Rezervimet më të njohura të sporteve elektronike në Greqi

Bastet e sporteve gëzojnë popullaritet të madh në Greqi. Me shumë opsione për të zgjedhur në faqet e basteve eSports në Greqi, bastet janë bërë në mënyrë dramatike popullore. Krahasuar me vitet e kaluara, tregu grek i basteve sportive në internet është në rritje. Në Greqi, fanatikët e esports filluan të bastnin mbi disiplinën ndërsa ajo vazhdoi të fitonte popullaritet.

Shumica janë lojtarë të rinj, kjo ka nxitur jashtëzakonisht interesat në bastet e turneut popullor. Bastet sportive online në Greqi pritet të evoluojnë në një treg të madh. Aktualisht, faqet më të mira të basteve esports Greqia kanë investuar shumë në ofrimin e opsioneve të basteve për tifozët e basteve esports në Greqi.

Rezervimet më të njohura të sporteve elektronike në Greqi
Liam Fletcher
WriterLiam FletcherWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser
Lojërat e preferuara të lojtarëve grekë

Lojërat e preferuara të lojtarëve grekë

Tregu grek i sporteve elektronike përfshin një sërë lojërash emocionuese. Kjo është e dukshme nga numri i tregjeve të disponueshme në platformat greke të basteve esports. Edhe me shumëllojshmërinë e madhe, ka disa esports që renditen mbi të tjerët për nga popullariteti mes lojtarëve në Greqi. Disa nga lojërat e preferuara të grekëve përfshijnë:

Seria e lojërave të futbollit të FIFA-s

Në këtë lojë eSports, lojtarët marrin pjesë në gara individuale duke përdorur kompjuterë dhe konzola. Operatorët e lojërave organizojnë turne masiv virtual të futbollit që përfshijnë shumë liga ndërkombëtare të futbollit. Meqenëse tifozët grekë të basteve eSports janë tifozë kryesorë të futbollit, FIFA futbolli është loja më e njohur edhe në mesin e lojtarëve.

Dota 2

Kjo është një lojë eSports në arenën e betejës në internet. Është një i preferuar në mesin e grekëve për kozmetikën e tij ekskluzive në lojë dhe bonuset e shkëlqyera. Krahasuar me lojërat e tjera eSports, Dota 2 ka normat më të larta për sa i përket fitimeve të çmimeve. Lojtarët marrin pjesë si ekipe në turnetë vendorë dhe ndërkombëtarë.

Të njohura të sporteve të tjera

Call of Duty, Fortnite dhe Counter-Strike: Global Offensive janë gjithashtu të pëlqyera. Popullariteti i titujve të basteve ndryshon në varësi të asaj se cila lojë ka gara të vazhdueshme globale.

Lojërat e preferuara të lojtarëve grekë
Mënyrat e pagesës në Greqi

Mënyrat e pagesës në Greqi

Kur përdorni faqet më të mira të basteve esports, është shumë e lehtë të depozitoni ose tërhiqni fonde në Greqi. Tregu grek i lojërave të fatit ka popullaritet vendor dhe ndërkombëtar mënyrat e pagesës në dispozicion te lojtarët. Disa nga këto opsione pagese përfshijnë:

Viva Wallet

Kjo metodë e pagesës elektronike është e shkëlqyer për shkathtësinë e saj. Ai i lejon përdoruesit e tij të bëjnë më shumë sesa thjesht transaksione bazë. Duke qenë një bankë e bazuar në cloud, ajo ka degë fizike në të gjithë Evropën që ndihmojnë bizneset dhe përdoruesit individualë të krijojnë sisteme pagese. Lejohet edhe si opsion pagese në greqisht faqet e basteve online esports. Megjithatë, ky opsion pagese nuk paraqitet në faqet e basteve online të pa licencuara esports.

Kartat e Kreditit dhe Debitit

Faqet më të mira të basteve esports në Greqi pranojnë depozita nëpërmjet kartave të kreditit ose debitit. Kjo është një mënyrë shumë e popullarizuar pagese për shumë lojtarë të basteve esports. Këto karta janë të lehta për t'u përdorur. Ata gjithashtu ofrojnë anulime transaksionesh nëse përdoruesit e kartës kuptojnë se është kryer mashtrim.

Neteller

Neteller krenohet me efikasitetin e pagesave ndërkombëtare. Faqja e internetit ka një ndërfaqe të thjeshtë, miqësore për përdoruesit, të cilën shumë përdorues e kanë të lehtë për t'u përdorur. Kjo kompani i lejon përdoruesit e saj të bëjnë depozita në faqet e basteve online të esports në Greqi dhe jashtë vendit.

Skrill

Ky opsion i pagesës elektronike i lejon përdoruesit të kryejnë transaksione të shpejta dhe të lehta pasi të jenë kyçur në llogari. Me rritjen e pagesave të kriptomonedhave në bastet online esports, Skrill i lejon përdoruesit e tij të blejnë kriptovaluta dhe madje të bëjnë pagesa të tjera dixhitale për platformat e basteve të Greqisë në mbarë botën.

Mënyrat e pagesës në Greqi
Historia e basteve esports në Greqi

Historia e basteve esports në Greqi

Bastet e sporteve në Greqi, në një farë mënyre, kanë qenë gjithmonë të ligjshme. Megjithatë, ka pasur mendime të ndryshme për ligjshmërinë e basteve sportive në Greqi. Ka prova arkeologjike që grekët filluan të bastnin gjatë periudhës së fillimit të lashtësisë Lojra Olimpike. Kjo ishte diku rreth viteve 800-700 para Krishtit. Kur popullariteti i basteve sportive u bë i dukshëm, kultura u përhap përpara edhe gjatë Lojërave të para Olimpike siç njihen sot.

Gjatë rënies së Perandorisë Romake, bixhozi ishte i pakëndshëm. Arsyeja kryesore për këtë ishte përhapja e krishterimit. Besëtytnitë fetare hedhin një re të errët mbi rezultatet e lojërave të fatit.

Kjo nuk i ka penguar grekët të vënë baste për sportet e tyre të preferuara pavarësisht gjithë negativitetit. Kjo periudhë u referua si Epoka e Errët. Kishte një hendek të madh të pasurisë që i bëri bastet sportive një perspektivë të vështirë për njerëzit e varfër. Kjo e bëri lojën e fatit një aktivitet argëtimi për individët e pasur.

Grekët e lashtë i pëlqenin kumarit pothuajse në çdo aspekt të jetës së tyre të përditshme. Ata përdorën zare. Ata luanin si një taktikë rebelimi për të luftuar paligjshmërinë e lojërave të fatit. Qytetarët madje konkurruan kundër njëri-tjetrit në gara që përfshinin baste. Megjithatë, këto konkurse ishin thjesht për famë dhe lavdi.

Historia e basteve esports në Greqi
Esportet në ditët e sotme në Greqi

Esportet në ditët e sotme në Greqi

Pasi ka marrë dy ndihma financiare nga Bashkimi Evropian, qeverisë i është dashur të bëjë ndryshime në rregulloret e lojërave të fatit. Hapat fillestarë drejt rregullimit të basteve online esports në Greqi filluan në vitin 2011.

Këta hapa u iniciuan me zbatimin e ligjit 4002/2011 dhe ligjit të lojërave të fatit në distancë. Qeveria u dha licenca të përkohshme operatorëve. Këto licenca ndryshonin për sa i përket periudhave të vlefshmërisë. Periudhat e vlefshmërisë varionin nga 5 vjet në 24 vjet. Komisioni Hellenic Gaming gjithashtu prodhoi listën e tij të parë të zezë që përmbante domene të faqeve të paligjshme të basteve esports në 2011.

Qeveria greke është akuzuar për korrupsion dhe shkelje të direktivave të Bashkimit Evropian në 10 vitet e fundit. Faqet e basteve sportive të mbështetura nga Gjykata e Lartë e Bashkimit Evropian kanë akuzuar qeverinë greke për shkelje të këtyre direktivave. Kjo i ka bërë bastet esports në Greqi një temë të diskutueshme.

Esportet në ditët e sotme në Greqi
E ardhmja e basteve esports në Greqi

E ardhmja e basteve esports në Greqi

Pas rritjes së basteve esports online në Greqi gjatë pandemisë COVID-19, tregu i basteve sportive në internet pritet të ketë një qarkullim vjetor prej më shumë se 1 miliard euro deri në vitin 2024. Statistikat tregojnë se bastet esports në Greqi janë tregu me rritje më të shpejtë globalisht .

Pjesa e tregut të penetrimit ishte parashikuar në 36 për qind të industrisë së lojërave të fatit në Greqi. Megjithatë, për shkak të popullaritetit të tij, aksionet e tregut vlerësohet të përputhen me pjesën e tregut prej 40 përqind. Kjo është pjesa mesatare e tregut të të gjithë Bashkimit Evropian.

Gjatë pandemisë, sportet elektronike vazhduan pasi shumë sporte konvencionale u ndaluan. Bastorët u interesuan për këto sporte, ashtu si edhe faqet e bastvënësve. Lojëra si FIFA, PES, Fortnite dhe Call of Duty bëri një përparim të madh. Ky popullaritet vazhdoi edhe kur sportet e tjera rifilluan. Ndërsa popullariteti rritet, sportet elektronike duket se janë opsioni i basteve për të ardhmen në Greqi.

Rregulloret e fundit të qeverisë për lojërat e fatit pritet të prekin lojtarët vendas në treg. Kjo është për shkak të rritjes së taksave për lojtarët. Lojtarët tani janë subjekt i një faturë tatimore prej 35 për qind. Qeveria ka aplikuar gjithashtu masa strikte si fitimi i kufizimeve dhe njohja e procedurave të klientit tuaj.

Me këto masa të rrepta, tregu grek i basteve esports është i detyruar të shohë një zhvendosje të lojtarëve të tyre në faqet ndërkombëtare të palicensuara të basteve sportive në internet.

E ardhmja e basteve esports në Greqi
Ndryshimet aktuale dhe të mundshme në ligj

Ndryshimet aktuale dhe të mundshme në ligj

Me këtë ndryshim në treg, është e vështirë të thuhet nëse faqet e huaja të basteve esports Greqia do të zgjidhte të kthehej. Kjo është në rastin kur u rishikuan ose u hoqën rregulloret dhe kufizimet e qeverisë për operatorët dhe lojtarët e basteve elektronike esports.

Qeveria greke, në vitin 2016, la të kuptohet se do të hapte tregun online të basteve sportive për investitorët e huaj. Lëshimi i rreth 15 licencave të basteve sportive në internet në vitin 2021 mund të jetë ndryshimi pozitiv që i duhet këtij tregu të madh për të çuar më tej rritjen e tij ligjërisht.

Ndryshimet në bastet e esportit në Greqi

Në vitin 2020, bastet sportive online në Greqi u bënë falas dhe të drejta për të gjithë pjesëmarrësit, lojtarët dhe operatorët. Faqet më të mira të basteve esports Greqia kanë lirinë të aplikojnë për licencat e lojërave të fatit nga qeveria, sigurisht me një tarifë. Për operatorët e basteve sportive në internet (të cilët ofrojnë gjithashtu tregje bastesh esports) që të operojnë legalisht, tarifa e licencës është 3.5 milionë dollarë.

Vlefshmëria e licencave është 7 vjet, pas së cilës kërkohet rinovimi. Organizata Greke e Futbollit Prognostics SA është organi grek i lojërave të krijuara nga qeveria për të ndjekur të gjitha rregullsitë dhe parregullsitë që ndodhin në industrinë e lojërave të fatit dhe basteve. Komisioni i lojërave të fatit krijoi një taksë të lojërave të fatit për të gjitha llojet e lojërave të fatit në Greqi në masën 35% për të gjithë operatorët e basteve sportive dhe kazinove online. Lojtarët grekë gjithashtu tatohen për fitimet e tyre.

Ndryshimet aktuale dhe të mundshme në ligj
A janë të ligjshme bastet esports në Greqi?

A janë të ligjshme bastet esports në Greqi?

Aktualisht, lojërat e fatit të kazinove në territorin e vendit janë të fokusuara kryesisht tek turistët. Kjo është kryesisht për shkak se industria e lojërave të fatit është një sektor i rëndësishëm i ekonomisë lokale. Megjithatë, qeveria greke ka vendosur parametra të ndryshëm kur bëhet fjalë për industrinë e basteve sportive online. Kjo është për shkak të rritjes së popullaritetit të kësaj industrie të lojërave të fatit të bazuara në ueb.

Megjithatë, pavarësisht prosperitetit të Greqisë dhe numrit të lartë të turistëve, vendi ka ende shumë pak kazino me tulla dhe llaç. Greqia ka vetëm nëntë kazino standarde. Sallat e lojërave elektronike janë të shumta. Këto salla slot janë më të vogla se kazinotë pasi ato kanë vetëm automate. Taksat e larta të lojërave të fatit, kufizimet dhe legjislacioni tjetër qeveritar janë arsyeja e numrit të vogël të kazinove në Greqi.

A janë të ligjshme bastet esports në Greqi?
Legjislacioni për sportet në Greqi

Legjislacioni për sportet në Greqi

Qëndrimi i qeverisë ndaj basteve sportive online është shumë i rreptë. Kjo kryesisht është për t'i parandaluar njerëzit të zhvillojnë varësi nga kumari. Megjithatë, bastet sportive online janë të ligjshme në Greqi. Legjislacioni më i rëndësishëm i lojërave të fatit në Greqi u zbatua në vitin 1996.

Me popullaritetin e basteve elektronike esports, qeveria greke miratoi një ligj që përfshinte këto faqe bastesh esports Greqi. Akoma nuk është e lehtë të hysh në tregun grek si operator i basteve sportive online për shkak të taksave të larta.

Nga ana më e mirë, Komisioni Helen i Lojërave është i lirë të ofrojë licencim për çdo operator të basteve esports. Kjo vjen me një kusht. Licencat e basteve sportive online u jepen vetëm operatorëve legalë. Këta operatorë duhet të kenë zyra të regjistruara ose vendbanim të përhershëm në Greqi ose në çdo vend të Bashkimit Evropian.

Aktet dhe politikat e rëndësishme ligjore

Deri më sot, gjithçka që lidhet me aktivitetet lokale të lojërave të fatit është nën Ligjin 4002/2011. Sipas këtij ligji, dispozitat përcaktojnë rregullat dhe kushtet për të cilat të gjitha shërbimet e lojërave të fatit lejohen të ofrohen në Greqi. Të njëjtat ligje që kontrollojnë bastet sportive tradicionale zbatohen edhe për bastet e sportit.

Sipas ligjit 4002/2011, monitorimi, mbikëqyrja dhe kontrolli i territorit grek kryhen nga një autoritet administrativ i pavarur. Ky autoritet quhet Komisioni Helen i Lojërave të Lojërave.

  • Kazinotë me bazë tokësore i nënshtrohen Ligjit 2206/1994. Ky ligj thotë se nuk ka një përkufizim ligjor për lojërat e fatit. Kjo tregon se kazinotë janë disi të ligjshme në Greqi, pasi ofrojnë shërbime që i përkasin kategorisë së lojës së fatit.
  • Ligji 3037/2002 kriminalizon lojërat e fatit jashtë kazinove. Sipas këtij ligji, qeveria greke ndaloi zyrtarisht të gjitha llojet e lojërave elektronike. Gjithashtu vazhdon ndalimi i këtyre lojërave elektronike si në vende publike ashtu edhe në ato private për sa kohë që ato janë në territorin e Greqisë.
Legjislacioni për sportet në Greqi
Pyetjet e shpeshta

Pyetjet e shpeshta

Cila është mosha ligjore për të marrë pjesë në bastet online esports?

Ligjërisht, një lojtar duhet të jetë së paku 21 vjeç për të marrë pjesë në baste esports. Krahasuar me vendet e tjera evropiane, kjo është deri diku më e vjetër pasi lojtarët mund të marrin pjesë në baste sportive online që nga mosha 18 vjeç.

A ofrohen baste falas në faqet greke të basteve esports?

Po. Lojtarët mund të gjejnë baste falas në disa nga faqet më të mira të basteve esports. Sidoqoftë, është thelbësore të theksohet se shumica e tifozëve të basteve esport preferojnë faqet ndërkombëtare të basteve esports në Greqi. Një zgjedhje më e gjerë e basteve falas dhe promovimeve të tjera është arsyeja kryesore.

A tatohen Greqia lojtarët e basteve esports?

Po. Lojtarët tatohen. Gjithsesi, varet se ku vendosen bastet dhe sa fitojnë. Sipas ligjeve të Greqisë për lojërat e fatit, çdo fitim deri në 100 dollarë është pa taksa. Fitimet prej 100-500 dollarë kanë një taksë prej 15 për qind. Çdo fitim mbi 500 dollarë shkakton një faturë tatimore prej 20 për qind.

A janë të ligjshme bastet online esports në Greqi?

Po. Bastet sportive në Greqi janë plotësisht të ligjshme. Që nga viti 2011, industria i është nënshtruar rregulloreve sipas ligjit 4002/2011. Të gjitha faqet më të mira të basteve esports, operatorëve të Greqisë, u kërkohet të marrin një licencë operimi vendas. Kjo licencë është e vlefshme për një periudhë 7-vjeçare.

Ku gjenden domenet në listën e zezë?

Që nga publikimi i domeneve të listës së zezë nga HGC, lojtarët mund të gjejnë versionin më të fundit të faqeve të basteve të Greqisë në listën e zezë në faqen zyrtare të HGC.

Pyetjet e shpeshta