Faqet kryesore të basteve të Warcraft 2024

Warcraft 3 është kësti i tretë në ekskluzivitetin Warcraft të Blizzard Entertainment. Është një nga lojërat më të vjetra eSports, por ende luhet në nivel profesional, me turne pro që zhvillohen rregullisht. Ky këst do të shihte më vonë një rikthim kur do të rikthehej si Warcraft 3: Reforged në 2020, për shkak të popullaritetit në rritje të lojës në skenën e eSports.

Pas publikimit të Reforged, Blizzard nënshkroi një marrëveshje trevjeçare me ESL, duke garantuar vendin e lojës si një ndeshje eSports për vitet e ardhshme. Edhe pse mund të mos jetë aq popullor sa disa nga titujt më të mëdhenj, ai ruan një bazë besnike lojtarësh, duke tërhequr fansa nga e gjithë bota.

Faqet kryesore të basteve të Warcraft 2024
Zhang Wei
ExpertZhang WeiExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Çfarë është lojë Warcraft esport?

Fillimisht u lëshua në 2002 si "Warcraft 3: Reign of Chaos", loja u zhvillua nga Blizzard dhe lëshuar për Microsoft Windows si pjesë e një serie video-lojërash tashmë të famshme Warcraft. Por deri në lëshimin e paketës së tij të zgjerimit, 'The Frozen Throne', disa vite më vonë në 2003, Warcraft 3 u bë një komponent thelbësor i skenës eSports.

Do të bëhej një prani e vazhdueshme në një sërë festivalesh të ndryshme të sporteve elektronike, si Kupa Botërore e Sporteve Elektronike, Lojërat Botërore Kibernetike dhe Seria Botërore e Lojërave Video, për të përmendur disa. Do të ishte veçanërisht popullor në Korenë e Jugut dhe Kinë. Ndërsa popullariteti i tij u zvogëlua pak në 2010 për shkak të prezantimit të titujve të tjerë të ndryshëm eSports, ai mbajti një ndjekës të fortë që është rritur vitet e fundit.

Warcraft 3 zhvillohet disa vjet pas ngjarjeve të Warcraft II dhe ndjek historinë e përpjekjes së Legjionit të Djegur për të kapur botën imagjinare të Azeroth me ndihmën e një ushtrie të të pavdekshmëve të kryesuar nga paladini i rënë Arthas Menethil. Ai ndjek Aleancën Njerëzore, Hordhinë Orcishe dhe Elfët e Natës teksa punojnë së bashku për t'i ndaluar ata përpara se të korruptojnë Pemën Botërore.

Warcraft 3 është një lojë strategjike në kohë reale e vendosur në një botë me fantazi të lartë. Strategjia në kohë reale, ose RTS, është një nënzhanër i video lojëra strategjike në të cilin të gjithë lojtarët mund të luajnë në të njëjtën kohë në "kohë reale" dhe jo me radhë.

Në një lojë strategjike në kohë reale, siç është Warcraft, çdo lojtar pozicionon ndërtesat dhe njësitë manovruese nën kontrollin e tyre të pjesshëm për të siguruar vendndodhjet në hartë dhe/ose për të shkatërruar burimet e kundërshtarëve të tyre. Është e mundur të ndërtohen njësi dhe ndërtesa shtesë në një lojë tradicionale RTS, megjithëse kjo zakonisht kufizohet nga nevoja për të shpenzuar burimet e mbledhura.

Për ta përmbledhur, një lojë RTS si Warcraft përfshin mbledhjen e burimeve, ndërtimin e bazës, zhvillimin teknologjik në lojë dhe kontrollin indirekt të njësisë.

Bast në Warcraft

Me rritjen e popullaritetit të lojës dhe me evoluimin e skenës së basteve eSports, ishte e pashmangshme që prodhuesit e basteve, librat e sporteve dhe faqet e basteve të wow eSports të fillonin të përfshinin Warcraft 3 në ofertën e tyre të basteve.

Pasi të keni vendosur të vini bast në Warcraft, do t'ju duhet të zbuloni faqen e duhur të basteve eSports për bastin që keni ndërmend të vendosni. Bastet eSports tani janë të aksesueshme në një numër në rritje të sajteve të lojërave të fatit në internet, duke filluar nga bastebërësit tradicionalë deri te faqet e specializuara të basteve eSports.

Bastet në videolojërat mund të duken të ndryshme nga bastet sportive tradicionale, por ndërsa mësoheni me eSports, do të shihni se një bast në veprimin e eSports është njësoj si bastet në futboll, basketboll ose gara me kuaj.

Pra, si e bëni një bast eSports dhe si e fitoni bastin tuaj? Është njësoj si të bësh dhe të fitosh një bast tradicional. Zgjidhni tregun e basteve eSport që ju intereson dhe shikoni shanset për eSports për t'u siguruar që është e duhura për ju.

Avantazhi i madh i basteve eSports është se është më ndërveprues me komunitetet, transmetimin e drejtpërdrejtë, statistikat, mediat sociale dhe më shumë nga prodhuesit më të mirë të basteve eSports që i bëjnë bastet në videolojëra një përvojë kaq të mrekullueshme bastesh.

Pse është Warcraft popullor?

Warcraft 3 ishte një sukses i madh dhe riimagjinoi video lojërat me shumë lojtarë në internet në një kohëzgjatje të shkurtër që kur u publikua. Loja shiti miliona kopje, duke krijuar një status kulti dhe një bazë fansash jashtëzakonisht besnike. Kur loja hyri në fushën konkurruese të eSports, ajo krijoi një mori turnesh të njohur dhe lojtarësh yjesh.

Me kaq shumë lojëra të spikatura në tregun e basteve të sporteve elektronike, Warcraft 3 është anashkaluar disi nga librat, edhe pse ngjarjet e turneut profesional vazhdojnë të zhvillohen pothuajse çdo vit në vende të ndryshme anembanë globit.

Blizzard, nga ana tjetër, di si të ringjallë një klasik të vjetër. Ndërsa popullariteti i Warcraft 3 u zbeh, Blizzard vendosi t'i jepte një jetë të re lojës. Warcraft 3: Reforged, një version i përmirësuar vizualisht dhe i përditësuar i lojës klasike, u lëshua në vitin 2020.

Komuniteti i Internetit

Loja ishte veçanërisht e popullarizuar në Kinë, Korenë e Jugut, Gjermani, Suedi dhe Japoni. Miliona njerëz në mbarë botën ndoqën turne si Kupa Botërore e Sporteve Elektronike, Lojërat Botërore Kibernetike, Lojërat Botërore eSports, Festivali Ndërkombëtar i eSports dhe Seria Botërore e Lojërave Video. Dhe loja nuk ishte e kufizuar vetëm në garat profesionale; kishte qindra mijëra përdorues në arena të ndryshme konkurruese amatore si Battle.net.

Duke luajtur Warcraft Online

Lojtarët në Warcraft 3 vendosen në një hartë dhe duhet të mbledhin burime të tilla si ari dhe lëndë druri për të zhvilluar bazën e tyre dhe për të ndërtuar një ushtri mjaft të madhe për të mposhtur kundërshtarin e tyre.

Dhe ky është vetëm fillimi i lojës. Për të fituar lojën, një lojtar duhet të mbrojë bazën e tij duke shkatërruar gjithashtu bazën e armikut. Midis shumë veçorive të reja të tij, Reign of Chaos prezantoi dy gara të reja: Night Elves dhe Undead për të shkuar së bashku me Orcs dhe Humans origjinale, kjo e rriti numrin e garave në katër.

Warcraft 3 është një nga lojërat e pakta që përfshin heronj në njësitë e ushtrisë, në krahasim me lojërat si Dota, League of Legends ose Starcraft 2, në të cilat ju ose kontrolloni një kampion ose përqendroheni thjesht në ndërtimin e bazës. Çdo garë Warcraft 3 ka një hero unik, me secilin hero të klasifikuar në bazë të gjendjes së tyre kryesore - forcës, shkathtësisë dhe inteligjencës.

Disa nga heronjtë më të mirë nga çdo garë janë Mountain King for the Humans, The Orc's Tauren Chieftain, i preferuari i fundit i lojës Death Knight nga Undead dhe Demon Hunter of the Elven raca, e cila ka padyshim heronjtë më të këqij në lojë. .

Lojtarët e mëdhenj të Warcraft

Warcraft 3 ka shumë të ngjarë të ishte loja e parë kompjuterike në histori që krijoi legjenda të eSports. Kishte shumë emra të njohur në skenën e lojërave konkurruese të Warcraft 3.

Li 'Qielli' Xiaofeng

Li Xiaofeng ishte një mjeshtër kinez i Warcraft 3, i cili revolucionarizoi mënyrën se si raca njerëzore përfaqësohet në lojë. Ai fitoi Lojërat Botërore Kibernetike me fanellën e kuqe të Kinës në 2005 dhe 2006. Ky kompeticion u konsiderua si kulmi i lojërave ndërkombëtare Warcraft 3, dhe fitorja e Li në të dy vjet radhazi i dha atij një vend në sallën e famës së Lojërave Botërore Kibernetike. .

Yoan 'ToD' Merlo

Yoan Merlo është një tjetër lojtar i njohur që ka fituar Lojërat Botërore të eSports, Blizzard Worldwide Invitational dhe Cyberathlete Professional League. Ai gjithashtu performoi në mënyrë të mrekullueshme në Lojërat Botërore Kibernetike, ku fitoi medalje argjendi dhe bronzi dhe u emërua lojtari më i mirë i Warcraft 3 i 2007-ës.

Wang 'Infi' Xuwen

Kur luante lojën, Wang Xuwen ishte i njohur për ngritjen e kullave të shumta sulmuese dhe mbrojtëse. Ai fitoi turne të shumtë, duke përfshirë Festivalin Ndërkombëtar të eSports në 2007, KODE5 në Moskë, Lojërat Botërore eSports në 2008, World Cyber Games në 2009 dhe Warcraft 3 Champions League Season XIV me ekipin World Elite.

A ka një turne apo ligë Warcraft?

Ndoshta turneu më i madh dhe më i pritur në Warcraft është ESL Pro Tour, ose ajo që ndonjëherë njihet si DreamHack Hapur.

Dreamhack filloi në fillim të viteve 1990 si një mbledhje e vogël e shokëve të klasës dhe miqve në bodrumin e një shkolle fillore në Malung Suedia. Ajo u zhvendos në kafenenë e shkollës në 1994, duke u bërë një nga ngjarjet më të mëdha rajonale demo të teknologjisë dhe lojërave në atë kohë. Kjo ishte gjithashtu ngjarja e parë që u quajt DreamHack.

Ngjarja, e cila u zhvillua në 1997 në Arena Kupolen në Borlänge, u bë partia më e madhe LAN e Suedisë dhe festa e tretë më e madhe në Skandinavi në atë kohë. Përveç kësaj, DreamHack 2001 dhe ngjarjet pasuese u mbajtën në qendrën e ekspozitës Elmia në Jönköping, ku ka qëndruar që atëherë.

Më 15 nëntor 2012, DreamHack njoftoi një partneritet me Major League Gaming (MLG) dhe Electronic Sports League (ESL) për të mbështetur rritjen dhe zhvillimin e skenave eSports të Amerikës së Veriut dhe Evropës. Këto bashkëpunime përfshinin renditje universale, struktura të unifikuara të konkurrencës dhe veçori të tjera.

Më 30 shtator 2020, ESL njoftoi se kishte vendosur të bashkohej me DreamHack. Të dy bizneset funksionojnë si një, por të dy markat drejtohen në mënyrë të pavarur. ESL Pro Tour 2020 është turneu i parë profesional në botë Warcraft 3. ESL, në bashkëpunim me DreamHack, organizon, sponsorizon dhe pret ngjarjen.

Nuk është për t'u habitur, vendi më i mirë që ka mposhtur konkurrencën në skenën botërore është Koreja e Jugut. Kur Gen.G, një kompani e-sporteve me bazë në Kaliforni, hapi Akademinë Gen.G Elite Esports në Seul në 2019, ata shkuan aq larg sa thanë se "Koreja e Jugut konsiderohet ende meka e eSports" dhe se "kjo këtu është pjesa më e madhe e talentit"

Koreja e Jugut ka qenë gjithmonë përkufizimi i asaj se si është lojë video konkurruese. Lojërat në internet përfunduan në Korenë e Jugut më herët dhe më shpejt se kudo tjetër në botë. Kur kombi prezantoi për herë të parë internetin me shpejtësi të lartë në fund të viteve 1990, pa një rritje të numrit të kafeneve të lojërave 24-orëshe të njohura si PC bangs.

Këto vende intriguese, shpesh nëntokësore, evoluan në epiqendra të kulturës së lojërave, duke pritur përfundimisht turne joformale. Deri në vitin 2000, kanalet kabllore të Koresë së Jugut ishin të parët në botë që transmetonin gara të lojërave në internet.

Sipas një sondazhi të fundit të Ministrisë së Arsimit, eSports është tani puna e pestë më e përhapur në të ardhmen koreano-jugor studentë, pas vetëm atletëve, mjekëve, mësuesve dhe krijuesve të përmbajtjes dixhitale. Në vitin 2022, sportet elektronike do të përfshihen edhe në Lojërat Aziatike.

Lojtarët kryesorë, si p.sh Liga e LegjendaveLee Sang-hyeok, me emrin e koduar Faker, arrin të njëjtin nivel fame dhe pasurie si idhujt e K-pop. Miliona njerëz përshtaten për t'i parë ata duke luajtur në kohë reale në internet. Përpara pandemisë, fansat u grumbulluan në arena eSports që dukeshin si një kryqëzim midis një koncerti rock dhe një stadiumi pro-mundjes.

Lojtari më i mirë është, çuditërisht, me origjinë koreane. Jang 'Moon' Jae Ho është pesë herë kampion i Warcraft 3 World, një ish-lojtar legjendar i Night Elf në Warcraft 3 dhe një lojtar Zerg në Starcraft II. Ai ka fituar tre liga kombëtare televizive të Koresë së Jugut, si dhe katër sezone të Luftës Botërore të MBCGame.

Moon u pa shpesh në Warcraft 3 duke përdorur strategji që u bënë standardi për shumë lojtarë të Night Elf dhe u quajtën "Gara e 5-të". Ai ka marrë pjesë dhe ka fituar lojërat më të transmetuara të Warcraft 3 nga çdo lojtar i Warcraft 3.

Kur Starcraft II u lirua, ai konkurroi në ngjarje të mëdha për Starcraft II dhe Warcraft 3, por Moon përfundimisht kaloi në Starcraft II me kohë të plotë kur u bashkua Fnatic në janar 2012.

Moon shfaqet në filmin dokumentar "Beyond the Game" si një nga lojtarët e Warcraft 3.

Bastet në Warcraft tek ofruesit

Faqet e basteve Warcraft 3 janë praktikisht tërfili me katër fletë këto kohë, por ka baste të disponueshme në internet. Warcraft 3: Reforged i sapo lëshuar, si dhe një bazë e përkushtuar fansash e kultivuar gjatë dekadave, dhe suksesi i basteve në bastet e World of Warcraft dhe Heroes of the Storm, kanë ndihmuar të gjitha skenën e basteve Warcraft 3.

Ka shumë libra sportive ku mund të vendosni baste në Warcraft 3. Ju duhet të merrni parasysh nevojat dhe preferencat tuaja kur kërkoni librin më të mirë sportiv në internet. Faktorë të tillë si sa shpesh luani dhe llojet e basteve që dëshironi të vendosni, të gjithë mund të ndikojnë në vendimin tuaj. Disa njerëz mund të preferojnë një rezervim online me një ndërfaqe miqësore për përdoruesit, ndërsa të tjerët mund të shqetësohen më shumë për numrin e basteve që mund të vendosin në ditë.

Për të vënë bast, së pari duhet të regjistroheni në një bastvënës me reputacion. Për të reduktuar rreziqet, fillimisht duhet të rishikoni rregullat e bastevebërësit për bastet në Warcraft 3.

Faqet më të mira të basteve Warcraft 3 janë si më poshtë:

  • 1xBet
  • Betwinner
  • 10 bast
  • Parimatch
  • Betsson

Mbani në mend se vetëm për shkak se një sajt ofron një eSport, nuk do të thotë domosdoshmërisht se ofron bast në të gjitha ndeshjet. Përsëri, për shkak se disa libra sportive në internet po i zhysin vetëm gishtat e këmbëve në ujë për sa i përket lojërave video, ata mund të zgjedhin të fokusohen vetëm në ngjarje të mëdha si kupat ndërkombëtare, duke injoruar ndeshjet për ngjarje më të vogla.

Kini parasysh që nuk duhet të kufizoheni vetëm në një libër sportiv. Kur bëhet fjalë për bastet në Warcraft 3, jo të gjithë krijuesit e basteve janë krijuar të barabartë. Disa mund të ofrojnë vetëm disa tregje, ndërsa të tjerët mund të ofrojnë një gamë më të gjerë.

Më e rëndësishmja, jo të gjithë prezantuesit e esport janë aq të zellshëm ose kompetent në çmimet në tregjet e tyre sa të tjerët. Pra, para se të vendosni një bast, mendoni për të gjitha opsionet tuaja. Së shpejti mund të zbuloni se keni një ndjenjë të mirë se me cilët bastesh janë më të dobishmet për të vënë bast.

Për të vënë një bast të frytshëm në Warcraft 3, këto gjëra janë gjërat më të rëndësishme për të bërë: të mësosh lojën dhe të shikosh formën aktuale të gjithçkaje përkatëse lojtarët dhe ekipet.

Mbajtja e këtyre gjërave në mendje ofron mbështetje të madhe sepse ato janë të ndërlidhura. Është gjithashtu një ide e mirë të mbani një sy për lëvizjet e personelit, pasi edhe ndryshimet e vogla mund të kenë një ndikim të madh në rezultatin e përgjithshëm të një ndeshjeje Warcraft 3.

Kushtojini vëmendje lojërave aktuale pasi ato mund të kenë një ndikim në lojërat e ardhshme nëse dëshironi të fitoni më shumë para ndërsa bëni baste në Warcraft 3.

Ndiqni ekipet më të mira të Warcraft dhe vini bast me saktësi

Disa pohojnë se Warcraft 3 ishte loja e parë që krijoi legjendat e para të eSports. Kjo mund të jetë për shkak se Warcraft 3 është një eSport shumë 1 kundrejt 1, me vetëm disa harta dhe turne që kërkojnë një 2 kundër 2.

ESL Pro Tour 2021 është një turne në internet me lojtarë të ndarë në tre rajone: Amerikë, Azi dhe Evropë.

Rruga e rregullt e konkurrencës, pavarësisht nga rajoni, është të regjistroheni për një kualifikues të hapur dhe më pas të merrni një vend në kualifikuesin e mbyllur. Më pas merrni pjesë në kualifikueset e mbyllura dhe jepini sfiduesit një vend. Lojtarët e renditur më të lartë janë të ftuar në Challenger; ata nuk konkurrojnë në kualifikuese.

Nëse dëshironi të ndiqni lojtarët më të mirë të Warcraft 3 dhe të jeni në gjendje të vini bast me saktësi, këtu janë disa nga lojtarët më të mirë për t'u mbajtur nën sy.

Nga Amerika, ju duhet të shikoni për Victor 'Hitman' Lin nga Oregon. Ai është një lojtar aktiv i Orc, aktualisht duke luajtur për DuSt Gaming dhe Zero Effort. Gjithashtu nga Oregon, Abdulaziz "CrunCher" Abed është një lojtar aktiv i Human. Ai aktualisht është pjesë e DuSt Gaming.

Në fushën e betejës aziatike të Warcraft 3, Lai "Colorful" Yongyun është një lojtar profesionist kinez i Night Elf. Sigurisht, Jang "Moon" Jae Ho është një lojtar legjendar Korean Night Elf, aktualisht duke luajtur për DRX. Guo "eer0" Zixiang luajti Orc kur ishte me ZDR, por tani luan Undead dhe drejtohet nga WFZ.

Eom "FoCuS" Hyo Sub, Park "Lyn" Joon dhe Jeon "Soin" Jin Hwan janë të gjithë lojtarë profesionistë Korean Orc. Moon "Chaemiko" Chae Young, për të mos u ngatërruar me Jang "Moon" Jae Ho, është një lojtar profesionist Korean Human, i cili aktualisht është në ligë me RAPTOR Gaming.

Xu "Fortitude" Yuxing, i quajtur gjithashtu nga një emër i lezetshëm "Romantic", është një lojtar profesionist kinez i specializuar në racën njerëzore.

Në anën evropiane të lojës, në krye të tabelës është i njohuri Dmitry "Happy" Kostin, lojtari më i mirë i Warcraft 3 që ka ardhur ndonjëherë nga Rusia, i cili fokusohet në garën Undead. Andriy "Foggy" Koren është nga Ukraina dhe është i specializuar në garën Night Elf.

Sergey "HawK" Shcherbakov është një tjetër lojtar rus, por ai është i specializuar në racën njerëzore. Daniel "XlorD" Spenst është një lojtar profesionist gjerman i Undead i cili aktualisht përfaqëson sportet e miut. Një tjetër lojtar rus, Ilya "JohnnyCage" Yashenkov, është një lojtar aktiv Russian Human i cili aktualisht luan për Thunder Ducks.

Pro dhe kundra

Pro

Warcraft 3: Reforged përmirëson disa aspekte të lojës origjinale duke e lënë lojën kryesore të pandryshuar, gjë që është një gjë e mirë. Reforged, në pjesën më të madhe, rrit pamjet. Strukturat, NPC-të, monstrat dhe shumica e njësive janë përmirësuar në krahasim me lojërat origjinale.

Fushatat me një lojtar në Reforged do t'ju mbajnë të zënë për orë të tëra, pasi ato paraqesin histori të zgjeruara të treguara nga perspektivat e racave të ndryshme. Për më tepër, misionet nga zgjerimi origjinal Warcraft 3 dhe The Frozen Throne janë përfshirë në Reforged.

Kundër

Zbulimi i Reforged premtoi një rishikim të rëndësishëm grafik, dhe ndërsa Reforged përmirëson pamjet, animacionet e ngurta kontribuojnë në një çmim të lirë vizual të përgjithshëm. Disa tekstura dhe harta kanë një paqartësi të çuditshme që i bën ato të duken me rezolucion më të ulët se sa janë.

Për shkak se nuk mund të krijosh tastierë të veçantë, duhet të futesh në skedarët e lojës dhe t'i modifikosh në një skedar DOC ose TXT për të rikrijuar përvojën. Për të përfunduar gjithçka, marrëveshja e përdoruesit për Reforged është rishkruar në mënyrë që Blizzard të zotërojë të gjitha lojërat e personalizuara. Reforged nuk ofron shumë të reja për të shijuar veteranët dhe heq veçoritë me të cilat ata lojtarë janë mësuar.

Kuptimi i shanseve të basteve në Warcraft

Në ditët e sotme, librari në internet esports siguroni lojtarëve katër lloje të ndryshme bastesh Warcraft 3. Bastet nga tregu i basteve të fituesve të ndeshjeve, tregu i handikapëve, tregu i të ardhmes ose i fituesve të drejtpërdrejtë dhe tregu i specialeve janë shembuj.

Tregu i fituesve të ndeshjeve është lloji më i thjeshtë i tregut të basteve për t'u kuptuar. Gjuajtësit zgjedhin se cila nga dy skuadrat do të fitojë në fund të lojës. Bastet me handikap vendosin një ekip (zakonisht favorit) në disavantazh për shënimin (-0.5, -1 ose 1.5, për shembull), dhe për të fituar një bast, skuadra duhet të shënojë një gol më shumë se handikapi i tyre.

Përveç tregjeve të sipërpërmendura, bastet e Warcraft 3 mund të vendosin baste në tregun e të ardhmes ose të fituesve të drejtpërdrejtë, ku ata mund të parashikojnë fituesin e një turneu të caktuar përpara se të fillojë, dhe në tregjet speciale. Tregjet speciale janë veçanërisht emocionuese sepse përfshijnë baste si Rezultati i Saktë ose Numri i Vrasjeve (Mbi/Nën) që vetëm një tifoz i vërtetë i Warcraft 3 do të jetë në gjendje t'i parashikojë saktë.

Këshilla dhe truket e Warcraft

Është në mënyrë të pashmangshme një lojë fati, si me të gjitha bastet; megjithatë, bastet që dinë më shumë për lojtarët dhe skuadrat që pretendojnë do të kenë gjithmonë një shans më të mirë për të vendosur një bast fitues. Përpara se të vendosni bastet tuaja në eSport, mbani parasysh këshillat e mëposhtme të basteve Warcraft 3.

Para se të vendosni ndonjë bast, duhet të njiheni me të gjithë lojtarët dhe ekipet më të mira të Warcraft 3. Kontrolloni rezultatet e ekipeve dhe lojtarëve për t'ju ndihmuar të vendosni baste. Nëse dy skuadrat kanë luftuar më parë, kjo do t'ju japë një ide se si do të zhvillohet kjo ndeshje e fundit. Ky është lloji i informacionit që përdorin shumë bastore për t'i ndihmuar ata të zgjedhin ekipin kryesor në a shumëllojshmëri eSports dhe sportet tradicionale.

Për shembull, nëse njëri prej lojtarëve ka fituar dhjetë ndeshjet e fundit mes tyre, lojtari që i ka humbur ato dhjetë ndeshje nuk ka gjasa të fitojë ndeshjen e njëmbëdhjetë. Përpara se të zgjidhni një fitues në një turne ekipor, duhet të ekzaminoni lojtarët e secilit ekip. Si grumbullohet çdo listë? Shikoni ndeshjet e mëparshme dhe rezultatet e garave të secilit lojtar për të marrë një ide më të mirë se cili ekip është më i fortë.

About the author
Zhang Wei
Zhang WeiAreas of Expertise:
eSporte
About

Zhang Wei, i njohur më mirë në arenën e Esports si "DragonMaster", ka gdhendur një vend si një udhëheqës i mendimit në udhëkryqin e kazinove online dhe Esports. Me një instinkt të pagabueshëm për trendet, e kombinuar me një vëmendje të përpiktë ndaj detajeve, ai është njëkohësisht një strateg dhe një vizionar në këtë fushë.

Send email
More posts by Zhang Wei