Zbuloni lojërat më të njohura eSports 2024

Ky udhëzues i basteve eSports detajon gjithçka që bastorët duhet të dinë për temën, faqet më të mira të basteve eSports dhe më shumë. Nuk ka dyshim se eSports është një nga industritë që kanë vazhduar të lulëzojnë edhe gjatë pandemisë. Parashikimet e fundit nga Statista tregojnë se madhësia e tregut eSports 2021 vlerësohet në pak më shumë se 1.08 miliardë dollarë, pothuajse 50% rritje nga 2020.

Industria e basteve eSports gjithashtu është rritur në mënyrë eksponenciale. Me të gjitha ndeshjet tradicionale të drejtpërdrejta të ndërprera në kulmin e pandemisë, eSports u bë një preferuar i tifozëve pasi ato kanë një prekje njerëzore, ndryshe nga sportet virtuale, e vetmja mundësi tjetër deri atëherë.

Gjithçka që duhet të dini për historinë e basteve eSportsLlojet e basteve eSportsKëshillat më të mira të basteve sportive për të fituarLojë e përgjegjshme
CS:GO

Në këtë udhëzues bastesh CS: GO, bastorët mund të gjejnë gjithçka që duhet të dinë rreth basteve në lojën video me qitje në vetën e parë. Pavarësisht nëse është loja dhe rregullat ose tregjet dhe shanset e basteve, kjo faqe tregon gjithçka. Nuk ka dyshim se bastet eSports po marrin përsipër.

Shfaq më shumë
Dota 2

Dota 2 është një nga ato video lojëra me ndjekës të konsiderueshëm. Sot (që nga viti 2021), miliona lojtarë në mbarë botën lidhen me njëri-tjetrin për të pasur pjesën e tyre të drejtë të lojës. Në fakt, të paktën 10 milionë njerëz e luajnë këtë lojë çdo muaj. Loja ka një mori turnesh dhe ligash ku lojtarët mund të konkurrojnë.

Shfaq më shumë
League of Legends

League of Legends (LoL) është bërë një nga lojërat më të njohura në historinë e lojrave, me miliona që luajnë për orë të tëra çdo ditë. Është një arenë beteje në internet me shumë lojtarë (MOBA) e lëshuar nga Riot Games në 2009. Ajo u integrua si një eSport në Lojërat Botërore Kibernetike katër vjet më parë.

Shfaq më shumë
Valorant

Bastet e guximshme esports janë ndër gjërat më domethënëse që ndodhin në skenën e basteve esports. Në këtë udhëzues, zbuloni gjithçka duhet të dini rreth basteve në këtë lojë relativisht të re që rivalizon me Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) dhe Fortnite si në skenën e esports ashtu edhe në industrinë e basteve.

Shfaq më shumë
Mortal Kombat

Mortal Kombat është bërë një lojë popullore eSports, duke tërhequr një bazë të madhe fansash dhe lojtarë profesionistë që garojnë në turne në mbarë botën. Për ata që janë të interesuar në bastet në eSports, është thelbësore të gjesh faqe bastesh të besueshme dhe me reputacion që ofrojnë tregje të Mortal Kombat. Në eSportRanker, ne jemi të specializuar në vlerësimin dhe rekomandimin e faqeve më të mira të basteve eSports me Mortal Kombat, duke siguruar një përvojë të sigurt dhe të këndshme bastesh. Ekspertiza jonë në industrinë e iGaming na lejon të ofrojmë njohuri dhe rekomandime të vlefshme për entuziastët që kërkojnë të bastojnë në ndeshjet e Mortal Kombat. Eksploroni toplistën tonë të vendeve të rekomanduara të basteve eSports me Mortal Kombat dhe ngrini përvojën tuaj të basteve sot.

Shfaq më shumë
Call of Duty

Vitet e fundit, lojërat Battle Royale janë provuar të jenë shumë të njohura brenda komunitetit të basteve eSports. Një shembull i mirë i kësaj është FPS Call of Duty: Warzone. Është falas për t'u luajtur dhe i disponueshëm në një sërë platformash. Kjo përfshin versionet në konzolat e gjeneratës aktuale PlayStation dhe Xbox, si dhe PC. CoD: Warzone është pjesë e këstit Modern Warfare 2019, në vend që të jetë një titull individual. U lëshua gjatë sezonit të dytë të përditësimeve të përmbajtjes Modern Warfare. Kjo do të thotë që një bazë e madhe e themeluar e lojtarëve CoD ishte në gjendje të hynte në të.

Shfaq më shumë
StarCraft 2

I njohur në të gjithë globin, StarCraft II (SC II) sfidon lojtarët që të përdorin strategji në kohë reale për të mposhtur konkurrencën në disa nga turnet më të njohura të esporteve në botë. Që nga fillimi i tij në 2010, SC II vazhdon të përjetojë një ndjekje të jashtëzakonshme. Edhe me lojërat më të mira si Dota 2 dhe League of Legends që sigurojnë vendet kryesore në garat e esports, StarCraft II ende tërheq një ndjekës masiv.

Shfaq më shumë
Rainbow Six Siege

I publikuar nga Ubisoft disa vite më parë, Tom Clancy's Rainbow Six Siege është aktualisht në kategorinë e lojërave të rangut të lartë esports. Shumica e njerëzve i referohen kësaj video loje me gjuajtje në vetën e parë (FPS), të cilën Ubisoft Montreal e lëshoi në 2015, si R6. Fillimisht, ajo ishte e disponueshme në Xbox One, Microsoft Windows dhe PlayStation 4. Disa vite më vonë, në dhjetor 2020, u lëshua një version i përmirësuar i Rainbow Six që mund të luhej në Xbox Series X/S dhe PlayStation 5, duke e bërë këtë lojë të disponueshme për më shumë FPS fansa në mbarë botën.

Shfaq më shumë

Age of Empires

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka që duhet të dini për historinë e basteve eSports

Origjina e eSports mund të datojë në vitin 1971 në një ngjarje kur studentët ndërdisiplinorë morën pjesë në një lojë vintage Spacewar. Ndërsa nuk ishte një eSport në vetvete, ai hapi rrugën për ngjarjen e parë konkurruese të lojërave, Kampionatin e Pushtuesve Hapësinor të vitit 1980.

Por për bastet, vetëm në fillim të dekadës së fundit bastet eSports u bënë realitet. Kjo ishte në një kohë kur skena konkurruese e lojërave video filloi të presë turne në internet me shumë lojtarë. Pra, bastet mund të ishin paraqitur më herët në skenën e lojërave të fatit.

Megjithatë, kishte shqetësime se shumica e lojtarëve që shijonin eSports ishin nën 18 vjeç, që do të thotë se ata nuk lejoheshin të luanin kumar. Cfare ka me shume? Video lojërat ishin shumë të parregulluara, kështu që do të lindnin çështje të manipulimit të ndeshjeve.

Por me popullarizimin e Ekipet e sporteve elektronike, gjërat morën një rrjedhë tjetër. Së pari, eSports u bë më i popullarizuar, duke tërhequr edhe të rriturit që lejoheshin ligjërisht të bastnin. Më pas erdhën marrëveshje të mëdha sponsorizimi dhe shikueshmëri të madhe që e çuan lojën konkurruese të videove në një nivel tjetër.

Baste të drejtpërdrejta në esport është bërë një metodë shumë e njohur për bastorët e esports. Është një mënyrë shumë emocionuese për të vënë bast.

Esports është një argëtim konkurrues ku lojtarët profesionistë kanë kontrata dhe pagesa të majme, ashtu si atletët profesionistë tradicionalë. Ka shumë turne më të mirë që tërheqin miliona dollarë në para.

Nga ana tjetër, prodhuesit e basteve kanë shfrytëzuar kërkesën gjithnjë në rritje për epokën e bastebërësve eSports. Operatorët po nxitojnë t'u ofrojnë lojtarëve tregjet më të fundit të eSports për të plotësuar lojërat virtuale, të cilave u mungon ajo prekje njerëzore.

Nga të gjitha indikacionet, bastet në esport janë ndër kategoritë me rritje më të shpejtë në të gjithë industrinë e lojërave të fatit në internet.

Sipas shifrave të fundit, tregu i basteve të lojërave video në internet madhësia pritet të arrijë në 205 miliardë dollarë deri në vitin 2027. Është interesante se në vitin 2020 kishte mbi 6.5 milionë bastorë eSports. Sigurisht, numri i bastuesve të lojërave video është rritur tani që eSports është fëmija më i ri në bllok në bastet sportive botë.

Llojet e basteve eSports

Për lojtarët e interesuar në bastet eSports, bazat përfshijnë të kuptuarit e formave të ndryshme të basteve të lojërave video në internet.

Sportet elektronike po rriten me ritmin e parë. Por më pas, lojërat e disponueshme përcaktohen nga popullariteti i zhanrit në skenën aktuale të lojërave video. Më poshtë është një listë e zhanret e njohura të eSports bastorët mund të bastojnë dhe, më e rëndësishmja, në lojërat më të njohura eSports dhe garat më të mëdha në çdo zhanër.

MOBA eSports

Të njohura edhe si lojëra në arenën e betejës në internet me shumë lojtarë, MOBA është një lojë video strategjike. Lojërat më të njohura MOBA për të vënë bast përfshijnë League of Legends (LOL) dhe DOTA 2. Ngjarjet më të rëndësishme MOBA përfshijnë The International, turneun më të madh të DOTA 2 dhe League of Legends World Championship.

Lojëra FPS eSports

Lojërat me gjuajtje në vetën e parë përfshijnë luftime nga këndvështrimi i vetës së parë. Lojërat më të njohura eSports për të bastuar në kategorinë FPS përfshijnë Counter-Strike: Global Offensive, Battlefield V, Valorant, Call of Duty dhe Rainbow Six Siege. Turnetë më të mëdhenj të FPS eSports përfshijnë CS: GO Major Championships dhe Siege's Six Invitational.

Battle Royale eSports

Video lojërat Battle Royale shfaqin shumë lojtarë në një ndeshje të fundit. Lojërat më të famshme të Battle Royale përfshijnë Fortnite dhe Apex Legends. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për turnetë më të mëdhenj, ka Fortnite World Cup dhe Apex Legends Global Series.

Video lojëra simuluese sportive

Siç sugjeron emri, këto imitojnë sportet e vërteta, si futbolli, basketbolli, hokej, etj. Lojërat kryesore eSports për të bastuar në zhanrin e simulimit sportiv përfshijnë FIFA21, Madden, NBA2K, eFootball (ish PES), etj.

RTS eSports

Të njohura edhe si lojëra strategjike në kohë reale, RTS eSports janë gjithashtu të njohura. Lojërat më të mira për të bastuar në këtë kategori përfshijnë StarCraft dhe WarCraft. Sa i përket turneve, më i madhi është Finalet Globale e WCS.

Këshillat më të mira të basteve sportive për të fituar

Ka disa këshilla për lojtarët që janë të rinj në këtë skenë për t'i ndihmuar ata të fillojnë.

Pika e parë e diskutimit ka të bëjë me zgjedhjen e bastevënësve. Si fillim, jo të gjitha faqet e basteve sportive kanë tregje bastesh eSports. Pra, pasi të gjejnë disa prenotues esport, lojtarët duhet të kontrollojnë nëse kanë videolojën e veçantë për të cilën duan të bastojnë. Konsiderata të tjera përfshijnë licencimin dhe rregulloret, opsionet bankare, përdorshmëria e faqes dhe promovime.

Një këshillë tjetër; bastorët duhet të njihen me rregullat dhe lojën e lojërave eSports për të cilat duan të bastojnë. Shumë bastorë bëjnë gabimin duke vënë baste në lojëra që vështirë se i kuptojnë. Rregullat dhe rregulloret, tregjet e basteve dhe shanset e basteve duhet të jetë në majë të gishtave të bastorëve.

Së treti, lojtarët e fatit duhet të ndjekin zhvillimet më të fundit në lojën eSports për të cilën ata po bastojnë. Zbuloni se cilat janë skuadrat më të mira të momentit në League of Legends, Fortnite, Rainbow Six Siege, CS: GO, apo ndonjë lojë tjetër. Sigurisht që ka rëndësi edhe ecuria e fundit e skuadrave.

Së fundmi, kur bëhet fjalë për lojëra simuluese sportive, mos vini bast verbërisht në bazë të ekipit me të cilin luan një lojtar profesionist. Në eSports, nuk ka të bëjë me madhështinë e ekipit që lojtari po përdor në botën reale. Në vend të kësaj, rezultati i një loje FIFA ose PES në eSports përcaktohet nga niveli i aftësive të lojtarit profesionist.

Lojë e përgjegjshme

Bastet e Sporteve në internet kanë të gjithë kënaqësinë, pavarësisht nëse një lojtar është një entuziast i eSports ose thjesht një entuziast i rastësishëm i basteve sportive. Por atëherë, kumari i përgjegjshëm duhet të mbetet themelor në çdo kohë. Ashtu si lojërat video, bastet në eSports mund të jenë shumë problematike. Lojtarët duhet të ndjekin gjithmonë rregullat e përgjegjshme të lojërave të fatit.

Së pari në listën e rregullave të përgjegjshme të lojërave të fatit, bastet e lojërave nuk duhet të zëvendësojnë shkollën ose punën. Gjëja tjetër thelbësore që lojtarët duhet të mbajnë mend është të caktojnë një buxhet për bastet e lojërave video dhe t'i përmbahen rreptësisht atij. E rëndësishmja, ata duhet të dinë se kur duhet ta lënë; kurrë mos provoni të ndiqni humbjet.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi