Turnetë më të njohura esport

Sportet elektronike, zakonisht ato esport, kanë ekzistuar që nga vitet 1970. Megjithatë, këto lojëra u ngritën vetëm në vitet 1990, përpara se të shpërthyen në vitet 2000. Lojërat esports kanë evoluar nga një argëtim i rastësishëm i luajtur mes miqsh në një sport profesional. Në të vërtetë, turnet e esports kanë ekzistuar për aq kohë sa videolojërat.

Bukuria e të luajturit lojëra elektronike ka qenë gjithmonë konkurrenca, me turnetë më të hershme që ishin garat e vogla lokale që përdorën një format të lojës kokë më kokë. Çfarë është një turne esports? Ajo i sheh lojtarët të konkurrojnë në një lojë specifike për një kohëzgjatje të caktuar. Në çdo turne të caktuar, lojtarët ose ekipet individuale konkurrojnë sipas një formati të mirëpërcaktuar.

Ligat dhe turnet më të njohura të esportsNgjarje të tjera të mëdha esportsLojtarët dhe ekipet më të miraSi dhe ku të bastni në një turne esports

Lista e ligave apo turneve esport është e gjatë, ku The International është një nga më prestigjiozët. International është një turne global i esports për Dota 2 i zhvilluar dhe organizuar nga Valve. Që nga turneu i parë në vitin 2011, The International është mbajtur çdo vit, me përjashtim të edicionit 2020, i cili u anulua për shkak të pandemisë Coronavirus.

Shfaq më shumë

Në vitin 2021, PGL Major Stokholm i njohur ndryshe si PGL mbajti kampionatin e tij të gjashtëmbëdhjetë Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) në Stokholm, Suedi. Nga 26 tetori deri më 7 nëntor 2021, njëzet e katër skuadra u kualifikuan për të konkurruar në Avicii Arena përmes renditjes rajonale. Me një grup çmimesh prej 2,000,000 dollarë, ngjarja është e para Major dhe një nga kampionatet e para të esport që nga fillimi i pandemisë.

Shfaq më shumë

Ligat e turneve esport janë bërë kaq të njohura në ditët e sotme. Kjo është arsyeja pse lista e turneve esports sot është e gjatë. Por pikërisht në krye janë këto kampionate eSport është Kampionati Botëror i League of Legends. I organizuar nga Riot Games, Kampionati Botëror i League of Legends, i njohur thjesht si Worlds, është një turne profesional vjetor që bashkon ekipet më të mira të League of Legends (LoL) për të garuar për titullin në fund të çdo sezoni.

Shfaq më shumë

Si një nga ligat e para profesionale të esporteve, Overwatch League (i njohur gjithashtu si OWL) përfaqëson ekipe nga e gjithë bota. Blizzard Entertainment filloi ligën në 2018 me 12 ekipe. Pasi u zgjerua në 20 ekipe një vit më vonë, liga filloi një ngjitje të qëndrueshme, e nxitur nga popullariteti i Overwatch, një lojë esports me 50 milionë lojtarë në 2018.

Shfaq më shumë

DreamHack është një firmë argëtimi me bazë në Suedi. Firma është e specializuar në ngjarjet e lojërave konkurruese dhe është në pronësi të Modern Times Group (MTG), një kompani argëtuese dixhitale me seli në Stokholm. Sipas Librit të Rekordeve Guinness dhe Galaktikave Binjake, është festivali më i madh i festave LAN dhe kompjuterit në botë. Ai (ky turne) krenohet me lidhjen më të shpejtë të internetit në botë dhe gjithashtu ka trafikun më të gjeneruar.

Shfaq më shumë

Ka pak turne online esport më të mëdhenj se Kampionati Global PUBG. Ai mirëpret lojtarët e rangut më të lartë të lojës Battle Royale pa pagesë. Ky titull ka arritur sukses të madh në celular. Sidoqoftë, turneu luhet vetëm në PC. Kjo është kryesisht sepse PUBG Mobile Club Open (PMCO) tashmë ofron një platformë për lojtarët celularë. Korporata PUBG organizon PGC çdo vit.

Shfaq më shumë

The Call of Duty League (CDL) është një kampionat i njohur në internet i sporteve elektronike për serinë e lojërave video Call of Duty, i cili është publikuar nga Activision Blizzard. Liga u konfirmua zyrtarisht në vitin 2019, dhe sezoni i parë filloi një vit më vonë. Liga e esport ka një grup skuadrash të përhershme, të bazuara në qytet, që janë në pronësi të grupeve të ndryshme. Është krijuar si turnetë e tjerë të mëdhenj të sporteve elektronike në Amerikën e Veriut.

Shfaq më shumë

Ubisoft's Six Invitational po bën emër në turnetë globale të esports. Turnetë vjetore në internet të esporteve profesionale Rainbow Six Siege tërheqin disa nga talentet më të mirë të lojërave në botë. Me bazë në Montreal, ku Ubisoft punon në zhvillimin e lojës, turneu pret ekipe që garojnë në një kampionat të ngjashëm me Kupën e Botës.

Shfaq më shumë

Apex Legends Global Series

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter

Ligat dhe turnet më të njohura të esports

Ka lloje të ndryshme të turneve të lojërave. Rregullat dhe formatet ndryshojnë ndjeshëm, por ADN-të përkatëse mbeten kryesisht identike në të gjithë tabelën. Çdo lloj turneu ka për qëllim të tërheqë një turmë specifike dhe të ofrojë një përvojë unike për lojtarët, tifozët dhe madje edhe bastorët.

Pavarësisht nëse është një ligë lokale e sporteve të armaturës ose një turne profesionist, ngjarjet e sporteve mund të zgjasin për disa orë ose disa ditë, në varësi të natyrës së lojës. Turnetë zakonisht përdorin një sistem të drejtpërdrejtë që i sheh lojtarët ose skuadrat që avancojnë pas çdo fitoreje derisa të përcaktohet fituesi.

Cilat janë turnet më të njohura esport? Ata që vënë baste në turnetë e lojërave, njerëzit shpesh habiten nga mënyra se si janë bërë garat e lojërave video vitet e fundit, veçanërisht ato që nuk i kushtojnë vëmendje për një kohë të gjatë.

Suksesi i realizuar në elojëra sportive është frymëzuar kryesisht nga kampionatet kryesore dhe fitimet masive që lidhen me to. Thënë kështu, këtu janë disa nga ngjarjet më të njohura të esports për sa i përket shikueshmërisë dhe grupit të çmimeve.

Ndërkombëtare - Dota 2

International është padyshim një nga turnetë më të mëdhenj të e-gaming për sa i përket grupit të çmimeve dhe shikueshmërisë. Ndërkombëtare ka çdo atribut si një nga kampionatet më të mëdha të esports.

Organizuar nga Valve, pronarët dhe krijuesit e Lojë Dota 2, ky turne me 18 ekipe ka ruajtur popullaritetin e tij në nivelin më të lartë që nga viti 2013. International është një turne me ftesë të vetme, ku lojtarëve u kërkohet ta luftojnë atë në turnetë rajonalë ose Dota Pro Circuit për të pasur një shans për të marrë një telefonatë -lart.

Sipas statistica.com, ky kampionat pagoi një çmim të çmendur prej 34 milionë dollarësh në sezonin 2018/2019, me skuadrën fituese që mori në shtëpi mbi 18 milionë dollarë. Fatkeqësisht, sezoni 2020 nuk u materializua pas pandemisë COVID-19. Fondi i çmimeve 2021 qëndron në 40 milionë dollarë më shumë.

CS: GO Kampionati i madh

Kundër-Strike: Ofensivë Globale (CS: GO) Kampionati është padyshim turneu më i popullarizuar dhe më i madh CS: GO. Ky eveniment përfshin 24 ekipe që luftojnë për çmimin kryesor. Ekipi Astralis janë ngjarjet aktuale të këtij eventi të lojërave, pasi ka fituar tre kampionatet e fundit. Turneu kishte një grup çmimesh prej 1 milion dollarësh në pesë vitet e mëparshme. Sidoqoftë, kampionati i vitit 2021 pa që grupi i çmimeve të dyfishohej në 2,000,000 dollarë.

Kampionati Botëror i Ligës së Legjendave

Kampionati Botëror i League of Legends (LoL) u lançua në vitin 2011 dhe është padyshim një nga ngjarjet kryesore të esports nën diell. Ashtu si International, ai operohet nga Riot Games që fitoi lojën. Ky turne është padyshim më i madhi dhe më i popullarizuari Liga e Legjendave turne globalisht.

Ky turne është veçanërisht i njohur për ndeshjet e tij intensive dhe dramatike, ku konkurrenca po bëhet emocionuese për lojtarët dhe tifozët. Kampionati Botëror LoL përmban disa nga lojtarët më të mirë LoL, të zgjedhur nga garat rajonale. Kampionati i përfunduar së fundmi 2021 i mbajtur në Islandë pa që fituesi mori në shtëpi 2,225,000. Fondi i çmimeve të këtij viti qëndron në të njëjtën vlerë me ngjarjen e vitit të kaluar, por shpërndarja ende nuk është shpallur.

Kupa Botërore Overwatch (OWWC)

OWWC është një turne vjetor i esports i organizuar nga Blizzard Entertainment, Overwatchzhvilluesi i saj. Kjo ngjarje nis me stil, me Blizzard që zgjedh 24 ekipet më të forta në mbarë botën bazuar në vlerësimin e tyre mesatar të aftësive. Më pas, të gjitha vendet ndahen në grupe ku fillon konkursi.

Kjo lojë gëzon apel masiv. Këtu është goditja, tifozëve u është dhënë një shans i rrallë për të zgjedhur trajnerët e ekipit të tyre përkatës. Përfshirja e tifozëve në zgjedhjen e formacionit është padyshim një mënyrë e shkëlqyer për të futur bazën e tifozëve në ngjarje.

Në të kaluarën, kjo ligë ka tërhequr më shumë se 300,000 shikues. Kur bëhet fjalë për grupin e çmimeve, ekipi i SHBA-së fitoi ngjarjen e 2019-ës, duke marrë në shtëpi 90,000 dollarë. Kupa e Botës 2022 është caktuar për Nëntor 2022, por grupi i çmimeve ende është shpallur zyrtarisht.

Ngjarje të tjera të mëdha esports

Kupa e Botës FIFAe

FIFA është një video lojë jashtëzakonisht e njohur dhe ndër lojërat më të shitura të të gjitha kohërave. E përfunduar së fundmi Sfida e FIFA 21 është ngjarja më e shikuar e EA pasi grumbulloi një kohë totale shikimi prej një milion orësh. E gjithë seria e EA Sport është kulmi në ngjarjen kryesore, Kampionatin Botëror FIFAe, i cili paraqet 32 nga lojtarët më të mirë nga e gjithë bota që luftojnë për grupin e çmimeve prej 500,000 dollarësh.

Call of Duty (CoD) League

Liga CoD është padyshim kulmi i lojërave Call of Dugamingrts. Edhe pse ka pasur disa turne CoD, liga CoD është relativisht e re, e themeluar në vitin 2020. Kjo ngjarje e lojërave video zhvillohet gjatë disa muajve, ku paraqiten lojtarët më të mirë të sporteve elektronike të sWorld në botë. Seria CoD 2021 ofroi një grup të madh çmimesh prej 5 milionë dollarësh, me kampionin e playoff-it që fitoi 1.2 milionë dollarë.

Kampionati global i PUBG

Kampionati global i PUBG është ngjarja më e madhe në kalendarin e PUBG eSports. Ky turne ndërkombëtar fton ekipet më të mira të PUBG në botë. Seria e vitit 2021 u mbajt në Korenë e Jugut dhe u fitua nga lista kineze NewHappy, duke fituar 1.3 milionë dollarë. Veçanërisht, shuma totale e çmimit për konkursin ishte pak më shumë se 2 milionë dollarë.

Liga e Sporteve Elektronike

Liga e Sporteve Elektronike (ESL) është një konglomerat i ekipeve të ndryshme esports në pronësi dhe operim me të njëjtin emër. Turneu luhet në katër divizione kryesore, duke përfshirë:

 • Luaj ESL
 • Kampionati Kombëtar ESL: Turne kualifikimi i kufizuar nga vendndodhjet gjeografike
 • ESL Pro Tour: Një ngjarje qarkore me tre tituj (CS: GO, Warcraft III dhe StraCraft II)
 • ESL Një

Nga të gjitha turnet e ESL, ESL One Series ka çmimin më të madh të parave, me mbi 12.5 milionë dollarë të ndara në mbi 60 kampionate esports.

Lojtarët dhe ekipet më të mira

Kush jane ekipet dhe lojtarët më të mirë të esports në botë? Cilat janë skuadrat më të mira? Përgjigja e ndonjërës prej këtyre pyetjeve mund të ketë qenë një ëndërr e largët një dekadë më parë. Gjatë viteve të fundit, disa lojtarë dhe ekipe kanë arritur të qëndrojnë mes turmës.

Lojtarët

Me kalimin e viteve, shumë lojtarë kanë grumbulluar miliona duke fituar disa nga turnetë dhe ngjarjet më të mëdha esports. Është interesante se disa kanë mbetur të qëndrueshme gjatë viteve. Këtu janë disa nga lojtarët më të mirë të videove në mbarë botën.

 • Faker: Emri i vërtetë, Lee, Sang Hyeok, është deri tani lojtari më i dekoruar i eSports duke qenë një nga dy personat që kanë fituar Kampionatin Botëror LoL. Ai gjithashtu ka fituar disa tituj profesional, duke përfshirë, All-Star Paris 2014, Ftesat e Messezonit në 2016 & 2017, dhe Kampionatin Botëror IEM në 2015.
 • Marr_E DREJTA – Emri i vërtetë, Christopher Alesund, konsiderohet lojtari më i madh CS: GO që e ka hijeshi lojën, pasi ka grumbulluar shumë pozicione të mira në turnetë ndërkombëtare të lojërave.

Lojtarë të tjerë të shquar përfshijnë: Blic (Lee, Young Ho) dhe f0 pushim (Patrik Lindberg)

Ekipet

Disa ekipe kanë qenë të jashtëzakonshme ndër vite kur bëhet fjalë për sportet ekipore. Këtu janë disa nga ekipet më të dekoruara eSports në botë.

 • Virtus.pro
 • Fnatic
 • Gjenitë e liga
 • OG
 • Team Liquid
 • Astralis

Si dhe ku të bastni në një turne esports

Si mund të bastoj në esports?

Kjo pyetje lind shpesh. Sado që ka disa dallime midis sporteve elektronike dhe sporteve tradicionale, nuk ka shumë dallime në baste. Ashtu si në bastet sportive, njohja e turneut është thelbësore në marrjen e vendimeve të informuara.

Çdo lojtar duhet të fillojë duke kuptuar lojën përpara se të fillojë të eksplorojë zhanrin ose turneun. Lojtarët duhet të fillojnë duke u njohur me lojtarët, ekipet dhe natyrën e lojës. Bastet nuk duhet të jenë të vështira. Premisa e basteve eSports është e thjeshtë: zgjidhni një ekip ose lojtar që ka shanset më të mira për të fituar ndeshjen ose ngjarjen dhe vendosni se cilat shanse paraqesin vlerën më të mirë.

Ku të bastni në esports?

Me shumë libralidhës që mbulojnë ngjarjet e lojërave video sot, fansat e eSports janë vazhdimisht në kërkim të tyre faqet më të mira të basteve online esports. Çdo prezantues është i detyruar të jetë unik në njëfarë kuptimi.

Përpara se të bien në stimuj tërheqës dhe oferta parash falas, lojtarët duhet gjithashtu të gërmojnë më thellë duke parë faktorë të ndryshëm si statusi i licencimit, reputacioni, mënyrat e pagesës, mbulimi i turneve të lojërave elektronike dhe gamën e tregjeve të basteve. Në thelb, faqet më të mira të basteve në internet eSport duhet të jenë ato që adresojnë në mënyrë të plotë nevojat e lojtarëve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi