Faqet kryesore të basteve të Hearthstone 2024

Hearthstone është një titull i mirëpritur i sporteve elektronike i zhvilluar dhe publikuar nga Blizzard Entertainment. Edhe pse kjo lojë dixhitale me letra kolektive (CCG) u lëshua vetëm në vitin 2014, ajo ka tërhequr vëmendjen e mbi 100 milionë bastorëve të sporteve elektronike në mbarë botën. Padiskutim, një nga tiparet më tërheqëse të Hearthstone është se ai huazon personazhet dhe artikujt e tij nga World of Warcraft. Kjo lojë masive me role në internet me shumë lojtarë (MMORPG), e cila u lëshua gjithashtu nga Blizzard Entertainment gati dy dekada më parë, vjen me një dizajn të botës së hapur.

Ai u mundëson lojtarëve të përfshihen në një sërë aktivitetesh emocionuese, të tilla si përfundimi i misioneve dhe luftimi i përbindëshave. Siç shpresonin zhvilluesit e saj, ajo ka arritur sukses të pabesueshëm tregtar, duke hedhur rrjedhimisht themelet për krijimin e tetë paketave të mëdha zgjerimi.

Faqet kryesore të basteve të Hearthstone 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Kartat e gurit të vatrës

Kartat janë në thelb të lojës së Hearthstone. Në mënyrë tipike, ky esport vjen me këto katër lloje:

 • Kartat Minion
 • Kartat e drejtshkrimit
 • Kartat e heroit
 • Kartat e armëve

Veçanërisht, çdo kartë është unike dhe përfaqëson aftësitë, efektet dhe karakteret që lojtarët mund të kenë gjatë ndeshjeve. Për shembull, letrat e magjisë shkaktojnë një efekt specifik një herë, dhe lojtarët mund t'i përdorin ato për të shkatërruar kundërshtarët e tyre ose miqtë e këtyre të fundit.

Lojë me gurë në vatër

Aspekti tërheqës i Hearthstone është loja e tij e thjeshtë dhe mund të luhet si në PC ashtu edhe në Mac. Përdoruesit e Android/iPhone mund të shkarkojnë gjithashtu versionet celulare të këtij esporti dhe të kalojnë kohën e jetës së tyre duke e luajtur atë.

Hearthstone është një sport konkurrues me dy lojtarë që vjen me ndeshje 1 vs1. Secili krenohet me dy kundërshtarë që angazhohen në një betejë duke luajtur me radhë letrat e tyre. Lojtarët janë të lirë të thërrasin 'minionët' të cilët mund të angazhohen në ndeshje në emër të tyre, që do të thotë se një betejë mund të jetë midis një pjesëmarrësi të kontrolluar nga kompjuteri dhe një lojtari njerëzor ose dy kundërshtarëve njerëzorë.

Në Hearthstone, lojtarët zgjedhin një 'hero' nga dija e Warcraft për t'i përfaqësuar ata. Disa nga mënyrat e lojës në dispozicion janë:

 • Aventurat Solo
 • Arena
 • Duel
 • Fushe beteje
 • Taverna Përleshje

Bast në Hearthstone

Hearthstone është klasifikuar si një nga lojërat më të mira esport për të vënë bast, duke sqaruar pse shumë lojtarë e kanë marrë atë. Kur dikush dëshiron të vë bast në të, ata duhet të kërkojnë një uebsajt me reputacion të basteve Hearthstone. Platforma e favorizuar duhet të ofrojë shanse të shkëlqyera dhe bonuse të shkëlqyera për bastorët e kësaj loje.

Por bastet e suksesshme në Hearthstone kërkojnë më shumë sesa thjesht të zgjidhni faqja më e mirë e basteve esport. Gjuajtësit kanë gjithashtu përgjegjësinë për të mësuar se si funksionon ose çfarë pritet prej tyre. Në mënyrë tipike, ata mund të bastojnë për individët që ka të ngjarë të fitojnë ndeshjet dhe faktorë të tjerë si rolet dhe letrat e lojtarëve. Për më tepër, bastet duhet të familjarizohen me bastet e sportit të Hearthstone në dispozicion. Kjo perfshin:

 • Fituesi i ndeshjes
 • Bastet e kthesës
 • Baste speciale
 • Baste me para të vërteta
 • Bastet për handikap

Një lojtar duhet të kuptojë se çfarë do të thotë secili prej këtyre basteve përpara se t'i vendosë ato. Për shembull, fituesi i ndeshjes është i përshtatshëm për ata që planifikojnë të vënë bast me lojtarin që mendojnë se do të fitojë një ndeshje të caktuar. Nga ana tjetër, bastet speciale janë më specifike. Një lojtar mund të bastojë për diçka si lojtari që ka të ngjarë të përfundojë fillimisht një aktivitet specifik në ndeshje ose letrat që lojtarët do të përdorin ndërsa ndeshjet përparojnë.

Pse është i njohur Hearthstone?

Disa njerëz nuk e kuptojnë pse Hearthstone është një nga sportet më të pëlqyera sot. E vërteta është se ka shumë arsye për ta shpjeguar këtë. Kjo perfshin:

Komuniteti i internetit Hearthstone

Hearthstone ka fituar favorin e miliona lojtarëve të regjistruar që kalojnë orë të tëra duke luajtur atë. Shumica e tyre ndërveprojnë me bashkëmoshatarët e tyre në forume të ndryshme dhe uebfaqe të mediave sociale. Disa nga temat që diskutojnë përfshijnë turnetë e ardhshëm dhe këshilla për të shijuar këtë lojë me letra dixhitale, e cila i ndihmon fillestarët të nisin udhëtimin e tyre të lojës dhe basteve në Hearthstone.

Duke luajtur Hearthstone në internet

Kjo është diçka tjetër që ka bërë që popullariteti i Hearthstone të rritet gradualisht gjatë viteve. Lojtarët nuk duhet të plotësojnë ndonjë kërkesë të komplikuar për të shijuar këtë lojë. Ata duhet të arrijnë vetëm pajisje me kërkesat e rekomanduara të procesorit dhe sistemit operativ. Kjo perfshin AMD® Athlon™ 64 X2 ose Intel® Pentium® D dhe Windows 7, Windows 8, ose Windows 10.

Lojtarët e mëdhenj të Hearthstone

Një element tjetër që ka rritur popullaritetin e kësaj CCG është mirëdashësia e tij për fillestarët, gjë që hap dyert për amatorët që të shndërrohen në lojtarë të mëdhenj të Hearthstone. Vlen të përmendet se Blizzard Entertainment kërkon që të gjithë lojtarët të eksplorojnë "Radhët e lojtarëve të rinj" përpara se të bashkoheni me modalitetet e renditura të duhura. Kjo i lejon ata të luajnë kundër lojtarëve të tjerë të papërvojë dhe të marrin pako falas ndërsa loja përparon.

Pse lojtarët e Hearthstone e duan atë?

Lojtarët e Hearthstone e konsiderojnë atë magjepsës për shkak të të gjitha avantazheve të mahnitshme me të. Si fillim, kjo lojë përmban pamje të pabesueshme, për të mos përmendur dizajnin suprem audio. Me lojën e tij emocionuese, lojtarët presin asgjë më pak se një kohë fantastike sa herë që hyjnë në dhomat e tyre të lojërave.

Si të luani Hearthstone

Disa lojtarë esport gravitojnë drejt Hearthstone sepse mësimi i tij është i pakërkueshëm. Një nga strategjitë që mund të përdorin për të përmirësuar aftësitë e tyre të lojës është të përmirësojnë renditjen e tyre duke u fokusuar në lojë. Kjo u mundëson atyre të vëzhgojnë rendin e saktë të minionëve dhe rrit cilësinë e përvojave të tyre.

Lojtarët dhe ekipet më të mëdha të Hearthstone

Siç pritej, mijëra entuziastë të Hearthstone e pëlqejnë këtë lojë për shkak të ndikimit të disa prej lojtarëve të saj më pjellorë, të tillë si:

 • Santo Kenta (lavdi)
 • Wataru Ishibashi (posesi)
 • Yashima Nozomi (Alutemu)
 • Thijs Molendijk (Thijs)
 • Jerome Faucher (Monsanto)
 • Brian Eason (bloodyface)
 • Simone Liguori (Leta)
 • Enzo Flock (E ngrohtë)

Shumë lojtarë ndjekin gjithashtu Hearthstone popullor skuadrat për të vënë bast ato gjatë garave. Shembuj janë:

 • Team Liquid
 • Nova eSports
 • Ekipi SoloMid
 • Re 9
 • Fnatic
 • G2 Esports
 • Sekreti i ekipit
 • Lojëra në stacion hapësinor
 • Perandoria e Dallasit
 • Shoku Gaming

A ka një kampionat Hearthstone?

Po. Ka një kampionat botëror vjetor Hearthstone dhe është një marrëveshje e madhe për të gjithë komunitetin e kësaj loje me letra. Tetë lojtarë të shquar të Hearthstone konkurrojnë për një grup çmimesh para të paracaktuara gjatë këtij konkursi. Këto janë nga Evropa, Azia Paqësori, Amerika dhe Kina.

Turneu i parë Hearthstone u zhvillua në vitin 2013, muaj para se kjo lojë të dilte zyrtarisht. Blizzard zgjodhi tetë lojtarët e dalluar të Hearthstone që morën pjesë në këtë kompeticion. Artosis (Daniel Ray Stemkoski), një nga lojtarët më të shquar të esports, fitoi këtë garë, duke fituar çmimin e lakmuar "Mjeshtri i madh i vatrës" titullin.

Më shumë turne pasuan, me i fundit që ishte Kampionati Botëror Hearthstone 2021 i mbajtur midis 18 dhe 19 dhjetorit. Wataru Ishibashi i Japonisë, i njohur gjerësisht si "posesi" fitoi, duke marrë në shtëpi një çmim të pabesueshëm 200,000 dollarë. Posesi mundi 3-2 lavdinë (Sato Kenta) në ndeshjen finale, por edhe ky i fundit mori një çmim prej 100 mijë dollarësh.

Bastet e Kupës së Botës Hearthstone

Të apasionuarit pas basteve të Hearthstone Esports mund të vizitojnë kanalin e Hearthstone Esports në YouTube për të transmetuar ndeshjet e kampionatit botëror të Hearthstone. Do të thjeshtojë procesin e basteve duke i pajisur ata me detaje të sakta në lidhje me lojtarët dhe turneun. Gjuhët e disponueshme janë:

 • anglisht
 • japoneze
 • Mandarina
 • spanjisht (LATAM)
 • koreane
 • portugalisht (LATAM)

Duhet të lidhni llogarinë e tyre Blizzard Battle.net dhe YouTube për të parë ndeshjet e kampionatit botëror të Hearthstone dhe për të marrë çmime të ndryshme. Është e këshillueshme që ata së pari të mësojnë rregullat e përshtatshmërisë për t'iu bindur atyre dhe të gëzojnë shikueshmëri pa probleme.

Bast në Hearthstone te ofruesit

Bastet Hearthstone janë shumë më të kënaqshme kur një lojtar zgjedh një aplikacione të nivelit të lartë të basteve esports që e ofrojnë atë. Veçanërisht, kjo nuk është gjithmonë e lehtë, kryesisht për entuziastët e rinj të basteve esports. Nga cilët faktorë duhet të kenë kujdes këta lojtarë? Shikoni disa prej tyre më poshtë.

Shanset

Ofrues të ndryshëm ofrojnë shanse të ndryshme për bastorët e Hearthstone. Gjuajtësit që dëshirojnë të kënaqen me përvojat e paharrueshme të basteve duhet të zgjedhin platforma me shanse të favorshme pasi ato përkthehen në pagesa më të larta.

Promovimet

Bonuset pasurojnë eksperiencat e basteve të lojtarëve. Prandaj, ata që vënë baste në Hearthstone duhet të kënaqen me faqet e basteve elektronike që ofrojnë promovime fitimprurëse, në mënyrë që ata të mund të bastojnë në më shumë ndeshje, skuadra ose lojtarë.

Menyra pagese

faqet më të mira të basteve esport pranojnë të ndryshme të sigurt menyra pagese për të lehtësuar tërheqjet dhe depozitat e besueshme. Opsionet që ofron duhet të mbështesin gjithashtu shumë monedha për ta bërë depozitimin dhe tërheqjen e parave më të përshtatshme për bastorët e Hearthstone në mbarë botën.

Shërbim i fortë ndaj klientit

Një platformë e shkëlqyer bastesh Hearthstone u jep përparësi nevojave të bastorëve dhe përdor ekspertë të besueshëm të mbështetjes së klientit për t'i ndihmuar në përmbushjen e tyre. Këta profesionistë duhet të jenë shumëgjuhësh, miqësorë, të durueshëm dhe të arritshëm gjatë gjithë ditës dhe natës.

Sot, disa nga ofruesit më të rangut të Hearthstone në treg përfshijnë 22Bet, Megapari, Betmaster, Casumo dhe Betwinner. Ndërsa këto platforma nuk kanë të njëjtat veçori, ato kanë një reputacion për ofrimin e përvojave të shkëlqyera të basteve elektronike.

Ndiqni ekipet më të mira të Hearthstone dhe bast me saktësi

Siç rekomandohet, bastet e Hearthstone duhet të kërkojnë në internet për të gjitha informacionet e vlefshme në lidhje me këtë CCG për të bërë bastet më të sakta. Këtu përfshihen skuadrat e rangut të lartë të kësaj loje, si më poshtë:

 • Team Liquid: Ky ekip Hearthstone u krijua në vitin 2000 në Holandë. Sot, ajo krenohet që është në ligën e organizatave më të mira të esports, me lojtarë të specializuar në Hearthstone dhe lojëra të tjera si League of Legends, Dota 2, Heroes of the Storm, Apex Legends dhe Valorant.
 • Re 9: Ky ekip lojrash u themelua në Amerikën e Veriut. Vjen me lojtarë profesionistë të njohur për aftësi të jashtëzakonshme në Hearthstone dhe sporte të tjera të njohura si Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, Smite dhe League of Legends.
 • Shoku Gaming: Bastorët duhet gjithashtu të kenë një sy për Comrade Gaming, një ekip lojërash me bazë në Mbretërinë e Bashkuar me lojtarë të Hearthstone nga pjesë të ndryshme të Evropës.
 • Ekipi SoloMid: Disa tifozë të esports e njohin këtë ekip si TSM, i cili është i bazuar në Shtetet e Bashkuara dhe ofron lojtarë super të talentuar në Hearthstone dhe një listë të gjatë lojërash të tjera, duke përfshirë Battlegrounds Mobile India, Fortnite, League of Legends, Rainbow Six Siege, Apex Legends dhe Magic: The Gathering Arena.

Veçanërisht, këto nuk janë të vetmet ekipe të shquara të Hearthstone përreth. Gjuajtësit duhet gjithashtu të hulumtojnë të tjerët, si Ace Breakers EU, Team Ascension, FlowEsports, Infected Gaming, ROOT Gaming, Meet Your Makers dhe Team Archon.

Pro dhe kundra

Më poshtë, shikoni të mirat dhe të këqijat kryesore të Hearthstone.

Pro

 • Cilesi e larte: Hearthstone është padyshim ndër lojërat më të mira të koleksionit me letra të disponueshme sot. Dizajni i tij i përgjithshëm është tërheqës, për të mos përmendur se është një opsion i zakonshëm dhe i lëmuar i krijuar për të ofruar argëtim maksimal si për lojtarët ashtu edhe për fansat.
 • Aksesueshmëria: Adhuruesit e Hearthstone nuk duhet të paguajnë asgjë për ta luajtur pasi është falas. Më pas, kjo lojë është e disponueshme në sistemet operative Microsoft Windows dhe Mac OS X, përveç telefonave inteligjentë Android, që do të thotë se pajisja e një lojtari nuk është përcaktuesi përfundimtar nëse i pëlqen apo jo Hearthstone. Përveç kësaj, ai ofrohet nga një mori aplikacionesh bastesh esports, duke u dhënë lojtarëve shumë opsione për t'u marrë parasysh kur dëshirojnë të bastojnë në të.
 • Komunitet i gjallë: Hearthstone krenohet me një komunitet të gjerë, të larmishëm dhe plot shpirt, ku lojtarët dhe tifozët mund të bashkohen për të folur dhe mësuar më shumë rreth tij. Të gjithë janë të mirëpritur, pavarësisht nivelit të përvojës ose njohurive të tyre rreth lojërave me letra kolektive. Shumica e anëtarëve të familjes Hearthstone janë të aksesueshëm përmes platformave të tilla si YouTube, Twitch, Facebook, Reddit dhe Twitter.
 • Thjeshtësia: Shumë lojtarë kanë rrëfyer se e kanë pasur të lehtë të kuptojnë Hearthstone dhe si funksionon ai. Ndërsa disa prej tyre janë fillestarë që sapo i janë bashkuar botës së esports, të tjerët janë profesionistë me njohuri të mëdha rreth këtyre lojërave, duke përfshirë serinë Warcraft.

Kon

 • Lojtarët duhet të grumbullojnë disa dollarë për të hapur zgjerimet më të fundit të Hearthstone.

Kuptimi i shanseve të basteve në Hearthstone

Të gjithë bastorët e Hearthstone duhet të kuptojnë shanset e kësaj CCG përpara se të vendosin bastet e tyre. Në mënyrë tipike, prezantuesit i llogarisin ato, por jo në një mënyrë të ngjashme. Kjo është arsyeja pse ato të ofruara nga një faqe mund të ndryshojnë nga një tjetër. Për fat të mirë, ata veprojnë në të njëjtën mënyrë si çdo sport tjetër, kështu që nëse dikush ka përvojë në bastet për këtë të fundit, mund t'i kuptojë pa mundim.

Shanset më të njohura të Hearthstone janë shanset dhjetore, falë thjeshtësisë së tyre. Me ta, është shumë e lehtë që dikush të llogarisë kthimet e tyre të mundshme bazuar në aksionet e tyre. Për shembull, duke supozuar se lojtari Y i Hearthstone ka shanse 3.22 dhe një lojtar bast me 10 dollarë mbi to, ka të ngjarë të marrë 32.2 dollarë (3.22 x 10) nëse fiton.

Shumica e bastebërësve në Shtetet e Bashkuara ofrojnë shanse të linjës së parave, të referuara edhe si shanse amerikane. Këto paraqiten me shenjat pozitive (+) ose minus (-) si parashtesa të tyre. Ndërsa shanset negative (-) (të preferuarat) tregojnë shumën që duhet të aksioneve për të grumbulluar 100 dollarë, ato pozitive (+) tregojnë shumën që duhet të fitohet për çdo 100 dollarë të aksioneve, dhe ato zakonisht u caktohen të dobëtëve.

Lojtarët e lojërave mund të gjejnë gjithashtu prezantues me shanse fraksionale të paraqitura në formë të pjesshme. Leximi i tyre është i lehtë. Për shembull, nëse janë ¼, ato janë të pafavorshme pasi lojtarët fitojnë $1 për çdo $4 që investojnë. Zakonisht, numri i lartë përfaqëson pagesën, ndërsa ai i poshtëm tregon shumën e bastit.

Këshilla dhe truket e basteve Hearthstone

Vizita e papërgatitur e një uebsajti të basteve Hearthstone është e dekurajuar sepse një lojtar mund të bëjë shumë lëvizje të gabuara dhe të humbasë të gjithë bankën e tij. Një nga këshillat që duhet të kenë gjithmonë parasysh është se njohuritë për këtë lojë u japin atyre fuqinë për të vendosur baste fituese. Prandaj, bastorët duhet të kuptojnë të gjitha aspektet e Hearthstone, duke përfshirë letrat, paketat e zgjerimit, turnet dhe klasat.

Përsëri, lojtarët e Hearthstone këshillohen të jenë selektivë dhe objektivë kur bastojnë në këtë lojë me letra. Në shumicën e rasteve, vënia e basteve për një lojtar sepse dikush i pëlqen është një strategji e gabuar. Në vend të kësaj, lojtarët duhet të bastojnë vetëm për ndeshjet dhe lojtarët për të cilët kanë të paktën besim. Bastet në çdo ndeshje ose turne për të maksimizuar fitimet janë gjithashtu një ide e keqe.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
eSporte
About

Jun-ho Kim, maestro dinamik i Esports në Korenë e Jugut, qëndron si një fener njohurish në EsportRanker. Duke përzier aftësitë analitike me një dashuri të lindur për lojërat, Jun-ho zbulon tapiceri të ndërlikuar të garave në internet, duke siguruar që lojtarët të qëndrojnë të informuar dhe të frymëzuar.

Send email
More posts by Jun-ho Kim