Lajme

March 16, 2023

Cilat janë organet më të mëdha eSports që duhet të dini?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Shumë ekipe të njohura eSports në mbarë botën; disa janë të njohur vetëm për dominimin e një loje të vetme, ndërsa të tjerët mund të tregojnë për një histori të gjatë dominimi në shumë zhanre. Këtu kemi zgjedhur emrat më të mëdhenj dhe më të spikatur në industrinë e esports.

Cilat janë organet më të mëdha eSports që duhet të dini?

Disa organizata kanë një histori të pasur në shumë lojëra, duke përfshirë CS: GO, Dota 2 dhe League of Legends. Ne kemi përpiluar një listë të organizatave më të mira të esporteve bazuar në të dhënat e tyre të suksesit të turneve të mëdhenj. Ne shikuam nga afër se sa kohë ka qenë grupi dhe sa efektiv ka qenë. Në rregull, le të shkojmë!

T1 eSports

T1 Entertainment & Sports, një partneritet midis Comcast Spectacor dhe SK Telecom, është kompania që menaxhon skuadrën e esports të Koresë së Jugut të njohur si T1 Esports.

T1, e cila ka selinë e saj në Seul dhe është themeluar në vitin 2003, njihet si një nga organizatat më të suksesshme të esportit në Azi. Ata kanë ekipe që konkurrojnë në:

 • Apex Legends
 • Liga e Legjendave
 • Fortnite
 • Gur vatra
 • PUBG
 • Super Smash Bros.
 • DotA 2
 • Pokemon
 • Trima
 • Overwatch
 • League of Legends: Wild Rift

T1 nuk është vetëm një nga organizatat kryesore të esporteve të Azisë, por edhe ndër organizatat më të ndjekura në nivel global, me gjithsej 104.5 milionë orë të shikuara, falë titujve të tyre të shumtë botërorë në League of Legends, StarCraft dhe StarCraft II. Përveç kësaj, ata janë përzgjedhur si ekipi më i madh i esports nga Korea e-Sports Awards katër herë.

Gjeneral G

Organizata shumëkombëshe e sporteve Gen.G u krijua në 2017 dhe ka evoluar për t'u bërë një nga organizatat më të mëdha të esportit në botë. Gen.G pret listat për:

 • Liga e Legjendave
 • NBA 2K
 • Overwatch
 • PUBG: Fusha beteje
 • Trima

Zyrat e organizatës janë në Santa Monica, Seul dhe Shangai.

Gen.G është bërë shpejt një nga organizatat më të suksesshme të esports në botë, kryesisht falë faktit që ata kanë fituar disa tituj si në Heroes of the Storm ashtu edhe në PUBG: Battleground. Ata gjithashtu kanë fituar dy kampionate botërore të League of Legends. Në vitin 2021, ata kishin pozicionin e gjashtë më të vlerësuar në mesin e organizatave të esports, me një vlerësim prej 185 milionë dollarë amerikanë.

Fnatic

Fnatic nuk është vetëm një nga organizatat më të njohura dhe më të mëdha në botë për esports, por gjithashtu një nga organizatat më të gjata të esports, e themeluar në vitin 2004. Fnatic është një kompani me selinë e saj në Londër. Ajo merr pjesë në lojëra të ndryshme, duke përfshirë:

 • CS: SHKO
 • Fortnite
 • Liga e Legjendave
 • DotA 2
 • Rainbow Six Siege
 • Trima

Pasi fitoi shtatë nga tetë titujt e mundshëm të ndarë në Kampionatin Evropian të League of Legends, skuadra e Fnatic League of Legends konsiderohet gjerësisht ndër skuadrat më të mira. Skuadra e tyre CS: GO, e cila përbëhet kryesisht nga lojtarë nga Suedia, ka qenë gjithashtu një nga më të suksesshmit në këtë sport, pasi ka fituar tre kampionate të mëdha CS: GO.

Fnatic ka siguruar pozicionin e saj si një nga organizatat më të mëdha të të gjitha kohërave në esports falë qëndrueshmërisë së tyre fenomenale, e cila i ka fituar më shumë se 17 milionë dollarë amerikanë në shpërblime nga turne të ndryshëm dhe bashkëpunime me disa prej markave më të njohura në botë, duke përfshirë BMW dhe Monster.

G2 Esports

Gamers2 u krijua në 2014 nga Carlos "Ocelote" Santiago, një ish-profesionist i videolojërave të League of Legends, dhe Jens Hilgers, një investitor. Kompania ka selinë në Berlin, Gjermani dhe në vitin 2015, ajo iu nënshtrua një riemërtimi dhe tani njihet si G2.

G2 Esports tani konsiderohet si një nga organizatat më të njohura të eSports në industri. Ata tani kanë formacione në:

 • Liga e Legjendave
 • CS: SHKO
 • Liga e raketave
 • Rainbow Six Siege
 • Fortnite
 • Trima
 • Apex Legends
 • Sim Racing 

G2 Esports ka rekrutuar disa nga lojtarët më të mirë në esports për të konkurruar për ta, duke përfshirë lojtarë me emra si kennyS, shox, Jaeger, Caps dhe Perkz. Si rezultat, ata kanë fituar shumë kampionate LEC dhe disa ngjarje CS: GO.

G2 është gjithashtu ndër organizatat më të shikuara të esporteve globalisht, me mbi 100 milionë orë të ndjekura nga ndjekësit në 2021. 

Re 9

Cloud9, një organizatë esports në Kaliforni, u krijua në 2013. Në fillim, ata ishin vetëm një ekip i League of Legends. Megjithatë, më pas, ata u zgjeruan në organizatën e sotme që krenohet me skuadrat League, Hearthstone, Super Smash Bros., Overwatch, Fortnite dhe Valorant. 

Mbi një dekadë që nga themelimi i tij, Cloud9 vazhdon të konsiderohet si një nga organizatat më të suksesshme të esporteve të Amerikës së Veriut. Ekipi ka fituar mbi 11 milionë dollarë në turne, duke përfshirë Serinë e Kampionatit të Rocket League, Overwatch League dhe ELEAGUE Major, ndër shumë të tjera.

Natus Vincere (NAVI)

Natus Vincere, ose NAVI siç njihet më shpesh, është një organizatë ukrainase esports me bazë në Kiev e themeluar në vitin 2009. NAVI ka skuadra esports për:

 • Kundër-Strike: Ofensivë Globale
 • Mbrojtja e të Lashtëve 2
 • FIFA
 • Bota e tankeve
 • Paladina
 • League of Legends: Wild Rift
 • Fushat e Betejës së PlayerUnknown's
 • Apex Legends
 • Rainbow Six Siege
 • Legjendat e celularit: Bang Bang
 • Fortnite
 • Trima

NAVI konsiderohet si një nga organizatat më të suksesshme të esports dhe skuadra e tyre DotA 2 është ndër më të mirat në botë. Ekipi i tyre CS: GO është gjithashtu ndër më të mirët në botë.

NAVI bëri histori në 2010 duke qenë skuadra e parë që fitoi Intel Extreme Masters, World Cyber Games 2010 dhe Electronic Sports World Cup, të gjitha në të njëjtin vit kalendarik. NAVI është aq i suksesshëm sa që fuqitë globale si Puma, Monster Energy, Logitech, Philips, Nissan dhe Bybit janë ndër sponsorët e tij.

NAVI ka fituar rreth 17 milionë dollarë në fitime për shkak të dominimit të tyre në CS: GO dhe DotA 2.

OG

OG mund të mos ketë ekzistuar për aq kohë sa disa nga organizatat e tjera në listën tonë, por ato janë rritur në mënyrë të qëndrueshme në një lojtar kryesor në industrinë e esports në atë kohë. Organizata me bazë në Evropë për esports OG u themelua në vitin 2015 dhe lojtarët e saj konkurrojnë kryesisht në DotA 2, CS: GO dhe Valorant.

Me fitoret e njëpasnjëshme në The International 2018 dhe 2019, skuadra e OG Dota 2 është vendosur si një nga organizatat kryesore të esports në historinë e lojës. Organizata e krijuar nga N0tail, Miracle-, Cr1T dhe Fly është bërë një nga më të mirat në botën e esports, duke grumbulluar më shumë se 35 milionë dollarë në fitore dhe duke siguruar partneritete mbështetëse me kompani si Red Bull, BMW dhe SteelSeries.

Team Liquid

Team Liquid është një organizatë globale e esports me seli në Utrecht, Holandë. Liquid u zgjerua në lojëra të tjera në 2012 kur bleu një skuadër të Amerikës së Veriut DotA 2 për të plotësuar formacionin e saj StarCraft II: Wings of Liberty.

Që atëherë, grupi ka bërë përparim të jashtëzakonshëm. Liquid aktualisht ka ekipe në:

 • Apex Legends
 • Artifakt
 • Clash Royale
 • Fortnite
 • CS: SHKO
 • DotA 2
 • Zjarri pa pagesë
 • Gur vatra
 • Heronjtë e Stuhisë
 • League of Legends dhe shumë të tjera

Team Liquid ka fituar The International, disa turne të Serisë së Champions League dhe Grand Slam i Intel.

Me 117.15 milionë orë shikueshmëri, Team Liquid ishte gjithashtu organizata më e shikuar e esports në botë në vitin 2021.

Ekipi SoloMid (TSM)

Ekipi SoloMid (TSM) është një organizatë esportesh me bazë në Los Anxhelos e nisur në vitin 2009 nga Andy 'Reginald' Dinh. Përveç LoL dhe DotA 2, ata kanë ekipe që luajnë Apex Legends, Valorant, Hearthstone, Super Smash Bros., Fortnite, PUBG Mobile, Battlegrounds Mobile India, Tom Clancy's Rainbow Six Siege dhe Magic: The Gathering Arena.

Skuadra e League of Legends nga TSM është një nga më të mirat në botë, pasi ka fituar shtatë herë radhazi League of Legends Championship Series. Ishte një kohë kur TSM kishte lista për Counter-Strike: Global Offensive, Call of Duty dhe Vainglory, me skuadrën CS: GO që vazhdonte të krijonte organizatën e vet dhe të bëhej skuadra më e suksesshme në historinë e lojës.

Me një kapital aktual tregu prej 400 milion dollarë amerikanë, TSM është një nga organizatat më të mëdha të esports dhe një nga organizatat më fitimprurëse të esports.

Klani FaZe

FaZe Clan, i njohur më parë si FaZe Snipping, filloi në maj të vitit 2010 dhe që atëherë është rritur duke u bërë një nga organizatat më të mëdha të esports në botë. Më vonë duke ndryshuar emrin e tyre në FaZe Clan, organizata e esports me bazë në Los Anxhelos tani ka ekipe në disa lojëra të tjera të pajisura me lojtarë nga e gjithë bota. Tani për tani, FaZe ka ekipe të mbledhura për sporte të ndryshme, duke përfshirë:

 • Call of Duty
 • Kundër-Strike: Ofensivë Globale
 • Fushat e Betejës së PlayerUnknown's
 • Rainbow Six Siege
 • FIFA
 • Trima
 • Fortnite
 • Liga e raketave

FaZe ka fituar afërsisht 240 milionë dollarë në çmime gjatë viteve, dhe ata kanë marrëveshje miratimi me kompani duke përfshirë Nissan, Kappa, Champion, McDonald's, DC Comics dhe New Era. FaZe gjithashtu është bashkuar me shumë ekipe sportive ndërkombëtare, si Manchester City. Të famshëm dhe atletë të shquar, duke përfshirë Ray J, DJ Paul, Offset, Swae Lee, Yo Gotti, Pitbull, Disco Fries dhe më shumë kanë investuar të gjithë në FaZe gjatë gjithë viteve.

FaZe është tani një nga organizatat më të mëdha të esporteve në botë, por ato kanë kaluar edhe në industrinë e argëtimit. Ata kishin më shumë se 1 miliard dollarë në vitin 2021.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme