Faqet kryesore të basteve të Halo 2024

Halo është një seri me gjuajtje të personit të parë (FPS) i vendosur në të ardhmen e largët. Ai përshkruan një luftë të vazhdueshme midis njerëzve militarist dhe alienëve agresivë. Loja e parë u zhvillua në 2001 nga Bungie Studios. Gjatë viteve Creative Assembly, Ansemble Studios dhe 343 Industries kanë lëshuar një sërë vazhdimesh të suksesshme. Në tërësi, seria Halo ka marrë vlerësime nga kritikët falë lojës së saj argëtuese dhe historisë.

Pjesa më e madhe e kësteve ndjekin një ushtar të blinduar të quajtur Master Shef. Jashtë modalitetit të tregimit, një komunitet i lulëzuar me shumë lojtarë është shfaqur gjatë viteve. Kjo ka bërë që Halo të bëhet një nga titujt më të njohur brenda komunitetit të esports. Në kohët moderne, lojtarët profesionistë mund të fitojnë shumë para duke konkurruar në turnetë Halo. Shumica e bastebërësve të zakonshëm esport shfaqin tregjet e basteve Halo. Garat më të mëdha transmetohen drejtpërdrejt në mënyrë që lojtarët e fatit të mund t'i shikojnë ato drejtpërdrejt.

Faqet kryesore të basteve të Halo 2024
Zhang Wei
ExpertZhang WeiExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Bast në Halo

Nëse dikush ka vendosur tashmë një bast në një FPS më parë, atëherë ata do të dinë se çfarë të presin nga përvoja e lojërave të fatit Halo. Shumica e tregjeve të basteve janë të fokusuara në atë se cili ekip ose lojtar individual do të arrijë fitoren e ndeshjes. Megjithatë, mund të ketë edhe baste më specifike në dispozicion. Për shembull, lojtari i kumarit mund të vinte bast për llojet e armëve të përdorura, numrin e vrasjeve ose nëse do të ndodhin breza.

Ndërsa këto lojëra mbështeten shumë në lojën e armëve, ka gjithashtu një sasi të mjaftueshme strategjie të përfshirë. Kumarxhiu duhet të marrë parasysh se si harta, furnizimet dhe objektivat e ndeshjes do të ndikojnë në fituesin e mundshëm. Kumari Halo është me të vërtetë për njerëzit që nuk duan të kufizohen vetëm nga një treg ose ofertë bastesh. Ka një bollëk për të zgjedhur. Kjo do të thotë se në praktikë është më shumë për lojtarët ekspertë.

Nëse Halo paraqitet në një aplikacion bastesh esports, atëherë ka të ngjarë të ketë katër lloje kryesore të tregut. Këto janë: fituesi i ndeshjes, handikapi, fituesi i drejtpërdrejtë dhe tregjet speciale. E para është shumë e drejtpërdrejtë. Katër të tjerët janë më të ndërlikuar, por lojtarët e lojërave për një kohë të gjatë do të jenë të njohur me to.

Pse Halo është popullor?

Lojtarët i pëlqejnë këto lojëra sepse ato ofrojnë veprimin argëtues të një FPS me arratisjen e fantashkencës. Ato i lejojnë njerëzit të fluturojnë me anije kozmike dhe të gjuajnë me lazer aliene. Kur arrihet një fitore ndihet shumë e kënaqshme. Fizika gjithashtu ka një cilësi disi vizatimore për to, e cila është në kontrast me lëvizjet e ngadalta të të tjerëve lojëra në zhanër.

Nëse njerëzit duan të mësojnë më shumë rreth Halo, ka shumë informacione në internet. Ndeshjet në internet janë jashtëzakonisht të njohura, por vetëm në pajisjet më të fundit. Ka disa gjëra që duhen mbajtur parasysh kur të përcaktohet se cilët lojtarë profesionistë janë më të mirët.

Rëndësia e Halo për zhanrin

Ka shumë lojëra esport atje që i përkasin zhanrit FPS. Shembuj të njohur përfshijnë Call of Duty, Rainbow Six, Battlefield, Counter-Strike dhe Wolfenstein. Seriali Halo qëndron larg tyre falë theksit në elementet fantashkencë. Loja nuk synon realizëm ose nuk përpiqet të përshkruajë me saktësi betejat historike. Në vend të kësaj, ai u siguron lojtarëve dhe kumarxhinjve një arratisje argëtuese.

Ekziston një përdorim i qëllimshëm i ngjyrave të ndritshme në dizajnin e artit. Trëndafilat, blutë, të kuqtë dhe të artë janë shumë të paraqitura. Bën një ndryshim freskues në krahasim me paletat më të zbehta të ngjyrave të sporteve të tjera të xhirimit.

Për më tepër, personazhi që kontrollon lojtari është një super ushtar. Ata mund të pësojnë një dëm të madh përpara se të vdesin. Kjo përfundon duke zgjeruar sasinë e strategjive të ndeshjeve fituese. Si rezultat, lojtarët duhet të marrin parasysh faktorë shtesë përpara se të vendosin një bast.

Komuniteti i internetit

Falë njohurive të zgjeruara të kësaj ekskluziviteti, ekziston një komunitet i fortë në internet. Megjithatë, kjo fandom shtrihet përtej modalitetit të tregimit. Multiplayer Halo kënaqet nga njerëzit në të gjithë botën. Ka forume ku lojtarët mund të postojnë video të ndeshjeve emocionuese.

Fillestarët mund t'i përdorin këto sajte për të kuptuar më mirë se si luhet loja. Kjo është gjithashtu e dobishme për kumarxhinjtë që duan të dinë se çfarë e bën një kampion të mundshëm Halo. Komuniteti në internet Halo përmban një mori videosh që shfaqin ndeshjet e turneut. Ata janë një burim i rëndësishëm për këdo që fillon në bastet Halo.

Duke luajtur Halo në internet

Edhe kur doli loja e parë Halo, lojtarët ishin në gjendje të përdornin një modalitet shumëzues që i lidhte me të tjerët. Fillimisht, loja në internet ishte e kufizuar në kompjuterë. Sidoqoftë, konsolat përfundimisht dhanë akses në këto lloje ndeshjesh. Halo në internet u bë veçanërisht i popullarizuar me publikimin e këstit të tretë në 2007.

Çështja kryesore është se kur lëshohen gjeneratat e reja të tastierës, ato më të vjetrat humbasin mbështetjen thelbësore nga zhvilluesit. Si pasojë e kësaj, vetëm lojërat Halo të pajtueshme me konzolat më të fundit ofrojnë ndeshje online. Për shembull, në 2021 serverët me shumë lojtarë të Xbox 360 u mbyllën.

Lojtarët e Big Halo

Kur një panel trajnerësh Halo u ngarkua me zgjedhjen e lojtarëve më të mirë të të gjitha kohërave, ata u fokusuan në performancën e tyre në gara. Vendimet e tyre nuk bazoheshin në popullaritetin në internet ose në sasinë e marrëveshjeve të sponsorizimit të arritura prej tyre. Kriteri ishte se sa mirë dolën këta individë në ndeshjet 4v4.

Fitoret e tyre individuale, vlerësimet MVPS dhe fokusi i përgjithshëm u morën gjithashtu në konsideratë. Në përgjithësi pesë vendet e para ishin: OGRE2, LethuL, SnakeBite, iGotUrPistola dhe Royal2. Kur lojtarët e fatit po përpiqen të vendosin lojtarët më të mirë në ndeshjet e ardhshme Halo, është e lehtë të shpërqendrohesh nga reklamat në internet. Megjithatë, ata duhet të përdorin të njëjtat kritere si këta gjyqtarë.

A ka një Kupë Botërore Halo?

Kampionati Botëror Halo zhvillohet çdo vit. Gjashtëmbëdhjetë nga ekipet më të mira në botë konkurrojnë për mundësinë për të fituar një grup të madh çmimesh. Për turneun 2022, këto para arrijnë në 2,500,000 dollarë. Në sytë e faqeve online të basteve esport dhe kumarxhinjve kjo është ngjarja më e madhe e bazuar në Halo.

Aktualisht pesë lojtarët më të lartë Halo vijnë nga SHBA. Etiketat e tyre të lojtarëve janë: Enable, Frosty, Maniac, Randa dhe Minds. Megjithatë, lojtarët nga Kanadaja dhe Kroacia janë gjithashtu pretendentë të fortë.

Turneu zakonisht zhvillohet rreth muajit mars. Për vitin 2022 është planifikuar të mbahet në Hollywood, CA. Për t'u kualifikuar, çdo lojtar do të ketë duruar muaj të tërë konkurrence rigoroze. Si rezultat, kumarxhinjtë mund të vendosin baste në ekipe Halo jashtëzakonisht të aftë. Ndeshjet do të përdorin harta nga Halo 5: Guardians. Ka 3 lloje ndeshjesh: Slayer, Capture the Flag dhe Strongholds.

Slayer është ekuivalenti Halo i një ndeshjeje standarde të vdekjes së ekipit. Fituesi është skuadra që ose arrin në 50 vrasjet e para ose ka numrin më të lartë të vrasjeve pasi të kenë kaluar 12 minuta. Për të fituar Capture the Flag, ata duhet të sjellin një flamur armik në bazën e tyre 3 herë. Ndeshjet Stronghold fitohen duke dominuar një territor të hartës për një periudhë të caktuar kohe.

Ofruesit e basteve Halo

Me kaq shumë prezantues me tregjet Halo, kumarxhinjtë do të jenë të llastuar për zgjedhje. Më të njohurat ofrojnë një sërë veçorish. Për shembull, ofruesit e basteve elektronike zakonisht tërheqin lojtarë të rinj me bonuse të mirëseardhjes. Ato gjithashtu ofrojnë shanse të drejta dhe një gamë të gjerë opsionesh të ndryshme pagese.

Ardhja e lojërave të fatit në celular ka nënkuptuar që shumë prodhues të basteve tani ofrojnë një aplikacion për shkarkim. Ky është alternativa më e mirë për kumarxhinjtë modernë. Për shkak të natyrës së paparashikueshme të ndeshjeve Halo, është gjithashtu e mençur të zgjedhësh një libërtar që ka në dispozicion baste live. Për lehtësinë e përdoruesit, aplikacioni mund të ketë gjithashtu një video në kohë reale që tregon ndeshjen ndërsa përparon.

Këto veçori janë të dëshirueshme për adhuruesit e shumë titujve të ndryshëm esport. Ka shumë pak ndryshim në nevojat e lojtarëve të lojërave Halo në krahasim me ata që zgjedhin lojëra të tjera video. Një përfitim është fakti që Halo është aq i popullarizuar sa që shumë faqe të zakonshme të basteve do të ofrojnë tregje në të.

Kjo është në kontrast me lojërat më të veçanta që marrin shumë më pak vëmendje brenda komunitetit të lojërave të fatit. Për shkak të bollëkut të bastebërësve Halo, përdoruesi mund të zgjedhë një të tillë bazuar në shijet e veta specifike.

Ekipet më të mira Halo

Në fakt ka një numër lojërash të ndryshme Halo që janë paraqitur kohët e fundit garat e esports. Ndërsa të gjithë kanë të njëjtën mekanikë skeletore, ka dallime të dukshme. Prandaj, lojtari i fatit duhet së pari të marrë parasysh se cilat karakteristika duhet të ketë një ekip fitues.

Mund të bëhen krahasime të qarta midis Halo 5 dhe Halo Infinite. Në ish-skuadrat duhet të përdorin aftësitë e lëvizjes spartane. Megjithatë, ata nuk mund të synojnë shumë saktë. Dallimi më i madh është futja e një goditjeje përleshjeje në Infinite. Kjo ndryshon plotësisht dinamikën e ndeshjeve esport. Kjo lojë gjithashtu u siguron lojtarëve një sasi më të madhe pajisjesh për t'u përdorur.

Meqenëse Halo 5 ka dalë për më gjatë, ka më shumë informacione rreth lojtarët më të mirë. Në përgjithësi, pesë të parat përgjithësisht konsiderohen të jenë: Cloud9, eUnited, FaZe Clan, OpTic Gaming dhe Sentinels. Edhe pse Infinite u lëshua vetëm në vitin 2020, 101,000 dollarë tashmë u janë dhënë lojtarëve në ndeshjet e profilit të lartë.

Kjo është mbresëlënëse duke marrë parasysh se sa shumë u ndërprenë Halo esports nga pandemia globale. Është interesante të theksohet se si Cloud9 ashtu edhe OpTic Gaming kanë fituar shumicën e këtyre turneve. Kjo tregon se ata kanë aftësi të transferueshme që funksionojnë si për këstet e vjetra ashtu edhe për ato më të reja të Halo.

Pro dhe kundra

Pro

 • Ka një mori tregjesh të basteve esport esport.
 • Kumarxhinjtë mund të shikojnë drejtpërdrejt transmetimet e ndeshjeve Halo.
 • Natyra e mbushur me aksion të kësaj loje do të thotë që ndeshjet janë gjithmonë argëtuese për spektatorët.
 • Dizajni shumëngjyrësh i artit dhe cilësimet fantastiko-shkencore janë freskuese për njerëzit që janë të mërzitur nga estetika standarde FPS.
 • Seria ka ekzistuar për 20 vjet, kështu që zhvilluesit e dinë se si të identifikojnë shpejt dhe rregullojnë gabimet.
 • Rregullat e Halo dhe loja janë të lehta për t'u kuptuar nga kumarxhinjtë. Kohëzgjatja e ndeshjeve profesionale zakonisht është më pak se 30 minuta. Kjo i lejon lojtarët të vendosin baste të shumta gjatë një turneu.

Kundër

 • Pavarësisht se janë një lojë kryesisht e ekuilibruar, granatat frag janë shumë të fuqishme. Në fakt, disa lojtarë i përdorin ato si armën e tyre kryesore dhe jo një mjet të dobishëm.
 • Kumarxhinjtë duhet të jenë të vetëdijshëm se lojtarët mund të jenë lehtësisht në shënjestër të armiqve në një distancë të padrejtë të gjatë.
 • Gjatë një Beteje të Ekipit të Madh, mund të jetë e vështirë për anëtarët e ekipit të gjejnë njëri-tjetrin në hartën e madhe. Kjo mund ta bëjë të vështirë parashikimin e një fituesi të mundshëm.
 • Ka probleme me përplasjet e lojtarëve që ndonjëherë çojnë në fitore dhe humbje të paparashikueshme.
 • Kumarxhinjtë mund të supozojnë gabimisht se lojtarët kanë një avantazh nëse përdorin një banshee. Megjithatë, kjo makinë në fakt mund të nxirret me një goditje.

Kuptimi i shanseve të basteve Halo

Faqja më e mirë e basteve esport do t'u japë përdoruesve shanset më të drejta të mundshme. Kumarxhinjve mund t'u duhet të bëjnë pazar për të gjetur tregje që janë potencialisht fitimprurëse. Ekskluziviteti Halo është i mirënjohur brenda komunitetit të librave. Ekspertët e industrisë do të analizojnë skuadrat që marrin pjesë në ndeshje të profilit të lartë. Si rezultat, shanset priren të jenë shumë të sakta.

Një shembull i mirë është kur skuadra Infused konsiderohej favorite për një ndeshje. Shanset e tyre në faqet e basteve Halo ishin 1.50. Ndërkohë, supremacia e dobët kishte shanse 2.50. Kjo do të thoshte se bastet për Infused ishin më pak të rrezikshme, por me një pagesë më të vogël.

Kumarxhinjtë mund të jenë tunduar të zgjedhin Supremacy thjesht sepse shanset ishin më joshëse. Megjithatë, Infused përfundoi duke fituar. Kur bëhet fjalë për lojërat Halo, zakonisht është më e sigurt të zgjedhësh ekipin me shanset më të ulëta.

Megjithatë, ka shumë variabla në ndeshjet e këtij lloji. Tavolinat mund të kthehen dhe mund të shfaqet një e preferuar e re. Është mjaft e zakonshme që shanset të luhaten edhe kur një ndeshje është në vazhdim. Duhet gjithashtu të theksohet se pjesa më e madhe e rrëshqitjeve të basteve në një faqe bastesh esports do të faktorizohen në llogaritjen e koeficienteve.

Këshilla për bastet Halo

Strategjia e duhur do t'i ndihmojë njerëzit të fitojnë një avantazh serioz ndaj lojtarëve të tjerë. Është e mençur t'i kushtoni vëmendje çdo ndryshimi të listës. Performanca e një ekipi në një turne Halo do të diktohet nga lojtarët e përfshirë. Bazimi i vendimeve të basteve Halo vetëm në rezultatet e tyre të kaluara nuk është i mençur.

Kjo për faktin se dinamika e ekipit do të ndryshojë plotësisht kur lojtarët të zëvendësohen. Kur dy skuadra përballen me njëra-tjetrën, është një ide e mirë të rishikoni se si e mposhtën njëri-tjetrin në të kaluarën. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të fituar njohuri dhe për të dalë me parashikime më të sakta.

About the author
Zhang Wei
Zhang WeiAreas of Expertise:
eSporte
About

Zhang Wei, i njohur më mirë në arenën e Esports si "DragonMaster", ka gdhendur një vend si një udhëheqës i mendimit në udhëkryqin e kazinove online dhe Esports. Me një instinkt të pagabueshëm për trendet, e kombinuar me një vëmendje të përpiktë ndaj detajeve, ai është njëkohësisht një strateg dhe një vizionar në këtë fushë.

Send email
More posts by Zhang Wei

Të rejat e fundit

Bungie Hit by Layoffs: Vonesa në Destiny 2 DLC dhe Marathon Release
2023-10-31

Bungie Hit by Layoffs: Vonesa në Destiny 2 DLC dhe Marathon Release

Në një raport të fundit, është zbuluar se Bungie, krijuesi i njohur i Halo dhe Destiny, është goditur nga një valë pushimesh nga puna. Kjo nuk është hera e parë që kompania përballet me pushime nga puna në klimën aktuale ekonomike, por ky raund i veçantë ka pasur një ndikim të rëndësishëm. Si rezultat, publikimi i The Final Shape DLC dhe Marathon të Destiny 2, filmi i shumëpritur i nxjerrjes, është vonuar.