Gjithçka rreth basteve në Cloud9 Esports

Cloud9 është një nga organizatat më të njohura, më të mëdha dhe më të suksesshme të esports në botë. Që nga viti 2013, organizata me bazë në Santa Monica, Kaliforni, SHBA ka bërë bujë në disiplina të ndryshme në të gjithë botën e esports. Ajo ka qenë në një ecuri fituese si në konkurrencë ashtu edhe në frontin e biznesit, duke u bërë veshja e dytë më e vlefshme e esporteve për vitin 2020.

Lindja e skuadrës më të mirë aktuale të esport filloi në 2013. Kur Quantic Gaming ndërpreu lidhjet me të pesë lojtarët e saj të League of Legends (LoL), ata së bashku formuan një ekip të quajtur NomNom. Menjëherë pas kësaj, ata e riemëruan atë në Cloud9. Quantic Gaming e rifitoi ekipin menjëherë pas. Në një kthesë tjetër të shpejtë, Jack Etienne dhe Pauline Etienne blenë kontratat e këtyre lojtarëve për rreth 20,000 dollarë. Kjo shënoi lindjen e organizatës profesionale. Prandaj Jack dhe Pauline konsiderohen si themeluesit e Cloud9.

Gjithçka rreth basteve në Cloud9 Esports
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Cloud9 divizionet dhe lojtarët

Organizata ka mbajtur ndarje të shumta në të gjithë industrinë e esportit gjatë nëntë viteve të ekzistencës së saj. Ata zakonisht hyjnë dhe dalin nga disa tituj sipas nevojës. Prania e tyre është ndjerë në Overwatch dhe League of Legends, ku ata kanë ekskluzivizuar ekipe. Ekipe të tjera pa ekskluzivitet operonin nën marka Cloud9 përfshijnë Call of Duty, Battle Royale, Apex Legends, Fortnite, Halo, Dota 2, Hearthstone, Counter-Strike, Valorant, Smite, World of Warcraft dhe Teamfight Tactics.

Organizata e drejtuar në mënyrë profesionale ka një mori lojtarësh që hyjnë dhe dalin në çdo kohë. Ata kanë një akademi për të nxjerrë vazhdimisht talente të reja. Disa nga emrat më të njohur në listën e tyre profesionale përfshijnë Skadoodle (Tyler Latham), N0thing (Jordan Gilbert), Stewie2k (Jakey Yip), EternaLEnVy (Jacky Mao), autimatic (Timothy Ta) dhe b0ne7 (Pittner Armand). Këta janë lojtarët kryesorë dhe fituesit kryesorë në një listë që përfshin mbi 100 lojtarë dhe skuadrat më të njohura të sporteve elektronike. Kompania paguan mbi 1,600,000 dollarë për lojtarët në vit.

Rritja dhe zgjerimi

Suksesi i menjĂ«hershĂ«m i divizionit tĂ« parĂ« LoL inkurajoi Cloud9 tĂ« zgjerohej nĂ« divizione tĂ« tjera. NĂ« vitin 2014, ata iu bashkuan Smite esports. Ata krijuan nĂ«ntĂ« divizione tĂ« reja nĂ« vitin 2014. Çështjet e brendshme çuan nĂ« shpĂ«rbĂ«rjen e nĂ« 2014, por ajo u rithemelua nĂ« 2015. Vainglory, sporti kryesor i organizatĂ«s me ekran me prekje, u krijua nĂ« 2015. Organizata u inkorporua nĂ« shtator 2016, duke u bĂ«rĂ« aktuale Cloud9 Esports, Inc.

Kjo rritje bëri që Cloud9 të bëhej një ekip i famshëm esport me mbi një milion tifozë që shpenzuan 15 milionë orë duke ndjekur lojtarët e veshjes. Efekti neto ishte një fluks sponsorësh. Në vitin 2017, korporata përfitoi nga 28 milionë dollarë financime nga Alex Ohanian, Hunter Pence dhe Craft Ventures.

Të Liga e raketave Divizioni u krijua në 2017. Riot Games raportoi sigurimin e një slot të Serisë LoL Championship nga Cloud9 për rreth 10 milionë dollarë në të njëjtin vit. Një partneritet i madh me Red Bull në vitin 2018 pa lojtarët e Cloud9 të vishnin bluza të Red Bull-it, mes marrëveshjeve të tjera. Ata gjithashtu morën 50 milionë dollarë në një raund tjetër financimi. Ata krijuan një seli dhe një bazë trajnimi prej 30,000 metrash katrorë në Los Anxhelos, një lëvizje që i bëri ata të marrin një renditje MVP të kompanisë esports nga Forbes. Vlera e kompanisë ishte 350 milionë dollarë në vitin 2020.

Lojërat më të forta të Cloud9

Liga e Legjendave

Kjo nuk Ă«shtĂ« befasuese, duke qenĂ« se lindja e tĂ« gjithĂ« organizimit Ă«shtĂ« e pĂ«rqendruar nĂ« kĂ«tĂ« lojĂ«. ËshtĂ« suksesi i kĂ«saj ndarjeje qĂ« inkurajoi zgjerimin dhe rritjen deri nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ«. Pas krijimit tĂ« divizionit nĂ« 2013, ekipi i pĂ«rbĂ«rĂ« nga Balls, Hai, LemonNation, Meteos dhe Sneaky shkoi nĂ« njĂ« tĂ«rbim. Ata fituan 13 ndeshje radhazi pĂ«r tĂ« vendosur njĂ« rekord 2013 NA LCS Summer Split dhe pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« njĂ« njoftim. Ata gjithashtu patĂ«n njĂ« ecuri tĂ« paprecedentĂ« 750-ditore me tĂ« njĂ«jtin formacion.

Divizioni pati një ecuri gjysmëfinale në 2018 Kampionati Botëror LoL dhe një ecuri e ngjashme në LCS Spring Split 2019. Forma e tyre ka rënë paksa në vitin 2021, por ditët e tyre të lavdisë mbeten të mëdha.

Liga e raketave

Një nga fitoret më të shquara të Cloud9 ishte Kampionati Botëror i Serisë së Kampionatit Rocket League të sezonit 6. Ishte një moment kulmor i një viti yjor ku ata morën tre kampionate botërore.

Overwatch

Përsëri, në vitin 2018 ata fituan Overwatch League Finalet e mëdha. Shquhet në një det lavdie ku ata kanë nderimet kryesore në One Nation of Gamers Overwatch Invitational, Alienware Monthly Melee dhe Overkill. Cloud9 EU ka qenë në gjysmëfinalet e Contenders Europe, ndërsa Cloud9 KongDoo doli i treti në sezonin 4 të Overwatch APEX.

Pse është Cloud9 popullor?

Ekipi është gjerësisht i popullarizuar si në mesin e tifozëve ashtu edhe në mesin e basteve, dhe ka arsye të mira pse.

  • Operacioni i pĂ«rhapur: NdĂ«rsa lindi dhe u rrit nĂ« SHBA, Cloud9 Ă«shtĂ« pĂ«rhapur gjerĂ«sisht, kryesisht nĂ« EvropĂ« dhe Azi. Shumica e tifozĂ«ve mund tĂ« hyjnĂ« nĂ« njĂ« ekip tĂ« Cloud9 me tĂ« cilin mund tĂ« identifikohen. LojtarĂ«t e shumtĂ« nĂ«nkuptojnĂ« se ka shumĂ« gara ku marrin pjesĂ« divizionet Cloud9. Kjo do tĂ« thotĂ« qĂ« krijuesit e basteve kanĂ« shumĂ« tregje ku mund tĂ« pĂ«rfshijnĂ« tregjet Cloud9.
  • Menaxhimi i shkĂ«lqyer: Pasuria e organizatĂ«s Ă«shtĂ« rritur nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« qĂ«ndrueshme si nĂ« konkurrencĂ« ashtu edhe nĂ« tĂ« ardhura. AftĂ«sia pĂ«r tĂ« tĂ«rhequr fonde e ndihmon atĂ« tĂ« ndĂ«rtojĂ« infrastrukturĂ«n mĂ« tĂ« mirĂ« dhe tĂ« tĂ«rheqĂ« lojtarĂ«t mĂ« tĂ« mirĂ«. LojtarĂ«t mĂ« tĂ« mirĂ« definitivisht pĂ«rkthehen nĂ« sukses nĂ« konkurrencĂ« dhe nga ana tjetĂ«r tĂ«rheqje e entuziastĂ«ve tĂ« basteve.
  • Divizione tĂ« shumta: Cloud9 nuk u ndal vetĂ«m nĂ« League of Legends. Ata u bĂ«nĂ« njĂ« ekip i mirĂ« i esport-it duke krijuar nĂ«ntĂ« divizione vetĂ«m nĂ« vitin e tyre tĂ« dytĂ« tĂ« funksionimit. Ata kanĂ« ndryshuar dhe pĂ«rmirĂ«suar tĂ« gjitha kĂ«to ndarje, si dhe kanĂ« krijuar fjalĂ« tĂ« reja. Krijimi i njĂ« akademie do tĂ« thotĂ« se ka njĂ« furnizim tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m tĂ« talenteve tĂ« reja nĂ« kĂ«to divizione. Ky pĂ«rfshirje do tĂ« thotĂ« qĂ« ka gjithmonĂ« njĂ« veprim esport ku tifozĂ«t mund tĂ« shijojnĂ« ekipet e Cloud9 nĂ« veprim.

Çmimet dhe rezultatet e Cloud9

Si organizatĂ«, Cloud9 ka marrĂ« disa çmime. ËshtĂ« renditur i pari dhe i dyti MVP i Esport nga Forbes nĂ« dy raste. Ai doli i pari nĂ« 2018 dhe ra nĂ« vendin e dytĂ« nĂ« 2020. Ai gjithashtu mori çmimin e pĂ«rbashkĂ«t Finalist pĂ«r Mjedisin mĂ« tĂ« MirĂ« Tregtar tĂ« bazuar nĂ« Cloud nĂ« TradingTech Insight 2020 USA Awards. Ata janĂ« njohur si vendi i punĂ«s me 1% mĂ« tĂ« mirĂ« dhe shumĂ« mĂ« tepĂ«r, duke e bĂ«rĂ« atĂ« njĂ« nga vendet ekipet mĂ« tĂ« mira tĂ« esports.

Në konkurrencë, divizionet e ndryshme kanë performuar gjithashtu jashtëzakonisht mirë. 2018 ishte një vit i mrekullueshëm për ta pasi Overwatch, Rocket League dhe Counter-Strike: Global Offensive fituan respektivisht finalet e Overwatch League, Sezonin 6 të Serisë së Kampionatit dhe Boston ELEAGUE Major.

Gur vatra

Kolento ka qenë masiv për divizionin Hearthstone. Pas krijimit të tij në Jube 2014, ai mori Kupën e ViaGame House #1 në tetor të të njëjtit vit. Në shtator, ai u kurorëzua fituesi i Kampionatit DreamHack Hearthstone. Në vitin 2015, ai ishte kampion i CN vs EU Sn 2. Në 2019, ai fitoi StarLadder Hearthstone Ultimate Series Winter.

Super Smash Bros

Mango i Cloud9 mposhti Mew2King në finalet e mëdha për të fituar divizionin në tetor 2014. Pas një periudhe të gjatë mosfunksionimi, Mango fitoi çmimin Get on My Level në maj 2019.

Overwatch

Përveç lavdisë ndërkombëtare të përmendur më sipër, skuadra e krijuar në Mars 2016 fitoi disa turne ftesë në fazat e saj formuese. Pas Overkill dhe Melee, ata mundën Team Liquid për të marrë turneun e Agents Rising, i pari i tyre turne i madh fitojnë.

Pas shumë sukseseve në vitet e tyre, skuadrat e Cloud9 nuk kanë arritur të arrijnë lavdinë e madhe pas vitit 2018, pavarësisht nga forcat e mbetura për t'u llogaritur në çdo kompeticion ku marrin pjesë. Ata kanë pasur disa afër gabime ku kanë përfunduar të dytin ose të tretën. Cloud EU ishin gjysmëfinaliste në Sezonin e Parë të Contenders Europe, ku u mundën nga Misfits Europe. London Spitfire ishin gjysmëfinaliste tre herë në garat e ndjekura në 2018.

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur të Cloud9

Lojtarët më të mirë dhe më të shumtë në këtë seksion mund të ndryshojnë nga ato që shfaqen në seksionet e tjera. Kjo është për shkak të matjeve të ndryshme të përdorura. Për shembull, është e vështirë të matet popullariteti i një lojtari LoL kundrejt atij të një lojtari Dota 2. Fitimet nuk mund të jenë as një masë, duke pasur parasysh ndryshimin në çmimet e turneut dhe kontratat e lojtarëve.

  • Mango (Joseph Marquez): Mango mban lavdinĂ« mĂ« tĂ« madhe pĂ«r Cloud9, duke luajtur nĂ« garat Melee dhe duke sjellĂ« tre tituj. Ai ka qenĂ« nĂ« divizion pĂ«r gati shtatĂ« vjet tani, duke ndezur gjithmonĂ« tifozĂ«t dhe bastorĂ«t sa herĂ« qĂ« zbret nĂ« aksion. Ai ka qenĂ« nĂ« 11 Samite dhe ka pasur mĂ« tĂ« mirĂ«n e tij kur doli i pari nĂ« korrik 2021.
  • Robert "Blaber (Robert Huang): Pro-lojtari i League of Legends, Blaber, Ă«shtĂ« padyshim njĂ« legjendĂ« mes fansave tĂ« Cloud9. Ai iu bashkua akademisĂ« C9 nĂ« vitin 2017. Ai nuk ishte titullar atĂ«herĂ«, por shfaqjet mbresĂ«lĂ«nĂ«se tĂ« akademisĂ« e panĂ« atĂ« nĂ« njĂ« vend kryesor nĂ« listĂ«n pĂ«r ndarjen e verĂ«s 2018. Atij iu dha njĂ« punĂ« e pĂ«rhershme nĂ« 2020 dhe ka bĂ«rĂ« shumĂ« pĂ«rshtypje qĂ« atĂ«herĂ«, duke fituar gradat MVP dhe duke u emĂ«ruar nĂ« ekipin All-Pro A-Team.

TĂ« preferuarat e tjera tĂ« fansave nĂ« vĂ«llazĂ«rinĂ« Cloud9 pĂ«rfshijnĂ« Jazzyk1ns (JasmieManankil – VALORANT), Hai, Balls, SneakyMeteos dhe LemonNation.

Ku dhe si të bastni në Cloud9

Numri i madh i divizioneve dhe lojtarëve në Cloud9 do të thotë se ka shumë gara për të vënë bast mbi to. Faqet më të mira të basteve esports ku mund të gjeni lojëra Cloud9 për të vënë bast përfshijnë bet365, Betway, 1XBet, Vulkanbet dhe Pinnacle. Këto janë faqe me reputacion me faqe interneti të shkëlqyera dhe shanse të mrekullueshme.

Si çdo lloj tjetër bastesh, bastet esports kërkojnë disa njohuritë bazë të lojërave.

Megjithatë, për fillestarët pa njohuri të tilla, basti më i mirë për të vendosur është fituesi i plotë i një ndeshjeje ose serie. Për të marrë statistikat për t'ju udhëhequr, këshillohet të ndiqni Cloud9 dhe lojtarët e tij në mediat sociale. Gjithashtu, vazhdoni me faqet e internetit të lajmeve esports.

Bastet e tjera ndryshojnë në varësi të llojit të esportit. Për shembull, një bast në League of Legends, një lojë MOBA, do të ndryshojë nga ajo e Rocket League, një lojë garash. Zgjidhni një ose disa lojëra dhe njihuni me to.

Për të vendosur baste, duhet të gjeni dhe të regjistroheni në faqet e basteve esport. Faqet e lartpërmendura janë të shkëlqyera. Nga menyja, zgjidhni esports. Zgjidhni ose kërkoni për ekipin/lojtarin e Cloud9 për të cilin dëshironi të vini bast dhe kontrolloni shanset. Nëse ju kënaqin, klikoni vendosni bast dhe konfirmoni. Pastaj prisni për rezultatin e bastit. Ju mund të ndiqni aktivitetin e ekipit ndërsa prisni rezultatet e basteve tuaja.

Bastet e sporteve kërkojnë të njëjtat vetëkontroll dhe masa strategjike si bastet e tjera sportive. Merrni një rrezik që mund të përballoni ta humbni, keni një buxhet fiks bastesh dhe gjithmonë kujdesuni për shenjat e varësisë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi