Gjithçka që duhet të dini rreth: Zhanret e lojërave eSports

Rreth një dekadë më parë, askush nuk do ta imagjinonte që sportet konkurruese do të ngriheshin përtej ngjarjeve sportive tradicionale. Duke qenë se lojërat esports po pushtojnë industrinë e lojërave, nuk ka dyshim se këto lojëra mund të konkurrojnë në mënyrë të favorshme me sportet konvencionale. Por çfarë është saktësisht një lojë esports? Cilat zhanre të esporteve ekzistojnë? Pse është e rëndësishme t'i njihni ato për bast?

Lojërat esport janë lojëra video që luhen në kompjuter dhe transmetohen në një audiencë prej mijëra ose miliona, në varësi të lojës dhe konkurrencës. Shembujt përfshijnë Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends dhe World of Warcraft Arena Combat. Këto lojëra luhen në internet me disa lojtarë që konkurrojnë kundër njëri-tjetrit në një mjedis virtual që i ngjan një arene ose stadiumi të jetës reale.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Futbollistët mund të bastojnë në disa zhanre të eSports dhe secili zhanër ka grupin e tij të karakteristikave unike. Në këtë artikull, ne do të diskutojmë se cilat janë zhanret e ndryshme të sporteve elektronike dhe si ndryshojnë ato nga njëri-tjetri. Bastorët duhet ta fitojnë këtë kuptim për të ditur se ku t'i vendosin paratë e tyre. Sigurisht, ju dëshironi të vini bast për lojërat e eSports që e kuptoni se si funksionojnë. Më poshtë është një listë e zhanreve më të njohura të lojërave në eSports.

Lojëra me revole në personin e parë (FPS)

Lojërat FPS janë një nga zhanret më të njohura të eSports dhe përbëhen nga lojëra eSports që përdorin këndvështrimin e personit të parë për të ofruar një përvojë gjithëpërfshirëse për lojtarët. Overwatch i Blizzard Entertainment është një lojë e tillë që përdor një perspektivë të personit të parë në lojën e saj dhe ofron lojëra dhe argëtim konkurrues për audiencën. Overwatch është një nga lojërat më të luajtura dhe një nga lojërat më të transmetuara në Twitch që nga viti 2022. Tituj të tjerë të FPS eSports përfshijnë Kundër-Strike: Ofensivë Globale (CS:GO), Call of Duty: Warzone, Fushë beteje, dhe Rainbow Six Siege, ndër të tjera.

Lojërat FPS janë të njohura në mesin e bastorëve sepse ato ofrojnë angazhim dhe mbajtje të jashtëzakonshme të lojtarëve. Numri i madh i lojtarëve të pranishëm në lojërat FPS rrit gjithashtu furnizimin për bastet esports. Popullariteti në rritje i lojërave FPS i bën ato një kategori më të vlerësuar në shumë site bastesh esports. Do të jeni të vështirë të gjeni një faqe bastesh eSports pa lojëra FPS. Për më tepër, për shkak se lojërat FPS luhen në stadiume në ngjarje të mëdha dhe transmetohen drejtpërdrejt, ato tërheqin audiencë të madhe.

Lojëra strategjike

Lojërat strategjike janë lojëra esports që përfshijnë strategji dhe taktika. Lojtari duhet të kombinojë strategjinë me ekzekutimin e duhur të taktikave për të fituar. Një nga lojërat strategjike më të njohura është Civilization, por sot nuk është një lojë esport. Lojtari duhet të zhvillojë qytetërimin e tij dhe të ndërtojë infrastrukturë, e cila mund të përdoret për të gjithë kthesën ose një kohëzgjatje të caktuar.

Popullariteti i lojërave strategjike është rritur me kalimin e kohës, sepse kërkon të menduarit kritik dhe një mendje aktive për të menduar përpara dhe për të identifikuar lëvizjet thelbësore të çdo hapi për një avantazh më të madh ndaj kundërshtarit. Këta dy faktorë i bëjnë lojërat strategjike të këndshme për t'u parë dhe të shkëlqyera për baste.

Lojëra strategjike sportive

Përveç Civilization, përfshijnë tituj të tjerë të esporteve të bazuara në strategji Starcraft, Warcraft, Gur vatra (është një lojë me letra) dhe Epoka e Perandorive. Në Starcraft, për shembull, harta mund të jetë e madhe dhe lojtarët duhet të mendojnë për një strategji përpara se të dërgojnë ushtrinë e tyre nëpër hartë për të bllokuar njësitë e armikut.

Mund të përdoren shumë strategji unike, si sulmi, ndërtimi i një baze, etj. Lojtarët ose skuadrat duhet të përdorin aftësitë e tyre në shumë detyra këtu, pasi lojërat strategjike kërkojnë shumë vëmendje. Ata duhet të mbajnë mend të dhënat e burimeve, njësive të tyre, ku ndodhen armiqtë e tyre dhe duhet të planifikojnë përpara, ndërkohë që duhet të kontrollojnë qytetërimin ose njësitë e tyre në të njëjtën kohë.

Betejë mbretërore

Lojërat Battle Royale janë një zhanër unik që mbulon lojëra me ritme të shpejta dhe të orientuara nga aksioni, ku lojtarët duhet të luftojnë deri në vdekje. Kjo është në thelb ajo që janë lojërat Battle Royale; ata janë të shkurtër dhe lojtarët duhet të vrasin sa më shumë nga kundërshtarët e tyre gjatë kornizës kohore. Zakonisht hapësira e hartës po bëhet gjithnjë e më e shkurtër me kalimin e kohës, ndërsa lojtari ose ekipi (maksimumi 4 lojtarë) duhet të mbijetojnë dhe të vrasin kundërshtarët e tyre gjatë rrugës. Numri i njerëzve që luajnë këto lojëra është rritur me shpejtësi, duke e bërë Battle Royale një zhanër të njohur të sporteve elektronike.

Popullariteti i lojërave Battle Royale rrjedh nga fakti se ato ofrojnë një pikë të lehtë hyrjeje videolojëra. Ata gjithashtu kanë angazhim të lartë të lojtarëve, sepse objektivi është të vrasin të tjerët duke përdorur çdo mundësi në dispozicion dhe me rrezik relativisht të ulët për t'u vrarë nga lojtarë të tjerë ose NPC. Falë lojës së tyre emocionuese, njerëzit priren t'i shikojnë këto lojëra për argëtim.

Lojërat Battle Royale përfshijnë Fushat e Betejës së PlayerUnknown, Fortnite, Apex Legends, Zone lufte, dhe Paladins. Mbani në mend se disa lojëra Battle Royale mund të kërkojnë një kompjuter të nivelit të lartë për t'u luajtur, ndërsa të tjerat mund të jo. Pra, nëse jeni me një buxhet të ulët, mund të dëshironi të tregtoni me kujdes kur zgjidhni lojën tuaj.

MOBA

MOBA, në arenën e plotë të betejës në internet me shumë lojtarë (MOBA). Është një mënyrë multiplayer e lojës strategjike. Një lojtar merr rolin e një personazhi dhe lojtarët e tjerë marrin rolet e armiqve. Lojtarët e MOBA quhen "heronj", "kampionë" ose "agjentë" (dmth. personazhi që kontrollon lojën MOBA), të cilët kanë aftësitë dhe aftësitë e tyre specifike. Ata përpiqen të shkatërrojnë bazën e armiqve duke fituar burime dhe përvojë të mjaftueshme dhe duke mposhtur kundërshtarët e tyre për të fituar lojën. Çdo ekip ka 5 lojtarë që zakonisht kanë rolet e tyre: mid-laner, jungler, bot laneres (adc dhe support) dhe një top-laner. Të gjithë ata duhet të punojnë së bashku, të komunikojnë dhe të dinë se kur duhet të grinden. Qëllimi është të shkatërrohet objektivi kryesor, "Nexus", por ekipet duhet të shkatërrojnë kullat gjatë rrugës për të shkuar në fazën përfundimtare.

Popullariteti i lojërave MOBA është rritur me kalimin e kohës, sepse ato ofrojnë një pikë të lehtë hyrjeje në lojërat strategjike në kohë reale. Falë rregullave të tyre të thjeshta dhe lojës së shpejtë, ata gjithashtu kanë angazhim të lartë të lojtarëve. Ka shumë lojëra MOBA eSports në internet, por ato më të njohurat përfshijnë Dota 2, Heronjtë e Stuhisë, dhe Liga e Legjendave.

Dota 2 është turneu më i madh dixhital në botë që përfshin lojtarë njerëz, me më shumë se 100 milionë lojtarë të regjistruar në mbarë botën. Finalja e këtij eventi sjell një grup çmimesh me vlerë dhjetëra miliona dollarë, dhe është quajtur si The International.

Heroes of the Storm është gjithashtu shumë i popullarizuar në mesin e lojtarëve anembanë globit. Është një lojë kompjuterike e zhvilluar nga Blizzard Entertainment dhe e lëshuar në vitin 2015 pas një suksesi të jashtëzakonshëm pas testimit të saj beta. Ai përmban personazhe nga ekskluzivitete të ndryshme të Blizzard si Warcraft, Overwatch, Diablo dhe StarCraft: Brood War.

League of Legends është një lojë MOBA që është bërë jashtëzakonisht e popullarizuar në eSports. Filloi në vitin 2009 dhe që atëherë është bërë një nga lojërat më të luajtura. Që nga viti 2022, të paktën 100 milionë njerëz luajnë LoL çdo muaj.

Lojëra luftarake esports

Zhanri luftarak eSports është ndoshta zhanri më i vjetër i eSports në treg. Që në fillim të viteve 1990, luftimi i eSports tashmë po luhej me lojtarët që e nxirrnin atë në një PC, Xbox ose tastierë Playstation. Dy shembuj të lojërave të njohura luftarake përfshijnë Capcom's Seriali Street Fighter, Seria Mortal Combat dhe seritë Fatal Fury të SNK. Lojërat janë të ngjashme me sportet tradicionale; shumë lojtarë mund t'i lidhin këto lojëra me sporte të tjera. Lojëra të tjera në këtë zhanër përfshijnë Tekken, Kalibri i shpirtit dhe Mbreti i Luftëtarëve.

Ekzistojnë katër lloje të lojërave luftarake eSports. Ato përfshijnë luftëtarë 2-D, luftëtarë 3-D, luftëtarë 5-D dhe grindjet e Platformës. Lojërat luftarake 2-D janë kaq të drejtpërdrejta; ato janë sprite 2-D që lëvizin lart në ekran. Çdo lojë luftarake 2-D ka lëvizjet e saj unike, por lojtarët mund të përdorin të njëjtat teknika për të mposhtur kundërshtarin e tyre.

Lojërat luftarake 3-D duken pothuajse si futbolli tradicional gjatë lojës; nuk ka pengesa apo kufizime se sa larg mund të kërcejë një atlet mbi një fushë ose sa peshë mund të ngrejë. Luftëtarët 5-D janë më të afërt me sportet tradicionale. Ato luhen në një fushë loje 2D, por atletëve virtualë u jepet një trup i plotë 3D. Lojtari luftarak mund të lëvizë karakterin e tij lart, poshtë, përpara dhe prapa nga vendi ku duhet të jetë.

Simulatorë garash dhe sportesh

Në zhanrin e simuluesve të garave dhe sporteve, lojtarët duhet të jenë në maksimum në automjete të ndryshme ose ekipe sportive. Lojtarët konkurrojnë kundër njëri-tjetrit në një mjedis të vështirë. Lojërat e njohura garash dhe sportive përfshijnë FIFA, NBA2K, Project Gotham Racing, Gran Turismo, Forza Motorsport dhe seritë Tiger Woods PGA Tour. Luftimet nuk janë aq konkurruese midis shoferëve në këto lojëra sa në lojërat luftarake, por stili i garës i ngjan sporteve tradicionale në disa mënyra.

Simulatorët shfaqin grafikë realiste që ngjajnë shumë me garat dhe stadiumet e jetës reale. Lojtarët mund të zgjedhin nga një përzgjedhje makinash garash për të vozitur ose për të konkurruar në ngjarje të ndryshme sportive duke përdorur një fushë futbolli virtuale.

Ekzistojnë dy lloje të lojërave simuluese eSports: SimSport dhe TrackMania. SimSport përfshin seri garash profesionale të tilla si Seria Botërore e Makinave Turistike FIA. SimSport gjithashtu përmban një sërë sportesh të botës reale si F1, Nascar, MotoGP dhe më shumë.

Në garat TrackMania, lojtarët mund të zgjedhin nga një sërë automjetesh për të vozitur në pista të ndryshme nëpër botën virtuale. Lojtarët mund të ngasin me radhë ndërsa përpiqen të mposhtin kohën e kundërshtarit të tyre në një pistë ose duke konkurruar në gara të shumta njëkohësisht në pista të ndryshme që përfshijnë pengesa si kërcime dhe tunele.

Cili lloj i lojës esports është më i miri për të vënë bast?

Ka shumë lojëra eSports për të bastuar. Dhe ndërsa loja më e mirë e eSports për të bast mund të varet nga lojtari i basteve, ka lojëra eSports që i pëlqejnë shumë lojtarëve. Për të zgjedhur lojërat më të mira të eSports për baste, bastorët duhet të marrin parasysh faktorë të tillë si popullariteti i përgjithshëm i lojës, shuma minimale dhe maksimale e aksioneve, niveli i aftësive të nevojshme për të fituar dhe struktura e saj.

Thënë kështu, disa nga lojërat më të mira eSports për të vënë bast përfshijnë:

Overwatch

Kjo lojë është përshkruar si "një përzierje midis Pong dhe "Call of Duty." Objektivi është të shkatërroni bazën e kundërshtarëve ndërsa mbroni tuajën." Me rregullat e tij të thjeshta, lojën e lehtë dhe veprimet me ritme të shpejta, Overwatch po bëhet shpejt një nga lojërat më të njohura eSports përreth.

Dota 2

Kjo është një arenë beteje në internet (ose MOBA) e luajtur midis dy skuadrave me nga pesë lojtarë në secilën anë (në krahasim me tre në League of Legends). Bastet mund të zgjedhin të bastojnë në ekipet më të mira të Dota 2 ose lojtarët më të mirë të Dota 2, midis tregjeve të tjera të basteve.

Kundër-Strike: Ofensivë Globale

Kjo është një lojë me qitje në vetën e parë që luhet në ekipe terroristësh dhe kundër-terroristësh. Loja është e mrekullueshme për baste për shkak të komunitetit të saj masiv, natyrës së lehtë për t'u kuptuar dhe shumëllojshmërisë së opsioneve të basteve në dispozicion.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi