Faqet kryesore të basteve të Street Fighter 2024

Street Fighter është një nga videolojërat më të njohura globalisht që nga publikimi i saj i parë në 1987. Loja ka pasur një rrugëtim të gjatë, nga arkada në sallat e ekspozitës dhe shumë hyrje në lojë në tre dekada. Street Fighter 2 i dha ekskluzivitetit emrin e saj të shkëlqyeshëm dhe krijoi fillimin e një skene lojë konkurruese.

Në shekullin e 21-të, loja eSport u bë më e famshme në vitin 2004 kur u ngarkua Evo Moment #37. Videoja ishte pjesë e një momenti kryesor të Serisë Evolution Championship 2004. Momenti #37 është një nga momentet më ikonike në lojërat eSport. Videoja ringjalli interesin e lojtarëve për lojërat luftarake dhe ndihmoi në promovimin e Street Fighter si një disiplinë eSport.

Faqet kryesore të basteve të Street Fighter 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rreth zhanrit luftarak

Lojërat esport ndahen në më shumë se dhjetë zhanre. Disa nga keto zhanret e lojërave video janë aksion, aventurë, aksion-aventurë, lojë me role, strategji, simulim, enigmë, sport, gara dhe lojëra boshe. Këto zhanre ndahen më tej në lojëra gjuajtëse në vetën e parë (FPS), lojëra luftarake, lojëra me ritëm, lojëra mbijetese, lojëra japoneze me role (JRPG), lojëra me role masive në internet me shumë lojtarë (MMORPG) dhe arenë beteje në internet me shumë lojtarë (MOBA). ).

Vetëm me emrin e lojës, është e lehtë të thuhet se është një lojë aksioni. Ajo që nuk është e lehtë për t'u treguar është zhanri i saj i nënkategorisë në lojërat aksion. Mos u shqeteso; disa klasifikime të mëtejshme sipas stilit të lojës së lojës dhe ndërveprimit me lojtarët janë theksuar këtu.

Street Fighter klasifikohet më tej si një lojë luftarake. Lojërat luftarake quhen gjithashtu lojëra luftarake kundër lojërave. Kjo lojë përfshin luftime midis dy luftëtarëve. Loja ka elemente luftarake si bllokimi, kundërsulmi, zinxhiri i sulmeve së bashku në kombinime dhe përplasja.

Street Fighter 5 është loja më e mirë luftarake, pavarësisht se ka ekzistuar për më shumë se pesë vjet. Street Fighter 5 Champion Edition, i lëshuar në vitin 2020, është loja më e fundit Street Fighter që paraqet 40 luftëtarë të ndryshëm botërorë dhe mekanikë të rinj për t'u dhënë lojtarëve një përvojë të mrekullueshme të lojërave.

Bast në Street Fighter

Capcom's Street Fighter 5 është, për shumë, loja më e mirë luftarake për të luajtur dhe parë. Franshiza u krijua me një fokus të lartë në skenën e eSports. Kjo ka çuar në një rritje të lojtarëve që marrin pjesë në garat Street Fighter eSports. Ngjarje të tilla si ELeague janë bërë një forcë masive në Lojëra ESL skenë.

Popullariteti i kësaj loje eSport e ka bërë atë një emër të madh në bastet eSports. Një nga gjërat më stresuese në baste është gjetja e një faqeje të besueshme bastesh eSport ose aplikacioni i basteve eSport. Këtu janë disa nga faqet më të mira të basteve eSport. Këto platforma bastesh eSports mund të përdoren nga kushdo i moshës së duhur nga kudo në botë.

Bovada

Kjo është pika më e preferuar e basteve për Street Fighter 5 në Amerikën e Veriut. Kjo libër online esports jep më shumë opsione në bastet Street Fighter 5. Bovada është gjithashtu e lehtë për t'u përdorur. Ai gjithashtu ofron shanset më të mira në bastet Street Fighter 5.

Bet365

Ky është padyshim faqja më e mirë e basteve eSport në botë. Është shumë e lehtë për këdo që të lundrojë në skedën e basteve eSports dhe të vendosë një bast. Nuk ka asnjë garë këtu, duke pasur parasysh një gamë të gjerë bastesh dhe shanse shumë më të mira se faqet e tjera të basteve eSports. Bet365 është mënyra për të shkuar për këdo që dëshiron të vendosë një bast në Street Fighter 5.

Pse është popullor Street Fighter?

Street Fighter është aktualisht një nga lojërat luftarake më të pëlqyera në mbarë botën. Ajo u bë e njohur në mbarë botën kur një formë konsole e lojës u prezantua në vitin 1992, Street Fighter 2. Popullariteti i lojës u rrit shumë pasi një video e konkursit u bë virale në vitin 2004. Ishin dy yjet në zhvillim të lojës, Daigo Umehara, dhe Justin Wong, duke konkurruar në Serinë e Evolution Championship 2004. Klipi i ndeshjes midis dy kampionëve bëri xhiron e internetit duke çuar në një rritje të numrit të tifozëve dhe lojtarëve të Street Fighter. Këtu keni disa njohuri për popullaritetin e lojës.

Komuniteti i internetit

Interneti është mënyra më e shpejtë për njerëzit që të ndërveprojnë nga çdo pjesë e botës. Me shpikjet e reja që vijnë çdo ditë, interneti duket se përmirësohet çdo ditë. Tani ka platforma të mediave sociale ku njerëzit kanë krijuar faqe për t'i ndihmuar ata të ndërveprojnë si komunitet.

Të apasionuarit e Street Fighter nga pjesë të ndryshme të botës tani mund të komunikojnë përmes mesazheve, thirrjeve zanore ose video-telefonave me një klik të një butoni. Mediat sociale i lejojnë njerëzit të krijojnë dhoma lojrash ku mund të ndajnë një furnizim të drejtpërdrejtë të një loje që po luajnë. Street Fighter e përdor këtë teknikë për të luajtur me njëri-tjetrin në internet, për të ndarë këshilla për lojërat dhe më e rëndësishmja, për të reklamuar lojën te lojtarët e tjerë.

Duke luajtur Street Fighter në internet

Shumë vende në mbarë botën kanë shpejtësi të jashtëzakonshme interneti të aftë për të mbështetur video lojëra të drejtpërdrejta. Çdo person i interesuar të luajë Street Fighter në internet duhet së pari të krijojë një llogari në internet. Ata duhet të kenë një llogari emaili për të krijuar një llogari në tastierë ose kompjuterin e tyre personal.

Për të luajtur online, është e rëndësishme të keni akses në internet të shpejtë për të shmangur bllokimin e videove gjatë lojës. Luajtja e kundërshtarëve të drejtpërdrejtë ndihmon në përmirësimin e aftësive të lojërave. Lojtarët gjithashtu ndërveprojnë gjatë lojës dhe ndajnë ide rreth lojës. Të luash në internet është emocionuese pasi askush nuk ka një ide për pikat e forta dhe lëvizjen e radhës të një kundërshtari. Anëtarësimi në forume në internet në Reddit është një mënyrë e shkëlqyer për të ndarë gjërat e lojërave me entuziastët dhe për të përmirësuar aftësitë e dikujt.

Lojtarët e Big Street Fighter

Street Fighter, ekskluziviteti Capcom, konsiderohet gjerësisht si loja luftarake që ka mbajtur vëllazërinë e lojërave luftarake që nga publikimi i saj. Nga Street Fighter 2 në Street Fighter 5, ka momente ikonike, lojtarë të shkëlqyer dhe rikthime të çmendura. Daigo Umehar është lojtari më i madh që ka luajtur ndonjëherë Street Fighter.

Trofetë e tij flasin shumë për aftësitë e tij. Ai përmendet gjithashtu si "Bisha" për dominimin e tij në Street Fighter. Lee "Infiltration" Seon-woo është një mrekulli e Street Fighter nga Koreja e Jugut. Infiltrimi është një nga lojtarët e paktë që i është afruar kryesimit të rekordeve të The Beast.

A ka një Kupë Botërore Street Fighter?

Përmendni Capcom Cup për çdo lojtar të Street Fighter dhe do të habiteni me reagimin e tyre. Capcom Cup është gara e Kupës Botërore të Street Fighter. Konkursi u themelua në vitin 2013. Ngjarja e parë paraqiti Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Street Fighter X Tekken version 2013 dhe Super Street Fighter 4: Arcade Edition version 2012 si lojërat kryesore. Çdo ndeshje kishte tetë ndeshje kualifikuese.

Në vitin 2014 u luajt vetëm Street Fighter 4. Turneu kishte 16 kualifikuese. Në vitin 2015, Capcom Cup kishte një format prej 32 personash. Capcom Pro Tour është emri i dhënë për serinë e ngjarjeve kualifikuese për turneun. DreamHack dhe Evolution Championship janë disa nga turnet më të mëdhenj dhe më prestigjioz para-ekzistues që janë pjesë e Capcom Pro Tour.

Vendet me performancë të lartë në këtë konkurs janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Koreja e Jugut dhe Japonia. Ky konkurs tërheq dashamirës të Street Fighter nga e gjithë bota. Të shikosh njerëzit që japin gjithçka për të shmangur eliminimin dhe për të marrë çmimin e parë është gjithmonë argëtuese. Ajo që është më argëtuese është emocioni që ndihet kur vendos një bast. Ky konkurs është i disponueshëm për baste në disa nga faqet më të mira të basteve eSport. Mos e humbisni emocionin. Merrni pjesë në bastet Street Fighter eSport.

Bast në Street Fighter tek ofruesit

Përpara se të vini bast, duhet të identifikoni një aplikacion të shkëlqyer bastesh eSports ose një sajt të basteve eSports. Ka shumë libralidhës në dispozicion, por jo të gjithë janë të shkëlqyer. Zgjedhja e faqes më të mirë të basteve Street Fighter eSports është e rëndësishme për të qenë në anën e sigurt. Këtu janë disa nga faqet më të mira të basteve eSports për të vendosur baste Street Fighter.

Betway

Faqja e basteve Street Fighter eSports ofron të gjitha kampionatet e njohura të Street Fighter. Llogaritë e reja shpërblehen me një bast falas prej 50 dollarësh. Për më tepër, faqja ofron mënyra shumë të përshtatshme pagese. Disa nga mënyrat e disponueshme të pagesës janë PayPal dhe Skrill.

1xBet

Ky është një tjetër faqe fantastike e basteve Street Fighter eSports. Lojtarët kanë 100% bonus të depozitës së tyre të parë pas krijimit të një llogarie. Kjo faqe ofron gjithashtu pothuajse çdo garë Street Fighter në botë. Faqja ofron më shumë se 60 mundësi pagese të sigurta dhe të besueshme.

Loot.bast

Faqja jep 100% bonuse Street Fighter në depozitën e parë të një lojtari. Këtu, lojtarët kanë një shans për të vënë baste në pothuajse çdo kampionat Street Fighter. Lojtarët gjithashtu kanë akses në një sërë opsionesh bastesh. Loot.bet u ofron lojtarëve mundësi të shkëlqyera pagese për të bërë depozita me lehtësi. Kjo u jep lojtarëve aftësinë për të bëni depozita të shpejta dhe vendosni baste shpejt.

Cilat janë disa ekipe të shquara në këtë sport?

Për të qenë një lojtar i suksesshëm, duhet të kryeni një analizë të plotë përpara se të vendosni baste. Dikush duhet të shikojë të dhënat e një lojtari përpara se të vendosë një bast. A ka lojtari një shans për të fituar një lojë apo për të fituar një raund të caktuar në lojë? Lojtarët tani kanë ekipe në të cilat ata përpiqen të fitojnë turne së bashku.

Organizatat e lojërave nënshkruajnë lojtarë të mëdhenj për të fituar garat dhe për të sjellë nder në kampin e tyre. Kontrolloni nëse ai ekip i caktuar ka një shkallë të madhe suksesi në Street Fighter përpara se të vendosni. Këtu janë disa skuadra të suksesshme për të vënë baste lojtarët e tyre kur vendosin baste në Street Fighter.

Echo Fox

Kjo është një organizatë e Sporteve të Amerikës së Veriut. Është themeluar në vitin 2015. Ekipi i Echo Fox ka një reputacion të shkëlqyer për fitimin e garave të Street Fighter. Kumarxhinjtë duhet të kenë kujdes nga lojtarët e Echo Fox, sepse ata kanë një tendencë fituese.

Mouz

Mouz më parë quhej Mousesports. Organizata profesionale e lojërave është e vendosur në Hamburg, Gjermani. Ata filluan një ekip Street Fighter në 2017 kur nënshkruan Problem X dhe CCL. Edhe pse CCL u largua nga ekipi, Problemi X është ende një kërcënim i madh në Street Fighter.

Pro dhe kundra

Nëse Street Fighter nuk do të ekzistonte kurrë, lojërat luftarake do të ishin shumë të ndryshme. Franshiza luftarake është përgjegjëse për krijimin e lojërave të tjera luftarake. Street Fighter ka qenë në ballë për rreth tre dekada, pavarësisht disa sfidave përgjatë rrugës. Këtu janë disa të mirat dhe të këqijat e Street Fighter.

Pro

  • Kombinim fantastik i të resë dhe klasikes. Street Fighter 5 ka Super Combos, Focus Attacks, Ultra Combos, shumë Shtesa, mënyra të reja sfidash, nivele krejtësisht të reja dhe Play Online.
  • Mekanika e shkëlqyer luftarake. Street Fighter ka duruar për një kohë të gjatë për shkak të mekanikës së tij të patëmetë luftarake. Pavarësisht nëse një lojtar jep një goditje kërcimi, hedh topat e zjarrit ose fshin këmbën, loja thjesht ndihet mirë. Pavarësisht nëse një lojtar po e shijon lojën në internet ose po luan kundër një kompjuteri, lufta është aq e përgjegjshme dhe e ashpër saqë ata duhet të fajësojnë veten nëse humbasin.
  • Killer Graphics
  • Megjithëse skenat e prerjes së modalitetit të tregimit nuk kanë pamje të mahnitshme, grafika gjatë një loje aktuale është spektakolare. Shpejtësia e egër dhe qetësia e lojës i japin dikujt një shans për të ndjerë një ndikim në çdo sulm të bërë.

Kundër

  • Iffy luaj online
  • Gjetja e ndeshjeve në internet është shumë e vështirë. Loja kërkon një kohë të gjatë për të përputhur lojtarët në internet.

Kuptimi i shanseve të basteve të Street Fighter

Shanset i referohen mundësisë ose gjasave të ndodhjes së një ngjarjeje specifike. Janë vendosur baste bazuar në gjasat dhënë nga libraritë. Libra të ndryshëm esports llogaritin shanset ndryshe. Zgjidhni një libër esports me reputacion me shanse të mira. Disa nga llojet e ndryshme të shanseve të dallueshme janë Probabiliteti i nënkuptuar, Amerikan, Dhjetor dhe Thyes. Shanset dhjetore janë më të përdorurat

  • Shanset dhjetore: Këto janë shanset më të lehta për t'u kthyer nga aksioni në kthim. Ato janë gjithashtu formati më i përdorur i shanseve në botë. Për shembull, nëse një lojtar vendos një bast në një lojtar Street Fighter me një koeficient prej 3.65 me një total prej 10 dollarësh, prodhimi i bastit do të jetë 36.5 dollarë nëse basti fitohet, duke përfshirë edhe bastin.
  • Shanset Amerikane: Shanset Amerikane paraqiten si numra me shenjën minus (-) dhe parashtesë (+). Shenja pozitive i jepet shanset e të dobëtve dhe tregon shumën që duhet fituar për çdo 200 dollarë të aksioneve. Shanset negative tregojnë shumën e nevojshme për të fituar 100 dollarë nga një bast.
  • Shanset thyesore: Këto shanse jepen si numër thyesor. Numri i sipërm tregon se sa merr dikush kur investon numrin thyesor të poshtëm.
  • Probabiliteti i nënkuptuar: Është një mënyrë më e lexueshme për të treguar shanset. Sidoqoftë, kjo metodë mund të jetë shumë e pasaktë. Përdoret kryesisht si referencë kur llogaritet rreziku.

Këshilla dhe truket e basteve Street Fighter

Edhe pse njerëzit marrin pjesë në baste për argëtim, ata ende kanë nevojë për fitore për të vazhduar të jenë aktivë në skenën e basteve. Duhet kryer analiza statistikore për të qenë i suksesshëm në bastet Street Fighter. Si fillim, duhet të dihet sesi lojtarët kanë performuar kundër njëri-tjetrit kur janë takuar për herë të fundit. Është gjithashtu e rëndësishme të kontrolloni nëse një lojtar ka një turneu i preferuar.

Disa lojtarë duket se performojnë më mirë në turne të caktuara në krahasim me të tjerët. Kumarxhinjve këshillohen gjithmonë të kontrollojnë formën e një lojtari përpara se të vënë një bast. Një lojtar mund të jetë në formën më të mirë të karrierës së tij dhe të ketë një seri të gjatë fitoresh. Këshillohet të vini bast për një lojtar me një brez të tillë.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
eSporte
About

Jun-ho Kim, maestro dinamik i Esports në Korenë e Jugut, qëndron si një fener njohurish në EsportRanker. Duke përzier aftësitë analitike me një dashuri të lindur për lojërat, Jun-ho zbulon tapiceri të ndërlikuar të garave në internet, duke siguruar që lojtarët të qëndrojnë të informuar dhe të frymëzuar.

Send email
More posts by Jun-ho Kim