Faqet kryesore të basteve të Tekken 2024

Një video lojë arcade luftarake e shpërndarë nga Bandai Namco Entertainment, videoloja Tekken është krijuar nga Bandai Namco Studios. Zhvilluesit kanë shpërndarë gjithashtu përshtatje të printuara dhe filmike, të cilat gëzojnë popullaritet global midis fansave. Lojtarët luftojnë kundër kundërshtarit, duke përdorur armë dhe luftime dorë më dorë në formën e gjuajtjeve, blloqeve dhe arratisjeve. Një lojtar mund të zgjedhë nga një kast i ndryshëm, të cilët janë të etnive të ndryshme dhe përfshijnë stile të ndryshme luftimi. Disa personazhe janë të mbinatyrshëm, duke përfshirë Engjëllin, Djallin dhe Ogre.

Tekken njihet si një lider i industrisë në animacionin 3-D, si një nga lojërat e para esports të industrisë që përfshin teknologjinë në video. Në vitin 1994, Namco, një zhvillues japonez lëshoi interpretimin e parë të lojës. Deri në vitin 2017, kompania kishte lëshuar tetë spin-off. Publikimet historike përfshijnë lojërat Tekken 2 dhe Tekken 3, të cilat vlerësohen për përvojën gjithëpërfshirëse të lojtarëve. Seritë e videolojërave janë një sukses komercial dhe Tekken konsiderohet një ekskluzivitet më i shitur i të gjitha kohërave. Kompania ka dërguar mbi 53.5 milionë njësi. Në fakt, ekspertët e industrisë i vlerësojnë publikimet e kompanisë me përmirësimin e standardeve të lojërave video.

Faqet kryesore të basteve të Tekken 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Bast në Tekken

Megjithëse Tekken është një lojë popullore, skena e basteve esports nuk është aq e fuqishme sa me titujt e tjerë të esports. Për shembull, bastet Tekken nuk janë aq të njohura sa të tjerët lojëra të njohura esports si CSGO, Dota dhe LOL. Rrjedhimisht, jo të gjithë bastebërësit ofrojnë baste për ndeshjet Tekken. Megjithatë, edhe faqja më e mirë e basteve esport ofron shanse dhe mundësi bastesh për turnetë kryesore Tekken. Në përgjithësi, bastet Tekken merren për ndeshjet midis dy luftëtarëve. Këtu janë bastet e zakonshme Tekken në faqet e basteve esports:

 • Fituesi i ndeshjes: Një lojtar që fiton një ndeshje 1v1. Është basti më i lehtë për të bërë për Tekken. Lojtarët me shanse më të ulëta ka të ngjarë të mbizotërojnë
 • Fituesi i raundit: Lojtari që fiton raundin
 • Kohëzgjatja e raundit: Bastorët vënë bast për sa kohë zgjat raundi
 • Fituesi i turneut: Vendosni një bast se cili ekip ose lojtar fiton të gjithë turneun
 • Raundet totale: Bast mbi numrin e raundeve, duke përfshirë nën ose mbi një numër specifik.
 • Fighter Total: Një bast mund të vë bast për numrin total të raundeve që fiton një luftëtar
 • Handicap: Me bast handikap, një lojtar mund t'i heqë pikët një lojtari të favorizuar dhe t'i transferojë pikët te humbësi
 • Tek ose Çift: Ky bast është në numrin e raundeve në një ndeshje që bien në një numër çift ose tek
 • Të tjera: Bastet speciale përfshijnë se cili lojtar do të jetë i pari që sulmon ose cili lojtar fillon kombinimin e parë të ndeshjes.

Pse Tekken është popullor?

Popullariteti i Tekken bazohet në faktin se është një nga lojërat e para që ka fituar një numër të madh lojtarësh në mbarë botën. Duke përdorur teknologji të reja, zhvilluesit e lojës hynë në një treg të etur për të marrë pjesë në lojëra gjithëpërfshirëse me aftësinë për të kontrolluar karaktere të ndryshme.

Komuniteti i internetit

Me një komunitet të fuqishëm të bazuar në internet, Tekken gëzon popullaritet global. Miliona lojtarë e shijojnë lojën. Si një nga lojërat më të njohura esports në historinë e esports, fansat e Tekken marrin pjesë në komunitetet në internet dhe aplikacionet e mediave sociale për të bashkëvepruar me lojtarë me të njëjtin mendim. Lojtarët nga çdo nivel aftësie mblidhen për të diskutuar mbi strategjitë e lojërave. Anëtarët e komunitetit planifikojnë turne lokale dhe takohen për seancat e lojërave në internet. Disa lojtarë flasin smack dhe të tjerë mbështesin lojtarët e tjerë. Rritja e platformave online, si gjigantët e mediave sociale Discord dhe Twitter, është konkurrencë për komunitetet e lojërave të shkollave të vjetra. Një sajt, Tekken Zaibatsu, u mbyll në vitin 2021, pasi lojtarët migrojnë në faqet më të njohura të mediave sociale për t'u takuar, planifikuar dhe biseduar për mbeturina.

Duke luajtur Tekken në internet

Ndërsa luajtja e videolojërave zhvillohet, mënyra se si shpërndahen lojërat Tekken ndryshon me kërkesën e tregut. Garat e lojërave video të Tekken marrin formën e ngjarjeve të organizuara. Të luajtura individualisht ose me ekipe, lojërat amatore i kanë lënë vendin një niveli profesional. Zhvilluesi krijon në mënyrë aktive lojëra të reja me qëllim të zhvillimit të turneve për të krijuar një bazë fansash në internet.

Pse loja është e dashur nga lojtarët?

Lojtarët e duan Tekken për pesë shumë arsye kryesore, duke përfshirë:

 1. Karakteret interesante dhe stilet e luftimit tërheqin lojtarë që duan të përjetojnë përvoja të ndryshme të lojës
 2. Animacionet dhe efektet e bëjnë lojën emocionuese dhe interesante për t'u parë.
 3. Aftësia për të personalizuar lojën është tërheqëse për lojtarët, veçanërisht pasi disa opsione personalizimi nuk kërkojnë pagesa shtesë.
 4. Lehtësia e lojës e bën lojën tërheqëse për fillestarët të cilët mund të zgjedhin opsione për lojë dhe të shijojnë lojën duke përdorur teknologjinë e thjeshtë për t'u kuptuar.
 5. Modalitetet ofrojnë lojëra intensive dhe shumëllojshmëri të mjaftueshme luftimi për t'i mbajtur lojtarët të kthehen për më shumë.

Si për të luajtur atë?

Jeni të interesuar të luani Tekken? Thjesht shkarkoni lojën në një kompjuter personal. Instaloni skedarin. Lojtarët duhet të kenë hapësirë të mjaftueshme në hard disk dhe RAM. Loja kërkon të paktën 6 GB për të ekzekutuar, si dhe RAM 2 GB.

A ka një turne Tekken?

Tekken 6 Kampionati Global është turneu më i madh për Tekken në historinë e lojës në atë kohë. Në vitin 2010, Namco Bandai Games sponsorizoi turneun, duke përfshirë kategoritë për lojtarët: Xbox 360 dhe PlayStation 3. Organizatorët zgjodhën dy fitues nga secila kategori në finalet e Tokios. I quajtur zyrtarisht, Raundi i Japonisë, Namco mbajti finalet në forumin ndërkombëtar të Tokios.

Në vitin 2022, Namco dhe organizatorët e tjerë të turneut po marrin masa paraprake të gjera shëndetësore për të mbrojtur lojtarët e turneut gjatë pandemisë. Gjigandi i lojërave mediatike Twitch po bashkëpunon me Bandai Namco Entertainment America për të pritur ngjarjet e ardhshme të turneut. Në qershor, një turne i lojërave luftarake të kampionatit është planifikuar të nisë në Orlando, Florida. Totali i çmimeve të turneut botëror është 200,000 dollarë.

Ekipet e Tekkenit

Nga lojtarët relativisht të rinj te ekipet që kanë konkurruar profesionalisht për një kohë, peizazhi konkurrues i Tekken është i pjekur për konkurrencë ekstreme. Këtu janë një dy ekipe për të parë në sezonet e ardhshme të turneut.

Geekët e pacertifikuar

The Uncertified Geeks (i njohur edhe si TUG) përmban një grup të vetëshpallur geeks me bazë në Afrikën e Jugut. Këta lojtarë intensivë ndjekin kulturën geeky dhe punojnë për të përmirësuar performancën e lojërave për të mbetur konkurrues. Ekipi filloi kur një mik vuri re se sa mirë luanin bashkëmoshatarët e tij dhe sugjeroi që grupi të bashkohej për të konkurruar profesionalisht. I lindur nga miqësia dhe dashuria për lojërat, grupi stërvitet fort për të arritur potencialin e tij të plotë. TUG garon në turnet Tekken 7, Smash Bros dhe EA FIFA. Ndërsa aftësitë e ekipit përmirësohen, ai synon suksesin ndërkombëtar në nivelin më të lartë.

Sulmuesit e Vizionit

Vision Strikers është një grup Korean esports, i cili operon për të luftuar në skenën e lojës. Pas rekrutimit të tre prej lojtarëve më të mirë të Tekken, ekipi pret të konkurrojë në nivelin më të lartë. Vision Strikers synon të ndërtojë një organizatë të nivelit të lartë esports në Azi, pas blerjes së ekipit Rox Gaming, legjendar për suksesin në turnetë Tekken. Blerja me siguri do të bëjë që konkurrentët e tjerë të Tekken të marrin parasysh Vision Striker në turnetë e ardhshëm.

UYU

UYU është një organizatë esports në Amerikën e Veriut, e cila është konkurruese në Call of Duty pas nënshkrimit të Skyz, Proto, Mayhem, Nova dhe Spoof. Duke konkurruar në CWL Pro League, variacione të ndryshme të listës përjetuan sukses në garat e esports. U njoftua një plan për ekskluzivitetin e organizatës. Lista e lojtarëve u nis për në listat e tyre të ekskluzivitetit. Deri në vitin 2019, UYU shpalli një listë me Wrecks, Infamous, Zyrral, Tisch dhe Pentagrxm. Ekipi i esports është një nga fituesit më të mirë të garave të turneut Tekken.

Team Liquid

Kushdo që lidhet me sportet elektronike është i njohur me Team Liquid, një grup multi-rajonal esports, i cili ndodhet në Holandë. Në vitin 2000, themeluesit lansuan Team Liquid pas lëshimit të StarCraft II. Deri në vitin 2012, ekipi fitoi një ekip të Amerikës së Veriut për lojën Dota 2. Në vitin 2015, një bashkim me Team Curse bashkoi një numër lojtarësh të renditur shumë. Ekipi Evropian Dota 2 fitoi në International 2017, duke fituar çmimin më të madh në historinë e turneut esports deri më sot. Anëtarët e Team Liquid kanë fituar tituj LCS dhe turneun Intel Grand Slam 2019 për lojëra të jashtëzakonshme CS:GO. Team Liquid është një fitues i grupit të çmimeve të nivelit më të lartë Tekken.

Talon Esports

E vendosur në Hong Kong, Talon Esports garon në të gjithë Azinë. Ekipi Tekken i grupit është renditur si një nga fituesit më të mëdhenj për lojën video. Gjithashtu i famshëm për lojën e mirë të League of Legends, skuadra quhet edhe PSG Talon për shkak të partneritetit të saj PSG Esports. Seria e Kampionatit Paqësor është një ligë e njohur që vepron në Azinë Juglindore, Tajvan, Hong Kong dhe Macau.

Sekreti i ekipit

Që nga viti 2014, Sekreti i ekipit ka emocionuar fansat me lojën e shkëlqyer Dota 2. Ekipi i esports bleu një ekip femrash CS:GO në 2016. Ai gjithashtu zgjeroi konkurrencën e tij në botën e lojës Street Fighter dhe nënshkroi një lojtar të nivelit të lartë Super Smash. Deri në vitin 2018, Team Secret bleu anëtarët kryesorë të Team TyRanT për të fituar një avantazh konkurrues në Age of Empires. Në vitin 2018, ekipi u zgjerua përsëri kur nënshkroi Rainbow Six Siege Team IDK. Team Secret renditet lart në fitimet e turneut Tekken.

Pro dhe kundra

Çdo personazh Tekken ka një numër të mirat dhe të këqijat, për të cilat lojtarët mësojnë gjatë lojës. Për shembull, disa personazhe janë të bllokuar vazhdimisht nga personazhe të tjerë dhe janë të paqëndrueshëm. Të tjerët janë të shpejtë dhe argëtues për t'u përdorur. Vetë loja merr vlerësime dhe një ankesë kryesore.

Pro

 • Animacion 3-D
 • Personazhe krijuese
 • Përshtatje
 • Lehtësia e lojës

Kundër

 • Kohët e ngarkimit

Kuptimi i shanseve të basteve Tekken

Në Tekken esports, shanset janë përfaqësuese të gjasave që një ekip ose lojtar individual të fitojë. Është thelbësore që lojtarët e lojërave të bastojnë në libra sportive në internet me shanse të drejta. Janë tre kryesore llojet e kuotave të basteve, duke përfshirë amerikanin, thyesor dhe dhjetor.

Shumica e librave sportiv ofrojnë shanse dhjetore. Me shanset dhjetore, sa më e ulët koeficienti do të thotë se bastori ka më shumë gjasa të fitojë. Megjithatë, pagesa është përgjithësisht e ulët. Me shanse më të larta, bastori merr një rrezik të lartë, por pagesa është më shumë për fituesit. Të kuptuarit se si të llogaritni shanset e basteve është thelbësore, përpara se të vendosni një bast.

Këshilla dhe truket e basteve tekken esports

Njihni lojën

Është e rëndësishme për kumarxhinjtë të kuptojnë lojën Tekken. Për të fituar një bast esports, lojtari i kumarit duhet të dijë rregullat e lojës. Shikimi i mësimeve në internet, leximi i udhëzuesve dhe qëndrimi i përditësuar mbi lajmet e industrisë do të përmirësojë shanset për të fituar një bast.

Buxheti

Çdo bast është një rrezik. Prandaj, një bast duhet të identifikojë buxhetin e tij për bast. Respektimi i një buxheti ndihmon në ruajtjen e zakoneve të sigurta të basteve për fillestarët dhe profesionistët me përvojë. Vendosja e një buxheti është një sjellje thelbësore dhe e zgjuar e kumarit. Planifikimi se sa dhe kur të vë bast e ndihmon një lojtar që të marrë vendime të informuara dhe fituese.

Zgjidhni një libralidhës të mirë

Librat sportive me reputacion kanë më shumë gjasa të ofrojnë shanse të favorshme dhe pagesa të besueshme. Hulumtoni për të siguruar që krijuesi i basteve është i licencuar dhe i besueshëm. Qoftë duke vënë bast nëpërmjet një uebsajti apo aplikacioni të basteve elektronike, leximi i kushteve siguron që bastori të kuptojë se çfarë të presë kur depoziton fonde dhe vendos një bast. Shikimi i rishikimeve në internet mund t'i japë një lojtari të fatit një ide se si kanë ecur konsumatorët e tjerë kur luajnë kumar në institucione specifike.

Vetë-monitoroni

Ashtu si me të gjitha lojërat e fatit, është e rëndësishme të vetë-monitorohen sjelljet e rrezikuara të lojërave të fatit esports për të shmangur varësinë gjatë kumarit në faqet e basteve esports. Sjellja e varur përfshin paaftësinë për të ndaluar vendosjen e basteve, bastet e parave që një lojtar nuk mund të përballojë të humbasë dhe përjetimin e ndjenjave të ankthit dhe depresionit. Nëse përjeton ndonjë nga këto simptoma, një person mund të zgjedhë të vetëpërjashtohet. Vendet e licencuara zakonisht lejojnë një lojtar të marrë një pushim duke zgjedhur të vendosë një llogari në pritje për një periudhë të caktuar kohore. Agjencitë lokale, kombëtare dhe ndërkombëtare, të tilla si Kumarxhinjtë Anonim, ofrojnë këshillim dhe shërbime të tjera për të ndihmuar ata me probleme të varësisë.

Tekken nga Namco është një nga video lojërat më të vjetra dhe më të njohura në treg. Si një nga të parat që përfshin animacion dhe grafikë të avancuar, loja vazhdon të ofrojë një përvojë gjithëpërfshirëse të lojërave për lojtarët. Duke shfaqur një numër karakteresh krijuese, loja i magjeps lojtarët me aftësinë për të personalizuar karakteret dhe për të zgjedhur mënyra të ndryshme për të luajtur.

Si një anëtar thelbësor i peizazhit të esports, turnet Tekken vazhdojnë të nxisin pjesëmarrjen e lojtarëve dhe entuziazmin e fansave me çdo interpretim të ri të lojës. Në peizazhin e ri të librave sportiv, turnetë kryesore Tekken po tërheqin baste kundër kujt do fitojnë turne të mëdha. Lojtarët në ekipet kryesore të e-sporteve po arrijnë statusin e të famshëmve, pasi ekipet fitojnë grupe të mëdha çmimesh dhe fitojnë popullaritet.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
eSporte
About

Jun-ho Kim, maestro dinamik i Esports në Korenë e Jugut, qëndron si një fener njohurish në EsportRanker. Duke përzier aftësitë analitike me një dashuri të lindur për lojërat, Jun-ho zbulon tapiceri të ndërlikuar të garave në internet, duke siguruar që lojtarët të qëndrojnë të informuar dhe të frymëzuar.

Send email
More posts by Jun-ho Kim