Rezervimet më të njohura të sporteve elektronike në Serbi

Industria e esports është rritur dhe diversifikuar jashtëzakonisht gjatë pesë viteve të fundit. Tani është një industri globale shumë miliardë dollarëshe. Megjithatë, bastet online në Serbi përjetuan një fillim të vështirë në krahasim me vendet e tjera. Aktiviteti i parë i dukshëm i basteve ishte në vitin 1964 kur vendi ishte pjesë e Jugosllavisë. Kishte një ligj federal për të bërë dallimin midis lojërave klasike të zgjedhura dhe lojërave speciale të zgjedhura. Pavarësisht disa sfidave në fillim, industria ka kapërcyer dhe është rritur në mënyrë mbresëlënëse.

Bastorët në Serbi e kanë përqafuar këtë sipërmarrje, me një popullsi të madhe që angazhohet në sektorin e esports. Qeveria serbe futi rregullore për të qeverisur sektorin e lojërave pas vitit 1964. Për shkak të mungesës së ligjeve të ashpra të lojërave të fatit në vend, ka pasur praninë e disa ofruesve të shërbimeve të basteve esport në vend. Kjo ka qenë një sipërmarrje e vlefshme në Serbi për të shfrytëzuar kërkesën në rritje për baste esports për shkak të një numri në rritje lojtarësh.

Rezervimet më të njohura të sporteve elektronike në Serbi
Liam Fletcher
WriterLiam FletcherWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser
Bastet online të duhura

Bastet online të duhura

Qeveria serbe miratoi një ligj për lojërat e fatit në internet në 2011. Ligji kërkon që çdo organizatë bastesh që ngre aktivitetet e saj brenda kufijve serbë të zhvendosë serverët e saj në vend. Nëse kompania nuk do ta bënte këtë, ata rrezikonin të futeshin në listën e zezë në territorin serb.

Qeveria u dha autoriteteve të lojërave të fatit fuqinë për të ndaluar të gjitha lojërat e paligjshme nëntokësore. Duke vepruar kështu, qeveria synonte të frenonte evazionin fiskal të lojërave të fatit, i cili kishte çuar në humbje të mëdha prej miliona eurosh. Si rezultat, shumë drejtues të lartë të lojërave të fatit u arrestuan për shkak të akuzave për ryshfet.

Megjithatë, me një strukturë rregullatore në fuqi, shumë kompani të basteve sportive patën një shans për të vepruar legalisht në Serbi. Shumica e këtyre basteshkruesve filluan të ofrojnë tregje bastesh esports. Këto janë provuar gjithnjë e më popullore gjatë dekadës së fundit.

Bastet online të duhura
Historia e basteve esports në Serbi

Historia e basteve esports në Serbi

Historia e lashtë e lojërave të fatit në Serbi mund të gjurmohet në Luftën e Dytë Botërore, kur bastet nxitën ekonominë e vendit, veçanërisht në sektorin e turizmit. Hapi tjetër i madh në sektorin e lojërave të fatit u zhvillua në vitet 1960, ndërsa vendi ishte ende pjesë e Jugosllavisë.

Ligji federal bën një dallim midis 'lojërave klasike të zgjedhur' dhe 'lojërave speciale të zgjedhura'. Ky ligj parashikonte që vetëm turistët mund të merrnin pjesë në lojërat speciale të zgjedhura në kazino. Kjo formë e basteve ose aksesit në strofkat e lojërave të fatit ishte e ndaluar për vendasit.

Bastet në ditët e pas-Jugosllavisë

Ligjet në sektorin e lojërave të fatit ishin më të ashpra kur Serbia ishte pjesë e Jugosllavisë sesa kur u bë e pavarur. Për shembull, ofruesit e shërbimeve të lojërave të fatit duhej të merrnin autorizimin e nevojshëm nga qeveria. Pasi vendi fitoi pavarësinë, kufizimet dhe zbatimi i basteve u lehtësuan.

Në vitin 2011, sektori i basteve u zgjerua me Aktin e Lojërave të Fatit, i cili legalizoi lloje të ndryshme të lojërave të fatit. Disa nga këto fusha përfshijnë lojëra kazino, lojëra elektronike dhe baste në internet, të cilat i hapën rrugën bast online esports. Me këtë zgjerim, industria u rrit dhe u bë një lopë parash për qeverinë serbe, duke gjeneruar të ardhura nga taksat dhe tarifat e lojërave.

Në një plan për të integruar Serbinë në tregun e basteve të Bashkimit Evropian, ata ndryshuan legjislacionin e tyre të lojërave të fatit për të qenë në përputhje me direktivat e BE-së. Disa direktiva të cilat u ndryshuan në vitin 2020 përfshinin vënien e licencave të basteve lehtësisht të disponueshme për organizatat private, si dhe përpjekjen për të zhdukur trukimet e ndeshjeve.

Historia e basteve esports në Serbi
Esportet në ditët e sotme në Serbi

Esportet në ditët e sotme në Serbi

Kumari i sporteve elektronike në vend është pranuar mirë, duke tërhequr një numër të madh lojtarësh. Për këtë arsye, faqet më të mira të basteve esports në Serbi janë vendosur në vend. Me fluksin e shumë ofruesve të basteve esports, ka pasur një ndryshim pozitiv në cilësinë e shërbimeve, pasi çdo kompani dëshiron të marrë një kontroll në treg. Shumë kompani serbe të basteve po ofrojnë promovime të mira dhe shpërblime të mirëseardhjes për të tërhequr klientë të rinj. Disa kompani më të mira ligjore që ofrojnë baste esports përfshijnë Melbet, Betwinner dhe Bet365. Aktualisht, Serbia bllokon ISP-të për prezantuesit e parregulluar si një mënyrë për të kontrolluar librat e huaj sportiv.

Përdorimi i lartë i internetit inkurajon bastet në esport

Interneti është aktualisht një gjë e madhe në Serbi. Duke qenë një vend me të ardhura të mesme të larta, Serbia ka një lidhje të mirë interneti dhe një përdorim prej 84% në popullsinë e saj prej 8.6 milionë banorësh. Banorët mund të aksesojnë lehtësisht shërbimet e internetit, duke e bërë të lehtë aksesin për entuziastët e lojërave të fatit në faqet dhe aplikacionet e basteve. Platformat financiare kanë përqafuar edhe internetin. Kjo e ka bërë të lehtë për lojtarët e esports menaxhimin e depozitave dhe tërheqjeve. Aftësia për të lëvizur shpejt paratë brenda dhe jashtë llogarive të basteve rrit aktivitetet e basteve.

Periudha kur sportet kryesore u pezulluan për shkak të Covid ishte një periudhë e mirë për esports. Shumë njerëz iu drejtuan të vetmit aktivitet sportiv që ofrohej. Lojtarët mësuan për rrugë të reja dhe tregu i basteve është rritur në mënyrë eksponenciale që atëherë.

Esportet në ditët e sotme në Serbi
E ardhmja e basteve esports në Serbi

E ardhmja e basteve esports në Serbi

Për një të ardhme të parashikueshme, bastet e sporteve pritet të rriten dhe të kenë një rëndësi të madhe për krijuesit e basteve. Kjo për shkak të teknologjisë në rritje e cila do t'i bëjë lojërat e fatit esport në Serbi lehtësisht të aksesueshme. Prania e faqeve dhe aplikacioneve të basteve esports i ka bërë gjërat më të lehta. Ka pritshmëri të mëdha për më shumë risi teknologjike që do të ndihmojnë në përmirësimin e aksesit dhe përvojës së klientit kur luani kumar.

Gjithashtu ka një rritje të numrit të lojërave esports, gjë që do të rezultojë në një rritje të basteve esports. Pritet që shumë basteshkrues të rinj t'i bashkohen tregut. Kjo do të jetë mirë për qeverinë serbe për shkak të rritjes së të ardhurave nga taksat. Lojtarët do të përfitojnë gjithashtu sepse hyrjet e reja do të paraqesin konkurrencë ndaj strukturave ekzistuese, duke i shtyrë ata të përmirësojnë cilësinë e shërbimeve ose të rrezikojnë të humbasin klientët e tyre.

Me rritjen e kësaj forme bastesh, ka të ngjarë të vendoset një legjislacion i ri për të rregulluar bastet e sporteve elektronike.

E ardhmja e basteve esports në Serbi
A janë të ligjshme kazinotë në Serbi?

A janë të ligjshme kazinotë në Serbi?

Po, si kazinotë online ashtu edhe ato me bazë tokësore janë të ligjshme në Serbi që nga viti 1964. Ndryshimet e vetme janë përditësimet e shpeshta të rregulloreve ekzistuese për të adresuar tregun dinamik të lojërave të fatit. Ndërsa Serbia ishte pjesë e Jugosllavisë, mbajtësit e licencës së lojërave të fatit mbikëqyreshin nga Administrata e Lojërave të Fatit. Ky ishte një departament në Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë së Serbisë. Tani, ministria kontrollon lotarinë kombëtare dhe kërkon që të gjitha kazinotë të kenë një lidhje me rrjetin kompjuterik të GCA. Rregullimi i kazinove është bërë i lehtë nga rrjeti kompjuterik.

Kufijtë dhe dispozitat ligjore

Sipas Aktit të Lojërave të Fatit, në territorin serb mund të ketë më së shumti dhjetë kazino me bazë tokësore. Ligji kërkon që kazinotë të shpërndahen në mënyrë uniforme në të gjithë vendin. Për momentin, vetëm dy kazino me bazë tokësore janë licencuar për të vazhduar veprimtarinë e tyre në vend. Këto dy kazino janë Fair Play Casino, e vendosur në hotele të mëdha, dhe Grand Casino Beograd që ndodhet në kryeqytetin e vendit, Beograd.

Disa nga opsionet e lojërave të fatit të ofruara nga dy kazinotë përfshijnë poker, ruletë, blackjack dhe një shumëllojshmëri automatesh. Kazino Grand Beograd pret turnetë më të mirë të tilla si Danube Poker Masters Series, i cili mbahet në dy raste në vit.

Mosha ligjore dhe kodi i veshjes

Për të shijuar shërbimet e një kazinoje tokësore në Serbi, lojtarët duhet të jenë 18 vjeç ose më të vjetër. Për të hyrë në kazino, lojtarët duhet të kenë një ID me foto për të vërtetuar identitetin e tyre. Vendasit përdorin ID të lëshuar nga qeveria dhe lojtarët e huaj përdorin pasaportat e tyre. Ekziston gjithashtu një kërkesë e rreptë për kodin e veshjes kur hyni në këto kazino fizike. Lojtarëve u ndalohet të mbajnë kapele, syze dielli, vello, maska, pantallona treçerekëshe, pantallona të shkurtra, pantallona të shkurtra Bermuda, sandale, taka, rrokullisje dhe çdo gjë që mbulon fytyrën.

Lojtarët serbë mund të luajnë gjithashtu në kazinotë online që janë të licencuara për të operuar në vend. Është e paligjshme përfshirja në aktivitete kazino në platforma që nuk janë licencuar. Serbia aktualisht pret dymbëdhjetë kazino online të licencuara në nivel lokal. Kjo shumëllojshmëri është e gëzuar sepse Akti i Lojërave të Fatit i dha fund monopolit që u krijua nga Lotaria Shtetërore. Këto kazino online përfshijnë Mozzart Bet, Maxbet Casino, Millennium Bet dhe PinnBet Casino.

A janë të ligjshme kazinotë në Serbi?
Legjislacioni i sportit në Serbi

Legjislacioni i sportit në Serbi

Aktualisht, Serbia ka punuar për të siguruar që shumica e rregulloreve në sektorin e sporteve të jenë në harmoni me kërkesat e Bashkimit Evropian. Ky koordinim ndihmon tregun serb të jetë relevant dhe konkurrues në Evropë. Ekziston një projekt-ligj i ri i paraqitur nga ministri i financave i Serbisë për të zëvendësuar ligjin ekzistues të 2011-ës për lojërat e fatit. Projektligji synon të rrisë taksat në internet dhe të zgjerojë lojërat e kazinove. Një nga propozimet në projektligj është rritja e taksës për lojërat online nga 5% në 15% të të ardhurave bruto.

Projektligji sugjeron që të ketë një rritje të numrit të licencave për kazinotë me bazë tokësore. Gjithashtu, do të ketë kufizime të reja për vendndodhjen e basteshkruesve dhe automatëve. Ato duhet të vendosen larg institucioneve arsimore dhe nuk duhet të jenë 100 metra nga njëra-tjetra.

Legjislacioni i sportit në Serbi
Aktet e basteve në Serbi

Aktet e basteve në Serbi

  • Akti i lojërave të fatit i vitit 1964: Ky akt ishte përgjegjës për legalizimin e lojërave të fatit në vend. Akti u miratua kur Serbia ishte ende pjesë e Jugosllavisë
  • Akti serb i lojërave të fatit i vitit 2011: Qeveria serbe miratoi një ligj të ri të basteve që hyri në fuqi në 2012.
  • Akti i Lojërave të Fatit: Ky ligj u miratua në mars të vitit 2020 dhe vendosi një distancë minimale prej 100 metrash midis nyjeve të basteve. Ky akt prekte vetëm institucionet e reja të basteve.
Aktet e basteve në Serbi
Lojtarët serbë lojërat e preferuara

Lojtarët serbë lojërat e preferuara

Shumëllojshmëria e lojërave është një aspekt i rëndësishëm i sektorit të basteve. Ofrimi i disa lojërave për të zgjedhur i mban lojtarët të argëtuar dhe të angazhuar në çdo kohë, pasi të gjithë do të jenë në gjendje të gjejnë diçka që i intereson.

Platformat kryesore të lojërave të fatit që janë funksionale në Serbi ofrojnë disa lojëra esport për të përmbushur shijet dhe preferencat e ndryshme në treg. Edhe pse ato janë lloji më i ri i basteve sportive të ofruara, sportet elektronike janë tashmë gjerësisht të popullarizuara në mesin e lojtarëve në Serbi.

  • FIFA: Serbia ka qenë gjithmonë e apasionuar pas futbollit, edhe pse nuk është një fuqi në Evropë. Si rezultat, shumë njerëz e panë esportin e FIFA-s shumë të lidhur dhe iu drejtuan. Faqet kryesore të basteve ofrojnë tregje bastesh esports dhe regjistrojnë një rritje të vazhdueshme të numrit të klientëve.
  • Dota 2: Popullariteti i kësaj loje Multi-Player Online Battle Arena (MOBA) është reflektuar në Serbi. Tregjet e basteve çmenden gjatë Dota Pro Circuit dhe Garave Ndërkombëtare.
  • Counter Strike: Ofensivë Globale: Kjo lojë qitës në personin e parë (FPS) është e pëlqyer si për emocionin e saj, ashtu edhe për bollëkun e Majoreve për të vënë bast. Gjuajtësit e kanë gjithashtu të lehtë për t'u kuptuar dhe për këtë arsye të lehtë vendosjen e llojeve të ndryshme të basteve.
Lojtarët serbë lojërat e preferuara
Mënyrat e pagesës në Serbi

Mënyrat e pagesës në Serbi

Për një përvojë të qetë kumari, ka nevojë për transaksione parash të shpejta dhe pa mundim. Depozitat duhet të jenë në kohë për të siguruar që bastet të vendosen në kohë. Duhet të ketë gjithashtu një shumëllojshmëri të platformave të pagesave në mënyrë që të gjithë të mund të gjejnë një metodë të favorshme për të bërë depozita dhe tërheqje.

Kur zgjidhni një platformë pagese, duhet të keni parasysh kohën e marrë për të përpunuar pagesat. Faqet kryesore të lojërave të fatit që janë me bazë në Serbi ofrojnë shumë mundësi pagese dhe tërheqjeje për klientët e tyre për t'iu përgjigjur nevojave të ndryshme.

  • Kartat: Ndër opsionet e shumta të pagesave, kartat e debitit dhe të kreditit janë të preferuarat e klientëve për shkak të transaksioneve të tyre të shpejta. Depozitat janë të menjëhershme dhe tërheqjet zgjidhen brenda pak ditësh pune.
  • Kuletat elektronike: Vitet e fundit, lojtarët kanë krijuar një pëlqim për platformën e kuletave elektronike. Kuletat elektronike të njohura në mesin e lojtarëve serbë janë Skrill dhe Klarna.
  • Kriptovaluta: Kohët e fundit, ka pasur një rritje të popullaritetit të kriptomonedhave. Kjo është kryesisht për shkak të transaksioneve të menjëhershme që ofron dhe sigurisë së përmirësuar. Metoda u jep lojtarëve anonimitet, duke rritur sigurinë e tyre në internet.

Opsione të tjera pagese të disponueshme në tregun serb janë NeoSurf, Boku, MuchBetter, Neteller, MasterCard, Trustly dhe Bank Transfer.

Mënyrat e pagesës në Serbi
Pyetjet e shpeshta

Pyetjet e shpeshta

Disa nga temat e rëndësishme që pyeten shpesh nga lojtarët serbë përfshijnë:

A është e ligjshme kumari në Serbi?

Po. Serbia ka struktura të vendosura për të udhëzuar se çfarë lejohet dhe çfarë nuk lejohet në baste dhe lojëra të fatit.

Cilat janë lojërat më të mira esports të ofruara nga faqet e basteve në Serbi?

'Më e mira' është një preferencë personale. Megjithatë, lojtarët në Serbi priren të preferojnë bastet në FIFA, Dota 2 dhe CS: GO

Cili është lloji më i mirë i bonusit të kazinosë që ofrohet nga kazinotë serbe?

Bonuset e mirëseardhjes, bonuset e depozitave dhe bonuset e besnikërisë janë më të mirat. Megjithatë, kushtet ndryshojnë nga një shtëpi bastesh në tjetrën.

A është e mundur të hyni në faqet e kazinove serbe duke përdorur një telefon celular?

Faqet kryesore të kazinove në Serbi janë të aksesueshme me telefon përmes aplikacioneve dhe shfletuesve, me kusht që telefoni të jetë i pajisur me iOS, Windows ose Android.

Cilat janë metodat më të mira të depozitimit për kazinotë serbe në internet?

Kartat janë mënyra më popullore e depozitimit në Serbi. Kuletat elektronike dhe kripto janë gjithashtu të njohura.

A është e mundur të përdoren kriptovalutat si një mënyrë pagese në kazinotë serbe?

Po, kriptovalutat pranohen në kazinotë kryesore.

A është i sigurt bixhozi në kazinotë serbe?

Siguria është e garantuar në këto faqe bastesh esports sepse sipërmarrja është e rregulluar mirë.

Pyetjet e shpeshta