Lajme

December 8, 2022

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Esportet po zgjerohen dhe më shumë gara dhe lojëra po përfshihen në tregjet e basteve. Nuk është për t'u habitur të shohësh rritje të popullaritetit të basteve esports, duke pasur parasysh se sa të njohura janë bërë garat sportive vitet e fundit. 

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022

skena konkurruese e sporteve elektronike po zgjerohet shpejt së bashku me industrinë e esports. Ka gara të rëndësishme esports me grupe të mëdha çmimesh dhe turma prej miliona fansash. Këtu është një përzgjedhje e pesë më të mirëve për t'u kujdesur ndërsa gjysma e dytë e 2022 përfundon.

Ndërkombëtare

International është ngjarja më e madhe në Dota 2 orari dhe ngjarja më e njohur e basteve esports e disponueshme në pothuajse të gjitha platformat e basteve esports online. Duke qenë se shumica e audiencës së tij janë të shitur dhe një pjesë e parave të çmimeve vijnë nga fansat, nuk është për t'u habitur që grupi i çmimeve është i madh. Ekipet më të mira të Dota 2 në mbarë botën po garojnë në këtë event të fundvitit.

Ndërsa Dota 2 pëlqehet veçanërisht në Azi, ku Kina dhe Koreja dominojnë vazhdimisht renditjen e lojtarëve më të mirë, bastet ndërkombëtare kryhen në mbarë botën. Vendndodhja gjeografike e lojtarëve luan një rol të madh në përcaktimin e faqeve kryesore ndërkombëtare të basteve esport.

Dota Pro Circuit

Përpara Dota 2 The International, mbahen disa gara nën flamurin e DPC. Janë 18 skuadra pjesëmarrëse, me gjashtë të tjerat që kanë kaluar në raundet e playoff-it në Kinë, Amerikën e Jugut, Komonuelthin e Shteteve të Pavarura, Amerikën e Veriut, Evropë dhe Azinë Juglindore. Ftesat e drejtpërdrejta për të konkurruar në The International u janë dhënë 12 skuadrave më të mira në renditjen e DPC.

18 ekipet kualifikuese konkurrojnë në një format të rrumbullakët në dy grupe me nëntë ekipe. Formati për të gjitha lojërat është Hartat më të mira nga dy. Katër skuadrat e para nga secili grup do të kalojnë në grupin e sipërm të ngjarjes kryesore, ndërsa skuadrat e vendit të pestë deri në të tetën kalojnë në grupin e poshtëm.

Ngjarja kryesore ka 16 skuadra që garojnë në një format me dy eliminim. Skuadra e secilit grup në vendin e fundit eliminohet. Tetë skuadra garojnë në kllapin e sipërm të ngjarjes kryesore dhe tetë skuadra të tjera garojnë në kllapin e poshtëm të ngjarjes kryesore. 

Formati më i mirë i Hartës përdoret për raundin hapës të lojës së Kllapës së Poshtme. Të gjitha ndeshjet e tjera luhen duke përdorur formatin më të mirë të tre Hartave, përveç finaleve të mëdha, të cilat luhen duke përdorur formatin më të mirë të pesë hartave.

Kampionati Botëror i Ligës së Legjendave

Lojërat Riot janë të përhapura gjatë muajve të pranverës dhe verës. Turneu kulmon me Kampionati Botëror i Ligës së Legjendave, i cili përmban ekipet më të mira ndërkombëtare. Edhe pse gara e League of Legends nuk ka grupin më të lartë të çmimeve në krahasim me turnetë e tjerë, ajo ka më shumë shikues nga çdo ngjarje esports.

Për t'u përgatitur për këto gara, ekipet konkurrojnë në liga. Përfundimi është se ekipe të shumta nga çdo rajon konkurrojnë kundër njëri-tjetrit. Miliona njerëz do ta shikojnë këtë ngjarje dhe ka shumë lojëra dhe shqetësime të shumta çdo vit për entuziastët e basteve në internet që të përfshihen në aksion. 

Tifozët mund të marrin me mend se cila skuadër besojnë se do të fitojë titullin e ekipit më të mirë në botë në çdo raund. Sidoqoftë, do të jetë thelbësore të hulumtoni mbi këshillat e basteve esport, në mënyrë që të merrni vendime të informuara.

CS: GO Majors

Nuk ka shumë lojëra që mund të mburren me profilin që bën CS: GO në botën e larmishme dhe dinamike të esports. Orari CS: GO ka më shumë ngjarje se çdo lojë tjetër konkurruese, duke përfshirë turnetë IEM, ESL, ESEA dhe ad-hoc. Konkurse të shumta të nivelit të lartë zhvillohen çdo vit, me miliona dollarë në para të çmimeve.

Konkurrenca e gjatë për gjuajtjen e personit të parë nuk duket se e humb tërheqjen e saj, veçanërisht në Evropë. Kjo lojë është një nga lojërat më të bastuara në esports në botë dhe pret disa nga turnetë më të mëdhenj, si p.sh PGL CS: GO Majors. Eksitimi është jashtë grafikëve në lidhje me atë se cili lojtar mund të bëjë goditjen e tij në secilën hartë.

Intel Extreme Masters

ESL dhe Valve kanë prodhuar së bashku konkursin e Kampionatit Botëror të Intel Extreme Masters çdo vit që nga viti 2006. Konkursi, të cilin Intel sponsorizon, përzien disa esports së bashku me CS: GO. Sporte të tjera përfshijnë Player's Unknown Battlegrounds, League of Legends dhe StarCraft II. Garat kanë pasur 13 sezone dhe janë zhvilluar në mbarë botën.

Ftesa e Gjashtë

Nuk ka pasur shumë esports që janë rrëzuar dhe kanë mbijetuar. Rainbow Six Siege ka qenë suksesi më popullor i atij tregimi. Nuk pritej që loja të kishte sukses, por për shkak të përkushtimit të krijuesve dhe një ton pune, tani është një nga sportet më të njohura në botë. 

Six Invitational, një nga turnet e tij, është një tjetër kampionat ndërkombëtar ku garojnë lojtarët më të mëdhenj nga çdo rajon. Nuk është thjesht emocionuese, por ngre shiritin me ekipe të shkëlqyera nga organizata të shkëlqyera.

Kampionati Global i Serive Apex Legends

Apex Legends është Battle Royale që rritet më shpejt nga të gjithë. Më shumë njerëz po e shikojnë atë, pavarësisht nëse është esporti apo vetë loja. Të ALGS ishte kulmi i disa garave përpara se skuadrat më të mira të botës të konkurronin në finale. 

Edhe pse viti i tretë nuk është shpallur ende, tensioni mbetet në riluajtjen e kampionatit të vitit të dytë. Pa dyshim, gjithnjë e më shumë kumarxhinj do të ndjekin gjithçka që lidhet me Apex Legends dhe esport-in e tij.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme