Bast në Fortnite World Cup 2024

Epic Games' Fortnite është një videolojë që u publikua për herë të parë në 2017. Pas një sërë vonesash, loja më në fund u lëshua, për shkak të nevojës së Epic për të inovuar në lojërat e tyre të mëparshme. Save the World, Battle Royale dhe Creative janë tre versionet e ndryshme të Fortnite. Për më tepër, Kupa e Botës Fortnite tani është një turne vjetor eSports i bazuar në lojën video Fortnite. Finalja inauguruese u mbajt në Nju Jork në stadiumin Arthur Ashe në korrik 2019. Kishte një grup çmimesh prej 30 milionë dollarësh për t'u fituar në të gjitha garat e ndryshme.

Fortnite është aktualisht një nga turnet më të mëdhenj eSport në videolojërat në internet. Krijimi i Epic Games është një sukses i rëndësishëm në industri. Ka mbi 350 milionë përdorues të regjistruar dhe më shumë se 10 milionë që regjistrohen çdo ditë. Një apel i tillë është përhapur edhe në botën e basteve. Kampionati eSport është i disponueshëm në shumë platforma bastesh eSports. Kampionati eSport përdor dy mënyra të lojës.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rreth Fortnite

Pro-Am dhe ngjarja kryesore e Kupës së Botës përdorin të dyja Fortnite Battle Royale. Kjo eshte nje Lojë Battle Royale në të cilin deri në 100 lojtarë hidhen në një ishull pa armë ose forca të blinduara përveç një kazme. Lojtarët duhet të kërkojnë armë dhe objekte shëruese një herë në tokë. Ata gjithashtu përdorin kazmën e tyre për të shkatërruar veçoritë ekzistuese për të mbledhur burime.

E gjithë kjo duhet të kryhet duke shmangur sulmet e lojtarëve të tjerë dhe duke mbetur brenda një rrethi të ngushtë në hartë ose duke rrezikuar dëme fatale nëse ata e lënë atë. Përdoruesit mund të përdorin burimet që kanë mbledhur për të ndërtuar bazën e tyre për të mbrojtur veten nga sulmet. Lojtari ose ekipi me më shumë jetë në fund të lojës fiton. Lojtarët gjithashtu mund të bëjnë kurse të personalizuara me ritmin e tyre në Fortnite Creative, të cilat më pas mund t'i përdorin për të krijuar ngjarje konkurruese që mund të ndahen me të tjerët.

Konkurse

Epic ka shpenzuar një shumë të konsiderueshme parash për të krijuar turnetë më të mirë esports. Në vitin 2018, kompania angazhoi njëqind milionë dollarë për të zgjeruar esport Fortnite, me qëllimin përfundimtar për të pritur një turne të madh eSports. Procesi, megjithatë, nuk ishte një rrugë veçanërisht e qetë.

Çështjet teknike, cilësia e dobët e prodhimit dhe problemet e trafikut të uebsajtit rrënuan turnet e hershme. Për shkak të vonesës, edhe ngjarja e parë Summer Skirmish duhej të anulohej në gjysmë të rrugës. Gjërat u përmirësuan gradualisht, por problemet vazhduan të shfaqen.

Edhe kualifikueset e Kupës së Botës kanë pasur pjesën e tyre të problemeve, veçanërisht në aspektin e mashtrimit. Për shkak të mashtrimit gjatë kualifikimeve, lojtarë të njohur si Xxif dhe Damion Cook u pezulluan, por më vonë u rivendosën. Në të njëjtën mënyrë, zhvillimi i shpejtë i Epic do të thotë që veçori të reja si Infinity Blade i gjithëfuqishëm shpesh i shtohen të njëjtës lojë menjëherë përpara turneut të madh. Këto mund t'i pengojnë lojtarët të ushtrojnë mjaft mirë për turnetë e Sporteve.

Deri tani, aspekti më mbresëlënës i Kupës së Botës është se si Epic ka arritur të përfshijë realitetin dhe universin dixhital. Audiencat inkurajohen të ndërmarrin detyra të shumta çdo ditë, të tilla si vizita në parqe tematike, për të fituar shpërblime. Përfitimet mund të jenë diçka aq e thjeshtë sa një monedhë fizike V-Bucks, ashtu si në lojë. Tifozët mund të blejnë veshje të Kupës së Botës Fortnite në këtë ngjarje, si dhe dhurata të tjera falas si letër-muri, të cilat janë të disponueshme vetëm gjatë rastit.

Qasja e hershme është një metodë e mirë e përdorur nga ofruesi gjigant për të tërhequr njerëzit të interesuar në lojë. Por kërkon më shumë për të mbajtur përdoruesit të angazhuar, dhe Epic i ka përdorur shkëlqyeshëm të dyja kartat. Save the World tërhoqi një numër të madh njerëzish që donin të përfitonin nga veçoria Early Access.

Edhe pasi u bë premium, disa njerëz qëndruan. Epic më pas vuri në dispozicion mënyrën e tij më të fundit si një shërbim falas. Është projektuar si një bonus për ata që kanë qëndruar besnikë ndaj mënyrave të mëparshme. Gjithashtu, ishte një nxitje për ata që nuk i ishin bashkuar ende lojës për ta provuar atë.

Pse janë të njohura finalet e Kupës së Botës Fortnite?

Turneu i esports është një fenomen mbarëbotëror. Epic zbuloi se rezervimet për lokalin me kapacitet mbi 23,000 u shitën pak para turneut të esports 2019. Finalet e Kupës së Botës u ndoqën nga mbi dy milionë shikues të njëkohshëm në platformat e transmetimit Twitch dhe YouTube.

Vetë kampionati është i larmishëm dhe kualifikimet tërheqin mbi 40 milionë lojtarë. Fondi i çmimeve për turneun është mjaft i madh, duke gjeneruar edhe më shumë interes. Për ta bërë ngjarjen një sukses, Epic Games mbështetet në pjesëmarrjen e fansave.

Epic Games krijoi një sërë atraksionesh të përqendruara në turne gjatë ngjarjes. Para, gjatë dhe pas lojërave, krijohet një park me temë. Publiku është gjithmonë i larmishëm, sidomos për sa i përket moshës, duke dëshmuar popullaritetin e eventit. Shumë familje me fëmijë të vegjël, si dhe fëmijë dhe të rritur të veshur me fanella esports, e bëjnë parkun tematik të ndihet më shumë si një vend i vërtetë.

Pse është i popullarizuar ky turne për baste?

Për shkak se ka edicione të shumta të lojës, ajo është një opsion popullor bastesh për njerëzit që pëlqejnë baste në turne esports. Tre mënyrat e lojës ofrojnë disa opsione për lojtarë me shije të ndryshme. Njerëzit, nga natyra, gëzojnë zgjedhje të tilla si një mjedis krijues ku ata zotërojnë ishuj unikë dhe kanë pavarësi të plotë. Disa njerëz mund të kënaqen duke kaluar rregullisht ndërmjet mënyrave të ndryshme. Prandaj, kjo është një mënyrë e shkëlqyer për ta mbajtur lojën të mos bëhet e mërzitshme.

Skuadrat fituese të finaleve të Kupës së Botës Fortnite dhe momentet më të mëdha

Kupa e Botës përuruese Fortnite u njoftua për herë të parë në shkurt 2019. Epic synonte ta zhvillonte këtë ngjarje çdo vit. Një proces kualifikimi zgjodhi rreth 200 lojtarë ose ekipe për të konkurruar në Kupën e Botës. Lojtarët dhe ekipet konkurruan kundër të tjerëve në rajonin e tyre online për t'u kualifikuar.

Çdo javë, lojtarë të vetëm dhe skuadra dyshe nga një zonë e caktuar garojnë deri në dhjetë ndeshje kundër kundërshtarëve të së njëjtës kategori. Garat u mbajtën online dhe u zgjodhën 3000 ekipet ose lojtarët më të mirë.

Ngjarja vjetore është ndër turnetë më të mëdhenj të eSports në botë. Ishte kënaqësi të shikoje edicionin e 2019-ës. Mbibollëku i ekraneve në kampionatet e eSports mund të duket se është i tepërt, por ato e bëjnë shumë më të lehtë shikimin e aksionit.

Çdo lojtar në turneun e esport kishte një monitor përpara tij që errësohej pasi u eliminuan dhe ekranet e tjera u përdorën për të transmetuar zënka nga këndvështrime të ndryshme. Sepse të nivelit të lartë Fortnite loja mund të jetë shumë shqetësuese, me lojtarët që shkatërrojnë dhe rindërtojnë shpejt peizazhin përreth tyre për t'iu përshtatur më mirë nevojave të tyre, këndet e ndryshme të shikimit ishin kritike.

Kupa e Botës Fortnite

Disa lojtarë dhe influencues të njohur nuk ishin në gjendje të kualifikoheshin për Kupën e Botës Fortnite 2019. Tyler Blevins, transmetuesi më i popullarizuar i Twitch i të gjitha kohërave, falë transmetimeve të tij gazmore në Fortnite, nuk performoi mjaft mirë në kualifikuese për të konkurruar në eventin kryesor. Personalitete të tjera të shquara të Fortnite që nuk ishin në gjendje të merrnin pjesë në këtë ngjarje përfshinin transmetuesin e drejtpërdrejtë të Team SoloMid Myth, Ali Kabbani, superyllin Cloak, Dennis Lepore nga Team FaZe Clan dhe veteranin 72-orësh të Team Liquid, Thomas Mulligan.

Kupa e Botës Fortnite u nda në dy pjesë; një për lojtarë të vetëm dhe një tjetër për ekipe ose dyshe me dy lojtarë. Gjashtë ndeshje u luajtën si në formë solo ashtu edhe në dyshe. Në dyshe, struktura e pikëve jep pikë për eliminime dhe vendosje.

Çdo eliminim fitoi një pikë, si dhe pikë të vendosjes jo kumulative. Më 28 korrik 2019, u zhvilluan finalet e ngjarjeve solo. Kyle Giersdorf, i njohur në internet si Bugha, një 16-vjeçar amerikan, fitoi turneun dhe mori çmimin kryesor prej 3 milionë dollarësh.

Nyhrox, Emil Bergquist Pedersen, Aqua dhe David Wang ndanë çmimin e madh prej 3 milionë dollarësh në finalet e eventit të duetit një ditë më parë.

Kupa e Botës Fortnite ishte caktuar të rikthehej në prill 2020 për herë të dytë. Megjithatë, ajo u anulua, sepse bota ishte në bllokim për shkak të pandemisë së koronavirusit. Për të njëjtën arsye, edicioni i 2021 u anulua. Si rezultat, kjo ngjarje eSports ka pasur vetëm një edicion. Epic, nga ana tjetër, vazhdon të presë disa liga eSport në internet.

Ku dhe si të bastni në Fortnite World Cup

Bastet në turnetë e esports nuk duhet të jenë një përvojë e ndërlikuar. Është shumë e njëjtë me çdo lloj tjetër bastesh sportive. Bastet në lojë po bëhen gjithnjë e më të popullarizuara në mesin e librave. Fortnite është një eSport popullor që mund të gjendet në katalogët e disa kompanive të basteve esport. Kështu, hapi i parë është gjetja e një faqeje bastesh që plotëson nevojat e lojtarëve.

Si Kupa e Botës, ashtu edhe kualifikimi për turnetë online esport janë të disponueshme për bast në faqet e basteve online esport. Shumica e bastebërësve mbulojnë një listë të turneve, ndërsa të tjerët specializohen në bastet e sporteve Fortnite. Edhe pse bastet në Kupën e Botës në vetvete janë më të njohurit, bastet për kualifikimet i japin një lojtari një avantazh të rëndësishëm. Kjo i lejon ata të njihen me ekipet dhe lojtarët në disa kategori. Në këtë mënyrë, ata do të mësojnë se si të bastojnë në pikën më të rëndësishme të lojës.

Është kritike të vihet bast i vogël ndërkohë që bastet për kualifikimet. Për shkak të numrit të madh të lojtarëve që konkurrojnë për një vend, edhe lojtarë kryesisht të papërvojë duhet të konkurrojnë. Ky nivel duhet të përdoret vetëm për t'u njohur me pjesëmarrësit. Të kuptuarit e përhapjes së gjasave ndihmon në përzgjedhjen e lojtarëve. Përhapja e gjasave tregon se cili lojtar ka aftësi superiore.

Basti i Kohëzgjatjes së Hartës, Kullat Totale të Shkatërruara, Fituesi i Hartës së Parë/Dytë, Raundet totale dhe Handikapët e Raundit janë të gjitha baste të njohura. Ndërsa një lojtar fiton një kuptim më të mirë të lojërave dhe pjesëmarrësve, ata më pas mund të vazhdojnë me baste më të ndërlikuara.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi