Bast në DreamHack Tournaments 2024

DreamHack është një firmë argëtimi me bazë në Suedi. Firma është e specializuar në ngjarjet e lojërave konkurruese dhe është në pronësi të Modern Times Group (MTG), një kompani argëtuese dixhitale me seli në Stokholm. Sipas Librit të Rekordeve Guinness dhe Galaktikave Binjake, është festivali më i madh i festave LAN dhe kompjuterit në botë. Ai (ky turne) krenohet me lidhjen më të shpejtë të internetit në botë dhe gjithashtu ka trafikun më të gjeneruar.

Në fillim të viteve 1990, DreamHack filloi si një takim modest i miqve dhe bashkëmoshatarëve brenda bodrumit të një shkolle në Malung. Menjëherë pas kësaj, ajo u zhvendos në kafene. Këtu ai u shndërrua në një nga turnetë më të mëdhenj të esporteve në atë periudhë.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Lojërat e ofruara në turne

DreamHack Që atëherë ka bashkëpunuar me Major League Gaming (MLG) dhe Electronic Sports League (ESL) në nëntor 2012 për të ndihmuar në arritjen e rritjes dhe zgjerimit të tregjeve të lojërave të Amerikës së Veriut dhe Evropës. Këto bashkëpunime përmbajnë gjëra të tilla si renditjet universale dhe kornizat uniforme konkurruese, ndër të tjera.

Ligat e esport DreamHack tërheqin lojtarët kryesorë nga e gjithë bota, me një grup çmimesh mbi 300,000 dollarë. Qindra transmetime të veçanta video të turneut janë të disponueshme në internet. Shumica e tyre mbulojnë garat e lojërave. Këto ngjarje lojërash janë zhvilluar në Stokholm dhe Jönköping (Suedi), Tours (Francë), Bukuresht dhe Kluzh (të dyja Rumani), Valencia dhe Sevilje (Spanjë), Londër (Angli) dhe Leipzig (Gjermani).

Fortnite

Fortnite është në thelb në një konkurs të hapur. Gjatë gjithë ditëve të konkursit, çdo lojtar është i mirëpritur të bashkohet dhe të shohë nëse mund të arrijë në krye të renditjes. Është një mënyrë fantastike për të bashkuar njerëzit për gara më spontane. Ekziston edhe mundësia për t'u çiftuar me një lojtar profesionist; kështu, do të ketë shumë presion mbi çdo pjesëmarrës.

Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO)

Kur bëhet fjalë për këtë lojë në turnetë e DreamHack'sDreamHack, Suedia ka qenë duke dominuar konkurrencën. Ninjat me pizhame kanë fituar gjashtë herë, duke përfshirë DreamHack Masters Malmo në 2016 dhe Astro Open në Valencia në 2012. Po kështu, Fnatic ka fituar gjashtë turne DreamHack, duke përfshirë DreamHack Tours në 2015 dhe 2012, DreamHack Bukuresht dhe DreamHack Summer 2015.

Dota 2

DreamLeague, i njohur më parë si Dota All-Stars përpara se të riemërohej DreamHack, tani është ndoshta më prestigjiozja Dota 2 turne globalisht. Edhe pse ekipet aziatike janë dominuese në një platformë globale, garat DreamHack lejojnë ekipet evropiane dhe të Amerikës së Veriut të konkurrojnë gjithashtu për çmimet kryesore.

StarCraft 2

Edhe pse u publikua në vitin 2010, StarCraft 2 së shpejti u bë një lojë e njohur në turnetë DreamHack. Naama (finlandisht) fitoi konkursin inaugurues në DreamHack Winter vitin e ardhshëm pas inaugurimit. Loja është bërë një tipar i rregullt në garat e verës dhe dimrit të DreamHack. Ai është përfshirë gjithashtu në turnetë DreamHack Open për shkak të suksesit të tij të ri.

Heronjtë e Stuhisë

Heronjtë e Stuhisë krenohet me protagonistë nga markat e tjera të Blizzard, duke përfshirë Warcraft, Diablo, StarCraft, The Lost Vikings dhe Overwatch. Pas publikimit të tij në 2015, ai bëri premierën e tij DreamHack në DreamHack Bukuresht. European TeamLiquid fitoi PGL Spring Champions of the Storm 2015. Popullariteti i kësaj loje në DreamHack ka ardhur vazhdimisht në rritje. BeGeniuses ESC mori mbi 5,000 dollarë në çmim për fitimin e DreamHack Tours 2017.

Lojëra të tjera në turneun DreamHack

Legjenda e ligave, Super Smash Bros., Smite, Street Fighter V, Heroes of Newerth dhe Mortal Kombat XL kanë kontribuar në suksesin e qarkut DreamHack. Pavarësisht se nuk kanë të njëjtën mbështetje financiare si lojërat si Dota 2 dhe nuk marrin pjesë aq dukshëm sa lojërat e tjera, këto lojëra janë ende komponentë të rëndësishëm të suksesit të DreamHack'sDreamHack pasi vazhdojnë të fitojnë ngadalë popullaritet.

Pse janë të njohura turnet DreamHack?

Ka një shumëllojshmëri të gjerë të zhanreve dhe lojërave në turnetë e esport. Prandaj, ka shumë për të parë dhe bërë atje, pasi dallohen disa lojëra. Ndërsa ringjallja e lojërave luftarake është gjithashtu magjepsëse, një lojë (Halo) ka qenë në rritje të shpejtë. Ata (DreamHack) kanë ndryshuar sektorin dhe kanë bërë pionierë video lojëra dhe esports zhvillim në të gjithë botën për më shumë se njëzet vjet.

Këto zhvillime janë arritur duke ndërtuar një platformë që lejon lojtarët të kalojnë nga të qenit hiç në superyje. Në të njëjtën kohë, ato lejojnë spektatorët të përjetojnë historitë më të mira të lojërave. Si rezultat, DreamHack është rritur në rëndësi dhe popullaritet në mbarë botën.

DreamHack Summer 2017 ishte një sukses i madh, me një çmim të madh prej mbi 100,000 dollarë. Ngjarja u nda në dy grupe, secili prej katër skuadrash. Fituesi i çmimit prej 50,000 dollarësh për vendin e parë do të përcaktohej nga një fazë play-off.

DreamHack është ndër emrat më të njohur në videolojërat. Kjo i detyrohet kësaj për të qenë një nga organizatorët e parë dhe më pjellor të ngjarjeve esports. Ata janë të përfshirë në disa lojëra, kështu që ia vlen gjithmonë të mbani një sy në oraret e tyre në çdo vit të caktuar. Për shumicën e lojtarëve, hyrja në DreamHack është një punë kaq e madhe. Megjithatë, një numër prej tyre largohen nëse nuk arrijnë të mbajnë vëmendjen e fansave të esports siç pritej.

Pse ky turne është popullor për bast

DreamHack është një LAN (Rrjeti Lokal i Zonës) me bazë në Suedi që bashkon lojtarë nga të gjitha sferat e jetës. Mjaftojnë disa ditë në garë për të përcaktuar se kush është më i madhi. E veçanta e kësaj ngjarje është se është një ngjarje BYOC (Bring Your Own Computer). Ai duhet të shfaqet në çdo listë të turneve esport që ia vlen.

Shumica e këtyre turneve esport transmetohen në internet për spektatorët për t'i parë në platforma të ndryshme. Ka shumë opsione të shkëlqyera në dispozicion që janë të veçanta për lojëra specifike. Prandaj, kur bastet, për shembull, në League of Legends, lojtarët mund të parashikojnë se cilat palë do të fitojnë ndeshjet e tyre të para.

Përdoruesit që vënë bast në Counter-Strike: Global Offensive mund të parashikojnë se cili ekip do të jetë i pari deri në dhjetë vrasje. Shumë site bastesh ju lejojnë gjithashtu të vendosni baste tek, si p.sh. se cili ekip do të jetë i pari që do të shkatërrojë kullën e parë, dragoin ose frenuesin, etj. Ekzistojnë gjithashtu baste për rezultatin e saktë dhe madje edhe kohën që duhet për të përfunduar. Kështu, ka shumë metoda për të vënë bast në lojërat video.

Ekipet fituese dhe momentet më të mëdha në turnetë DreamHack

DreamHack Summer

Në vitin 2002, ngjarja e parë e verës DreamHack u mbajt në Jönköping, Suedi. Përpara se të presë dy nga turnetë më të mirë esports çdo vit (duke përfshirë verën e DreamHack në qershor), DreamHack kishte pasur botime të përgjithshme dhe dimërore për gati një dekadë. Vera inauguruese e DreamHack përfshinte kampionatin e parë Counter-Strike.

Në konkurs morën pjesë 32 ekipe, me ninjat me pizhame që zunë vendin e parë, të ndjekur nga Devine esports dhe backstab. Ninjat në pizhame mbajnë dallimin për shumicën e titujve të fituar nga një person, duke pasur pesë në 2002, 2006, 2012, 2013 dhe 2014. Fnatic dhe SK Gaming, të dyja kanë nga dy fitore secila, janë dy ekipe të tjera dominuese në të kaluarën.

Winter DreamHack

Dimri i DreamHack, si Vera e DreamHack, zakonisht ndodh çdo vit në Jönköping, Suedi. Ai përfshin disa nga kampionatet më të rëndësishme esport në League of Legends, Counter-Strike, Dota 2, Overwatch dhe Hearthstone. Në vitin 2010, Mousesports dhe Natus Vincere ishin fituesit e parë të konkursit. Gambit Esports fitoi titullin në vitin 2016, përpara Renegades dhe GODSENT. Dy vjet më vonë, ENCE fitoi trofeun dhe forZe (një ekip rus CSGO), fitoi edicionin më të fundit të DreamHack Winter.

DreamHack Hapur

DreamHack Open fillimisht u mbajt në vitin 2012 dhe u vendos shpejt si ngjarja kryesore e esporteve të DreamHack'sDreamHack, me shtatë festivale të mëdha në të gjithë Evropën. Turneu ka një çmim total prej 350,000 dollarësh dhe është i hapur për lojtarët amatorë dhe profesionistë. Ninja në pizhame fitoi DreamHack Open-in e parë që u mbajt në Valencia.

Bukureshti vazhdoi të presë ngjarje në vitet në vijim. Malmo, Montreal, Atlanta dhe Londra në Mbretërinë e Bashkuar së fundi kanë hyrë në listën e qyteteve që kanë pritur DreamHack Masters. DreamHack Masters Las Vegas në 2017 është ende padyshim ngjarja më e madhe deri më sot. Virtus.Pro fitoi turneun përpara SK Gaming, Veri, dhe Astralis, duke fituar 250,000 £ në proces.

Me Gambit Esports që kishte fituar tashmë DreamHack Austin, skena ishte vendosur që Envy të merrte në shtëpi DreamHack Atlanta. Re 9 mori titullin para turmës së tyre vendase në Denver, ndërsa FlipSid3 Tactics mori titullin në Leipzig. DreamHack Malmo 2017 u fitua nga G2, ndërsa DreamHack Montreal u fitua nga North.

Ku dhe si të bastni në turnetë DreamHack

Ti mundesh gjeni disa nga faqet më të mira të basteve online esport për baste në turne esport këtu. Këto faqe ofrojnë shanse të jashtëzakonshme në turnetë DreamHack. Megjithatë, lojtari duhet të përpiqet gjithmonë të krahasojë shanset e ofruara aktualisht për tregun ku dëshiron të bastojë dhe të zgjedhë opsionin më të tregtueshëm.

Është e nevojshme të kryhen kërkime shtesë për ekipet ose lojtarët. Informacioni i vlefshëm për formën aktuale të ekipit dhe lojtarët kryesorë mund t'ju ndihmojë të dalloni mundësitë e favorshme të basteve. Mundohuni të jeni të vetëdijshëm për çdo ndryshim që ndikon në performancën e përgjithshme. Këto mund të jenë gjëra të tilla si një nënshkrim i ri ose një tërheqje e lojtarëve kryesorë.

Fituesi i ndeshjes është ndoshta lloji më i popullarizuar i bastit Esport i disponueshëm në një faqe bastesh. Vendosni një bast për rezultatin e një ndeshje të caktuar turneu, duke filluar nga League of Legends deri te Counter-Strike Global Offensive. Përdoruesit gjithashtu mund të vënë një bast të drejtpërdrejtë se cili ekip ose lojtar do të fitojë një edicion specifik. Shumica e këtyre faqeve të basteve lejojnë që dikush ta bëjë këtë shumë përpara turneut. Prandaj, nëse keni një ndjenjë të drejtë se kush mendoni se do të fitojë turne të mëdhenj esport, si DreamHack Masters, vendosni bastet tuaja herët.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Njoftimi i pjesëmarrësve për DreamHack 2022
2022-08-11

Njoftimi i pjesëmarrësve për DreamHack 2022

Sipas Twin Galaxies dhe Librit të Rekordeve Guinness, DreamHack është partia më e madhe LAN dhe festivali kompjuterik në nivel global. Ngjarja paraqet trafikun më të shpejtë dhe më të madh të internetit në botë. Të apasionuarit mund të parashikojnë disa ngjarje të rëndësishme të ardhshme përmes basteve online esports. Këto turne transmetohen drejtpërdrejt në platforma të ndryshme.