Gjithçka rreth basteve në Gambit Esports

Gambit Esports është një ekip më i mirë i eSports nga Rusia. Ekipi në pronësi të firmës ruse të telekomunikacionit MTS u njoh fillimisht si Gambit Gaming. Gambit u themelua në janar 2013 pas blerjes së ekipit të vjetër të League of Legends të Moscow Five. Apex Legends, Dota 2 dhe Valorant janë ndër lojërat ku Gambit ka skuadrat më të mira të eSports që konkurrojnë. Ajo kishte një ekip në lojën e League of Legends, i cili garoi në të gjithë Serinë e Kampionatit Evropian të Ligës së Legjendave. Skuadra ka marrë pjesë edhe në Ligën e Legjendave Kontinentale më parë.

Diamondprox, Darien, Alex Ich, Edward dhe Genja ishin lojtarët fillestarë në ekipin e Gambit's League of Legends. Kjo skuadër e famshme fitoi IEM Global Challenge Katowice më pak se një javë pas themelimit të saj. Gambit Esports ishte skuadra e parë jashtë kontinentit aziatik që mundi dy nga ekipet më të mira të Koresë së Jugut në rrugën e tyre drejt kampionatit.

Gjithçka rreth basteve në Gambit Esports
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Lojtarët e Gambit Esports

Skuadra përfundoi e treta në Mars 2020 në Kampionatin Botëror IEM, i cili u mbajt në Gjermani, duke humbur vetëm një ndeshje. Gambit përfundoi në tre të parat dy herë në LCS Euroleague, e cila u organizua në Këln të Gjermanisë. Viti debutues i ekipit përfundoi me një fitore në IEM Këln. Me kalimin e viteve, Gambit është zhvilluar për t'u bërë ndër ekipet më të njohura të eSports në botë.

Ekipi Dota 2 ofron një listë të mbushur me yje në gara të ndryshme. Kjo skuadër ndërkombëtare u mblodh në fund të vitit 2021 dhe aktualisht po garon në divizionin e dytë të DPC EEU. Lojtarët janë Aleksey Sviridov, alias Smiling CARRY (Bjellorusi) dhe Maksym' Mellojul' Pnov (Ukrainë).

Pjesa tjetër e anëtarëve në Dota 2 janë të gjithë rusë, përfshirë Vasilii Shishkin, alias AfterLife. Të tjerët janë Oleg 'sayuw' Kalenbet dhe Nikita Balaganin alias pantomem. Kryetrajneri i skuadrës është Kulmukhambetov i Timur' Ahilles. Aleksandr 'StrangeR' Solomonov është Drejtor i Përgjithshëm, ndërsa Ivan Karpov alias ivan_4sv është Menaxheri.

Gambit ofron gjithashtu një listë në Apex Legends, e cila përbëhet nga tre lojtarë dhe një menaxher, Alexander 'Sweetypotz' Scherbakov. Lojtarët e tjerë janë Leonid Grishin, alias Leogri3x6, ARTur' Artyco' Tishchenko dhe Konstantin Kozlov alias Hardecki. Të gjithë lojtarët janë rusë, përveç Artycos, i cili është ukrainas.

Lista Valorant përbëhet nga shtatë anëtarë rusë. Lojtarët përfshijnë Vladimir 'Kayos' Ivanoviç, menaxher i ekipit. Igor Vlasov, alias Redgar, Ayaz' nAts' Akhmetshin, dhe Nikita' d3ffo' Sudakov janë gjithashtu lojtarë të guximshëm për Gambit Esports. Naumov i Bogdan' Sheydos dhe trajneri kryesor Andrey Sholokhov, alias Engh, plotësojnë listën.

Lojërat më të forta të Gambit Esports

Aktualisht, skuadra ka listat në tre ndeshje. Ata janë fokusuar shumë tek këto të treja, duke i bërë më të fortë.

Dota 2

Gambiti formoi një Dota 2 seksioni në maj 2017. Formacioni Dota 2 fitoi medalje nënkampione në Katowice dhe Hamburg në Kampionatin Botëror ESL One. Gambit Esports përfundoi i treti, duke fituar kështu një medalje bronzi në Singapor në ONE eSports. Ekipi thuajse u kualifikua për garën kryesore të vitit, The International në Shangai. Kjo ndodhi pasi ata ishin nënkampionët e të miturve në Kiev dhe Bukuresht. Gjatë sezonit DPC 2018-19 Major në Moskë, skuadra u rendit në mesin e tetë skuadrave më të mira.

Apex Legends

Gambit Esports filloi degën e Apex Legends në gusht 2019. Ekipi pati një ecuri fantastike në këtë disiplinë në ndeshjen e tyre të parë LAN, duke arritur në finalen e një turneu në Krakov. Deri në vitin 2020, Gambit Esports ishte ndër tre skuadrat më të mira evropiane në kontinent. Për 18 javë, skuadra Apex e Gambit ishte skuadra evropiane e renditur më lart.

Trima

Në shtator 2020, Gambit filloi Trima ndarje. Ekipi fitoi dy ngjarje në konkursin e CIS dhe mori një medalje bronzi. Grupi Valorant ishte skuadra e parë e CIS që fitoi Masters VCT në fund të marsit 2021. Gambit Esports fitoi VCT EMEA Challengers në gusht. Në mënyrë të ngjashme, në shtator, ekipi zuri vendin e parë në VCT Masters në Berlin. Ekipi përfundoi i dyti në inaugurimin Valorant Champions në dhjetor.

Pse është popullor Gambit Esports?

Të Ekipi i eSports ka grumbulluar miliona ndjekës nga e gjithë bota. Gambit Esports ka arritur të krijojë partneritete me marka të njohura, gjë që ka ndihmuar në përparimin e tyre.
Ndër partnerët janë WASD.TV dhe Abios. Platforma e mediave interaktive WASD.TV është një shërbim transmetimi i bazuar në të cilin MTS zhvillon vendime të ndryshme në lojëra, eSport profesionale dhe përmbajtje multimediale. Gambit Esports është partneri kryesor i platformës.

Abios ka qenë një burim i rëndësishëm B2B i të dhënave dhe statistikave të eSports që nga viti 2013. API-ja e tyre ofron informacionin më të detajuar dhe mbulimin më të gjerë të ndeshjeve, duke e bërë atë ideal për çdo kërkesë të të dhënave.

Pse Gambit Esports është popullor për të bastuar?

Pavarësisht humbjes së lojtarëve kryesorë dhe ndërrimit të gjuhëve, ekipi i Gambit Esports në LoL fitoi IEM Cologne për të dytin vit radhazi. Ky ishte renditja e gjashtë radhazi e ekipit në top tre në një ngjarje IEM, duke i dhënë ekipit të tyre të Ligës titullin jozyrtar të "Mjeshtrave të Intel Extreme Masters"

Gambit Esports është unik në atë që ata luajnë një sërë ekipesh të famshme eSport, duke e bërë të lehtë zbulimin e basteve të Gambit Esports në internet. Do të jetë e lehtë për të gjetur shanset e basteve në ekipet e tyre Dota 2, Apex Legends dhe Valorant. Për më tepër, së shpejti do të jenë të disponueshme për të bastuar disa gara emocionuese eSports që paraqesin ekipe Gambit, të tilla si Valorant Champions.

Çmimet dhe rezultatet e Gambit Esports

Trima

Ekipi ka fituar mbi 450,000 dollarë nga gara të ndryshme. 2021 ishte një vit shumë i suksesshëm për ekipin kur fituan 150,000 dollarë dhe 225,000 dollarë në Kampionë trima 2021 dhe VCT 2021: Stage 3 Masters Berlin, respektivisht. Gambit Esports fitoi VCT 2021: EMEA Stage 3 Challengers Playoffs dhe VCT 2021: CIS Stage 3 Challengers 1.

Gambit Esports fitoi katër edicione të turneve VCT 2021 në fillim të vitit. Këta ishin CIS Stage 1 Challengers 2, CIS Stage 1 Masters, dhe CIS Stage 2 Challengers 2, respektivisht.

Apex Legends

PĂ«rpara Kampionatit tĂ« parĂ« BotĂ«ror nĂ« kĂ«tĂ« disiplinĂ«, Gambit Apex Legends formacioni u publikua nĂ« gusht tĂ« 2019. Ekipi i Gambit konkurron nĂ« mĂ«nyrĂ« rutinore nĂ« finalet e turneut ndĂ«rkombĂ«tar dhe Ă«shtĂ« skuadra e parĂ« dhe e vetme evropiane qĂ« fiton tre kualifikime evropiane ALGS. Ekipi ka fituar mbi 160,000 dollarĂ« nga gara tĂ« ndryshme. KĂ«tĂ« vit, ekipi pĂ«rfundoi i treti nĂ« ALGS: 2022 Split 1 Playoffs – EMEA, ku ata morĂ«n njĂ« çmim prej 25,000 dollarĂ«.

MegjithatĂ«, ata patĂ«n rezultate tĂ« pĂ«rziera nĂ« 2021. Ata filluan duke fituar ALGS Winter Circuit #4 – Europe dhe e mbyllĂ«n vitin duke fituar ALGS: 2021 Split 1 Pro League – EMEA. NĂ« turneun e fundit, ata fituan 30,000 dollarĂ«. MegjithatĂ«, nĂ« mes tĂ« vitit, ata pĂ«rfunduan tĂ« tetat nĂ« ALGS Championship 2021 -EMEA, duke fituar 15,025 dollarĂ« pasi fituan GLL Masters Spring -Show Match. Ata gjithashtu pĂ«rfunduan tĂ« dytin dhe tĂ« tretĂ«n nĂ« GLL Master Spring -Europe dhe ALGS Winter Circuit Playoffs -EMEA, respektivisht. NĂ« 2020, ekipi fitoi ALGS Online #3 -Europe dhe ALGS Summer qark #1 -EMEA.

Dota 2

Ekipi është veshja më e suksesshme e Gambit. Ekipi Dota 2 ka fituar mbi 700,000 dollarë nga gara të ndryshme. Kjo skuadër ndërkombëtare u mblodh në fund të vitit 2021 dhe aktualisht po garon në divizionin e dytë të DPC EEU. Gambit nuk është kualifikuar ende për Ndërkombëtare, ngjarja kryesore në MOBA më të njohura në CIS, por ekipi po e synon atë.

Pavarësisht se ka më pak përfundime të përgjithshme të turneut të parë, skuadra ka pasur sukses komercial në të njëjtat turne. Ata fituan 54,000 dollarë dhe 42,000 dollarë në StarLadder ImbaTV Dota 2 Minor Season 3 dhe WePlay! Bukovel! Minor 2020 respektivisht. Më parë, ata fituan një total prej 470,000 dollarësh përmes turneve të ndryshëm. Shumica ishin nga The Bucharest Minor dhe StarLadder ImbaTV Dota 2 Minor Season 1, ku fituan 70,000 dollarë secili pasi dolën të dytit.

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur të Gambit Esports

Kalorës i buzëqeshur

I njohur zyrtarisht si Aleksey Sviridov, lojtari 20-vjeçar nga Bjellorusia është punëtor, i qetë dhe i arsyeshëm. Ai luan rolin e Carry në Dota 2, i cili kërkon që lojtarët të marrin vendimin e duhur dhe ai ka qenë i suksesshëm në këtë drejtim deri më tani.

Mellojul

Lojtari 21-vjeçar ukrainas njihet zyrtarisht si Maksym Pnov. Mellojul është një lojtar skuadre që nuk ka frikë të marrë përgjegjësi. Pishina e tij e thellë e heronjve dhe aftësia për t'u ndjerë rehat në strategji të ndryshme të ekipit Dota 2 e bëjnë atë të dallohet mes homologëve të tij. Ai ka grumbulluar mijëra ndjekës në rrjetet e tij sociale dhe Twitch.

AfterLife

25-vjeçari Vasilii Shishkin është IRL i qetë dhe jo llafazan. Jeta e përtejme është një nga të huajt më me përvojë në CIS. Ai luajti në majorin e tij të parë Dota 2 në 2016, një vit para se të krijohej skuadra e parë e Gambit Dota 2.

Redgar

Një person i talentuar që është ekspert në gjithçka. Igor arriti nivelin e Grandmaster në League of Legends në EUW dhe 100 më të mirët në Hearthstone, dhe fitoi kampionatet e Ligës Universitare në Moskë në Counter-Strike: Global Offensive. 24-vjeçari rus njihet zyrtarisht si Igor Vlasov.

Ku dhe si të bastni në Gambit Esports?

ËshtĂ« njĂ« moment emocionues pĂ«r tĂ« luajtur kumar me ekipet e Gambit Esports ndĂ«rsa ato konkurrojnĂ« kundĂ«r mĂ« tĂ« mirĂ«ve nĂ« industri. 1xBet, Betway, Betwinner, Pixel.bet dhe Betfair janĂ« faqet mĂ« tĂ« mira tĂ« basteve eSports pĂ«r tĂ« gjetur shanset e Gambit Esports.

Kur lojtarët vënë bast në ndonjë prej skuadrave eSports të Gambit për të fituar, ata kanë një shans për të fituar para. Megjithatë, disa ekipe janë superiore ndaj të tjerave dhe mund të jenë një opsion më i sigurt. Gambit ka një skuadër të fuqishme Dota 2. Në Mars 2021, Gambit Apex zuri gjithashtu vendin e parë në renditjen evropiane.

Gambit Valorant, për të mos u zgjatur, ishte skuadra e parë nga Liga e Sporteve të CIS që fitoi Masters VCT. Ilya "Toose" Chernyshov, një lojtar i Gambit Fortnite, ishte gjithashtu pjesë e dyshes fituese në DreamHack Hapur Konkursi Fortnite Duo.

Cila është strategjia më e mirë për të bastuar në Gambit Esports?

Lojtarët kanë një sërë opsionesh bastesh për të zgjedhur, të gjitha janë të lira për t'u testuar. Por përdoruesit duhet të jenë të përgatitur për të vënë në kohë për të hetuar dhe për të zhvilluar zotërimin e tyre të teknikave specifike të basteve. Një strategji padyshim që do të përfitojë nga bastet e eSports të lojtarëve në planin afatgjatë.

Bastet para ndeshjes janë një nga mënyrat më të mira për të vënë baste në çdo ekip të Gambit Esports. Bastet do të jenë në gjendje të vënë baste në tregje specifike përpara se të fillojë një ndeshje eSports. Përveç tregjeve standarde të fituesve të ndeshjeve, disa bastebërës do t'i lejojnë lojtarët gjithashtu të bastojnë në ngjarje të tjera specifike të lojës.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi