nga pesë ose më të mirat nga tre, gjë që u jep bastorëve një mundësi për të ndryshuar bastin. Nga handikapet te shënimi, lojtarët e fatit përpiqen të maksimizojnë kthimin duke zgjedhur lojtarët me shanset më të mira për të fituar. Librat e sportit SC II ndonjëherë ofrojnë shanse se sa larg mund të përparojë një lojtar gjatë një turneu.

Libërbërësit përballen me shanset e përditësimit për ngjarje të drejtpërdrejta. Vonesa u jep bastorëve një dritare për të vendosur baste përpara se të ndryshojnë koeficientët. Është e rëndësishme që bastorët të shikojnë turne dhe kampionate për të siguruar mundësitë më të mira për të zgjedhur fituesit.

Nëse një libër sportiv në internet nuk ofron shikim të drejtpërdrejtë, YouTube dhe Twitch janë alternativa. Të dy platformat e transmetimit të videove kanë marrëveshje me Blizzard për transmetimin e turneve live. Këtu janë disa këshilla për t'u marrë parasysh gjatë basteve në StarCraft II.

  • Mos anashkaloni turnetë e vegjël, të cilët ofrojnë shanse dhe mundësi të mira bastesh.
  • Shikoni praninë e një lojtari në mediat sociale për të qëndruar në krah të informacionit, i cili mund të ndikojë në lojë.
  • Suksesi i kaluar nuk garanton domosdoshmërisht fitoret e ardhshme të një lojtari

Rritja e StarCraft

Organizatat StarCraft organizojnë një numër të madh turnesh në të gjithë globin çdo vit. Blizzard Entertainment vazhdon të bashkëpunojë me kompani të reja për të planifikuar turne të rinj emocionues. Marrëveshjet midis Blizzard dhe DreamHack, një kompani suedeze e lojërave të njohura nga Guinness për organizimin e festës më të madhe në botë LAN, siguron që turnet e reja të transmetohen në miliona në mbarë botën.

Në fakt, Blizzard po shton grupet e çmimeve, një lëvizje e sigurt për të motivuar, tërhequr dhe mbajtur lojtarë pro-lojtarë për ngjarjet globale të SC II. Megjithëse popullariteti i StarCraft II në Korenë e Jugut vazhdon, partneritetet e reja mund të ndihmojnë në ngritjen e markës në një nivel edhe më të lartë njohjeje në Evropë dhe jashtë saj.

Për më shumë se një dekadë, StarCraft II ka shtyrë zarfin për të mbledhur një pjesë të konsiderueshme të tregut të esports. Një pionier që vendosi standardet për markat e ardhshme, loja vazhdon të evoluojë duke ndryshuar mënyrën se si arrin komunitetin global SC II. Duke vendosur skenën për kapitullin tjetër, turnet e profilit të lartë shërbejnë si sfond për një treg në rritje të basteve SC II.

Konkurrentët globalë po arrijnë profile të larta të ngjashme me lojtarët profesionistë të sportit dhe markat kryesore vazhdojnë të sponsorizojnë dhe investojnë në lojë. Si rezultat, miliona fansa po i drejtohen ngjarjeve të lojërave StarCraft II për argëtim dhe eksitim.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
eSporte
About

Jun-ho Kim, maestro dinamik i Esports në Korenë e Jugut, qëndron si një fener njohurish në EsportRanker. Duke përzier aftësitë analitike me një dashuri të lindur për lojërat, Jun-ho zbulon tapiceri të ndërlikuar të garave në internet, duke siguruar që lojtarët të qëndrojnë të informuar dhe të frymëzuar.

Send email
More posts by Jun-ho Kim