Faqet kryesore të basteve të Age of Empires 2024

Age of Empires është një seri video-lojërash me strategji në kohë reale (RTS) e vlerësuar me çmime të lëshuara në një hark kohor prej më shumë se dy dekadash. Ky RTS i jashtëzakonshëm historik ka fituar zemrat e miliona entuziastëve të lojërave, duke përfshirë ato të basteve esports. Lista e adhuruesve të Epokës së Perandorive është e gjatë dhe vazhdon të rritet. Kjo mund të shpjegohet me veçoritë e tij të shkëlqyera, duke përfshirë temat magjepsëse historike, shumë qytetërime, lojë të vërtetë dhe grafikë epike.

Është interesante se aftësitë e lojtarëve të inteligjencës artificiale (AI) të serisë janë disi të kufizuara, kështu që ata nuk kanë përparësi ndaj lojtarëve njerëzorë. Kjo jep një lojë të ndershme, të cilën shumica e këtyre të fundit e pëlqejnë.

Faqet kryesore të basteve të Age of Empires 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka rreth serisë Age of Empires ndër vite

Deri në momentin e shkrimit (janar 2022), Age of Empires vjen me nëntë lojëra. Shikoni titujt e tij kryesorë ekskluzivë për PC:

Age of Empires (1997)

Kjo ishte loja e parë Age of Empires që Ensemble Studios lëshoi në 1997. Xbox Game Studios publikoi këtë titull, i cili përdor motorin e lojës Genie. Nuk ishin shumë Lojëra RTS në dispozicion në atë kohë, dhe kjo ishte e para me një temë historike.

GameSpot, i njohur gjerësisht për rishikimet e tij gjithëpërfshirëse të lojërave, e përkufizoi Age of Empires si një kombinim të Warcraft të Blizzard Entertainment: Orcs & Humans dhe Sid Meier's Civilization. Por kjo faqe interneti amerikane për lojëra video e përshkroi dizajnin e saj si disi të hutuar. Pavarësisht nga këto dhe komente të tjera negative nga kritikët, kjo lojë u prit mirë, duke shitur më shumë se tre milionë njësi në tre vjet.

Microsoft publikoi paketën e zgjerimit të Age of Empires Age of Empires: The Rise of Rome në 1998.

Age of Empires II (1999)

Ashtu si titulli i parë i Age of Empires, Age of Empires II: The Age of Kings përdor motorin e lojës Genie. Lojtarët e këtyre titujve janë gjithashtu të ngjashëm. Por, ndryshe nga paraardhësi i tij që ofron dymbëdhjetë qytetërime për lojtarët për të zgjedhur, Age of Kings përfiton trembëdhjetë prej tyre nga Lindja e Mesme, Azia dhe Evropa.

Në vitin 2000 u publikua zgjerimi i Age of Kings, The Conquerors. Shumica e lojtarëve ishin të impresionuar që ai erdhi me veçori të reja shtesë, duke përfshirë pesë civilizime të tjera.

Age of Empires III (2005)

Ky është kësti i tretë kryesor i serisë AoE. Age of Empires III krenohet me një bollëk karakteristikash të reja, të tilla si qytetet e shtëpisë, për t'u ofruar lojtarëve burime dhe përmirësime. The WarChiefs, zgjerimi i parë i kësaj loje, u prezantua në botën e lojërave në vitin 2006. Në vitin 2007, Microsoft Game Studios lëshoi zgjerimin e saj të dytë, The Asian Dynasties.

Age of Empires IV (2021)

Relic Entertainment bashkëpunoi me World's Edge për të zhvilluar Age of Empires IV, lëshuar fillimisht në fund të tetorit 2021. Ai ndan disa veçori me Age of Empires II. MobileSyrup, një librari kanadeze që shqyrton produkte të ndryshme teknologjike, madje e përshkroi këtë titull si të fundit, por me një shtresë të re bojë.

Vlen gjithashtu të përmendet se Age of Empires ka gjithashtu këto lojëra spin-off:

 • Epoka e mitologjisë (2002)
 • Epoka e Mitologjisë: Titanët (2003)
 • Age of Empires: The Age of Kings (2006)
 • Age of Empires: Mitologies (2008)
 • Age of Empires Online (2011)

Bastet Age of Empires 2024 : gjithçka që duhet të dini

Shumica e entuziastëve të lojërave video pëlqejnë të kënaqen me bastet Age of Empires. Këto përfshijnë bizneset që kërkojnë të maksimizojnë fitimet e tyre. Megjithatë, nuk ka të bëjë vetëm me përfitimet materiale. Një pjesë e madhe e palëve pjesëmarrëse në këtë aktivitet janë magjepsur nga emocionet që ofron.

Për më tepër, bastet esport Age of Empires janë mjaft të thjeshta. Si fillim, lojtarëve u kërkohet të identifikojnë një rezervist me kombinimin unik të veçorive që po kërkojnë. Më pas, ata duhet të financojnë llogaritë e tyre të lojërave të fatit për të vënë baste në ekipin ose lojtarët e tyre të preferuar AoE. Është kaq e lehtë!

Siç e kanë vënë re tashmë mijëra lojtarë me përvojë, bastet në Age of Empires janë të ngjashme me bastet në shumë ngjarje të tjera sportive. Kumarxhinjve u paraqiten shumë ndeshje për të zgjedhur. Ajo që është edhe më tërheqëse është se ka një grup të madh Faqet e basteve eSport në dispozicion, të gjitha duke ofruar tregje të ndryshme për ta.

Është thelbësore të mësoni termat bazë të përdorur në bastet AoE për të shmangur llogaritjet e pamatura. Për shembull, vendosja e bastit të linjës parash kërkon nga kumarxhinjtë të parashikojnë ekipin që ka gjasa të fitojë një ngjarje të caktuar. Nëse dikush nuk e kupton këtë në radhë të parë, mund të jetë e ndërlikuar të gjurmosh këtë sport legjendar.

Pse është popullor Age of Empires?

Pa dyshim, kjo lojë esport ka një nga bazat më të mëdha të fansave globalisht. Pse adhuruesit e sporteve elektronike nuk kënaqen me këtë seri lojërash video strategjike? Më poshtë janë arsyet kryesore.

Komuniteti i internetit Age of Empires

Komuniteti virtual i Age of Empires është i gjerë dhe përfshin lojtarë nga çdo pjesë e globit. Këta individë nuk lidhen vetëm me dashurinë e tyre për këtë titull esports. Ata gjithashtu ndriçojnë njëri-tjetrin për një sërë temash, duke përfshirë:

 • Si të lundroni në forumet e Age of Empires dhe të përfitoni prej tyre maksimalisht
 • Ngjarjet e Age of Empires dhe mundësitë e basteve
 • Si të përmirësoni aftësitë AoE të lojës dhe basteve
 • Karakteristikat më të mira të titujve aktualë të AoE dhe çfarë do të donin të shihnin në publikimet e ardhshme

Koheziviteti i këtij komuniteti tërheq më shumë fansa të Age of Empires çdo ditë, duke e bërë këtë lojë edhe më të popullarizuar.

Duke luajtur Age of Empires online

Lehtësia për të luajtur Age of Empires është një tjetër faktor që vazhdon të tërheqë vëmendjen e lojtarëve të apasionuar pas sporteve elektronike. Askush nuk ka nevojë për vite përvojë për të shijuar këtë lojë në internet, në shtëpi, në lëvizje ose në ndonjë vend tjetër të përshtatshëm.

Si të luani Age of Empires

Disa lojtarë preferojnë Age of Empires video lojëra të tjera sepse është e lehtë të plotësosh kërkesat e sistemit dhe të kënaqesh me tituj të ndryshëm. Këto përfshijnë një procesor 64-bit, 8 GB RAM (memorie) dhe NVIDIA® GeForce® GT 420 (grafikë). Vini re se këto nuk janë fikse; plus, ato mund të ndryshojnë nga një këst i Age of Empires në tjetrin.

Lojtarët dhe ekipet më të mëdha të Age of Empires për të bastuar

Lojtarët e shquar të Age of Empires kanë kontribuar gjithashtu në popullaritetin e kësaj serie video lojërash. Më shpesh sesa jo, lojtarët më të rinj i shikojnë ata. Ata e luajnë këtë lojë shpesh për të përmirësuar aftësitë e tyre dhe shpresojmë të jenë po aq të mirë sa lojtarët që admirojnë.

Shumica e lojtarëve të sotëm të aftë të AoE kanë tifozë që ndjekin çdo ndeshje që luajnë. Përveç kësaj, ata mbështesin skuadrat e këtyre lojtarëve dhe inkurajojnë miqtë e tyre të hidhen në bandën. Kjo ka rritur masivisht pranimin e këtij RTS në shkallë globale.

A ka ndonjë kampionat Age of Empires?

Po. Ka të ndryshme Epoka e Perandorive turnetë globale ku lojtarët dhe ekipet luftojnë kundër njëri-tjetrit për të fituar një shumë të caktuar. Në shumicën e rasteve, grupi i çmimeve ndahet midis ekipeve pjesëmarrëse, por në një raport të paracaktuar. Meqenëse kjo seri videolojërash ka tituj të ndryshëm, veçoritë e tjera të turneut ndryshojnë.

Për shembull, turneu 2v2 i Kupës së Botës 2020 u mbajt për ekipet Age of Empires II. Ai erdhi me një sistem 2 kundër 2, GSL dhe format me eliminim të vetëm, dhe një grup çmimesh 28,570 dollarë. Ekipet e Epokës së Perandorive që përfunduan të parat (Kina A) dhe të dytat (Norvegjia A) morën respektivisht 7200 dhe 5100 dollarë.

Kishte një kampionat global për lojtarët e Age of Empires III në 2021. Ndryshe nga Kupa e Botës 2v2 2020, ky turne paraqiste një grup çmimesh prej 5,000 dollarësh. Fituesi, Haitch, shkoi në shtëpi me 1,500 dollarë, ndërsa nënkampionia e dytë, Mitoe, mori 1,000 dollarë.

Veçanërisht, juridiksione të ndryshme marrin pjesë në kampionatet botërore Age of Empires. Këto përfshijnë Mbretërinë e Bashkuar, Kanadanë, Finlandën, Austrinë, Shtetet e Bashkuara, Turqinë, Francën, Holandën, Australinë, Gjermaninë dhe Poloninë. Siç pritej, lojtarët dhe skuadrat që konkurrojnë në këto turne investojnë shumë kohë në përgatitjen e tyre për të mposhtur kundërshtarët e tyre dhe për t'i bërë vendet e tyre krenare.

Ekzistojnë gjithashtu turne AoE për Age of Empires IV, për të cilat padyshim ia vlen të vini bast:

Gjeni bastebërësit më të mirë të Age of Empires esports

Futbollistët mund të bastojnë në AoE në faqet e panumërta të internetit të basteve esports në internet. Por është gjithmonë një ide fantastike që së pari të rishikoni tiparet e një librari para se ta zgjidhni atë. Shikoni disa nga pyetjet që të gjithë duhet t'i përgjigjen përpara se të regjistrohen në një platformë për të vënë bast në këtë seri lojërash video:

 • A ofron shanse të favorshme Age of Empires?
 • Cilat janë mënyrat e disponueshme të pagesës për depozitat dhe tërheqjet? A janë të sigurta dhe të shpejta?
 • A e pranojnë opsionet e dhëna depozitimi dhe tërheqjeje monedhën vendase të lojtarit?
 • A është e mundur të vihet bast në Age of Empires në celular?
 • A mund të hyjnë lojtarët në aplikacionin e basteve egaming në shumë gjuhë?
 • A është e besueshme mbështetja e klientit të krijuesit të basteve dhe është e përdorur në metoda të përshtatshme?
 • Cili autoritet e ka licencuar arkivolin për të operuar në juridiksionin e lojtarit të fatit?
 • A ka marrë rezervari i ndonjë mase specifike për t'i bërë të pamundur hakimet e llogarive të përdoruesve?

Marrja e përgjigjeve mjaft të mira për këto pyetje është kritike, sepse përcakton nëse një lojtar ka përvoja fantastike të basteve Age of Empires ose të tmerrshme. Ndërsa shfletojnë internetin duke kërkuar për ofruesit më të mirë të Age of Empires, këtu janë disa opsione të nivelit më të lartë për të cilat mund të mendojnë:

 • 22 Bast
 • Kazumo
 • 1xBet
 • TonyBet
 • Betsson
 • Betwinner
 • 10 Bast

Ndiqni ekipet më të mira të Age of Empires për të vënë bast me saktësi

Nëse një lojtar dëshiron të vë bast në Age of Empires, duhet ta zbulojë këtë video ekipet më të mira të lojës dhe performancat e tyre të fundit. Kjo mund t'i ndihmojë ata në udhëtimin e tyre të basteve duke e bërë më të lehtë parashikimin e të preferuarave dhe të humburve.

Këtu janë disa ekipe të njohura të Age of Empires që ia vlen të ndiqni:

Pasojat

Ky ekip është i njohur për konkurrimin në turnetë Age of Empires II, i pari i tij është Into the Darkness (2016), të cilin e fitoi. Në atë kohë, Aftermath përbëhej nga MbL, Liereyy dhe Hearttt, por Hera dhe Nicov janë gjithashtu pjesë e kësaj skuadre tani.

Ekipi GamerLegion

Kjo organizatë gjermane e sporteve elektronike u themelua në vitin 2017. Megjithëse shumica e njerëzve e njohin atë për vendosjen e listave në League of Legends, ajo gjithashtu ka një ekip të mrekullueshëm AoE.

Legjendat e Vietnamit (VNA)

E themeluar fillimisht nga All, KoolPixel dhe Binh, Vietnam Legends ka marrë pjesë në turnetë Age of Empires për gati dy dekada. Që nga janari 2022, skuadra aktive e këtij ekipi përbëhej nga ACCM, SongSong, CooL, saymyname dhe BadBoy.

Suomi

Ky ekip u themelua nga lojtarët finlandez Age of Empires II të cilët dëshironin të garonin së bashku në turnetë e këtij titulli. Lojtarët e tij aktivë janë Jupe, TheMax, Villese, Rubenstock dhe Zuppi.

Më shumë skuadra të njohura për lojën e Age of Empires janë Team Secret, Infinity Legends, SalzZ, Tempo Storm, Rulers of Rome, Clown Legion, Dark Empire dhe Heresy.

Pro dhe kundra

Shumica e lojtarëve që mendojnë të fillojnë udhëtimin e tyre të basteve ose lojërave të Epokës së Perandorive duan të dinë se çfarë ka për ta. Epo, këto janë të mirat dhe të këqijat që duhen pritur.

Pro

 • Disponueshmëria: Shumica e titujve të Age of Empires janë mjaft të lehta për t'u aksesuar, falë disponueshmërisë së tyre në Steam, Microsoft Store dhe Xbox Game Pass. Për më tepër, shumica e kësteve janë falas për t'u luajtur në pajisjet iOS, Windows dhe Android.
 • Aftësia për të luajtur: Çdo lojtar i interesuar mund ta luajë lojën. Shqyrtimi i disa artikujve rreth tij është i mjaftueshëm për t'i ndriçuar ata për lojën dhe temat e tij për të ditur saktësisht se çfarë të presin. Megjithatë, praktika e vazhdueshme është e detyrueshme për ata që shpresojnë të përmirësojnë aftësitë e tyre.
 • Edukative: Në mënyrë intriguese, Age of Empires ofron më shumë sesa thjesht argëtim. Gjithashtu i pajis lojtarët me aftësi të dobishme si shfrytëzimi i burimeve të ndryshme, lulëzimi në një mjedis shumë konkurrues dhe inovacioni.
 • Cilësia: Kjo lojë esport është një zgjedhje e shkëlqyer për ata që kërkojnë lojërat më të mira esport në treg tani. Vizualet dhe grafika e tij janë përmirësuar jashtëzakonisht gjatë viteve. Ka pasur gjithashtu një përmirësim të dukshëm në veçoritë e tjera të tij, të tilla si civilizimet, AI dhe kolonat zanore.

Kon

 • Ndërsa kjo seri lojërash është mjaft e lehtë për t'u luajtur, është pak e ndërlikuar për t'u zotëruar, veçanërisht për lojtarët amatorë.

Kuptimi i shanset e Age of Empires

Në lojërat eSport si Age of Empires, shanset përfaqësojnë gjasat për një rezultat të caktuar. Kjo mund të jetë si një ekip i caktuar që fiton një turne ose një lojtar që mund një tjetër.

Ata i ndihmojnë bastorët të llogarisin fitimet e tyre të mundshme pas bastit në ndeshje të ndryshme të Epokës së Perandorive. Në mënyrë tipike, ato ndryshojnë nga një rezervist në tjetrin dhe mund të vijnë në formate të ndryshme. Gjuajtësit duhet t'i kuptojnë ata për të dalluar favoritët nga të dobëtit dhe për të vendosur bastet më të arsyeshme.

Më poshtë janë llojet më të njohura të basteshkruesve të koeficienteve AoE:

 • Shanset thyesore: Këto shanse janë të njohura në mesin e prodhuesve të basteve elektronike në Mbretërinë e Bashkuar. Shumica e bastorëve i pëlqejnë sepse janë mjaft të drejtpërdrejtë. Për shembull, nëse një ekip i caktuar i Age of Empires ka shanse 2/5, lojtarët marrin 2 dollarë për çdo 5 dollarë që hedhin dhe fitojnë.
 • Shanset dhjetore: Shumica e bastorëve gjithashtu e kanë të lehtë të llogaritin fitimet e tyre të mundshme duke përdorur shanset dhjetore. Ata vetëm duhet të shumëfishojnë aksionet e tyre me to.
 • Shanset amerikane: Shanset amerikane ofrohen kryesisht nga faqet e internetit të basteve esports në SHBA ose Kanada. Ato mund të jenë ose shanse të numrave pozitivë ose mosmarrëveshje të numrave negativë. E para tregon pagesën e mundshme kur një lojtar vendos 100 dollarë, ndërsa e dyta tregon se sa duhet të bastësh për të pasur një shans për të fituar 100 dollarë.

Këshilla dhe truke bastesh

Bastet e Age of Empires mund të përdorin disa strategji praktike për të shijuar bastet në këtë eSport. Dikush mund të fillojë duke zgjedhur vetëm faqen më të mirë të basteve të lojërave video që pranon kumarxhinj nga vendi i tyre. Në mënyrë ideale, rezervisti që ata zgjedhin duhet të vijë gjithashtu me një faqe miqësore për celularin, opsione të ndryshme pagese, agjentë të ardhshëm të shërbimit ndaj klientit dhe shanse të përshtatshme bastesh.

Një tjetër këshillë e dobishme për bastet e Age of Empires është kërkimi i kësaj loje përpara se të vendosni baste. Futbollistët duhet të kontrollojnë turnet e ardhshëm dhe skuadrat/lojtarët që marrin pjesë për të identifikuar mundësitë më të mira të basteve.

Amatorët nuk duhet të mendojnë dy herë për t'u konsultuar me bastorët profesionistë AoE; ata mund të mësojnë një ose dy gjëra se si të fitojnë.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
eSporte
About

Jun-ho Kim, maestro dinamik i Esports në Korenë e Jugut, qëndron si një fener njohurish në EsportRanker. Duke përzier aftësitë analitike me një dashuri të lindur për lojërat, Jun-ho zbulon tapiceri të ndërlikuar të garave në internet, duke siguruar që lojtarët të qëndrojnë të informuar dhe të frymëzuar.

Send email
More posts by Jun-ho Kim