Ekipet dhe lojtarët më të mirë të esports

Vitet e fundit videolojërat janë bërë më të zakonshme. Në thelb, esports është emri që i jepet lojërave konkurruese që bëhen në nivel profesional. Shumë nga titujt e paraqitur në turnetë e mëdhenj janë të bazuara në ekip dhe secili anëtar do të luajë një rol të rëndësishëm.

Ekipet më të mira të esports do të arrijnë të fitojnë një shumë të konsiderueshme çmimi. Kjo mund të jetë brenda intervalit të miliona dollarëve. Aksione të tilla të larta kanë bërë që faqet e basteve elektronike të kenë fituar vëmendjen e tifozëve tradicionalë të basteve. Kjo formë e lojërave të fatit është pak a shumë e njëjtë me bastet e rregullta sportive.

Fnatic

Ekipi Fnatic, i njohur gjithashtu si FNC, është një veshje profesionale e esports. Është renditur si një nga ekipet më të mira të esports në historinë konkurruese të basteve sportive elektronike. Organizata është rritur në mënyrë eksponenciale në vitet e fundit, duke fituar një vend në listën e ekipeve më të njohura të esport. Përveç popullaritetit të tij në ngjarje, Fnatic është një i preferuar në mesin e entuziastëve të basteve esports. Marka gjithashtu krenohet me një linjë të pajisjeve profesionale të lojërave, duke përfshirë tastierat, minjtë, kufjet, pads dhe më shumë.

Shfaq më shumë
Virtus.pro

Virtus.pro është një organizatë e njohur ruse e sporteve e themeluar në vitin 2003. Më shumë se 100 lojtarë kanë luajtur nën emrin e ekipit gjatë gjithë ekzistencës së organizatës. Skuadra është e mirënjohur për disa paraqitje të mrekullueshme ndër vite. Veçanërisht, ajo ka fituar vendin e parë më shumë se 100 herë në gara të ndryshme në disiplina të ndryshme eSports për të forcuar pozicionin e saj në mesin e ekipit më të mirë të eSports që ka pasur ndonjëherë.

Shfaq më shumë
Team Liquid

Team Liquid është një nga ekipet më të njohura të esports në histori dhe padyshim më i miri. Veshja holandeze njihet për dominimin e saj në disa divizione. Përveç popullaritetit të tij, është një nga ekipet më të mira për të vënë bast. Kjo faqe kërkon të mësojë më shumë për Team Liquid, historinë dhe sfondin e tij, popullaritetin e tij, ndarjet në të cilat ai ekip është më i miri, lojtarët më të mirë, arritjet dhe më shumë.

Shfaq më shumë
Invictus Gaming

Invictus Gaming, dikur Katastrofike Cruel Memory, është një organizatë kineze eSports. Kjo organizatë me bazë në Shangai u ble në vitin 2011 nga një biznesmen i njohur i njohur si Wang Sicong, djali i një prej njerëzve më të pasur në Kinë të quajtur Wang Jianlin. Me Sicong e bleu atë për afërsisht 6 milionë dollarë, duke e riemërtuar më vonë ekipin në Invictus Gaming për të avancuar skenën e esporteve profesionale në vend.

Shfaq më shumë
PSG Esports

PSG Esports është një veshje profesionale e videolojërave me bazë në Paris. Është një ndarje e klubit gjigant francez të futbollit Paris St-Germain. Në një konferencë për shtyp në tetor 2016, presidenti i klubit Nasser Al-Khelaifi zbuloi hyrjen e tyre në fushën premtuese të lojërave video. Ata u bënë klubi i parë profesionist evropian që zhvilloi një divizion esports. Ekipi më i mirë i esports bashkëpunoi me libralidhësin në internet Betway si sponsorin kryesor të tij.

Shfaq më shumë
Team OG

OG është një organizatë evropiane e sporteve, e njohur më së shumti për ekipin e saj Dota 2 që fitoi Internationals 2018 dhe 2019. Ata gjithashtu kanë pjesë në gara të tjera esport, duke përfshirë Counter-Strike: Global Offensive dhe Valorant. Ekipi OG është një nga skuadrat e preferuara në botë të esports me një fitim të vlerësuar prej 34,921,062 dollarë (në mars 2022).

Shfaq më shumë
Cloud9 Esports

Cloud9 është një nga organizatat më të njohura, më të mëdha dhe më të suksesshme të esports në botë. Që nga viti 2013, organizata me bazë në Santa Monica, Kaliforni, SHBA ka bërë bujë në disiplina të ndryshme në të gjithë botën e esports. Ajo ka qenë në një ecuri fituese si në konkurrencë ashtu edhe në frontin e biznesit, duke u bërë veshja e dytë më e vlefshme e esporteve për vitin 2020.

Shfaq më shumë
Team Spirit

Team Spirit është një ent rus i lojërave me bazë në Moskë. Një kamerier, një model dhe një mjek i mundshëm formuan ekipin pasi lanë punën dhe studimet e tyre për të ndjekur pasionin e tyre për lojërat. Ata themeluan ekipin në vitin 2015 dhe kanë vazhduar të konkurrojnë në turnetë Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, League of Legends dhe Hearthstone. Në vetëm gjashtë vjet, grupi është ngritur për t'u bërë një ekip kryesor i esports.

Shfaq më shumë

Alliance

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter

Ekipet më të njohura esport për të bastuar

Ky lloj basti mund të jetë i paparashikueshëm. Nëse lojtarët e bixhozit duan të rrisin shanset e tyre për një bast të suksesshëm, është më mirë të zgjedhin ekipe të famshme esport me një histori fitoresh.

Team Liquid

Ata konsiderohen si një nga organizatat më të suksesshme në të gjitha esports. Team Liquid u krijua fillimisht për të konkurruar në turnetë StarCraft. Gjatë 22 viteve të fundit, ata janë rritur duke u bërë shumë të respektuar në mesin e ekipeve të tjera të lojërave video. Ata aktualisht kanë një prani të vendosur në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Brazil. Team Liquid po fillon gjithashtu të zgjerohet në lojërat aziatike.

OG

Nëse tifozët e basteve po kërkojnë një nga ekipet më të mira të esporteve Dota 2 dhe CS:GO, atëherë OG ia vlen të merret në konsideratë. Ata u formuan për herë të parë në vitin 2015 dhe kanë arritur të fitojnë International në dy raste radhazi. OG është bërë gjithashtu një nga ekipet më të njohura të lojërave gjatë sezoneve të turneut Valorant. Në fillim të vitit 2022, ata deklaruan qëllimin e tyre për të pushtuar zhanrin MMO.

Gjenitë e liga

Faqet më të mira të basteve esports ka të ngjarë të shfaqë këtë grup me bazë në Seattle. Në vend që të përqendrohen në një pjesë të vogël të lojërave, ata kanë konkurruar në një mori titujsh të ndryshëm. Kjo përfshin Fortnite, Halo, League of Legends, COD, CS:GO, Rocket League dhe WoW. Në vitin 2015, Evil Geniuses fitoi çmimin më të madh në historinë e esports në atë kohë. Ata janë veçanërisht të aftë në Call of Duty: WWII.

Shpirti i ekipit

Ky grup me bazë në Moskë ka bërë shumë mirë në turnetë për CS:GO, League of Legends, Hearthstone dhe Dota 2. Në International 2021, ata fituan 18 milionë dollarë mbresëlënëse. Kjo i bën ata një nga fituesit më të lartë në të gjitha esports.

Ekipet e sportit në lojëra të ndryshme

Nëse lojtarët e fatit kanë një lojë të veçantë në mendje, është e mençur të zgjidhni një ekip që ka bërë shumë mirë në turne për këtë titull. Ekipet e profilit të lartë priren të përqendrohen në një nga tetë video lojërat më të mëdha.

Epoka e Perandorive

Pasojat, Team GamerLegion, Vietnam Legends (VNA) dhe Suomi vlerësohen mirë për të luajtur këtë titull të strategjisë në kohë reale (RTS). Grupe të tjera për t'u kujdesur janë Rulers of Rome, Clown Legion, Team Secret, Infinity Legends, Dark Empire dhe Tempo Storm.

Apex Legends

Aktualisht, më shumë se 100 milionë njerëz e shijojnë këtë gjuajtës me shumë lojtarë. Megjithatë, vetëm një pjesë e vogël e ekipeve kanë fituar vëmendje brenda komunitetit të lojërave të fatit. Numri i lojtarëve vazhdon të rritet falë publikimit të sezoneve të reja të Apex Legends. Gjatë turneve, kumarxhinjtë duhet të kujdesen për Team Liquid, Fnatic, Evil Geniuses, Natus Vincere dhe Virtus.pro.

Arena e Trimërisë

Kjo lojë është mjaft e veçantë brenda esports, sepse ekipet duhet të jenë të jashtëzakonshme në lojën celulare. Valor ndan shumë ngjashmëri me League of Legends, kështu që ka disa mbivendosje në lojtarët kryesorë për çdo titull. Kampionët e Dota gjithashtu priren të jenë të mirë në Valor. Grupet që kanë dalë mirë në turne përfshijnë Royal Never Give Up, EDward Gaming, Rogue Warriors, Talon Esports, Buriram United Esports, Qiao Gu Reapers dhe eStar Gaming.

Fushë beteje

Ndryshe nga lojërat e tjera në këtë listë, Battlefield ka vetëm disa ekipe shumë të suksesshme. Këto janë PENTA Sports dhe Epsilon eSports. Qitësit në vetën e parë priren të jenë shumë të zakonshëm brenda turne esport. Sidoqoftë, Battlefield sapo ka filluar të fitojë po aq njohje sa tituj të ngjashëm si COD dhe Halo.

CS: SHKO

Është e drejtë të thuhet se CS: GO është një forcë dominuese brenda videolojërave. Ka disa gara të mëdha. Astralis, Natus Vincere, G2 eSports dhe Team Vitality shquhen si pretendentë të fortë.

COD: Zonë e luftës

Vitet e fundit, ky titull Battle Royale është bërë jashtëzakonisht i popullarizuar si me lojtarët e konsolës ashtu edhe te PC. Ekipet që luajnë në këtë mënyrë zakonisht kanë një histori të ecurisë së mirë në turne të tjerë COD. Ato përfshijnë Atlanta FaZe, OpTic Gaming, CompLexity, Fariko Impact dhe Evil Geniuses.

Dota 2

Kjo është ideale për lojtarët e fatit që duan të shikojnë lojtarët që konkurrojnë për çmime të larta. Kjo është në miliona dollarë gjatë Kupës së Botës vjetore. Katër organizatat e rangut më të lartë janë TNC Predator Virtus.Pro, Evil Geniuses dhe Team Secret.

FIFA

Jo të gjitha turnet e profilit të lartë janë të përqendruar në qitje dhe fantazi. Videoloja e futbollit FIFA është rritur në një nga ekskluzivitetet më të mëdha në industri. Bastorët duhet të kenë kujdes për Fnatic, Tundra Esports, MKers, Manchester City Esports dhe Schalke 04 Esports gjatë një ndeshjeje.

Lojtarët më të mirë esport në botë

Për sa i përket fitimeve totale, katër lojtarët më të mirë në botë luajnë të gjithë Dota 2 në mënyrë profesionale. Ata janë meshkuj të moshës nga 22 deri në 29 vjeç. Të katër kanë bërë pjesën më të madhe të parave të tyre nga International 2019.

Johan "N0tail" Sundstein

Ky lojtar danez aktualisht renditet në vendin e parë në nivel global. Ai ka marrë pjesë në 129 ndeshje dhe ka fituar rreth 7,183,837 dollarë. Para se të kalonte në Dota 2, Sundstein ishte një lojtar i Heroes of Newerth. Gjatë ndeshjes Ndërkombëtare 2019, ai fitoi 3,124,036.20 dollarë në para.

Jesse "JerAx" Vainikka

Me origjinë nga Finlanda, Vainikka deri më tani ka marrë pjesë në 66 ndeshje. Ndërsa kjo nuk është aq mbresëlënëse sa Sundstein, duhet theksuar se Vainikka ka fituar 6,475,948 dollarë. Kjo e bën atë lojtarin e dytë më të mirë në botë për esports. Ai arriti vendin e dytë në Shanghai Major 2016.

Anathan "ana" Pham

Ky australian erdhi në vëmendjen e basteshkruesve të esports që në moshë të re. Para se Pham të mbushte 18 vjeç, ai kishte fituar tashmë 604,739 dollarë nga 15 turne. Totali i tij aktual është mbi 6,004,411 dollarë.

Sébastien "Ceb" Debs

Lojtari i katërt më i mirë është nga Franca, me 5,773,909 dollarë të bëra nga 65 turne. Debs doli i pari në International 2018 përpara se të fitonte përsëri vitin e ardhshëm. Gjatë gjithë karrierës së tij, ai ka luajtur për nëntë ekipe të mëdha.

Si të zgjidhni ekipin më të mirë esport për të bastuar?

Kjo do të varet kryesisht nga natyra e lojës që luhet. Disa prej tyre kërkojnë që pjesëmarrësit të kenë reflekse dhe saktësi të shpejtë. Të tjerët janë më taktikë në natyrë. Ekipet më të mira të sporteve elektronike për të vënë bast do të dinë se cilat cilësi nevojiten për të fituar një ndeshje.

Një nga aspektet më kritike të këtij lloji të basteve është kërkimi. Kumarxhiu duhet t'i lërë shumë pak rastësisë. Shumica e turneve kanë dhjetëra ekipe që konkurrojnë për vendin e parë.

Për të kufizuar fituesit më të mundshëm, lojtari duhet të dijë rekordin e secilit prej tyre. Për fat të mirë përpara kampionatit final, zakonisht ka një periudhë kualifikuese një sezon. Kjo u jep shikuesve mundësinë për të analizuar anët e ndryshme të forta dhe të dobëta të secilit pretendent.

Ekipet e famshme esport bëjnë emër duke arritur një numër të madh fitoresh të profilit të lartë. Nëse rivalët e tyre duken të barabartë, atëherë është më e ndërlikuar të parashikohet se kush do të fitojë çmimin kryesor. Nëse lojtarët e fatit nuk janë të sigurt, ata mund të hulumtojnë mënyrën dhe hartën e lojës. Më pas ata mund të shikojnë ndeshjet e kaluara ku secila prej dy skuadrave ka konkurruar në skenarë të ngjashëm. Kjo do t'u japë atyre një ide më të mirë se sa mirë do të performojnë lojtarët.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi