Bazat e basteve Fortnite

Udhëzime

2023-03-30

Eddy Cheung

Në vitin 2018, Fortnite shpërtheu në popullaritet në të gjithë botën. Kjo lojë vizualisht e mrekullueshme dhe gjallëruese e betejës mbretërore me shumë lojtarë u ngrit mbi konkurrencën dhe fitoi shpejt zemrat e qindra miliona lojtarëve në mbarë botën. Biznesi ende po tronditet nga sportet profesionale dhe bastet për lojën edhe pse e ka kaluar kulmin.

Bazat e basteve Fortnite

Është vlerësuar se Epic Games ka bërë mbi 3 miliardë dollarë të ardhura në 2018. Duke pasur parasysh këto shifra, nuk është tronditëse që ata po investojnë 100 milionë dollarë për ta bërë Fortnite një fenomen në esports. Me ardhjen e Fortnite si një sport popullor esport, u shfaqën faqet e basteve, me disa që dolën jashtë rrugës për të akomoduar lojtarë që nuk ishin të njohur me lojën.

Çfarë është Fortnite?

Ashtu si Beatles dhe Beyonce, Fortnite është kthyer në një obsesion ndërkombëtar. Loja zhvillohet në Tokë, ku pothuajse i gjithë njerëzimi është fshirë nga një fenomen i çuditshëm i motit, dhe 100 lojtarë garojnë kundër njëri-tjetrit (si individualisht ose në ekip) në një hartë të vetme. Qëllimi është të eliminohen të gjithë lojtarët e tjerë nga loja.

Sportsbooks për Fortnite aktualisht nuk janë aq të zakonshëm sa për lojtarët kryesorë si CS: GO, Dota 2 dhe League of Legends. Shumë lojtarë janë të kujdesshëm për t'u hedhur në një lojë Battle Royale për shkak të perceptimit të zakonshëm se fusha e lojës nuk është e barabartë. Pjellja dhe hedhja e armëve, për shembull, janë shumë të rastësishme. Si rezultat, disa lojtarë do të kenë një avantazh të qenësishëm ndaj të tjerëve nëse zbarkojnë në një vend të pasur me armë dhe pajisje të dobishme.

Një gjë tjetër është se, në një Battle Royale, edhe lojtarët më të mirë mund të hiqen nga e gjithë fusha e betejës pa asnjë shans për të mbijetuar. Kjo mund t'i bëjë të padobishme disa analiza të lojtarëve profesionistë, pasi edhe më të mirët prej tyre mund të kapen nga fati i keq.

Fortnite Mechanics dhe Gameplay

Mekanika e Fortnite është dukshëm e ndryshme nga lojërat e tjera Battle Royale si PUBG.

 • Njëqind njerëz hipin në një autobus dhe shkojnë në një ishull—«harta» e lojës
 • Objektivi i lojës është të marrë furnizime, armë dhe municione duke u hedhur nga autobusi dhe duke u ulur në një vend të zgjedhur.
 • Lojtarët konkurrojnë kundër njëri-tjetrit nëpër një hartë për të dalë në krye. Lojtarët kanë mundësinë të shkojnë vetëm ose të formojnë ekipe.
 • Një nga veçoritë më dalluese të Fortnite është mundësia që lojtarët të ndërtojnë konstruktet e tyre unike duke përdorur materiale në lojë. Përdorimi i strukturave mund të jetë agresiv ose mbrojtës. Një ndërtues i aftë mund të ndryshojë ekuilibrin e çdo lufte.
 • Ju mund të zgjidhni 25 mburoja nga shishet e vogla blu të shpërndara në të gjithë hartën dhe 50 nga ato më të mëdha.
 • Zona e luajtshme zvogëlohet me ndërprerje (çdo disa minuta) nga një dukuri e quajtur Syri i stuhisë. Kjo i detyron lojtarët të lëvizin dhe të marrin pjesë në aksion në vend që të fshihen vazhdimisht.
 • Në fund të fundit, kushdo që qëndron ende në këmbë është fituesi.

Orari i përditësimit javor i Epic Games siguron që meta e Fortnite po ndryshon gjithmonë. Sa herë që një armë e re i shtohet lojës, ndërtimi optimal dhe teknikat e fitimit ndryshojnë për ta kundërshtuar atë. Përditësimet e reja të përmbajtjes ofrojnë thellësi në përparimin e lojës duke u dhënë lojtarëve dhe tifozëve qasje në strategji të ndryshme për të arritur fitoren.

Lojtarët mund të zgjedhin nga një shumëllojshmëri e gjerë e mënyrave të lojës në Fortnite, duke përfshirë:

 • Në modalitetin Solos, përdoruesi konkurron me deri në 99 individë të tjerë. Fituesi është i fundit në këmbë.
 • Dy lojtarë mund të punojnë së bashku në një ndeshje "duo". Pesëdhjetë ekipe me nga dy lojtarë secila janë të mundshme në një lojë dyshe, por nuk kërkohen. Megjithatë, individët brenda çifteve kanë gjithashtu mundësinë e funksionimit të vetëm.
 • Në llojin e lojës Squads, lojtarët mund të formojnë ekipe deri në katër anëtarë. Nuk mund të ketë më shumë se njëzet e pesë grupe me katër persona. Ndryshe nga solo, nëse tre nga shokët tuaj të skuadrës janë nokautuar, i katërti mund t'i ringjallë përsëri.
 • Me modalitetin Team Rumble, dy ekipe me 20 lojtarë përballen me njëri-tjetrin. Një ekip fiton nëse është i pari që arrin 125 vrasje në një ndeshje.

Llojet e basteve Fortnite

Një hap i rëndësishëm për të kuptuar se si të bastni në Fortnite është të mësoni se cilat baste janë të disponueshme. Shanset e basteve të Fortnite janë të krahasueshme me NFL dhe sporte të tjera. Një përmbledhje e përafërt e gjasave për një ngjarje Battle Royale mund të duket si kjo:

Linja parash

Duke përdorur këtë bast, ju mund të vendosni një bast se kush besoni se do të dalë në krye të konkursit Battle Royale. Ky është një bast me aksione të larta, pasi shqetësimet janë shpesh në lojërat Battle Royale dhe talenti individual shpesh nuk mjafton për të fituar në një grup prej 100 vetash. Edhe lojtari më i talentuar mund të ketë fatkeqësinë të qëllohet pa e ditur se kush qëlloi atij. Më poshtë është renditur një shembull i shanseve të linjës së parave të Fortnite.

Të gjithë pjesëmarrësit do të kenë të tyren shanset e veta unike. Hidhini një sy shembullit më poshtë:

 • Tfue +1350
 • Ninja +1600
 • MrSavage +1600
 • Dubs +1700
 • Mongraal +1800

Meqenëse shanset e Tfue janë më të ulëtat, ai është favorit i qartë në këtë ndeshje. Të gjithë të tjerët poshtë kësaj janë të dobët. Shanset mund të ndryshojnë ndërsa konkurrenca afrohet nëse lojtarët e basteve përcaktojnë se një lojtar tjetër është në listë.

Për shkak të natyrës unike të duos si një opsion bastesh, shanset për baste të tilla do të jenë më të ulëta se ato për solo. Ju nuk keni pse të fitoni baste kundër 99 skuadrave të tjera nëse basti juaj luan vetëm kundër 49.

Edhe pse shanset e Stompy janë +1600 kur përdoren vetëm, ato përmirësohen në +800 kur çiftohen me Tschinken.

Futures / Bast i plotë

Ky bast synon të përcaktojë se kush do të dalë fitues nga konkursi në tërësi. Bastet e plota janë po aq të rrezikshëm sa bastet e Moneyline, nëse jo më shumë. Tre fituesit më të mirë në kampionat gjithashtu mund të vihen në kumar.

Baste mbështetëse

Këto baste fokusohen në parashikimin e rezultateve të disa dukurive më të vogla, jo fituese të lojës që do të ndodhin gjatë gjithë ndeshjes. Bastet e zakonshme të pronave përfshijnë kush do të marrë vrasjen e parë, më shumë vrasje, kohëzgjatjen e ndeshjes ose kush do të përfundojë në Top 3. Bastet në bastet mbështetëse kërkojnë një strategji solide e basteve Fortnite.

Ngjarjet kryesore të Fortnite për të vënë bast

Nuk ka aq shumë mundësi për të konkurruar në garat Fortnite sa ka pasur më parë. Kupa e parë botërore Fortnite u mbajt në vitin 2019 dhe bëri bujë duke ofruar një çmim rekord prej 30 milionë dollarësh. Që atëherë nuk ka pasur një performancë të ngjashme dhe mbështetësit humbasin besimin se do të rikthehet me çdo vit të ri. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që Epic Games nuk mbështet rritjen e esports në fusha të tjera.

Për momentin, Seria e Kampionatit Fortnite është liga më e rëndësishme e sporteve elektronike në universin Fortnite. Ky është konkursi më i madh dhe më i rëndësishëm në botën e lojërave konkurruese Fortnite, duke shfaqur aftësitë e mijëra lojtarëve në mbarë botën. Një turne vjetor i kampionatit prej 1 milion dollarësh mbahet në një ligë të hapur dhe çdokush mund të përpiqet të kualifikohet duke konkurruar në një seri ngjarjesh që çojnë në të.

Sidoqoftë, ju mund të vendosni baste në Fortnite në disa mënyra të tjera.

Planifikuesit e turneut po përmirësohen në nxitja e garave të njëhershme me çmime të mëdha në para dhe ekspozimi i gjerë çdo vit. Bast në esports është një pjesë e natyrshme e këtij mbulimi. Në verën e vitit 2022, për shembull, Riadi priti konkursin Gamers8 me një fond çmimi prej 2 milionë dollarësh. Ky turne i vetëm ishte biseda e komunitetit të esports dhe është vetëm një shembull i shumë garave të improvizuara Fortnite që mund të ndodhin.

Është një ide e mirë të ndiqni kanalet e esports në mediat sociale ose të mbani një sy në faqen zyrtare të Fortnite për të parë se kur është turneu tjetër i madh. Përndryshe, ju mund të vizitoni shpesh EsportsBets.com, ku ne ofrojmë rekomandime gjithëpërfshirëse për garat më të mira dhe më të mëdha të Fortnite, duke shpjeguar se si të maksimizoni bastet tuaja.

Këshilla për bast Fortnite

Nëse dëshironi të vini bast në Fortnite dhe nuk dini si të filloni, ky seksion do t'ju ndihmojë.

1. Keni një ide rreth Fortnite

Përpara se të vendosni ndonjë bast në faqet e basteve Fortnite, duhet të njiheni me lojën. Edhe nëse jeni të aftë në vetë lojën, njohja e veçorive të lojës do t'ju japë një avantazh në bast.

Ju duhet të jeni të përgatitur mirë në bazat e lojës, meta-në aktuale, shumëllojshmërinë e stileve të lojës dhe detajet e grimcuara të elementeve sasiore dhe të matshme të lojës. Ju do të duhet të mbështeteni vetëm tek rastësia nëse nuk e keni këtë informacion. Ky është një jo-jo masiv kur merr pjesë në bastet e sporteve online.

2. Shikoni Çfarë bëjnë profesionistët

Pasi të keni zotëruar rregullat e lojës, do t'ju duhet të kaloni orë të pafundme duke vëzhguar se si performojnë profesionistët. Dhe ne nuk po ju sugjerojmë thjesht që të shikoni ndeshjen e rastësishme. 

Për të fituar në faqet e basteve Fortnite, ju duhet të vazhdoni me ekipet kryesore. Studioni ndeshjet e tyre më të fundit, përgatitjet e tyre të turneut, stilet e ndryshme të lojës që ata kanë shfaqur dhe gjithçka tjetër që mund të mendoni. Nëse mund të parashikoni se si një lojtar i caktuar do të hyjë në një ndeshje, mund të vendosni një bast me një pagesë të madhe në një nga faqet më të mira të basteve në Fortnite.

3. Krijo një strategji bastesh Fortnite

Më në fund, duhet të vendosni për një strategji të shëndoshë për bastet tuaja në internet. Arritjet tuaja do të katapultohen në lartësi të reja si rezultat i kësaj. Ndërsa shpërblimet mund të jenë të mëdha, zhvillimi i një strategjie bastesh nga e para është i mundimshëm dhe kërkon kohë. Për fat të mirë, bazat janë paraqitur për ju në këtë udhëzues ekspertësh, duke ju lejuar të zhvilloni planin tuaj për arritjen e qëllimeve tuaja.

Zgjedhja e libralidhësit më të mirë

Ju mund ta merrni këtë si të mirëqenë. Standardet e bastebërësit të tyre të zgjedhur kufizojnë arritjet e dikujt. Nëse sapo po filloni, shikoni shumë përreth për të zbuluar një libralidhës që plotëson të gjitha kërkesat tuaja. 

Pasi të keni marrë parasysh të gjitha zgjedhjet tuaja, zgjidhni atë që plotëson nevojat tuaja - bonuse fantastike, shërbim i dobishëm ndaj klientit, opsionin për të përdorur mënyrën tuaj të preferuar të pagesës, dhe, më e rëndësishmja, një gamë e gjerë tregjesh esports për të bastuar. Mos i kufizoni opsionet tuaja të basteve vetëm në Fortnite. Ju gjithashtu duhet provoni lojëra të tjera dhe opsionet e basteve, sepse nuk e dini kurrë se çfarë mund të bëhet e preferuara juaj e re.

Mendimet Përfundimtare

Bastet në Fortnite nuk ka gjasa të zhduken së shpejti, pasi loja mbetet titulli më i popullarizuar i betejës mbretërore, pavarësisht konkurrencës së fortë nga AL dhe PUBG. Është në fakt për të mirë që kjo ka ndodhur. Ky zhanër në zhvillim mund të përfitojë shumë nga një injeksion i konkurrencës së shëndetshme. Kjo përfshin si skenën profesionale ashtu edhe industrinë e basteve.

Të rejat e fundit

Bazat e basteve Fortnite
2023-03-30

Bazat e basteve Fortnite

Lajme