Bast në Six Invitational 2024

Ubisoft's Six Invitational po bën emër në turnetë globale të esports. Turnetë vjetore në internet të esporteve profesionale Rainbow Six Siege tërheqin disa nga talentet më të mirë të lojërave në botë. Me bazë në Montreal, ku Ubisoft punon në zhvillimin e lojës, turneu pret ekipe që garojnë në një kampionat të ngjashëm me Kupën e Botës.

Në vitin 2021, organizatorët e ngjarjes e shtynë konkursin për shkak të mbylljes së kufijve në Francë. I planifikuar të zhvillohet në Paris në vitin 2022 për shkak të pandemisë në vazhdim, lojtarët e konkursit do të takohen në Palais Brongniart. Për arsye sigurie, eventi nuk do të ketë audiencë të pranishëm. Si ngjarja e parë e madhe që nga viti 2020, organizatorët e Rainbow Six parashikojnë shikueshmëri të fuqishme në internet.

Rreth Ftesës së GjashtëRainbow Six SiegeMënyrat e lojës R6PopullaritetiKu dhe si të bastni në Six Invitational?
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rreth Ftesës së Gjashtë

Mbledhja e 19 skuadrave për të garuar në një turne me eliminim të dyfishtë, ndër-rajonal. Organizatorët e eventit shtuan numrin e ndeshjeve të turneut. Ekipet ndahen në dy grupe sipas farës. Pjesëmarrësit do të luajnë në 81 ndeshje të kombinuara të ndara midis katër rajoneve në skenë. 8 skuadrat më të mira nga secili grup vazhdojnë në Playoffs.

Lojtarët e turneut marrin mbështetje nga fansat dhe komunitetet globale të Rainbow Six Siege nga e gjithë bota. Komunitetet kontribuojnë në një Battle Pass, i cili ndihmon për të arritur grupin maksimal të çmimeve prej $ 3,000,000. Paratë e çmimeve shpërndahen në përqindje. Ekipet e vendit të parë fitojnë 1 milion dollarë ose 33.3 përqind të grupit të çmimeve. Vendi i dytë fiton 450,000 dollarë ose 15 për qind. Vendi i tretë fiton 240,000 dollarë ose 8 për qind. Skuadrat e vendeve të nëntëmbëdhjetë dhe të njëzetë fitojnë 30,000 dollarë ose 1 për qind të grupit të çmimeve.

Duke konkurruar në një konfigurim kompjuteri të bazuar në LAN, ekipet janë nën kërkesa strikte sanitare. The Six Invitational po punon me ACEPS, një agjenci për shëndetin dhe sigurinë dhe ISMA, një agjenci ndihmë mjekësore për të garantuar sigurinë e lojtarëve. Qeveria në Francë po punon gjithashtu në bashkëpunim me organizatorët e ngjarjeve për të zbatuar një mjedis të sigurt, të kontrolluar, i cili ndjek udhëzimet e përcaktuara nga autoritetet lokale dhe agjencitë shëndetësore.

Rainbow Six Siege

Qitës në vetën e parë Rainbow Six Siege loja lejon operatorë të ndryshëm për ligë esport të marrin pjesë. Lojtarët kontrollojnë operatorë virtualë me kombësi, pajisje dhe armë të ndryshme. Me strukturën asimetrike, ekipet mund të mos kenë aftësi të barabarta. Njësitë e Kundër-Terrorizmit quhen FBI SWAT në lojë dhe shpëtojnë pengjet amerikane.

Mbrojtësit dhe sulmuesit përfshijnë gjithashtu GSG-9 gjermane, SAS britanike, GIGN franceze dhe Spetsnaz ruse. Çdo njësi përmban për operatorët. Lojtarët mund të rekrutojnë një operator me aftësinë për të zgjedhur pajisje dhe aftësi. Zgjedhja e operatorëve të rinj ndodh në fillim të një raundi. Blerjet në lojë i lejojnë operatorët të blejnë kredite për artikuj kozmetikë, marrjen e operatorëve më shpejt ose armët.

Pas fillimit të një raundi, sulmuesit zgjedhin pikat për të nisur një sulm dhe mbrojtësit vendosin gjithashtu strategjinë e mbrojtjes. Gjatë një periudhe të shkurtër kohore përgatitore, sulmuesit kontrollojnë dronët për zbulimin e hartave për të kërkuar operatorë të opozitës, struktura, objektiva dhe kurthe. Hartat lejojnë luftime të ngushta, duke lejuar riprodhimin vetëm pas përfundimit të raundit.

Lojtarët, personazhet e të cilëve vdesin gjatë lojës, mund të përdorin një modalitet mbështetës për të hyrë në kamerat e dronit dhe të sigurisë dhe për t'i bërë të ditur ekipit të tyre aktivitetet dhe vendndodhjet e armikut. Ndeshjet e rastësishme zgjasin katër minuta dhe ndeshjet e renditura zgjasin tre minuta. Puna ekipore është thelbësore për lojtarët R6 për të mposhtur ekipin kundërshtar. Duke komunikuar me secilin lojtar të ekipit, një anëtar i ekipit mund të përdorë plotësisht aftësitë e tij dhe të përfundojë objektivin.

Në modalitetin e spektatorit, lojtari mund të vëzhgojë kënde të ndryshme të një ndeshjeje. Në fakt, loja ka një fokus të madh në shkatërrimin e mjedisit. Lojtarët shkatërrojnë strukturat me eksploziv ose plumba. Pas shkatërrimit të një mjedisi, një ekip mund të fitojë një avantazh të armikut. Lojtarët që përdorin kreativitetin dhe strategjinë në lojë janë më në gjendje të lundrojnë në sistem. Karakteristikat e lojës përfshijnë një sistem depërtimi, i cili dëmton më pak armikun kur plumbat kalojnë nëpër struktura.

Ekipet mbrojtëse mund të forcojnë muret dhe të përdorin mburoja për mbrojtje. Megjithatë, armiku mund t'i shkelë ose shkatërrojë këto mbrojtje me eksplozivë dhe pajisje të tjera. Mbrojtësit përdorin kurthe, duke përfshirë tela me gjemba në të gjithë hartat. Lojtarët mund të përplasen përmes dritareve, të shkatërrojnë dyshemetë dhe t'i zënë pritë ekipit kundërshtar. Granatat dhe ngarkesat janë mjete të vlefshme shkatërrimi, të cilat janë të kufizuara në çdo raund.

Mënyrat e lojës R6

Në fillim, lojtarët kanë 11 harta dhe 5 mënyra për të zgjedhur përpara nisjes. Përmbajtja shtesë e shkarkueshme përfshin 20 harta gjithsej për t'u luajtur. Mënyrat e lojës përfshijnë veçoritë e mëposhtme:

 • Peng: Sulmuesit marrin peng mbrojtësit në një modalitet me shumë lojtarë. Mbrojtësit synojnë të pengojnë me sukses lojërat e sulmuesve duke eliminuar çdo operator në ekipin kundërshtar ose duke mbrojtur pengjet gjatë kohës së lojës. Nëse një peng vdes, skuadra sulmuese fiton raundin.
 • Bombë: Në modalitetin Bombë, sulmuesit duhet të gjejnë dhe çaktivizojnë një nga dy bomba. Për fitore, mbrojtësit janë përgjegjës për vrasjen e sulmuesve ose shkatërrimin e defuzuesit të bombës. Edhe nëse mbrojtësit vrasin të gjithë sulmuesit, ata duhet të shkatërrojnë defuzuesin, nëse ai tashmë është vendosur.
 • Zona: Në modalitetin e zonës së sigurt, mbrojtësit mbrojnë një dhomë kontejneri të rrezikut biologjik, ndërsa sulmuesit përpiqen të luftojnë dhe të sigurojnë kontejnerin. Në fund të modalitetit, ose kontejneri i rrezikut biologjik merret nga sulmuesit ose të gjithë lojtarët e një ekipi vriten në lojë.
 • Taktike: Ky modalitet i lejon lojtarët të shënojnë kundërshtarët dhe të shohin shokët e skuadrës nëpër mure. Me një theks të madh në punën ekipore dhe realizmin, ai heq veçoritë e ekranit kokë lart.
 • Trajnimi: Në lojërat solo ose me shumë lojtarë, deri në pesë lojtarë veprojnë si mbrojtës ose sulmues ndërsa luftojnë valët e kundërshtarëve të kontrolluar nga inteligjenca artificiale përmes mënyrave të ndryshme, duke përfshirë pengun, bombën dhe eliminimin.
 • Shpërthim: Për një kohë të kufizuar, Operacioni Chimera shfaqi ekipe me 3 lojtarë kundër njëri-tjetrit. Një ekip është një mutacion njerëzor i menaxhuar nga AI i infektuar me parazit alien. Në këtë mënyrë, lojtarët duhet të kapërcejnë vështirësitë, të tilla si zjarri miqësor në më të vështirat nga dy vështirësitë e modalitetit.

Popullariteti

Popullariteti i lojës dëshmohet nga fakti se Gjashtë kampionate ftese esports është një nga termat më të njohur të kërkimit në internet me miliona baste në turnetë e esport. Për sa i përket shikuesve, të ardhurave dhe popullaritetit të basteve, Six Invitational renditet lart. Meqenëse loja ka qenë në skenën e basteve prej vitesh, turneu është konkurrues me disa nga turnetë kryesore të esports në treg.

Që nga fillimi, mënyrat krijuese të lojës dhe bashkëpunimi në ekip kanë rrëmbyer zemrat e lojtarëve në të gjithë globin. Në vetëm dy vjet, ngjarja e parë Six Invitational në Montreal, Kanada në 2017 ndihmoi në rritjen e popullaritetit të lojës. Fondi i çmimeve prej 100,000 dollarësh ishte i mjaftueshëm për të nxitur suksesin e lojës. Vitin e ardhshëm, grupi i çmuar ishte edhe më i lartë në 500,000 dollarë dhe u katërfishua deri në vitin 2019 në 2 milion dollarë. Me një grup total prej 3 milionë dollarësh për turneun 2022, fituesi me fat i ngjarjes do të shkojë në shtëpi me një milion para çmimesh.

Gjashtë skuadrat fituese të Ftesave dhe momentet më të mëdha

Deri tani, organizatorët presin që turneu i vitit 2022 do të jetë një nga turnetë më të mirë esports. Interesi nxitet nga popullariteti në rritje i lojës dhe miliona në paratë e çmimeve. Disa nga ekipet më të njohura përfshijnë SSG, Penta, G2, cTm dhe Elevate, të cilët janë kampionë. Elevate dhe cTm në fakt fituan Ftesat e 2017-ës, ndërsa G2 dhe Empire janë vazhdimisht të suksesshëm në mposhtjen e konkurrencës në turnetë më të mirë esports.

Ku dhe si të bastni në Six Invitational?

Të mësosh rreth basteve në turnetë e esport është e ndërlikuar. Bastorët duhet të gjejnë një me reputacion faqet e basteve online esports me shanse të favorshme Gjashtë Ftesash për bast. Kërkimi në internet dhe shqyrtimi i rishikimeve të bastvënësve aktualë mund t'i ndihmojë lojtarët e rinj që të marrin një vendim të informuar se ku të bastojnë.

Disa nga platformat më të njohura të librave sportiv ofrojnë sa vijon:

 • Baste të shpejta
 • Opsione të ndryshme pagese
 • Shanse të favorshme
 • Shërbim i shkëlqyer ndaj klientit
 • Shpërblime bujare
 • Faqet e internetit të orientuara lehtë
 • Ndërfaqe të thjeshta
 • Lista e turneve esports

Sapo një lojtar i kumarit të zgjedhë faqet e basteve online për të vënë bast në turnetë kryesore të sporteve elektronike, ai mund të shikojë opsionet dhe shanset e basteve për të zgjedhur llojin e bastit që do të bëjë. Pas zgjedhjes së një ndeshjeje specifike, kërkimi i statistikave do të ndihmojë duke zgjedhur ekipet më të mira. Është koha për të vënë bast. Pas përfundimit të ndeshjes ose turneut, krijuesi i basteve do të njoftojë mbajtësin e llogarisë së librave sportiv nëse ai ka fituar.

Six Invitational është një nga turnetë më të mëdhenj të esporteve në botë. Me një grup çmimesh prej 3 milionë dollarësh, turneu është reklama më e mirë për lojën Six Siege të Ubisoft. Popullariteti i lojës vazhdon të rritet, i nxitur nga një bazë globale tifozësh, e cila regjistrohet në internet për të luajtur dhe parë profesionistë gjatë ndeshjeve të njohura. Në vetëm pak vite, Invitational është shndërruar në një nga ngjarjet më të njohura në ueb, duke tërhequr shikuesit nga e gjithë bota për të shijuar skuadrat që vrasin ose vriten në një lojë zgjuarsie.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022
2022-12-08

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022

Esportet po zgjerohen dhe më shumë gara dhe lojëra po përfshihen në tregjet e basteve. Nuk është për t'u habitur të shohësh rritje të popullaritetit të basteve esports, duke pasur parasysh se sa të njohura janë bërë garat sportive vitet e fundit.