Bast në Honor of Kings World Champion Cup 2024

Turneu Honor of Kings esports Kupa Botërore tërheq talente të nivelit më të lartë nga e gjithë bota. Duke shfaqur videolojën jashtëzakonisht të njohur Honor of Kings nga Tencent, turneu i esports në internet tregon dominimin e lojës në treg. Duke filluar si një titull i tregtuar ekskluzivisht për kinezët, titulli është përhapur në një audiencë mbarëbotërore. Honor of Kings tani gëzon një bazë prej 100 milionë lojtarësh.

Si seria e gjashtë e Kupës së Kampionëve për titullin, ngjarja e 2021 ofroi një grup çmimesh prej 50,000,000 CNY. Që nga viti 2016, turneu i kampionatit ka rrëmbyer imagjinatën dhe eksitimin e fansave duke prezantuar lojtarët më të mirë në botë me bazën e tifozëve pjellor dhe në zgjerim të titullit.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Arena e Trimërisë

Sfidat logjistike që rrethojnë pandeminë në Kinë i detyruan zyrtarët të riplanifikojnë ngjarjen. Deri në gusht 2021, Arena of Valor dhe Honor of Kings njoftuan një kulm të esports, pasi të dyja skenat bashkohen së bashku në AWC 2022 në një ngjarje të vetme të Kupës së Botës. Ngjarja e shumëpritur Arena of Valor në 2022 do të bashkojë të dyja bazat e tifozëve të lojës. Tifozët mund të presin që zhvilluesi i lojës të prezantojë përditësime të reja emocionuese për AoV. Sipas Tencent Games, organizatori pret një garë të ekuilibruar dhe të ndershme.

Si një lojë MOBA (arena e betejës në internet me shumë lojtarë), Nderi i Mbretërve ka rrëmbyer zemrat e tifozëve dhe ligave të esports në të gjithë globin. Fillimisht, zhvilluesit e lojës u fokusuan në arritjen e popullatës kineze. Pasi krijoi një bazë të gjerë me shumë milionë lojtarë, krijuesi i lojës përshtati lojën origjinale, duke e quajtur përshtatjen "Arena e TrimërisëEdhe pse AoV ndoqi strukturën Honor of Kings, ai gjithashtu gjeti ndjekësit e vet, duke arritur miliona në mbarë botën. Dallimi kryesor në të dy lojërat është ndryshimi i heronjve.

Për AoV, krijuesit zhvilluan heronj posaçërisht për tregun perëndimor. Në vitin 2017, Honor of Kings gëzonte më shumë se 80 milionë lojtarë aktivë çdo ditë dhe 200 milionë lojtarë aktivë në muaj, duke e katapultuar titullin në lojën më popullore në botë. Atë vit, titulli fitoi mbi 13.4 miliardë dollarë, duke e bërë atë lojën me fitime më të larta të disponueshme në celular në botë. Deri në vitin 2020, loja gëzonte më shumë se 200 milionë lojtarë aktivë çdo ditë, dhe numrat vazhdojnë të rriten.

Nderi i Mbretërve

Në HoK, dy ekipe luftojnë kundër njëri-tjetrit për të shkatërruar ndërtesën thelbësore në qendër të kampit të armikut. Forcat kundërshtare qëndrojnë në rrugën e përparimit të armikut. Ekipet duhet të dominojnë hartën duke mbledhur forca të mjaftueshme mbizotëruese. Lojtarët mund të zhbllokojnë aftësitë duke grumbulluar përvojë, e cila i lejon një lojtari të përmirësojë fuqitë e tyre. Përveç kësaj, lojtarët mbledhin ar për të blerë artikuj të modës ose për të blerë kampionë të rinj për të ndihmuar në fitimin e betejës. Skuadra që shkatërron forcat kundërshtare dhe shkatërron kampin e saj fiton ndeshjen.

Mënyrat e lojës

Lojtarët konkurrojnë në një format 5v5 dhe secili lojtar merr rolin e një prej personazheve kampion. Pasi zgjedhin kampionët për të kontrolluar, ekipet punojnë së bashku për të mposhtur armikun, për të shkatërruar thelbin e tij dhe për të fituar ndeshjen. Loja ndryshon nga titujt e tjerë të njohur MOBA në atë që disponohet vetëm në Android dhe iOS.

Pse është popullor Kupa e Kampionëve Botëror Honor of Kings?

Popullariteti i ngjarjes së kampionatit Honor of Kings është ushqyer nga kërkesa e madhe globale e titullit. Sipas raporteve, dy faktorë ndikojnë në popullaritetin shpërthyes të lojës: fokusi i saj intensiv në kulturën kineze dhe aftësia e saj për të mbështetur ndërveprimin shoqëror. Me pesë lojtarë në dy ekipe, Honor of Kings është një nga mënyrat më të njohura që lojtarët të shoqërohen me njëri-tjetrin në internet.

Pse është i popullarizuar ky turne për baste?

Për një kumarxhi, bastet në turnetë e esports ushqehen nga numri i tifozëve, gjë që rrit numrin e basteve të vendosura në turnetë kryesore të esports. Nivelet e larta të basteve rrisin shanset për një tenxhere fitimprurëse. Numri i madh i lojtarëve të përditshëm tërheq më shumë lojtarë për të marrë pjesë faqet e basteve online esports.

Nga Kina në Evropë, loja po përhapet në të gjithë globin duke lidhur miqtë dhe duke prezantuar lojtarët me lojtarë me të njëjtin mendim. Në fakt, Tencent fiton miliarda në tremujor nga loja. Shumë lojtarë në rajon nuk kanë PC ose konzola lojërash në shtëpi. Disponueshmëria celulare u ofron lojtarëve lehtësi aksesi, duke e bërë Honor of Kings video-lojën celulare me fitimin më të madh në botë.

Autoritetet janë të shqetësuara për varësinë. Për rrjedhojë, loja për fëmijë kufizohet në një orë në ditë për një fëmijë nën 12 vjeç dhe dy orë për një fëmijë nga 12 deri në 18 vjeç. Qasja në Honor of Kings tani është e kufizuar në një orë në ditë për fëmijët nën 12 vjeç dhe dy orë për fëmijët midis 12 dhe 18 vjeç. Gazeta në pronësi të qeverisë, People's Daily e quajti lojën një helm, duke çuar në më shumë rregulla. Për të rriturit, lojërat ose bastet ofrojnë një mundësi për të mësuar më shumë rreth lojës dhe për të identifikuar një listë të turneve esports.

Skuadrat fituese dhe momentet më të mëdha

Turne

Në të kaluarën, Honor of Kings Championship Cup mblodhi së bashku skuadra të shumta të përbëra nga lojtarët më të mirë në botë për të konkurruar për miliona çmime në turnetë më të mëdhenj të esports. Duke pritur dy divizione, fituesit kaluan në play-off. Në atë pikë, raundet e vetme të eliminimit çuan në betejën përfundimtare për të përcaktuar se kush mbretëroi fitimtar. Këtu janë disa nga skuadrat më të suksesshme që konkurrojnë profesionalisht në turnetë kryesore të esports.

Oiao Gu Reapers

Qiao Gu Reapers është një nga skuadrat më të mira të sporteve elektronike në tregun Honor of Kings me një staf të nivelit të lartë stërvitor dhe lojërash. Duke fituar më shumë se 4 milionë dollarë në çmime në turnetë më të mirë esports, ekipi njihet si një nga më të mirët në biznes. Ekipi është i lidhur me grupin kinez të esports Newbee.

eStar Gaming

eStar Gaming është një klub profesionist esports me bazë në Kinë në Kinë. E themeluar nga Sun Liwei, një lojtar i famshëm profesionist kinez i sporteve elektronike, klubi fokusohet në kampionatet e esports. Fillimisht, skuadra e esports luajti heronj të stuhisë, por u diversifikua në lojëra të tjera për arsye operacionale. Që nga viti 2014, skuadra ka fituar kampionatin e Mbretit të Lavdisë. Në vitin 2019, eStar fitoi një ofertë për vende në ligën pro LoL.

Turnso Gaming

Weibo Turnso Gaming është në pronësi të platformës së mediave sociale Weibo në Kinë. Organizata e esports konkurron në ndeshjet dhe turnetë profesionale Arena of Valor. Skuadra ka fituar më shumë se 2 milionë dollarë në fitore në turne.

Luftëtarët Mashtrues

Nga viti 2017-2021, Rogue Warriors ka konkurruar në turne profesional esports, duke fituar më shumë se 1 milion dollarë në para. Në pronësi të ASUS ROG, skuadra është një nga grupet më të respektuara të sporteve elektronike në qark. Rogue Warriors është i suksesshëm duke konkurruar kundër lojtarëve të nivelit të lartë të Honor of Kings.

Faqet e basteve

Honor of Kings nuk është i popullarizuar vetëm në lojëra. Bastet gjithashtu dynden drejt librave sportiv për të vënë bast në ekipet dhe lojtarët e preferuar. Ka një numër të basteshkruesve në internet që ofrojnë shanse bastesh në turnetë e esports, siç është Kupa e Kampionatit Botëror për Nderin e Mbretërve.

Strategjitë e basteve

Bast në turne esports është e ngjashme me bastet në lojëra të tjera sportive. Është thelbësore për një lojtar që të hulumtojë lojën, të kuptojë rregullat dhe të qëndrojë i përditësuar për lojtarët. Librat e licencuar sportiv shpesh ofrojnë rekorde historike të fitoreve dhe humbjeve. Megjithatë, kërkime shtesë mund të ndihmojnë një lojtar që bast të marrë një vendim të informuar ndërsa bast paratë. Ekipet e kampionatit shpesh tregtojnë lojtarë, si ekipet sportive profesionale. Shikimi ose leximi i lajmeve të sporteve elektronike i jep bastuesit një pasqyrë të ndryshimeve të listës, të cilat mund të ndikojnë në aftësinë e një ekipi për të fituar turneun.

Bastet inteligjente do të thotë të vendosni një buxhet, bazuar në fitoret e parashikuara. Ndërsa askush nuk dëshiron të përgatitet për të humbur, përpjekja për të ndjekur humbjet shpesh çon në më shumë humbje. Duke buxhetuar paratë, një lojtar e di saktësisht se sa po shpenzon dhe në cilat ekipe, lojtarë ose rezultate. Në përgjithësi, bastet e zgjuara dhe të sigurta e ndihmojnë një lojtar që të shmangë varësinë.

Shenjat paralajmëruese të varësisë përfshijnë sjellje të çrregullta, të tilla si paaftësia për të vënë baste parash. Esports është një treg emocionues dhe bastet në esports gjithashtu mund t'i japin një pjesëmarrësi një nivel emocional. Fitimi është veçanërisht i kënaqshëm, duke e shtyrë lojtarin të vazhdojë të bastojë për të tentuar të rimarrë shpërblimin. Një plan bastesh i bazuar në kërkime dhe analiza, ka më shumë gjasa të prodhojë rezultate fituese. Megjithatë, për kumarxhinjtë që humbasin, merrni zemër. Kryeni kërkime shtesë dhe kthehuni për të fituar një ditë tjetër.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi