Bast në FIFAe World Cup 2024

Ky udhëzues i basteve për Kupën e Botës FIFAe mbulon gjithçka që entuziastët e basteve eSports duhet të dinë rreth këtij turneu eSports, pse është popullor dhe, më e rëndësishmja, bastet në turnetë e Kupës së Botës FIFAe. Kupa e Botës FIFAe është një turne eSports për lojën video simuluese të futbollit FIFA. Turneu u mbajt për herë të parë në vitin 2004 kur njihej si FIFA Interactive World Cup (FIWC) përpara se të riemërohej në FIFA eWorld Cup (FeWC) në 2018.

Më vonë, në vitin 2020, turneu mori emrin e tij aktual, FIFAe World Cup, për të plotësuar fillimin e FIFA-s të serisë së saj të turneve FIFAe eSports.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka që duhet të dini për Kupën e Botës FIFAe

Kupa e Botës FIFAe, siç sugjeron emri, organizohet pjesërisht nga FIFA. Kjo është në lidhje me botuesin e lojës Electronic Arts (EA). Turneu tërheq talentet më të mira nga e gjithë bota.

Është interesante se kampionatet e Kupës së Botës FIFAe mbajnë rekordin për turneu më i madh në internet eSports duke marrë parasysh miliona lojtarë që marrin pjesë në fazat fillestare të kualifikimit online. Për shembull, Kupa e Botës Interaktive e FIFA-s 2017 (FIWC17) tërhoqi të paktën 7 milionë lojtarë.

Për të luajtur në ligën e Kupës së Botës FIFAe, lojtarët duhet të konkurrojnë në Divizionet FUT Rivals përpara se të luftojnë në turnetë në internet të Kupës së Botës FIFAe në 10 rajone. Qëllimi është të kalojmë në play-off dhe të kualifikohemi në Kupën e Botës FIFAe.

Gjithçka rreth futbollit

Kupa e Botës FIFAe është turneu më prestigjioz në video lojë sportive simuluese futbolli, FIFA. Franshiza ka dominuar listat tani që futbolli është sporti më popullor në planet. Statistikat tregojnë se ka mbi 4 miliardë ndjekës të futbollit dhe 250 milionë lojtarë aktivë në mbi 200 vende.

Turneu më i mirë global i lojës është Kupa e Botës FIFA, turneu më prestigjioz i futbollit në botë. Përveç Kupës së Botës, ka dhjetëra liga të futbollit më të mirë, për shembull, Premier League Angleze, La Liga Spanjolle, Bundesliga Gjermane, Serie A italiane dhe Ligue 1 Franceze, vetëm për të përmendur disa. Pjesa më e madhe e aksionit është në ligat evropiane, por ka edhe shumë talente në Amerikën e Jugut dhe Afrikë.

Sot, futbolli është sporti më popullor për sa i përket të ardhurave në vijim dhe madje. Ajo tërheq investime të mëdha dhe merr sponsorizime nga markat më të mira botërore. Ky sport ka gjithashtu disa nga ekipet sportive më të vlefshme dhe atletët më të pasur.

Tregjet e basteve të Kupës së Botës FIFAe

Një gjë e mrekullueshme në lidhje me tregjet dhe shanset e basteve të Kupës së Botës FIFAe është se ato janë të njëjta me ato në bastet tradicionale të futbollit.

Në lidhje me opsionet e basteve, lojtarët e eSports mund të bastojnë në të gjitha tregjet e basteve në bastet tipike të futbollit. Lojtarët mund të bastojnë për fituesin e ndeshjes, tregu më i popullarizuar ku lojtari i basteve duhet të parashikojë se si do të përfundojë loja në pjesën e parë, në pjesën e dytë, ose pasi të fryhet bilbili i fundit. Ka gjithashtu totale ku lojtarët mund të bastojnë në numrin total të golave, goditje nga këndi, letra, etj.

Tregjet e tjera përfshijnë mbi/nën, handikapin aziatik, të dyja skuadrat që shënojnë/mos shënojnë, shansin e dyfishtë, barazimin pa bast, fituesin e turneut dhe bastet ACCA. Kupa e Botës FIFAe ka gjithashtu baste në lojë ku lojtarët mund të bastojnë në ndeshjet në vazhdim.

Kuptimi i shanset e basteve të Kupës së Botës FIFAe

Kur është fjala për shanset e basteve, ata gjithashtu punojnë në të njëjtën mënyrë si në bastet tradicionale të futbollit. Ekzistojnë tre formate të shansit; shanset dhjetore (evropiane), shanset fraksionale (britanike) dhe shanset Moneyline (amerikane). Për rekord, shanset e basteve ndryshojnë nga një bastvënës në tjetrin, prandaj sigurohuni që të zbuloni se cilat faqe bastesh në internet të FIFA eSport kanë shanset më të larta.

Pse Turnetë e Kupës së Botës FIFAe janë të njohura për bast?

Nuk ka dyshim se Kupa e Botës FIFAe ka shumë fansa. Disa arsye shpjegojnë pse kjo ngjarje tërheq turma dhe shikueshmëri kaq të madhe.

Popullariteti i futbollit

Së pari, futbolli duke qenë sporti më popullor, i jep përparësi Kupës së Botës FIFAe. Ka mbi 4 miliardë tifozë futbolli, dhe duke marrë parasysh popullaritetin e video lojëra në internet Në ditët e sotme, padyshim, një popullsi e madhe e tifozëve të futbollit ose luajnë lojëra simuluese futbolli ose ndjekin skenën e eSports të futbollit.

Suksesi i FIFA-s

Një tjetër arsye pse FIFAe World Cup renditet lart në listën e turneve eSports është fakti se FIFA është videoloja më e mirë e simulimit të futbollit, duke mposhtur lojërat si PES eFootball të Konami. EA Sports ka injektuar realizëm në lojë dhe gëzon një monopol mbi ekipet reale, stadiumet reale dhe lojtarët e vërtetë.

Miliona pjesëmarrës

Është gjithashtu e vështirë të injorohet fakti që FIFA është turneu më i madh në internet në eSports. Ndryshe nga shumica e ngjarjeve eSports që tërheqin vetëm pak lojtarë, miliona tifozë të FIFA-s marrin pjesë në fazat fillestare përpara se konkursi të kulmojë në skenën globale. Përveç kësaj, Kupa e Botës FIFAe tërheq një grup të madh çmimesh. Kësti i fundit tërheq 500,000 dollarë në para.

Turneu më prestigjioz i FIFA-s

Së fundmi, FIFAe World Cup, turneu më prestigjioz i FIFA-s, tërheq veshjet kryesore të eSports në mbarë botën. Të gjithë emrat e njohur, duke përfshirë Fnatic, Tundra Esports dhe Astralis, kanë listat e FIFA-s dhe konkurrojnë në këtë turne me klubet më të mira të futbollit eSports si Manchester City dhe Wolfsburg.

Skuadrat fituese të Kupës së Botës FIFAe dhe momentet më të mëdha

Kupa e Botës FIFAe, që nga turneu inaugurues i tij në 2004, u ka ofruar tifozëve shumë veprime të jashtëzakonshme. Në këtë segment, ne kemi renditur skuadrat dhe lojtarët më dominues në turne dhe disa nga momentet e paharrueshme në ligat e Kupës së Botës FIFAe.

Lojtarët dhe skuadrat më dominuese

Alfonso Ramos është një nga lojtarët profesionistë më të suksesshëm në kompeticionin e Kupës së Botës FIFAe. Trajneri aktual i Spanjës fitoi titujt e kampionit botëror të FIFA-s në 2008 dhe 2012. Bruce Grannec gjithashtu ka fituar dy herë kampionatin, në 2009 dhe 2013. Lojtarë të tjerë kryesorë që kanë dominuar këtë turne përfshijnë Mohammed Harkous (MoAuba), Mosaad Al Dossary (MsDossary) dhe Spencer Ealing (Gorilla).

Megjithatë, për bastorët, fokusi nuk duhet të jetë te lojtarët më të suksesshëm, por te lojtarët më të mirë në lojë në kohën e basteve. Të ekipet për t'u parë tani janë Complexity Gaming, Mkers Team Ronaldinho, Fnatic, Ellevens, 25eSports dhe FC Schalke 04.

Momentet më të paharrueshme të sporteve sportive

Ka pasur edhe momente fantastike gjatë historisë së këtij kompeticioni. Momenti më i paharrueshëm është, natyrisht, ngjarja inauguruese në 2004.

Kupa e Botës FIFA 2019

Turneu i fundit, Kupa e Botës FIFA 2019, është ndër turnetë më të mëdhenj të Kupës së Botës FIFAe. Ai ishte i mbushur me aksion që në fazat e hershme dhe u fitua nga një hero i pamundur, Mohammed Harkous (MoAuba) i Werder eSPORTS. Për habinë e shumë njerëzve, ai u largua me kampionatin në një turne të vështirë ku u shfaqën emra të mëdhenj, përfshirë Donovan "Tekkz" Hunt, i cili konsiderohet si lojtari më i mirë në FIFA.

Kupa e Botës e FIFA 2012

Turneu i vitit 2012, një nga turnetë më të mëdhenj të Kupës së Botës FIFAe, ishte gjithashtu spektakolar. Pas një dueli të vështirë në finale, ndeshja përfundoi në shkëmbim zjarri me Alfonson
Ramos mposht Bruce Grannec 4-3. Kjo mbetet e vetmja ndeshje finale që ka përfunduar me shkëmbim zjarri. Siç thotë slogani i lojës, mund të ketë vetëm një kampion.

Kupa e Botës e FIFA 2016

Kupa e Botës FIFA 2016 ishte një tjetër turne i mbushur me adrenalinë dhe renditet ndër turnetë më të mirë të Kupës së Botës FIFAe. Në finalet ku përballeshin me Mohamad Al-Bacha (Bacha) dhe Sean Allen (Dragonn), Al-Bach fitoi në golat jashtë, që është një tjetër ngjarje e pazakontë. Në ndeshjen e parë rezultati përfundoi 2-2, ndërsa në ndeshjen e fundit sërish barazim por kësaj radhe 3-3.

Për rekord, Kupa e Botës FIFAe 2020 dhe 2021 ishin në listën e turneve të esports të anuluara për shkak të pandemisë, kështu që nuk pati asnjë veprim.

Ku dhe si të bastni në Kupën e Botës FIFAe?

Ka shumë tifozë të basteve të FIFA-s, ashtu si ka shumë tifozë të basteve tradicionale të futbollit. Ndryshe nga e kaluara, sot ekzistojnë shumë site bastesh videolojërash me tregjet e basteve FIFA. Ato ofrojnë tregje në të gjitha turnet e FIFA-s, duke përfshirë Kupën e Botës FIFAe. Ajo që është e rëndësishme është gjetja e librit më të mirë të eSports.

Një faqe e tillë duhet të ketë një licencë të vlefshme, shumë tregje bastesh, shanse të larta dhe fitimprurëse Bonuset e basteve eSports. Një tipar i domosdoshëm është gjithashtu transmetimi i drejtpërdrejtë. Faqja më e mirë e basteve eGaming duhet të transmetojë veprimin direkt nga faqja e tyre e internetit për të lehtësuar bastet e drejtpërdrejta.

Këshilla dhe truket e basteve për Kupën e Botës FIFAe

Tani, mbi disa këshilla të dobishme për të filluar lojtarët. Së pari, mos i besoni kurrë ekipit që përdor një lojtar; besoni aftësinë e lojtarit të eSports. Vetëm për shkak se Real Madrid ose Manchester City janë dominues në jetën reale nuk do të thotë se ata do të jenë dominues edhe në eSports.

Në FIFA, fokusohuni te aftësitë e lojtarit dhe jo te ekipi. Është gjithashtu e rëndësishme të kontrolloni formën aktuale të lojtarëve për të bërë zgjedhje të informuara të basteve. Së fundi, besoni shanset. Rregulli i përgjithshëm është që sa më të larta të jenë shanset, aq më të ulëta janë shanset për të fituar dhe anasjelltas!

Kjo është e gjitha, njerëz, një përmbledhje e detajuar e asaj që lojtarët duhet të dinë rreth basteve në Kupën e Botës FIFAe, turneun më të madh të FIFA-s.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Udhëzues i basteve FIFAe për t'ju përgatitur për rikthimin e finaleve të FIFAe 2023
2023-01-26

Udhëzues i basteve FIFAe për t'ju përgatitur për rikthimin e finaleve të FIFAe 2023

Pyetja "A mund të bastoj në FIFA eSports?" është pyetur nga dashamirët e futbollit në mbarë botën. Si një nga sportet elektronike më të njohura në botë, FIFA natyrshëm ngre këtë lloj hetimi. Çdo ditë, miliona tifozë luajnë FIFA online kundër njëri-tjetrit. Shumë njerëz janë bërë profesionistë të nivelit të lartë të FIFA eSports dhe konkurrojnë në nivelet më të larta të lojës në kampionate dhe turne të mëdhenj.