Bast në PGL CS:GO Major 2024

Në vitin 2021, PGL Major Stokholm i njohur ndryshe si PGL mbajti kampionatin e tij të gjashtëmbëdhjetë Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) në Stokholm, Suedi. Nga 26 tetori deri më 7 nëntor 2021, njëzet e katër skuadra u kualifikuan për të konkurruar në Avicii Arena përmes renditjes rajonale. Me një grup çmimesh prej 2,000,000 dollarë, ngjarja është e para Major dhe një nga kampionatet e para të esport që nga fillimi i pandemisë.

Ekipi Natus Vincare fitoi turneun, pasi mundi çdo konkurrent dhe fitoi çdo hartë të vetme, gjatë garës.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka që duhet të dini rreth CS:GO

CS:GO është një lojë me revole në person të parë me lojtarë të shumtë që konkurrojnë me lojtarë të tjerë ose në turne online esport. Zhvilluar nga Valve Corp dhe Hidden Path Entertainment, loja e katërt në serinë e titullit është baza e Majors, një nga turnet më të njohur në botë për esports.

Majori i Stokholmit shënoi fillimin e garave të mëdha pas një pauze 2-vjeçare në lojën personalisht për shkak të pandemisë. Një ngjarje tjetër, One Rio Major ESL, u shty në maj 2020 dhe u anulua deri në shtator, duke lënë kampionatet online të esports si të vetmen mënyrë për të konkurruar.

Në vitin 2022, PGL do të presë CS:GO Major i parë, i cili u ofron konkurrentëve një grup çmimesh prej 1 milion dollarësh. Organizatorët planifikojnë të presin ngjarjen nga 9 maji deri më 22 maj në Antwerp të Belgjikës. Spektatorët mund të fillojnë të shikojnë garën në arenën, Antwerps Sportpaleis, kur lojtarët të arrijnë në play-off. Me një kapacitet prej 23,000 vendesh, ka vend të mjaftueshëm për një numër të madh entuziastësh të CS:GO.

Si Majori i dytë radhazi për PGL, ngjarja pritet të rivalizojë Majorin e Stokholmit të vitit 2021. Në tetor dhe nëntor 2021, PGL organizoi PGL Stokholm Major. Si një nga turnetë më të mëdhenj të esports, ngjarja e futi Natus Vincere në histori si fituesin e përgjithshëm të CS:GO, pasi ai fitoi çdo hartë CS:GO në konkurs.

Duke u mbështetur në bazën e gjerë të fansave të Belgjikës CS:GO dhe komunitetin e lojërave, PGL po ndërton një përvojë të këndshme për ligat e esporteve dhe tifozët që vijnë për të parë konkurrencën brenda arenës. PGL shprehu një dëshirë për të ribashkuar lojtarët dhe tifozët në Majorin e ardhshëm CS:GO. Në një deklaratë të shkruar për shtyp, CEO i PGL Silviu Stroie vuri në dukje se tifozët janë thelbësorë për përvojën e turneut.

Pse është popullor PGL CS:GO MAJOR?

PGL Major është popullor sepse CS:GO është një lojë e thjeshtë për t'u luajtur dhe turne jashtëzakonisht të njohura esport. Nga përvoja e shikimit te përvoja e lojërave, CS:GO u jep fillestarëve dhe lojtarëve me përvojë lojën e lehtë për t'u kuptuar. Disa tituj, si Valorant kërkojnë më shumë kuptim të lojës dhe personazheve.

Megjithatë, një lojtar mund të mësojë CS: SHKO shpejt duke parë një lojtar tjetër që lundron në lojë për një periudhë të shkurtër kohe. Është e lehtë për një lojtar të marrë dhe të hedhë një granatë. Elementet e lojës janë të thjeshta për t'u kuptuar dhe përdorur. Thjeshtësia ndez popullaritetin e lojës në të gjithë globin. Baza e gjerë e fansave është ajo që e bën PGL Major kaq popullor.

Thjeshtësia nuk është barazimi i vetëm. Animacioni, efektet zanore dhe mënyrat interesante u ofrojnë lojtarëve një përvojë gjithëpërfshirëse, e cila shërben për të tërhequr lojën e përsëritur. Lojtarët e CS:GO kanë ndërtuar një komunitet global. Ndërveprimet sociale janë një pjesë e madhe e përvojës së lojës së titullit. Puna ekipore kërkon një kuptim të thellë të lojës dhe lojtarët mblidhen së bashku në internet për të diskutuar se si të mundin ekipin kundërshtar.

Pse është i popullarizuar ky turne për baste?

Si një nga turnet më të mirë esports, bastet PGL Major janë një mënyrë tjetër që lojtarët dhe tifozët të shijojnë turneun. Vendosja e një basti shton një nivel tjetër emocioni.

Me libra sportive ndërkombëtare që shfaqen në të gjithë globin, duke vënë bast në një faqja e basteve esport online është aq e thjeshtë sa ndezja e kompjuterit ose lundrimi përmes një telefoni celular. Lojtarët e njohur kanë baza të mëdha fansash, gjë që tërheq më shumë adhurues të sporteve elektronike për të parë.

Në vitin 2021, finalet e mëdha të turneut theu rekordin e të gjitha kohërave të shikueshmërisë CS:GO. Një numër i madh 2,748,434 shikues shikuan transmetime të shumta të drejtpërdrejta në një sërë gjuhësh në YouTube dhe Twitch. Si numri më i lartë i shikuesve i regjistruar ndonjëherë gjatë një turneu CS:GO, shifrat e shikueshmërisë mposhtën një rekord të hershëm prej 1.3 milionë shikuesish për ELEAGUE Major 2017 në Atlanta.

Ekipet fituese të PGL CS:GO MAJOR dhe momenti më i madh

Natus Vincere është padyshim një nga ekipet më të mira për t'u parë, pasi fitoi 1 milion dollarë në PGL Major 2021 pa humbur një hartë. G2 Esports dha një performancë të mirë, duke fituar 300,000 dollarë. Ekipet Heroic dhe Gambit Esports morën secila 140,000 dollarë.

Natus Vincere

Në vitin 2009, në Dubai, Murat Zhumashevich njoftoi zhvillimin e një organizate të re esports. Si financier, Zhumashevich siguroi paratë për operacionet e ekipit dhe një vend për anëtarët e ekipit për t'u stërvitur. Përgjegjësia për zhvillimin e formacionit të ekipit ra mbi starix, një lojtar profesionist i Counter-Strike.

Deri në dhjetor 2009, Natus Vincere (NAVI) kishte krijuar një ekip lojtarësh të nivelit të lartë. ZeroGravity shërbeu si menaxher dhe ekipi ka pasur sukses të madh në garat ndërkombëtare.

G2 Esports

E themeluar në Spanjë në 2014, G2 Esports aka thjesht G2 ndodhet në Berlin, Gjermani. Lojtarët konkurrojnë në një numër lojërash të njohura esports, si CS:GO, Valorant dhe League of Legends. Fillimisht e quajtur Gamers2, organizata u riemërua në emrin G2 Esports në 2015. Ekipi fitoi një sërë turnesh ndërkombëtarë, duke përfshirë Six Invitational 2019.

Është një rikthim i madh, pas paraqitjes së pafat në Ftesën e Messezonit të 2016-ës, e ndjekur nga një performancë po aq e turpshme në Kampionatin Botëror. Gjatë viteve të fundit, G2 ka punuar me zell për të riparuar reputacionin dikur yjor të ekipit. Duke theksuar punën në grup dhe aftësinë, G2 është tani një nga ligat premierë të esports dhe një favorit për të bërë mirë në PGL Major e ardhshme.

Gambit Esports

Gambit Esports është një klub esports nga Rusia, më parë i Gambit Gaming. Tani është në pronësi të MTS, një kompani telekomi. E themeluar në vitin 2013, organizata fitoi listën e Moskës Five. Deri në vitin 2016, Gambit siguroi një listë CS:GO të përbërë nga lojtarë më parë nga HellRaisers. Pas blerjes së një numri lojtarësh të profilit të lartë, skuadra u kualifikua për MLG Columbus 2016, duke mposhtur të dy Cloud9 dhe Renegades në një ngjarje kualifikuese offline.

Skuadra më vonë u rendit 9-12 gjatë turneut kryesor. Në nëntor 2016, Gambit mundi Team Kinguin në finalet e Acer Predator Masters. Meqenëse skuadra ka vazhduar të dominojë në mënyrë konkurruese në turnetë ndërkombëtare.

Heroike

I blerë nga grupi Nordic, Omaken sports, Heroic ka bërë një hyrje mbresëlënëse në garat CS:GO. Duke ruajtur emrin Heroic, marka po bashkon listën e PUBG me Heroic për shkak të historisë së saj të gjatë.

E themeluar në vitin 2016, Heroic Esports filloi me RFRSH Entertainment, marka që zotëronte organizatorin e konkursit BLAST dhe grupin e esports, Astralis. Për shkak të kufizimeve se sa grupe mund të zotërojë një kompani, RFRSH zgjodhi të shesë Heroic në 2018.

Ku dhe si të bastni në PGL CS:GO MAJOR?

Një nga turnetë më të njohur CS:GO në botë po vjen. Skuadrat kryesore globale do të konkurrojnë për miliona. Është mundësia e përsosur për të vënë bast dhe për të shtuar pak emocione në aksionin e shikimit. Është më e lehtë të vish bast në internet duke depozituar fonde me një libër sportiv të licencuar dhe me reputacion.

Disa nga faqet më të njohura për baste janë renditur më poshtë. Çdo libralidhës ka përfitimet e veta. Disa libra sportive ofrojnë të favorshme cs:go shanset e basteve, analiza dhe të dhëna historike mbi fitoret:

  • 1xBet
  • 22 Bast
  • Eja
  • Betsson
  • 888 kazino
  • LeoVegas
  • 10 bast
  • Zoti Green
  • William Hill

Cila është strategjia më e mirë për të vënë bast në këtë turne?

Kuptimi i gjasave është thelbësore për bastet në turnetë e esport. Është e vështirë të parashikosh favoritin pa shanse, por fitoret historike janë një tregues pozitiv se një ekip do të performojë mirë. Disa libralidhës ofrojnë një listë të turneve esports për t'u marrë parasysh.

Në PGL Major, vetëm disa ekipe janë të favorizuara për të fituar të gjitha. Në vitin 2021, Natus Vincere dhe Gambit ia kaluan skuadrave kundërshtare. Tifozët presin të njëjtën lojë yjore në 2022.

Ndeshjet kualifikuese rajonale japin një tregues se cilat skuadra ka të ngjarë të bëjnë mirë. Hendeku në aftësi ndërmjet ekipet më të mira dhe ekipet që shpresojnë për një mrekulli është e gjerë. Meqenëse jo të gjitha faqet japin shanse, një lojtar i kumarit duhet të kërkojë një mënyrë për të zgjedhur fituesit e mundshëm. Shikimi i fillimit të turneut mund të ndihmojë në formimin e një strategjie bastesh.

Ekipet që luajnë mirë mund të vazhdojnë ta bëjnë këtë. Megjithatë, në turnetë ndërkombëtare, aftësia dhe talenti takohen me grintë dhe këmbëngulje. Pra, është e vështirë të dihet se kush do të mbretërojë si fitimtar në fund. Historia ka treguar se lojtarët e nivelit të lartë jo gjithmonë jetojnë në përputhje me reputacionin e tyre yjor. Me afrimin e PGL Major 2022, lojtarët dhe entuziastët po presin një konkurrencë të ashpër.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022
2022-12-08

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022

Esportet po zgjerohen dhe më shumë gara dhe lojëra po përfshihen në tregjet e basteve. Nuk është për t'u habitur të shohësh rritje të popullaritetit të basteve esports, duke pasur parasysh se sa të njohura janë bërë garat sportive vitet e fundit.

Ngjarjet e ardhshme CS: GO
2022-07-07

Ngjarjet e ardhshme CS: GO

Miliona fansa ndjekin esports çdo ditë në të gjithë botën. Field Level Media po publikon një seri pasqyrash për t'i ekspozuar fansat me titujt, ekipet dhe personalitetet më të njohura. Lojërat mbulojnë formate të ndryshme, lloje konkursi dhe orare.