Bast në Overwatch League 2024

Si një nga ligat e para profesionale të esporteve, Overwatch League (i njohur gjithashtu si OWL) përfaqëson ekipe nga e gjithë bota. Blizzard Entertainment filloi ligën në 2018 me 12 ekipe. Pasi u zgjerua në 20 ekipe një vit më vonë, liga filloi një ngjitje të qëndrueshme, e nxitur nga popullariteti i Overwatch, një lojë esports me 50 milionë lojtarë në 2018.

Pagat e lojtarëve filluan me 50,000 dollarë për kushte të kontratës minimale 1-vjeçare, duke përfshirë daljen në pension, sigurimin shëndetësor, strehimin dhe ambientet e praktikës për lojtarët. Ekipet shpërndanë një minimum prej 50 për qind të të ardhurave për lojtarët në formën e bonuseve. Në sezonin e parë, kampionët e ligave morën një bonus minimal prej 1 milion dollarësh. Sipas raporteve, menaxhmenti i Blizzard foli me Wes Edens, bashkëpronarin e Milwaukee Bucks në lidhje me funksionimin e një ekipi me bazë në Çikago për të marrë pjesë në një listë të turneve esports. Megjithatë, kjo marrëveshje nuk u realizua.

Rreth OverwatchKomunitetiPse është popullor Overwatch League?Pse është i popullarizuar ky turne për baste?Ekipet e njohura
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rreth Overwatch

Overwatch hyri në treg në vitin 2016, si një lojë qitës me shumë lojtarë, të cilën Blizzard Entertainment krijoi dhe publikoi. Loja cakton çdo lojtar në një nga dy ekipet. Çdo ekip ka gjashtë lojtarë nga lista e personazheve ose "heronjve" të lojës. Çdo hero i bashkohet lojës me aftësi të dallueshme, të cilat ndihmojnë ekipin të përfundojë objektivat në hartë.

Lojtarët fillojnë në nivelin e miratimit 1, duke përparuar në nivelin 5. Me çdo miratim, niveli i miratimit të lojtarit ndikohet. Nëse një lojtar nuk merr miratime shtesë, niveli i tij mund të ulet. Dënimet në sistemin e raportimit të lojës gjithashtu mund t'i heqin një lojtari miratimet e tij.

Shpërblime

Lojtarët mund të marrin Loot Boxes, në varësi të nivelit të miratimit. Nivelet më të larta rezultojnë në një numër më të madh Loot Boxes të dhëna. Pasi një lojtar të kryejë një sukses ose të shfaqë talent, loja do të zhbllokojë simbolin e nderit. Një përmbledhje e të gjithë trofeve është e disponueshme në seksionin e përmbledhjes së karrierës së menusë kryesore. Lojtarët mund t'i ndajnë këto arritje me miqtë.
Gjatë lojës, një lojtar fiton nivele më të larta dhe zhbllokon opsionet për të personalizuar tingullin dhe pamjen e heroit. Personalizimi i personazhit është gjithashtu i aksesueshëm në menunë kryesore në Galerinë Hero.

plaçkitje

Loot Boxes gjithashtu ofrojnë opsione për personalizim. Një lojtar zhbllokon një kuti në çdo nivel lart. Lojtarët marrin gjithashtu kredite për t'i përdorur për të blerë më shumë opsione personalizimi. Një lojtar merr një kornizë portreti në çdo nivel të 10-të, derisa t'i ketë fituar të gjitha.

Komuniteti

Komuniteti dikur i gjallë dhe pjellor i Overwatch është zvogëluar vitet e fundit. Megjithatë, me afro 7 milionë lojtarë në muaj në vitin 2022, loja është ende e gjallë dhe po tërheq pjesëmarrje në mbarë botën në faqet e basteve online esports. Me shumicën e lojtarëve aktivë në mediat sociale, loja është ende në rënie nga 50 milionë në 2018 në numrat e fundit. Megjithëse shumica e lojërave përjetojnë një rënie të pjesëmarrjes së lojtarëve nga viti në vit, rënia dramatike e lojtarëve të Overwatch nuk premton mirë për të ardhmen. Disa ekspertë e lidhin rënien e lojtarëve të lojës me mungesën e përmbajtjes dhe përditësimeve të reja.

Krahasuar me pjesëmarrjen e lojtarëve në League of Legends, Fornite dhe lojëra të tjera të njohura, 6 milionë lojtarët e Overwatch janë një rënie në kovë. Këto lojëra në internet raportojnë numër të fuqishëm të lojtarëve, gjë që e lë Overwatch pas zgjerimit të tregut të sporteve elektronike dhe turneve më të mira të esporteve.

Pse është popullor Overwatch League?

Megjithatë, OWL mbetet popullor dhe turnetë më të mëdhenj të esports u ofrojnë lojtarëve mundësi për të konkurruar. Ekipet profesionale kërkojnë lojtarë nga liga të tjera, të cilat Blizzard i menaxhon. Në vitin 2017, Open Division hapi derën për ekipet amatore aftësinë për të konkurruar në një strukturë të ngjashme me ligat pro në turnetë kryesore të esports. Lojtarët e kualifikuar hyjnë në sezonin pas amator, të ndarë për ndeshjet rajonale.

Një shpërblim i vogël u jepet lojtarëve që përfundojnë ndeshjet e sezonit për një ekip përpara play-off-it. Kredia mund të shlyhet në dyqanin dixhital Blizzard. Ekipet e suksesshme rajonale mund të fitojnë pagesa çmimesh. Lojtarët nga Divizioni i Hapur vijnë nga shtatë rajone, duke përfshirë Amerikën e Jugut, Paqësorin, Amerikën e Veriut, Korenë, Evropën, Kinën dhe Australinë.

Lojtarët dhe ekipet e suksesshme kalojnë në një ligë të vogël, të quajtur Overwatch Contenders. Në vitin 2018, Blizzard nisi Contenders për të bashkuar turnetë rajonale në një mënyrë që mbështeti Overwatch League. Konkurrentët përbëhen nga divizione globale, të cilat përfshijnë disa ekipe. Çdo ekip mund të përbëhet nga lojtarë amatorë dhe profesionistë. Një ekip konkurrues, nëse është i lidhur me programin e ekipit të akademisë së Overwatch League, mund të ketë dy lojtarë të nënshkruajnë një kontratë për të lëvizur përpara dhe mbrapa midis ekipit të akademisë dhe ekipit OWL.

Ekipet e kampionatit nga Divizioni i Hapur kalojnë në Konkurentët për të konkurruar në kampionatet e esport. Blizzard u zgjerua duke shtuar dy divizione në 2018, Amerikën e Jugut dhe Australinë. Për të promovuar barazinë, deri në vitin 2019, Blizzard kufizoi numrin e lojtarëve të lejuar për të konkurruar nga jashtë rajonit të një ekipi në tre.

Pse është i popullarizuar ky turne për baste?

Overwatch mirëpret lojtarë të rinj, si amatorë ashtu edhe profesionistë. Niveli i vështirësisë së lojës e bën atë një opsion anësor për lojtarët e Counter-Strike, të cilët mund të kërkojnë një ndryshim ose fillestarët që kërkojnë një emocion. Me mënyra të organizuara mirë, ngjyra të gjalla dhe karaktere interesante, loja është vizualisht tërheqëse dhe stimuluese për lojtarët. Animacionet vizuale dhe efektet i udhëzojnë lojtarët për t'u treguar atyre veprimet e nevojshme për të marrë fitoren për ekipin.

Lojtarët dhe fansat e Overwatch nuk janë të vetmit që e shijojnë lojën. Opsionet për baste në turnetë e esports janë të shumta pasi librat sportiv në internet i lejojnë entuziastët të bastojnë mbi rezultatet duke vendosur baste mbi rezultatet e ndeshjeve, suksesin e ekipit dhe lojtarët individualë. Ashtu si me shumicën e sporteve elektronike, Overwatch është një zgjedhje popullore për lojtarët e fatit që kanë analizuar ekipet dhe kanë zgjedhur të preferuarat

Bast në Overwatch League

Është e rëndësishme të hulumtoni Overwatch League përpara se të vendosni një bast. Njohja e lojës është thelbësore për të vendosur një bast të mirë. Shumica e librave sportiv ofrojnë një bollëk informacioni rreth lojës dhe ekipeve, duke i lejuar kumarxhinjtë të marrin një informacion të thellë shikoni zgjedhjet dhe shanset përpara se të vendosni bast fondet. Informacioni i detajuar mund të përfshijë informacione të përditësuara mbi ngjarjet, turnet dhe kampionatet. Lajmet rreth ndryshimeve në lojë dhe përditësimet për lojtarët janë gjithashtu të dobishme. Me informacion jetik në lidhje me shanset, ndeshjet dhe lojtarët individualë, një lojtar ka shanse të mira për të vendosur një bast solid.

Planifikimi është një element thelbësor për bastet në turnetë e esports. Për fillestarët, ndjekja e ligës OWL përpara se të vendosni një bast mund të sigurojë një pasqyrë të vlefshme se si funksionon loja dhe pse ekipet fitojnë. Për shembull, renditjet e lojtarëve dhe ekipeve mund të ofrojnë informacion të vlefshëm për baste. Megjithatë, lojtarët e ardhshëm që kanë treguar sukses në ligat amatore mund të mbeten gjithashtu konkurrues në OWL. Shikimi i individëve dhe skuadrave mund të shërbejë për të ndihmuar një lojtar kumari të mposhtë shanset kur është koha për të vënë bast.

Për më tepër, kërkimi i librit sportiv siguron që një lojtar i fatit ka të bëjë me një platformë bastesh të licencuar dhe të besueshme. Libërbërësit me reputacion ofrojnë shanset më të mira dhe informacionin e përditësuar rreth turneve dhe lojtarëve. Informacioni është thelbësor për marrjen e një vendimi të informuar bastesh. Një bastues duhet të kuptojë renditjen e një ekipi ose lojtari përpara se të bëjë bast.

Për më tepër, platformat e njohura shërbejnë si një mënyrë për t'u shoqëruar me entuziastët e të njëjtit mendim të Overwatch. Si qendër, libri sportiv e bën më të lehtë diskutoni mbi strategjitë e basteve me kumarxhinj me përvojë. Konsensusi i basteve nuk del gjithmonë, por me raste shkëmbimi i informacionit me një komunitet mund të lartësojë strategjinë e basteve të lojërave të fatit.

Pasi të zgjidhni, një platformë të rishikuar mirë të librave sportiv, regjistrohuni për një llogari. Është e lehtë për të bërë një depozitë dhe për të filluar bast. Platformat e njohura u ofrojnë kumarxhinjve akses në kuletat dixhitale të njohura ndërkombëtarisht, transfertat bankare dhe opsionet e depozitave në kriptomonedhë.

Ekipet e njohura

Ekipet Overwatch janë shkëndija, e cila ushqen eksitimin e tifozëve për lojën. Një arsye pse loja është ende e gjallë është loja dinamike e lojtarëve që duan të konkurrojnë. Lojtarët individualë arrijnë statusin ikonik në internet, i cili rrjedh nga admirimi i fansave dhe entuziastëve të lojërave. Nga fitorja e ndeshjeve OWL deri te garat në turne anembanë globit, këto tre skuadrat dallohen si konkurrentë dominues global.

Re 9

Ende konsiderohet si një central elektrik i Overwatch, Re 9 pozicionohet vazhdimisht në krye në çdo turne. E renditur shpesh si favorit, skuadra nuk arrin të zërë vendin e dytë në shumë turne. Megjithatë, Coud9 ka fituar disa tituj të respektuar, si ONAG Invitational dhe Agents Rising.

EKIPI ZILLI/EKIPI ZILLI

Ekipi Envyus, tani i quajtur Team Envy, konsiderohet ende një nga ekipet më të mira në Perëndim. Rekordi i ekipeve përfshin përfundimet e vendit të parë në Operation Breakout, OG Invitational dhe ngjarje të tjera të mëdha. Në sezonin e parë të OWL, liga pa Team Envyus të dominonte kundër Skuadrave të Koresë së Jugut dhe të bënte një ecuri solide kundër ekipeve të tjera në ligë. Skuadra arriti në play-off 2019 dhe humbi nga Vancouver Titans.

Të papërshtatshme

Të papërshtatshmet dominojnë turnetë, duke fituar "The Battle" dhe "Europe's Atlantic Showdown Qualifier". Ndërsa skuadra vazhdon të fitojë, çdo lojtar dhe ekipi kolektiv qëndrojnë si konkurrentët më të mirë në treg në Evropë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi