Bast në Valorant Champions 2024

Valorant Champions është në listën e turneve eSports që adhuruesit e eSports i vlerësojnë. Është gjithashtu ndër turnet më të njohura në skenën e basteve eSports, duke rivalizuar emrat e njohur në zhanrin e gjuajtjes në vetën e parë (FPS). Ky përmbledhje mbulon të gjitha detajet thelbësore që duhet të dinë fansat e kësaj videolojë dhe entuziastët e basteve eSports për Valorant Champions, nga vetë loja, popullariteti i Champions midis lojtarëve dhe, më e rëndësishmja, si të bastojnë në të.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rreth Valorant

Trima është një lojë video me qitje në person të parë për PC (Microsoft Windows). Edhe pse zhvillimi i lojës filloi shumë në vitin 2014, vetëm më 2 qershor 2020, ajo u publikua zyrtarisht.

Zhvilluar dhe publikuar nga Riot Games, e njëjta fuqi e lojërave video pas League of Legends (LoL), Valorant është ngjitur në rangun për t'u bërë një i preferuar në mesin e adhuruesve të lojërave me qitje të personit të parë që rivalizojnë lojërat si Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) dhe ekskluzivitetin Call of Duty (COD). Me daljen e tij në 2020, ai u bë një hit i menjëhershëm. Pothuajse dy vjet më vonë, popullariteti i Valorant është duke dëshmuar rritje eksponenciale.

Të guximshëm në shifra

Sipas statistikave, Valorant mbajti afërsisht 12 milionë lojtarë aktivë në muaj në vitin 2021, dhe në vitin 2022, numrat vazhdojnë të rriten. Ka pasur rreth 16 milionë lojtarë aktivë në muaj në vitin 2022, që përkthehet në rreth 1.5 milionë lojtarë çdo ditë. Këto shifra janë dëshmi se, me të vërtetë, Valorant ka qenë revolucionar. Popullaritetit të Valorant mund t'i atribuohen disa arsye.

E para është zgjedhja e Riot Games për Unreal Engine 4, e cila ofron një përvojë të lëngshme lojrash me grafikë dhe zë të shkëlqyer për një përvojë gjithëpërfshirëse të lojës.

E dyta është se Valorant është një lojë video falas që do të thotë se fansat e lojërave FPS mund të hyjnë në aksion pa shpenzuar asnjë monedhë.

Më në fund, Riot Games e ka bërë lojën gjithashtu më të madhe duke shtuar vazhdimisht përmbajtje të reja, duke përfshirë heronj të rinj (agjentë), harta, veçori, mënyra të lojës dhe komponentë të tjerë.

Lojë dhe objektiva guximtare

E vendosur në të ardhmen e afërt, Valorant është një lojë taktike gjuajtëse që vendos dy ekipe në një betejë taktike 5v5 që kërkon aftësi individuale dhe punë ekipore. Objektivi i lojës varet nga mënyra e lojës. Valorant ka shtatë mënyra të lojës: Pavlerësuar, Konkurruese, Deathmatch, Spike Rush, Escalation, Replication dhe Snowball Fight.

Kampionë trima

Ndërsa ka disa turne dhe gara Valorant, Valorant Champions është turneu më i madh dhe më prestigjioz. Champions organizohet dhe organizohet nga Riot Games dhe tërheq një grup çmimesh prej 1,000,000 dollarësh të shpërndarë për të gjitha ekipet në bazë të renditjes. Ndryshe nga turnet tipike në internet eSport, Valorant Champions është një turne offline.

Deri më tani, ka pasur vetëm një kampion Valorant, eventi i vitit 2021, i mbajtur nga 1 deri më 12 dhjetor në Gjermani. Konkursi tërhoqi 16 ekipe kryesore të eSports me listat Valorant. Disa nga ekipet e mëdha që morën pjesë në këtë ngjarje përfshijnë Gambit Esports, Sentinelë, Ekipi Envy, KRÜ Esports, Re 9, Team Liquid, Acend, Sekreti i ekipit, dhe Fnatic, ndër të tjera.

Ashtu si vetë loja, Valorant Champions është i madh. Shikueshmëria e Champions 2021 arriti kulmin në finale, kur ngjarja tërhoqi 1,089,068 shikues, ndërsa shikueshmëria mesatare e turneut ishte 469,083. Është interesante se orët totale të shikuara ishin 46,048,311.

Orari

Kualifikimet për Kampionët Valorant varen nga performanca e ekipeve individuale të Valorant eSports në renditjen e pikave të qarkut të tyre përkatës. Sa i përket formatit të turneut, ai fillon me fazat e grupeve përpara se të kalojë në play-off.

Nga të gjitha indikacionet, Kampionët Valorant do të mbahen çdo vit pasi kampionët Valorant 2022 janë duke u zhvilluar. Kampionati i dytë Valorant eSport është caktuar për në shtator 2022. Tashmë kualifikimet janë duke u zhvilluar.

Pse është popullor Valorant Champions?

Bast në turnetë më të mirë eSports është bërë popullore sot. Si një nga ngjarjet më të mëdha të esports, Valorant Champions është i popullarizuar në mesin e lojtarëve. Disa arsye shpjegojnë pse kjo lojë është ndër turnet më të njohura eSport ku bastorët vënë bast.

Së pari është fakti që Valorant Champions është një nga ligat më të rëndësishme eSport për Valorant. Turneu është më konkurrenti dhe tërheq grupin më të madh të çmimeve në Valorant eSports. Duke marrë parasysh konkurrencën, entuziastët e basteve Valorant janë gjithmonë duke e pritur atë.

Arsyeja tjetër që Valorant Champions është popullor është se ka shumë ndeshje për të bastuar, nga kualifikueset deri në finale. Për shembull, 2022 Valorant Champions filloi në janar 2022 dhe do të përfundojë në shtator.

Ka gjithashtu shumë site bastesh në internet me tregje bastesh Valorant. Ndonëse është një lojë relativisht e re, shumë rezervistë përdorin tregjet e basteve Valorant Champions për t'u kujdesur për numrin e madh të tifozëve të basteve Valorant.

Bastet guximtare janë gjithashtu të lehta. Si një Lojë FPS, bastet mbi të janë të ngjashme me bastet si Call of Duty dhe Counter-Strike: Global Offensive.

Së fundmi, pothuajse të gjitha skuadrat kryesore që marrin pjesë në turnetë kryesore të eSport kanë listat Valorant. Pra, tani që entuziastët e basteve eSports kanë një pasion për ekipet e tyre të preferuara, ata kanë një shans të bastojnë me to në skenën botërore.

Ekipet fituese të kampionëve të guximshëm dhe momentet më të mëdha

Siç u përmend më herët, ka pasur vetëm një Kampion Valorant. Thënë kështu, nuk ka shumë për të mbuluar për sa i përket fituesve. Megjithatë, ngjarja e vitit të kaluar ishte plot aksion. Këtu është një përmbledhje e disa prej momenteve më të mëdha në turne.

Fazat në grup

Në fazën e grupeve, ishin katër grupe, secili me katër ekipe nga rajone të ndryshme. Ndeshjet e fazës së grupeve ishin në formatin best of three. Ja si ka rënë.

  • Grupi A - Ndeshja e parë përballoi Acend-in kundër Vivo Keyd, ndërsa ndeshja e dytë e grupit ishte një betejë mes Team Envy kundër X10 CRIT. Acend arriti të mposht Vivo Keyd 2-1 ndërsa Team Envy mposhti X10 CRIT 2-0.
  • Grupi B - Në grupin e dytë, Sentinels u përballën me FURIA Esports, ndërsa KRÜ Esports dhe Team Liquid e luftuan atë në ndeshjen e dytë të grupit. Team Liquid dhe Sentinels dolën fitues, duke mposhtur kundërshtarët e tyre përkatësisht 2-0 dhe 2-1.
  • Grupi C - Gambit Esports ishte përballë Team Secret ndërsa Team Vikings luajti kundër Crazy Racoon. Gambit Esports mundi Team Secret 2-1. Në ndeshjen tjetër, Team Vikings rrëzoi Crazy Racoon 2-0.
  • Grupi D - Vision Strikers u përball me FULL SENSE në grupin e fundit ndërsa Fnatic ishte kundër Cloud9 Blue. Vision Strikers dolën fitimtarë në ndeshjen e parë, duke mposhtur FULL SENSE 2-0, ndërsa Fnatic luftoi për të mposhtur Cloud9 Blue 2-1.

Çerekfinalet

Çerek-finalet ishin të mbushura me aksion, me skuadrat kryesore që po luftonin për një vend në gjysmëfinale.

  • Çerekfinalja 1 - Acend u përball me Team Secret, dhe për habinë e shumë njerëzve, Acend goditi Team Secret duke fituar ndeshjen 2-0.
  • Çerek-finalja 2 - çerekfinalja e dytë ishte Team Liquid kundër Cloud9 Blue. Team Liquid e mposhti Cloud9 Blue, duke e mposhtur 2-0.
  • Çerekfinalja 3 - Në çerekfinalen e tretë, Gambit Esports u përball me X10 CRIT, ku i pari arriti të fitonte ndeshjen 2-1.
  • Çerekfinalja 4 - Çerekfinalja e fundit ishte Fnatic kundër KRÜ Esports, dhe për tronditjen e shumë njerëzve, Fnatic u eliminua pasi u mposht 2-1.

Gjysmë-finale

Ashtu si çereku, gjysmëfinalet ishin më të mirat në tre ndeshje dhe gjithashtu ishin të mbushura me aksion.

  • Gjysmëfinalja 1 - Acend rezultoi të ishte një fuqi në gjysmëfinalen e parë duke mposhtur Team Liquid 2-0. Kjo ishte një tronditëse pasi të gjithë prisnin që Team Liquid të mbante ditën.
  • Gjysmëfinalja 2 - Në gjysmëfinalen e dytë, Gambit Esports po qëllonte në të gjithë cilindrat. Ajo rrëzoi KRÜ Esports, duke e fituar ndeshjen 2-1.

Finalet e Kampionëve Valorant 2021

Pas një sërë ndeshjesh, nga faza e grupeve deri në finale, Acend dhe Gambit Esports u përballën në një nga pesë duelet më të mira në finale. Pas një beteje të rëndë, Acend arriti të mposht Gambit Esports me rezultatin 3-2.

Acend u largua me çmimin prej 350,000 dollarësh, ndërsa Gambit Esports mori 150,000 dollarë. E mira është se të gjitha ekipet pjesëmarrëse morën diçka për të marrë me vete në shtëpi.

Bast mbi Valorant Champions

Faqet online të basteve eSports po shfrytëzojnë potencialin e basteve eSports, duke përfshirë bastet Valorant. Për ata që vënë baste në turnetë Valorant Champions eSport, më poshtë janë disa gjëra për të cilat duhet të keni parasysh.

Së pari është të dish se cilat janë skuadrat më të mira për të vënë bast. Nga turneu i vitit të kaluar, Acend, kampionët aktualë, është skuadra më e mirë për të vënë bast. Ekipe të tjera kryesore për të bastuar përfshijnë Gambit Esports, KRÜ Esports, Fnatic, Team Secret, Cloud9 Blue dhe X10 CRIT.

Tjetra është gjetja e faqeve më të mira të basteve eSport në internet me tregjet e basteve Valorant. Këtu, sigurohuni që një organ i njohur rregullator i basteve të licencojë faqen. Libërbërësi duhet të ketë gjithashtu shtesë si transmetimi i drejtpërdrejtë në mënyrë që lojtarët të mund të ndjekin veprimin direkt nga faqja e basteve.

Së treti, sigurohuni që të kuptoni lojën dhe rregullat e Valorant. Është gjithashtu e domosdoshme që lojtarët të kuptojnë tregjet e ndryshme të basteve në dispozicion dhe çfarë nënkuptojnë ato. Megjithatë, në tregje, lojtarët duhet të kuptojnë se si funksionojnë shanset Valorant. Mbani mend, si në bastet tradicionale, sa më të larta të jenë shanset, aq më të ulëta janë shanset që të arrihet basti dhe anasjelltas.

Së fundi, përfitoni nga Bonuset e basteve eSports të tilla si shpërblimet e mirëseardhjes, bonuset e ringarkimit dhe kthimi i parave, midis promovimeve të tjera.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Valorant trondit tregun me publikime të reja
2022-07-14

Valorant trondit tregun me publikime të reja

Valorant është flamuri i parë-person Shooter i krijuar nga Riot Games. Plani i pazakontë i marketingut i Riot duke përdorur transmetues ka vendosur tashmë rekorde të shumta të Twitch. Popullariteti është për shkak të origjinalitetit të lojës dhe teknikës unike të marketingut të Riot që e ka bërë Valorant një zgjedhje për bastet online esports.