Bast në The International 2024

Lista e ligave apo turneve esport është e gjatë, ku The International është një nga më prestigjiozët. International është një turne global i esports për Dota 2 i zhvilluar dhe organizuar nga Valve. Që nga turneu i parë në vitin 2011, The International është mbajtur çdo vit, me përjashtim të edicionit 2020, i cili u anulua për shkak të pandemisë Coronavirus.

Konkursi mbahet në fund të verës. Finalet janë organizuar në qytete të ndryshme, duke përfshirë Seattle, Këln, Vankuver, Shangai, Stokholm dhe Bukuresht. Ndërkombëtari i parë u fitua nga Natus Vincere, i cili mori në shtëpi çmimin prej 1,600,000 dollarësh. Turneu sponsorizohet nga disa kompani dhe organizata, duke përfshirë Valve, prodhuesit e pajisjeve ASUS dhe Acer, dhe një markë veshjesh, Team Secret. Ajo zgjat rreth dhjetë ditë.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Pishina e çmimeve të The International

Edicioni i parë i turneut u mbajt në vitin 2011 me një grup çmimesh prej 1,600,000 dollarë. Kjo u rrit në 2,874,380 dollarë në 2013 dhe 40,018,195 dollarë në 2021, që do të thotë se është rritur në vlerë mbi 25 herë nga çmimi i parë fillestar. Këtu është një përmbledhje e grupit të çmimeve bazuar në çdo vit.

 • 2011: 1.6 milionë dollarë
 • 2012: 1.6 milionë dollarë
 • 2013: 2.8 milionë dollarë
 • 2014: 10.9 milionë dollarë
 • 2015: 18.4 milionë dollarë
 • 2016: 20.7 milionë dollarë
 • 2017: 24.7 milionë dollarë
 • 2018: 25.8 milionë dollarë
 • 2019: 34.3 milionë dollarë
 • 2021: 40.0 milionë dollarë

Siç mund ta thoni, grupi i çmimeve është rritur në mënyrë të qëndrueshme që nga viti 2012, që do të thotë se mund të supozojmë me siguri se trendi do të vazhdojë.

Sa ngjarje e madhe është The International?

International konsiderohet si një nga turnetë më të mëdhenj të esporteve në botë. Ai tërheq qindra mijëra konkurrentë dhe shikohet nga miliona njerëz në internet.

Me një grup çmimesh që ka arritur në 45,000,000 dollarë (edicion 2022), The International nuk është qartë një turne i vogël. Në të vërtetë, ai grup çmimesh nuk është një ndryshim xhepi dhe asnjë turne i vogël nuk do të kishte një shumë kaq marramendëse parash për t'u fituar.

Një arsye tjetër pse The International është një turne i madh është se ai bashkon 18 ekipe nga pjesë të ndryshme të botës. Turneu nuk ka të bëjë vetëm me një shtet apo kontinent të vetëm; është për botën. Për sa i përket shikueshmërisë, The International tërheq miliona shikues. Për shembull, numri i shikuesve të njëkohshëm të edicionit 2021 shkoi deri në 2.74 milionë.

Rreth Dota 2

Dota 2 është një lojë online me shumë lojtarë zhvilluar nga Valve Corporation, e njëjta firmë që qëndron pas serisë popullore të lojërave video, Counter-Strike. Loja përdor një sistem strategjie në kohë reale (RTS) ku lojtarët duhet të kontrollojnë një karakter hero dhe të luftojnë kundër lojtarëve të tjerë ose kundërshtarëve të kontrolluar nga kompjuteri. Ndryshe nga shumë lojëra eSports me më shumë se një karakter lojtar, Dota 2 ofron vetëm një karakter hero për secilin lojtar për t'u përdorur.

Loja luhet duke përdorur dy disponueshmëri të ndryshme; dyqani i artikujve Dota 2, i cili lejon lojtarët të blejnë artikuj të ndryshëm me monedhën e lojës, dhe artikujt Dota 2, të cilët mund të përdoren për të personalizuar karakteret e tyre heroike.

Dota 2 është një mod i Warcraft 3 dhe ka qenë i njohur që kur doli në 2013. Ajo i mban lojtarët në këmbë. Qëllimi i lojës është të shkatërrojë bazën e armikut duke mbrojtur bazën tuaj.

Pse është popullor Dota 2?

Dota 2 ka një sërë veçorish që e bëjnë atë të këndshëm. Disa nga këto përfshijnë:

 • Është e lehtë për t'u kuptuar, edhe për ata që nuk janë shumë të njohur me videolojërat.
 • Ai sjell kujtime të kohëve më parë në një kohë kur lojërat video kishin dragonj dhe krijesa të tjera kundër lojtarëve për të luftuar.
 • Lojtarët mund të zgjedhin nga karaktere të ndryshme me aftësi të ndryshme që mund të përmirësohen.
 • Loja është e mirë në çdo aspekt; loja, grafika dhe animacionet janë të qetë. Heronjtë janë të pashëm, dhe ju mund të gjeni të rinj sapo të dalin (nganjëherë brenda ditëve ose orëve pas debutimit të tyre). Prandaj, ka gjithmonë diçka të re për të luajtur.

Pse The International është popullor për bast?

International është padyshim një nga turnet më emocionues online esport në botë. Ai ofron mundësinë për bastorët të vënë bast në to ekipi apo lojtari i preferuar. Por çfarë e bën vërtet këtë turne të popullarizuar në mesin e lojtarëve?

1. Turneu mbledh së bashku ekipet më të mira të Dota 2 në botë. Secila prej këtyre skuadrave ka një ndjekës masiv për sa i përket tifozëve, shumica e të cilëve janë gjithashtu lojtarë. Një turne në të cilin skuadrat më të mira konkurrojnë padyshim që do të tërheqë miliona bastorë.

2. International ofron një gamë të gjerë tregjesh bastesh për të zgjedhur nga bastorët. Disa nga këto përfshijnë:

 • Skuadra për të fituar The International
 • Lojtari për të fituar The International
 • Fitues i fazës së grupeve
 • Fituesi i play-off-it

3. International është gjithashtu një turne shumë konkurrues. Vetëm skuadrat më të mira në botë kalojnë në finale, gjë që e bën atë më emocionuese për bastorët.

4.Dota 2 Shanset në turneun ndërkombëtar janë të disponueshme në të gjitha faqet e basteve online në esport, për sa kohë që ngjarja është aktive. Prandaj, bastorët nuk luftojnë për të gjetur se ku të bastojnë në këtë turne.

Ekipet fituese të International's dhe momentet më të mëdha

Internacionalja është një prej tyre turne të mëdha esport që janë shumë konkurrues; gara për çmimin është më e ashpër se sa mund ta imagjinoni. Që nga edicioni i parë në vitin 2011, vetëm një skuadër ka arritur të kurorëzohet dy herë kampione. Fituesit e tjerë janë njohur vetëm një herë. Këtu janë fituesit dhe momentet më domethënëse në historinë e turneut.

Natus Vincere

Ky ishte ekipi i parë që testoi titullin ndërkombëtar. E saj NaVi fitoi edicionin e parë në vitin 2011. Në këtë finale, skuadra mundi 3-1 EHOME për të ngritur titullin. Në këtë ekip ishin Puppey (Clement), një lojtar legjendar i Dota 2 që ka marrë pjesë në turne më shumë se çdo individ tjetër.

Të tjerë përfshinin XBOCT, Artstyle dhe Dendi. Të marrësh në shtëpi një milion dollarë amerikanë nga një çmim i madh 1.6 milion dollarë është diçka që skuadra nuk do ta harrojë kurrë; as ne nuk do ta lëmë të shkojë.

Dhe ndërsa skuadra nuk e ka fituar titullin për herë të dytë, ajo vazhdimisht ka ngacmuar kundërshtarët e saj, duke u siguruar që ata të vrapojnë për paratë e tyre. Fakti që NaVi shkoi deri në finale vitin e ardhshëm (2012) i thotë të gjitha.

Invictus Gaming

Mundja e titullit nga kampionët e edicionit të parë nuk ishte e lehtë dhe kjo ndoshta tregon se sa e fortë ishte kjo skuadër në atë kohë. Gjatë kësaj finale, Invictus Gaming mposhti Natus Vincere 3-1, duke marrë në shtëpi një çmim të madh prej 1 milion dollarësh.

Aleancë

Ky ishte ekipi më i mirë i turneut në 2013. Ashtu si Invictus Gaming, Aleancë Askush tjetër përveç Natus Vincere, nuk iu dha një garë për paratë e tyre dhe ata ishin skuadra e parë evropiane që fitoi turneun. Ata mposhtën kundërshtarët e tyre 3-1 dhe marrja e një çmimi prej 1.4 milionë dollarësh në shtëpi ishte spektakolare. Lojtarët këtu përfshinin Akke, Loda, EGM, AdmiralBulldog dhe s4. Ky botim i tretë është ai që e vendosi The International në hartën globale për sa i përket popullaritetit.

Newbee

Me popullaritetin e turneut që është rritur vitin e kaluar, Newbee po kërkonte kurorën në sfondin e një konkursi shumë të publikuar. Dhe ndërsa turneu u organizua në Uashington, një fushë si mysafir nuk i pengoi Newbee. Në këtë edicion (2014), finalistët ishin krejtësisht të rinj, me Newbee nga njëra anë dhe Vici Gaming nga ana tjetër.

E para do të mundte të dytën 3-1, duke marrë një shumë të madhe 5,025,029 dollarë amerikanë dhe duke rikthyer dominimin e Kinës në garë.

Fitues të tjerë

2015: Gjenitë e liga
2016: Wings Gaming
2017: Team Liquid
2018: OG
2019: OG

Ku dhe si të bastni në The International?

International është një turne global, dhe për këtë arsye, është një nga turnet më të mirë të esports kur bëhet fjalë për bastet. Nuk ka rëndësi se nga jeni duke vënë bast në turnetë e esport; ju duhet të jeni në gjendje të hyni në ngjarje për aq kohë sa ju lejon vendi juaj. te zgjidhni faqen më të mirë për bast në kampionatet ndërkombëtare ose të tjera eSport, këtu janë disa gjëra për t'u parë:

 • Shanset e ofruara nga faqja: Sa më të mira të jenë shanset, aq më shumë mund të fitoni nëse vini bast në turne.
 • Reputacioni i faqes: Shikoni cili është historiku i tyre dhe nëse faqja është e licencuar apo jo.
 • Bast live: Nëse dëshironi të vendosni baste ndërsa shikoni lojën drejtpërdrejt, ky është një faktor që dëshironi të merrni parasysh. Gjithashtu, disa faqe ju lejojnë të vendosni baste gjatë pjesës së parë.
 • Pajtueshmëria me celular: Disa sajte funksionojnë vetëm në një kompjuter desktop ose laptop, kështu që ju do të dëshironi të merrni parasysh këtë faktor.
 • Mbështetja e klientit: Nëse keni ndonjëherë ndonjë pyetje në lidhje me sitin ose procesin e basteve, ekipi mbështetës duhet të jetë në gjendje të ndihmojë në mënyrë efikase.

Si të bastni në International

Procedura për bast në The International është e thjeshtë:

 • Regjistrohu me një faqe esports që ofron shanse në turne
 • Hyni dhe bëni një depozitë
 • Zgjidhni ndeshjen për të cilën dëshironi të vini bast
 • Zgjidhni aksionin tuaj dhe përfundoni procesin
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022
2022-12-08

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022

Esportet po zgjerohen dhe më shumë gara dhe lojëra po përfshihen në tregjet e basteve. Nuk është për t'u habitur të shohësh rritje të popullaritetit të basteve esports, duke pasur parasysh se sa të njohura janë bërë garat sportive vitet e fundit.