Bast në League of Legends World Championship 2024

Ligat e turneve esport janë bërë kaq të njohura në ditët e sotme. Kjo është arsyeja pse lista e turneve esports sot është e gjatë. Por pikërisht në krye janë këto kampionate eSport është Kampionati Botëror i League of Legends. I organizuar nga Riot Games, Kampionati Botëror i League of Legends, i njohur thjesht si Worlds, është një turne profesional vjetor që bashkon ekipet më të mira të League of Legends (LoL) për të garuar për titullin në fund të çdo sezoni.

Është një turne që përcakton kampionin më të mirë të League of Legends në botë gjatë një viti të caktuar. Në këtë kampionat, skuadrat luftojnë për Kupën e Thirrjes, një trofe prej 70 paundësh (32 kilogramë) (arritja përfundimtare) dhe një grup çmimesh shumëmilionëshe. Për sa i përket shikueshmërisë, ky turne ka një audiencë të madhe, me edicionin e 2018-ës që ka tërhequr rreth 99.6 milionë shikues.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Çfarë është League of Legends Championship?

Botët e para LoL u zhvilluan në DreamHack, Suedi, me Ekipi Fnatic kurorëzoi kampionin e parë të turneut. Që nga inaugurimi i tij, gjashtë skuadra të ndryshme kanë fituar kampionatin, me SKT T1 që është skuadra e vetme që ka ngritur titullin tre herë (që nga viti 2022).

Që nga fillimi i tij në 2011, ngjarja ka dëshmuar një sërë transformimesh. Ndërsa zgjerohet në madhësi, grupi i çmimeve, qytetet pritëse, pjesëmarrësit dhe rregulloret rregullohen dhe ndryshohen. Riot Games madje ka prodhuar një pjesë muzikore të ngjarjeve zyrtare për të shoqëruar ngjarjen Worlds që nga viti 2014.

Kampionati Botëror LoL përbëhet nga tre faza konkurruese, duke përfshirë Play-Ins, Fazat e Grupit dhe Knockouts. Ndërsa fazat Play-In dhe Grupet luhen në një format të rrumbullakët, faza e nokautit luhet në një format me një eliminim, i cili përmban seritë më të mira nga pesë.

Sa i madh është Kampionati Botëror LoL?

Para së gjithash, kampionati bashkon creme de la creme të ekipeve LoL për të bllokuar brirët. Me një grup çmimesh prej miliona dollarësh për t'u fituar, askush nuk mund të guxojë të imagjinojë që turneu është i vogël; është një i madh.

Shtojini kësaj qindra miliona njerëz që akordohen për të parë drejtpërdrejt ndeshjet e turneut, dhe ju keni një prej tyre turnetë më të mëdhenj të esports nen diell. Plus, miliona njerëz e shohin kampionatin si një mundësi për të vendosur baste dhe për të fituar para. Po, kaq i madh dhe i rëndësishëm është Kampionati Botëror.

Trofeu

Siç u përmend më lart, ngritja e Summoner's Cup (kupa e turneut) është ëndrra e çdo pjesëmarrësi. Kupa u porosit nga pronarët e turneut, Riot Games. Ndërsa Riot Games specifikoi një peshë prej 70 paund, produkti përfundimtar (kupa) peshon më pak për t'u siguruar që është i lehtë për t'u ngritur.

Rreth League of Legends

Liga e Legjendave, shkurtuar si LoL, është një lojë kompjuterike MOBA e zhvilluar në vitin 2009. Ajo mund të shkarkohet falas nga faqja e internetit e lojës. Pothuajse të gjithë mund ta shkarkojnë dhe luajnë lojën, falë kërkesave minimale të sistemit.

Si të luani League of Legends

Një ndeshje LoL përbëhet nga dy ekipe me nga pesë lojtarë secila. Ekipet janë blu dhe të kuqe, dhe ata konkurrojnë në hartën Summoner's Rift. Pjesa më e madhe e veprimit zhvillohet në bazat dhe në tre korsitë e njohura si 'poshtë, mesi dhe lart'. Xhungla i referohet çdo zone të hartës që nuk është e zënë nga korsi ose baza, dhe 'xhunglat' mbështeten në këtë zonë për të vrarë përbindëshat neutralë për ar dhe XP.

Lojtarët mund të përmirësojnë kampionët (personazhet) e tyre duke fituar ar, i cili shpenzohet në burime që do t'i lejojnë ata të bëjnë magji më të fuqishme dhe të bëjnë më shumë dëm ndaj kundërshtarëve. Fitimi i XP, nga ana tjetër, i ndihmon lojtarët në ngritjen e nivelit. Çdo ekip mund të thërrasë një ushtri minionësh për t'i ndihmuar ata në shkatërrimin e bazës kundërshtare.

Si të fitoni një ndeshje të League of Legends?

Ekipi i parë që shkatërron Nexus-in fiton ndeshjen. Nexus është një strukturë e vendosur në pjesën e pasme të bazës së secilës anë. Një gjë që duhet theksuar është se shkatërrimi i Nexus nuk është një shëtitje në park. Nexus mbetet i paprekur për sa kohë që të tre Frenuesit e tij, ose të paktën një nga Frëngjitë e bazës, mbeten në këmbë.

Frëngjitë janë të rëndësishme në një ndeshje LoL sepse ato ndihmojnë në dëmtimin e kundërshtarëve duke lejuar gjithashtu një ekip të ketë kontrollin e duhur të fushës së betejës. Për të shkatërruar frëngjitë, skuadrat përdorin shpesh minionët, burimi i të cilëve është Nexus.

Pse është popullor LoL World Championship për të bastuar?

Të gjithë e dimë se popullariteti i basteve esports është rritur shpejt, më shpejt nga sa mund ta imagjinoni, veçanërisht vitet e fundit. Gjithashtu po zgjerohet me një ritëm që do të bënte presion në turnetë e tjerë të mëdhenj të sporteve elektronike.

Ky është një ngjarje esport ku liga e legjendave shanset e basteve janë të favorshme dhe ofrojnë një mundësi të shkëlqyer për të bastuar në ekipin tuaj të preferuar.

Tani, një nga turnetë më të njohur në internet eSport për lojtarët është Kampionati Botëror LoL. Jo shumë turne eSports dëshmojnë një fluks lojtarësh si ky. Dhe kjo është për arsye të mira, duke përfshirë sa vijon:

Tregje të shumta bastesh për të zgjedhur

Kohëzgjatja e ndeshjes Mbi/Nën, Skuadra për të vrarë Baronin/Dragonin e Parë, Rezultati i ndeshjes Mbi/Nën, Ekipi për të nxjerrë gjakun e parë, etj.

Ndeshjet janë të shkurtra

Ndeshjet e League of Legends zakonisht zgjasin 40 minuta. Dhjetë minuta mund të shtohen ose zbriten në varësi të disa faktorëve, të tillë si kompleksiteti i ndeshjes, stili i lojës së skuadrave, potenciali i shtytjes, etj. Kjo do të thotë që lojtarët nuk kanë nevojë të presin me orë të tëra përpara se fitimet të arrijnë në llogaritë e tyre për bastin e radhës.

Disponueshmëria

Kjo është një tjetër arsye pse bastorët e duan Kampionatin Botëror LoL. Shanset e turneut do t'i gjeni në dispozicion fare faqet e basteve esport. Pra, pse të përpiqeni të bëni bast në një turne disponueshmëria e të cilit është e pakët?

Skuadrat fituese të Kampionatit Botëror të League of Legends dhe momentet më të mëdha

Fnatic (Sezoni 1)

Gjatë Sezonit të Parë, Kampionati Botëror LoL ishte ende në lulëzim dhe i mungonte një infrastrukturë kuptimplote. Rrjedhimisht, Riot Games zgjodhi DreamHack Vera, Suedi, si vendi i ngjarjes. Në këtë eveniment morën pjesë gjithsej tetë ekipe - tre ekipe nga Evropa, tre skuadra nga Amerika e Veriut, një nga Filipinet dhe një nga Singapori.

Fnatic, një skuadër suedeze, fitoi më të mirën nga kundërshtarët e saj, duke mposhtur Counter Logic Gaming 2-1 përpara se të mposhtte Epik Gamer. Fnatic u përball kundër të gjithë autoritetit në finalet e mëdha, duke e bërë finalen e sezonit të parë një çështje gjithë-evropiane. Ata do të merrnin në shtëpi 50,000 dollarë.

Taipei Assassins (Sezoni 2)

Ngjarja u mbajt në Los Anxhelos, Kaliforni, dhe ka një grup çmimesh prej 2,000,000 dollarësh që ishte dyzet herë më i madh se çmimi i vajzërisë. Pas përfundimit të fazës së grupeve, TPA u përball me ekipin korean NaJin Sword.

Çuditërisht, kjo skuadër tajvaneze fitoi lehtësisht NaJin, duke u avancuar në finalet e mëdha pas një fitoreje me oktane të lartë 2-1 ndaj Moskës Five në atë kohë të renditur në krye të Evropës. Taipei u përball me Azubu Frost, kryesuesja e Koresë, të cilin në mënyrë efektive e mbyllën. Ata fituan garën 3-1, duke sjellë kurorën e parë të Kampionatit Botëror në Tajvan.

SK Telecom T1 (Sezoni 3)

Sezoni i tretë ishte hera e parë në historinë e Botës që një seri shkoi në të pesë ndeshjet. SKT përfundimisht do të mundte NaJin për të kaluar në finalet e mëdha. Megjithatë, ndeshja kundër Klubit Mbretëror ishte një dështim, pasi SKT i mposhti 3-0 për të fituar kampionatin e parë të Koresë. Kjo fitore shënoi fillimin e dominimit të Koresë në kampionat.

Samsung White (Sezoni 4)

Dueli mes Samsung White dhe Star Horn Royal Club përfundoi me rezultatin 3-0. Në këtë ndeshje humbësi arriti të fitojë vetëm një ndeshje. Ishte fitorja e parë e kampionatit për Samsung White dhe e dyta me radhë për Korenë. Royal Club, i njohur aktualisht si Royal Never Give Up, është i vetmi ekip që ka përfunduar si nënkampion në turne në shumë raste.

SK Telecom T1 (Sezoni 5)

SKT u përball me KOO Tigers në Finalen e Madhe të 2015. Kjo ishte e para nga tre finalet e njëpasnjëshme të të gjithë Koresë së Botës. Ecuria perfekte e SKT-së në Worlds u shkatërrua nga KOO Tigers, të cilët arritën të fitonin një ndeshje, por kjo ishte më e mira që kjo e fundit mund të bënte. SKT do të vazhdonte të fitonte 3-1, duke u bërë skuadra e parë që fiton turneun më shumë se një herë.

Fitues të tjerë të Kampionatit Botëror LoL

  • SK Telecom T1 (Sezoni 6)
  • Samsung Galaxy (Sezoni 7)
  • Invictus Gaming (Sezoni 8)
  • FunPlus Phoenix (Sezoni 9)
  • DAMWON Gaming (Sezoni 10)

Ku dhe si të bastni në Kampionatin Botëror të League of Legends?

Pavarësisht ekzistencës së turneve të tjera fitimprurëse dhe të mëdha esport, Kampionati Botëror LoL mbetet një nga turnetë më të mirë esports për bastorët. Çdo ngjarje e League of Legends Worlds është një ndjesi globale që shkakton një zbavitje bastesh.

Si të bastoni në kampionatin botëror të League of Legends

Ka faqe online të basteve esport; prandaj, ju duhet të bëni zgjedhjen e duhur kur bëhet fjalë për bastet në turnetë e esport. Ky mund të duket si hapi më i thjeshtë, por mund të mos jetë kështu. Sigurisht, përvoja juaj e basteve në internet do të jetë në rrezik nëse e bëni gabim në këtë fazë. Nëse nuk jeni i sigurt se ku të filloni, thjesht bëni një kërkim në Google për faqet më të mira të basteve esports.

Pasi të keni vendosur për një rezervist, përfundoni procesin e regjistrimit, i cili zakonisht përfshin plotësimin e një formulari në internet. Sigurohuni që të jepni informacion të vlefshëm sepse mund t'i nënshtroheni verifikimit shtesë më vonë. Disa rezervistë mund të kërkojnë që të ngarkoni menjëherë një identifikim të lëshuar nga qeveria, ndërsa të tjerët do të presin deri në kërkesën tuaj të parë për tërheqje.

Pas regjistrimit, bëni një depozitë duke përdorur tuajin mënyra e preferuar e pagesës. Pasi ta bëni këtë, tani do të jetë koha për të vënë paratë tuaja në punë. Zgjidhni një ndeshje, treg bastesh, aksione dhe konfirmoni bastin tuaj.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

LAN ose Online: Një Make-Or-Break për bastorët e eSports
2022-12-29

LAN ose Online: Një Make-Or-Break për bastorët e eSports

Pandemia globale ka sjellë një bum në bastet e Sporteve. Ai gjithashtu ndaloi turnetë LAN, por solli rritjen e turneve në internet. Sidoqoftë, turnet e drejtpërdrejta LAN po kthehen me lehtësimin e bllokimeve dhe programet e imunizimit që rezultojnë efektive.

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022
2022-12-08

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022

Esportet po zgjerohen dhe më shumë gara dhe lojëra po përfshihen në tregjet e basteve. Nuk është për t'u habitur të shohësh rritje të popullaritetit të basteve esports, duke pasur parasysh se sa të njohura janë bërë garat sportive vitet e fundit.