Opsionet më të mira të pagesës së basteve eSports 2024

Popullariteti i basteve të Esports ka qenë në rritje në vitet e fundit. Kjo ka rezultuar në librari të shumtë që ofrojnë lloje të tregjeve të basteve esport. Rezervatorët ofrojnë mënyra të ndryshme pagese për këtë industri. Pasja e një shumëllojshmërie opsionesh bankare i ndihmon ata të arrijnë një klientelë më të gjerë.

Të gjitha mënyrat e pagesës kanë të mirat dhe të këqijat e tyre unike, të cilat mund ta bëjnë pak të vështirë për një lojtar që të zgjedhë opsionin më të mirë. Sidoqoftë, ky artikull do të nxjerrë në pah disa opsione të njohura pagese të përdorura nga bastorët e esports dhe kriteret e përdorura për të vlerësuar opsionet e ndryshme.

Neteller

Neteller është një metodë elektronike e transferimit të parave që përdoret në një sërë aktivitetesh tregtare në internet, mes tyre pagesat drejt dhe nga faqet e basteve sportive në internet. Mund të përdoret për të tërhequr para drejtpërdrejt duke përdorur një kartë Net+ ose për të transferuar fonde të tilla në një llogari bankare. Shërbimi është në pronësi të PaySafe Group, një kompani që që atëherë ka blerë Skrill, një ish-konkurrent i Neteller. Ky është një nga shërbimet kryesore të transferimit elektronik që ka hapur dyqanin në vitin 1999. Ai filloi veprimtarinë e tij në Kanada, por në vitin 2004 u zhvendos në Isle of Man. Pas blerjes së Skrill, ajo u bë një nga shërbimet më të mëdha të transferimit të parave elektronike.

Shfaq më shumë
Jeton

Ka pasur një popullaritet në rritje të basteve eSports për arsye të ndryshme. Ndërsa pezullimi i ngjarjeve kryesore sportive pas pandemisë COVID-19 luajti një rol kyç, gama e gjerë e tregjeve të basteve mban çelësin e popullaritetit të basteve eSports. Gjetja e ngjarjeve eSports për të bastuar këto ditë është gjithashtu relativisht e lehtë, falë disponueshmërisë së platformave të basteve eSports.

Shfaq më shumë
Visa

Visa është një sistem elektronik i transferimit të fondeve që lehtëson transaksione të lehta ndërmjet bankave, tregtarëve, konsumatorëve dhe institucioneve bankare. Është një nga opsionet më të përshtatshme të pagesave dixhitale që përdoret në të gjithë botën. Edhe basteshkruesit e licencuar përdorin Visa si metodë depozitimi falë shtresave të shumta të mbrojtjes.

Shfaq më shumë
MasterCard

Mastercard është një nga rrjetet më të mira të kartave të kreditit që përdoret për përpunimin e pagesave online në nivel global. Shumica e kazinove eSports kanë pranuar Mastercard pasi është një mënyrë pagese e besueshme dhe e përshtatshme. Lojtarët mund të përdorin Mastercard për të kryer transferime të sigurta dhe të sigurta parash, si depozita dhe tërheqje.

Shfaq më shumë
Skrill

Skrill është një ofrues i shquar i portofolit dixhital që u shërben mbi 130 vendeve në mbarë botën. Përdoruesit kënaqen duke shfrytëzuar shërbimet e tij të transferimit të parave sepse është i shpejtë, i besueshëm dhe jashtëzakonisht i lehtë për t'u përdorur. Përveç kësaj, ai mbështet një mori mënyrash pagese, duke përfshirë transferimin bankar dhe kartat e kreditit dhe debitit.

Shfaq më shumë
Google Pay

Google Pay, më parë Android Pay, është një platformë portofoli dixhitale që përdoret për të bërë pagesa në internet. Mund të përdoret gjithashtu për të bërë pagesa pa kontakt personalisht duke përdorur pajisje celulare Android si tabletët, telefonat dhe orët inteligjente.

Shfaq më shumë
MuchBetter

Aplikacionet e pagesave në internet kanë fituar tërheqje në industrinë e lojërave të fatit sepse i lejojnë kumarxhinjtë të ruajnë dhe lëvizin fondet lehtësisht me prekjen e një butoni. MuchBetter është një nga portat më të preferuara të pagesave të bazuara në aplikacione për bastet eSports. Portofoli revolucionar elektronik mund të financohet nga MasterCard, Visa, Bitcoin, banka bankare dhe shërbime të tjera financiare të transfertave elektronike.

Shfaq më shumë
PayPal

PayPal është një portofol dixhital në pronësi të kompanisë shumëkombëshe amerikane PayPal Holdings, Inc. Korporata e 134-të në listën e Fortune 500 për vitin 2021 është padyshim portofoli më i madh elektronik në botë në vitin 2021. PayPal është i disponueshëm pothuajse në të gjitha vendet që kanë sisteme të transferimit të parave në internet . Ai ofron shërbime transferimi me një tarifë për shitës të ndryshëm në internet, duke përfshirë faqet e internetit të basteve sportive.

Shfaq më shumë

American Express

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter

Mënyrat më të sigurta të pagesës për bastet esports

Punonjësit mund të ndihen rehat duke përdorur një kanal pagese për depozitimin ose tërheqjen e fondeve vetëm nëse janë të sigurt se mënyra e pagesës është e sigurt. Për këtë, ata duhet të marrin parasysh veçoritë e sigurisë. Disa nga veçoritë e sigurisë për t'u kontrolluar janë theksuar më poshtë.

Enkriptimi

Çdo bastist perceptues duhet të sigurojë që ofruesi i pagesave të kodojë të gjitha informacionet financiare dhe personale për t'i mbrojtur ata nga sytë kureshtarë. Teknologjia e enkriptimit e përdorur duhet gjithashtu të jetë më e fundit dhe më e sigurta.

Autentifikimi

Një tjetër veçori thelbësore e sigurisë që duhet marrë parasysh është vërtetimi. Të gjitha kërkesat për depozitim ose tërheqje duhet të kërkojnë vërtetimin e duhur për të siguruar që personat e paautorizuar të mos kryejnë transaksione duke përdorur llogarinë e një lojtari. Autentifikimi me dy faktorë është një nga tiparet më të zakonshme të sigurisë që përdoret nga tregtarët e pagesave në internet dhe kazinotë. Ai prezanton një hap shtesë në procesin e vërtetimit për siguri të shtuar.

Kodet e kalimit

Kodet e kalimit janë bërë mjaft të zakonshme vitet e fundit. Ato janë një hap shtesë sigurie që kërkon që përdoruesit të vendosin një fjalëkalim shtesë të sigurt, i cili zakonisht dërgohet në emailin ose telefonin e përdoruesit nga ofruesi i pagesës.

Përveç veçorive të sigurisë, lojtarët duhet të marrin parasysh edhe reputacionin e përgjithshëm të ofruesit të depozitave. Ai që ka pasur raste të shumta të mashtrimit të pagesave ka të ngjarë të mos jetë një opsion i mirë, pavarësisht nga veçoritë e sigurisë që ofron.

Si të zgjidhni një metodë bankare

Bastorët e sportit duhet të marrin parasysh shumë konsiderata kur zgjedhin një metodë bankare për të siguruar që ata të marrin më të mirën. Një punë e vogël kërkimore mund të jetë e nevojshme për të bërë një zgjedhje të informuar. Këtu janë disa nga konsideratat kryesore që duhen bërë.

Bastet Crypto esports është një nga mënyrat më të njohura të pagesës atje. Bastet esports me kripto kanë disa përfitime që mund të gëzojnë bastorët. Mos harroni të kontrolloni këtë metodë.

Kufijtë e transaksionit: Kufijtë e transaksionit i referohen shumës që lojtarët mund të bëjnë transaksione përmes metodës bankare brenda një dite ose në çdo transaksion të vetëm. Bankrolli i një lojtari duhet të jetë faktori kryesor ndikues për këtë konsiderata. Për shembull, bastet e larta duhet të marrin parasysh vetëm opsionet bankare që kanë kufij të lartë transaksionesh.

Kohët e tërheqjes: Disa mënyra pagese zakonisht kufizojnë kohën e tërheqjes në orë të caktuara të ditëve të caktuara dhe vetëm në disa ditë të javës. Një gjë e tillë mund të jetë mjaft e papërshtatshme për disa lojtarë. E njëjta gjë vlen edhe për kohën e përpunimit të tërheqjes. Një opsion i mirë ofron kohën më të vogël të përpunimit të tërheqjes dhe lejon që tërheqjet të bëhen në çdo kohë.

Siguria: Siguria është ndoshta konsiderata më e qartë që duhet bërë. Lojtarët duhet të kufizojnë opsionet e tyre vetëm në metodat bankare që garantojnë siguri të lartë për të gjitha transaksionet e kryera. E njëjta gjë vlen edhe për privatësinë.

Tarifat: Shuma e ngarkuar për depozitat ose tërheqjet duhet të ndikojë gjithashtu në zgjedhjen e metodës bankare të lojtarit. Kanalet e pagesave që ofrojnë tarifa të ulëta, apo edhe pa tarifa, zakonisht preferohen më shumë nga shumica e lojtarëve.

Karakteristikat bankare: Metoda të ndryshme bankare vijnë me veçori të ndryshme depozitimi. Gjuajtësit duhet të zgjedhin gjithmonë ato që ofrojnë veçoritë më të dobishme dhe funksionale për të shijuar sa më shumë përfitime.

Shërbimi ndaj klientit: Shërbimi ndaj klientit është ndër konsideratat më të neglizhuara që bëjnë lojtarët kur zgjedhin një metodë bankare. Edhe pse e rrallë me disa ofrues kryesorë bankar, ka mundësi të përjetoni probleme me depozitimin ose tërheqjen. Të tilla kërkojnë ndërveprime me shërbimin ndaj klientit për të zgjidhur problemet. Pra, lojtarët duhet të zgjedhin ofruesit e pagesave që ofrojnë shërbime miqësore dhe profesionale ndaj klientit menjëherë.

Si të bëni një depozitë për bast në esports

Procesi i depozitimit për të bastuar në esports është zakonisht mjaft i thjeshtë, por kjo varet kryesisht nga metoda bankare e përdorur. Në disa raste, ka më shumë se një mënyrë për të bërë depozitën. Për shembull, procedura e depozitimit mund të inicohet nga faqja e basteve ose faqja e bankës. Cilido qoftë rasti, rezultati është zakonisht i njëjtë, duke përfshirë tarifat e mundshme të ngarkuara për transaksionin.

Përdorimi i PayPal në faqet e basteve eSports

PayPal është ndër opsionet e shumta të pagesave që lojtarët mund të përdorin për të bërë depozita ose tërheqje për baste esports. Ky është veçanërisht rasti kur bëhet fjalë për bast në esports në faqet ndërkombëtare të basteve. Procesi i depozitimit duke përdorur metodën e pagesës është relativisht i lehtë dhe i shpejtë. Këtu janë hapat që duhen ndjekur.

Procesi

Hapi i parë është të identifikoheni ose të regjistroheni për një llogari në një faqe bastesh që pranon metodën bankare PayPal dhe ofron sporte elektronike. Më pas lojtari mund të lundrojë në faqen bankare dhe më pas të lëvizë për të gjetur opsionin e pagesës në PayPal. Procesi i hyrjes në opsionin e depozitimit në PayPal mund të ndryshojë në disa sajte bastesh në varësi të ndërfaqes së përdoruesit.

Pasi të klikoni mbi opsionin e depozitimit në PayPal, faqja e basteve duhet të hapë një formular ku lojtari duhet të plotësojë të dhënat e tij. Detajet përfshijnë emrin, adresën e emailit të PayPal dhe shumën që lojtari dëshiron të depozitojë. Pasi të konfirmojë se detajet janë të sakta, faqja e basteve do ta ridrejtojë lojtarin në llogarinë e tij PayPal.

Më pas, lojtari duhet të identifikohet në llogarinë e tij dhe të ketë fonde të mjaftueshme për të bërë depozitimin dhe për të miratuar transaksionin. Nëse gjithçka kontrollohet, lojtari duhet vetëm të futë kredencialet e tij, duke përfshirë fjalëkalimet, dhe të paraqesë kërkesën e transaksionit.

Pagesat me PayPal zakonisht përpunohen në kohë reale. Kjo do të thotë që shuma e depozituar duhet të pasqyrohet në llogarinë e lojës së lojtarit pothuajse sapo të përfundojë procesi i transaksionit.

Pse bastet esports dhe PayPal janë partnerë të përsosur

PayPal është një nga mënyrat më të njohura të pagesës në bastet esports. Ai është në pronësi të një kompanie amerikane të teknologjisë financiare shumëkombëshe të quajtur PayPal Holdings, Inc. Ky portofol elektronik lejon transaksione në monedha të ndryshme. Sistemi i pagesave është i disponueshëm pothuajse në të gjitha vendet.

Kjo është ndër arsyet kryesore që shumica e biznesmenëve që ofrojnë tregjet e basteve elektronike e kanë atë si një opsion bankar, pasi siguron që shumica e lojtarëve të mund të depozitojnë para me lehtësi dhe lehtësi. Këtu janë arsye të tjera që PayPal është kaq popullor.

  • Lehtësinë e përdorimit: Nga të gjitha opsionet e depozitave, PayPal është ndër më të lehtat për t'u përdorur. Është kaq e lehtë saqë edhe fillestarët e basteve esports e preferojnë atë.
  • Përpunim i shpejtë: Depozitat në PayPal bëhen në kohë reale. Kjo do të thotë që lojtarët nuk kanë nevojë të presin përpunimin për të marrë para në llogaritë e tyre të basteve dhe për të vazhduar të shijojnë bastet e sporteve.
  • Siguri e besueshme: PayPal është ndër mënyrat më të sigurta të pagesës për bastet esports. Gjuajtësit nuk kanë nevojë të shqetësohen për humbjen e parave nga mashtruesit për sa kohë që ata marrin masat paraprake përkatëse.
  • Tarifa zero për depozitat: PayPal nuk ngarkon asnjë tarifë për paratë e depozituara në faqet e basteve esports. Kështu, lojtarët mund të depozitojnë shumën e saktë që u nevojitet. Kjo gjithashtu i ndihmon ata të menaxhojnë më mirë fondet e tyre.

Si të tërhiqni fitimet duke përdorur PayPal

Lojtarët me fat që bastojnë dhe fitojnë në esports kanë mundësinë të vendosin sërish fitimet e tyre ose t'i tërheqin ato. Ata që zgjedhin të tërheqin fitimet kanë një shumëllojshmëri opsionesh pagese për t'u marrë në konsideratë. PayPal është ende ndër opsionet më të zakonshme të preferuara nga lojtarët për tërheqje.

Shumica e arsyeve për këtë janë pothuajse të ngjashme me arsyen pse ata preferojnë të përdorin këtë mundësi pagese për të bërë depozita. I vetmi ndryshim kryesor është se tërheqjet e bëra përmes PayPal zgjasin shumë më gjatë, ndryshe nga depozitat, të cilat zakonisht përpunohen menjëherë.

Procesi i tërheqjes

Për të filluar procesin e tërheqjes, lojtarët duhet së pari të hyjnë në llogaritë e tyre të basteve. Hapi tjetër i rëndësishëm është të kontrolloni shumën e disponueshme në llogaritë e tyre. Kjo është thelbësore sepse tregon shumën maksimale që ata mund të tërheqin. Më pas lojtarët mund të lundrojnë në faqen e tërheqjes dhe të zgjedhin PayPal si opsionin e tërheqjes.

Në mënyrë tipike, faqja e basteve do t'u kërkojë lojtarëve të plotësojnë disa informacione përpara se të fillojë procesi i tërheqjes. Kjo është veçanërisht për tërheqjet për herë të parë. Lojtarët duhet të plotësojnë detaje në lidhje me llogarinë PayPal në të cilën mbajtësi i rezervave duhet të transferojë fondet e tërhequra.

Ata gjithashtu duhet të tregojnë shumën që duhet të tërhiqet. Diçka për t'u theksuar është se shuma e pasqyruar në gjendjen e llogarisë së basteve zakonisht nuk është shuma që mund të tërhiqet në disa raste. Disa rezervistë ngarkojnë tarifa për përpunimin e tërheqjes, të cilat duhet të merren parasysh.

Koha e përpunimit

Kohët e përpunimit gjithashtu ndryshojnë midis librarive të ndryshëm. Kjo për shkak se atyre u duhet kohë të ndryshme për të vërtetuar dhe miratuar kërkesat e dorëzuara për tërheqje. Megjithatë, pasi rezervistët miratojnë kërkesat për tërheqje, PayPal zakonisht merr një kohë mjaft të shkurtër për të përfunduar procesin e transaksionit.

Vëllimi i transaksioneve të miratuara mund të ndikojë në kohën e marrë nga rezervisti. Për faqet e basteve që ofrojnë kohë të shpejta të transaksioneve të tërheqjes, lojtarët zakonisht kanë tërhequr fonde në llogaritë e tyre brenda 24 orëve.

Mënyrat më të mira të pagesës për bastet në eSports

Vlerësimi i opsioneve të pagesës për bastet esports nuk është mjaft i lehtë. Kjo është për shkak të konsideratave të shumta që duhen bërë, shumica e të cilave mund të jenë paksa të vështira për t'u dalluar. Megjithatë, për secilin opsion pagese dallohen disa gjëra, të cilat mund të përdoren si tregues të shkëlqyer.

Konsiderata e parë dhe më thelbësore është nëse opsioni i pagesës është legjitim. Kjo për shkak se metoda të shumta pagese po shfaqen në industri, të krijuara me qëllimin kryesor të mashtrimit të lojtarëve. Për këtë arsye, vetëm opsionet e pagesave që janë të regjistruara dhe të licencuara në mënyrë legjitime për të ofruar shërbime bankare merren parasysh në vlerësime.

Për konsideratat e tjera të bëra për renditjen e opsioneve bankare, njohuritë e gjera të metodave të depozitimit dhe përvojat e lojtarëve siç tregohen në komentet dhe rishikimet e tyre ndihmojnë me renditjen. Disa nga faktorët e tjerë mbi të cilët bazohen rishikimi i opsioneve bankare janë theksuar më poshtë.

Aksesueshmëria: Aksesueshmëria në opsionin e pagesës është një faktor mjaft i dukshëm i renditjes. Kjo për shkak se lojtarët zakonisht zgjedhin opsionet e depozitave që janë të paarritshme për ta. Aksesueshmëria mund të ndikohet nga faktorë të tillë si çështjet juridiksionale. Sa më e aksesueshme të jetë një metodë bankare, aq më e lartë renditet ajo.

Siguria: Siç u përmend më herët, siguria është ndër karakteristikat thelbësore që marrin në konsideratë lojtarët e sporteve elektronike kur kërkojnë opsione pagese. Për këtë arsye, opsionet e pagesës që ofrojnë veçoritë më të mira të sigurisë renditen më lart. E njëjta gjë vlen edhe për veçoritë e privatësisë. Renditjet zakonisht vijnë në detajet më të vogla pasi shumica e opsioneve të pagesave zbatojnë pothuajse të gjitha veçoritë më të mira të sigurisë në dispozicion.

Popullariteti midis ofruesve: Shumica e faqeve të basteve esports zakonisht ofrojnë opsione depozitimi bazuar në popullaritetin. Popullariteti mund të përdoret si një tregues i cilësisë dhe besueshmërisë. Opsionet e pagesave që janë më të njohura në mesin e ofruesve kështu meritojnë të vlerësohen më lart.

Mbështetja e klientit: Një faktor tjetër thelbësor për t'u marrë parasysh kur renditni metodat e pagesës është shërbimi ndaj klientit. Metodat e pagesës që ofrojnë shërbime të shkëlqyera ndaj klientit në përgjithësi duhet të renditen më lart se ato që ofrojnë mbështetje të dobët ose aspak të klientit. Profesionalizmi, disponueshmëria dhe kanalet e mbështetjes së klientit janë disa nga konsideratat e përdorura për renditjen e shërbimit ndaj klientit.

Ndërfaqja e përdoruesit: Ndërfaqja e përdoruesit ose lehtësia e përdorimit të mënyrës së pagesës ndikon gjithashtu në renditjen. Opsionet bankare që janë të lehta dhe të këndshme për t'u përdorur marrin vlerësime më të larta. Kjo për shkak se ata strehojnë më shumë klientelë, duke përfshirë fillestarët në botën e basteve esports.

Kohët e përpunimit: Opsione të ndryshme pagese kanë kohë të ndryshme përpunimi. Ky është veçanërisht rasti kur bëhet fjalë për tërheqjet. Opsionet e depozitave që ofrojnë kohët më të shpejta të tërheqjes pa asnjë kompromis në siguri dhe siguri renditen kështu më lart pasi ofrojnë më shumë komoditet për lojtarët.

Kufijtë e transaksionit: Kufijtë e transaksioneve janë një tjetër faktor i madh i renditjes. Metodat e pagesës që lejojnë lojtarët të depozitojnë shuma të ulëta dhe të larta, kujdesen për një gamë më të gjerë lojtarësh dhe kështu renditen më lart.

Lojë e përgjegjshme

Gjuajtësit duhet të praktikojnë gjithmonë lojëra të përgjegjshme, pavarësisht nga të gjitha emocionet, argëtimet dhe mundësitë e fitimit që vijnë me lojërat e fatit në esports. Lojëra e përgjegjshme përfshin:

  • Praktikimi i vetëkontrollit në lidhje me sa kohë shpenzohet në baste.
  • Shmangni bastet e panevojshme.
  • Përjashtimi i emocioneve në të gjitha vendimet e basteve, ndër të tjera.

Ai zbatohet gjithashtu për kontrollin e bankroll-it, që do të thotë të depozitoni vetëm shuma të arsyeshme dhe të vini bast shumat e duhura.

Lojëra e përgjegjshme siguron që lojtarët të mos pësojnë humbje të padurueshme financiare. Gjithashtu parandalon problemet mendore si depresioni dhe stresi. Gjuajtësit që tashmë vuajnë nga efektet e lojërave të fatit të papërgjegjshëm duhet të kërkojnë ndihmë të menjëhershme për të kontrolluar efektet dhe për të parandaluar përkeqësimin e gjendjes.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi