Bast në Apex Legends Global Series 2024

Apex Legends është një lojë eSports e nivelit më të lartë e zhvilluar nga Respawn Entertainment dhe e publikuar nga Electronic Arts. Kjo lojë falas për t'u luajtur aktualisht është e disponueshme për sistemet operative PlayStation, Xbox dhe Microsoft Windows. Një version celular i lojës, Apex Legends Mobile, është gjithashtu i disponueshëm për Android dhe iOS. Megjithatë, versioni celular nuk mbështet lojën ndër-platformë.

Electronic Arts përshkruan Apex Legends Global Series si një ekosistem konkurrues që mbështet të gjitha ekipet kryesore të lojës dhe sfiduesit aspirantë në nivel global, i cili grumbullohet në kampionatin ALGS.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Gjithçka rreth Serisë Globale Apex Legends

Udhëtimi konkurrues i lojtarëve fillon në Challenger Circuit, i cili përfshin garat për kualifikimin në Ligat Pro. ALGS Pro League përmban 40 skuadra kryesore që garojnë në një sezon të rregullt, nga të cilat ekipe me performancë të lartë do të marrë pjesë në Kampionatin Global të Serive Apex Legends.

Rreth Apex Legends

Punoni në Lojë Apex Legends filloi në vitin 2016. Megjithatë, ajo u mbajt e fshehtë vetëm disa javë para fillimit të saj në 2019. Loja mori vlerësime të shumta pozitive, të cilat e ndihmuan atë të fitonte me shpejtësi rëndësi.

Deri në fund të javës së parë pas publikimit të tij, më shumë se 25 milionë lojtarë e kishin luajtur tashmë lojën. Aktualisht renditet si një nga video lojërat më të luajtura të të gjitha kohërave në lidhje me numrin e lojtarëve.

Lojë e lojës

Lojtarët fillojnë duke u formuar në skuadra, secila me dy ose tre lojtarë. Më pas, secili lojtar duhet të zgjedhë një karakter për t'u përdorur. Personazhet në lojë, të njohur si legjenda, kanë aftësi të ndryshme. Hapi tjetër është zgjedhja e një modaliteti të lojës nga dy opsionet e disponueshme.

Mënyra e parë e lojës quhet Battle Royale. Ai mbështet deri në 20 skuadra me tre lojtarë ose 30 skuadra me dy lojtarë. Vendosja e lojës është në një ishull ku lojtarët duhet të kërkojnë për furnizime dhe armë dhe të përpiqen të mposhtin skuadrat e tjera.

Zona e lojës, ishulli, vazhdon të tkurret ndërsa loja vazhdon, duke i detyruar të gjithë lojtarët të vazhdojnë të lëvizin për të shmangur gjetjen e tyre jashtë zonës së lojës. Lëvizja nga zona e lojës është fatale për një personazh. Skuadra e fundit që mbetet gjallë fiton raundin.

Mënyra tjetër quhet Arenas. Lojtarët duhet të formojnë skuadra prej tre lojtarësh për të luajtur modalitetin, që do të thotë se maksimumi gjashtë lojtarë mund të luajnë në një raund. Një ekip duhet të luftojë një ekip tjetër në një seri raundesh për të përcaktuar fituesin. Një ekip fiton duke marrë të paktën tre pikë dhe duke udhëhequr me dy.

Shanset e basteve të kampionatit të serive globale të Apex Legends

Çdo lojtar, pavarësisht nga përvoja e tyre e basteve në lojëra, mund të bastojë në Apex Legends Global Series turne online. Megjithatë, njohja e lojës dhe performancave të ekipit mund të jetë një avantazh i shtuar pasi i ndihmon lojtarët të marrin vendime më të informuara për bastet.

Të gjitha ndeshjet kanë shanse të ndryshme, të cilat janë të informuara nga faktorë të shumtë, duke përfshirë faqen e basteve eSports të përdorur. Disa nga llojet më të njohura të basteve që ofrojnë shanset më të mira janë theksuar më poshtë.

Baste të plota

Bastet e plota janë më të thjeshtat, të përshtatshme edhe për lojtarët e rinj. Ato përfshijnë bastet se cila skuadër do të fitojë kampionatin ose cilët lojtarë do të marrin çmime të specifikuara. Shanset për baste të plota janë zakonisht të dëshirueshme, veçanërisht për skuadrat e dobëta. Megjithatë, lojtarët duhet të presin deri në fund të ngjarjes për të ditur fatin e basteve të tyre.

Bastet e Ndeshjes Fituese

Bastet e ndeshjes fituese janë gjithashtu të drejtpërdrejta. Futbollistët vënë bast për një ekip që do të fitojë një ndeshje të caktuar. Shanset për baste të tilla zakonisht ndryshojnë në varësi të gjasave që skuadra të fitojë, ku shanset janë më të barabarta për ndeshjet ku të dyja skuadrat janë favoritë për të fituar.

Bastet e para të gjakut

Bastet e para të gjakut për lojtarët që vënë baste në turnetë e Apex Legends Global Series, të njohura gjithashtu si bastet e vrasjes së parë, përfshijnë vendosjen e basteve se cili lojtar do të marrë vrasjen e parë në një ndeshje. Lloji i bastit është më i përshtatshëm për lojtarët me përvojë të Apex Legends që njohin stilin e lojës së të gjithë lojtarëve në një ndeshje të caktuar.

Pse Apex Legends Global Series Tournaments janë të njohura për bast?

Ligat e Serive Globale të Apex Legends janë tepër të njohura, veçanërisht në mesin e lojtarëve të eSports. Arsyeja më e dukshme është se turnet ofrojnë tregje të shumta bastesh, të cilat janë mundësi për lojtarët për të vënë baste. Popullariteti i turneve më të mëdhenj të Serive Globale Apex Legends siguron që shumica e ofruesve kryesorë të basteve eSports ofrojnë shumë tregje bastesh për turnet e tyre.

Një tjetër arsye kryesore për popullaritetin e turneve më të mirë të Apex Legends Global Series është se tregjet e basteve zakonisht kanë shanse tërheqëse. Ofruesit e basteve zakonisht ofrojnë shanset më të mira të mundshme për të tërhequr më shumë lojtarë në platformat e tyre pasi industria e basteve eSports është bërë shumë konkurruese. Në mënyrë ideale, shanset më të mira nënkuptojnë fitime potenciale më të larta.

Bonuset dhe stimujt e lojërave janë një tjetër strategji që përdorin ofruesit e basteve eSports për të qëndruar në këmbë në industrinë shumë konkurruese të basteve eSports. Shumica faqet e basteve eSport online zakonisht paraqesin bonuse tërheqëse për kampionatet Apex Legends Global Series, duke i bërë turnet edhe më të njohura në mesin e lojtarëve që kërkojnë të përfitojnë nga ofertat.

Turnetë kryesore Apex Legends Global Series janë gjithashtu të njohura në mesin e lojtarëve për emocionin dhe argëtimin e tyre. Kjo është veçanërisht në mesin e lojtarëve të prirur ndaj basteve të lojërave video live. Ata mund të shijojnë të gjithë argëtimin që ofrojnë turnet ndërsa mbledhin të gjithë informacionin përkatës që u nevojitet për të vendosur baste live.

Ekipet fituese të serive globale Apex Legends dhe momentet më të mëdha

Seria e parë Globale Apex Legends u zhvillua në vitin 2021, ku përfshihen 60 nga ekipet më të mira në botë që konkurrojnë për çmimin më të madh të grupit Apex Legends Global Series prej 2.58 milionë dollarë. Të gjitha skuadrat dhe lojtarët shfaqën paraqitje të mahnitshme, por ishin disa që u dalluan nga të tjerët.

Ekipet fituese

Ekipi fitues për Serinë Globale Apex Legends 2021 ishte SCARZ. Është një organizatë japoneze pro eSports që u themelua në vitin 2012 dhe kishte konkurruar në një listë të turneve dhe ngjarjeve të eSports.

Lojtarët aktivë që fituan serinë ishin një lojtar mbrojtës i quajtur Mande, një lojtar i Recon i quajtur Taisheen dhe një lojtar sulmues i quajtur RPR. Taisheen çuditërisht fitoi çmimin Apex Predator, duke e ndarë atë me Danilla, një lojtar nga ekipi Fire Beaver.

Versioni i Kampionatit të Amerikës së Veriut përfundoi me fitimin e ekipit Kungarna NA, duke siguruar një çmim në para prej 265,591 dollarësh. Ekipi i Amerikës së Veriut përbëhej nga lojtarët Vein, Onmuu dhe Scuwry. Re 9 përfundoi në një pozicion të dytë mbresëlënës dhe u shpërblye me një çmim prej 132,875 dollarësh. Lojtarët aktivë në atë kohë ishin Zach Mazer, Paris Gouzoulis dhe McKenzie Beckwith.

Ekipi fitues në Kampionatin APAC South ALGS 2021 ishte Wolfpack Arctic. Turneu ishte më pak konkurrues dhe kishte një grup çmimesh relativisht më të ulët, me ekipin fitues që merrte në shtëpi 68,100 dollarë. Sidoqoftë, ekskluziviteti me bazë në Indonezi i befasoi të gjithë duke fituar turneun, pasi ishte një ekip relativisht i ri i formuar në Mars 2020.

Fituesi i Kampionatit ALGS të Amerikës së Jugut ishte ekipi Paradox Esports, i cili u shpërblye me 42,000 dollarë. Ekipe të tjera me performancën më të mirë në atë kampionat ishin Fenix I, i cili mori 21,000 dollarë dhe Dynamics, i cili u shpërblye me 12,000 dollarë.

Kampionati i Serive Globale Apex Legends 2022

Kampionati Global i Serive Apex Legends 2022 ishte planifikuar nga 7 korriku deri më 10 korrik. Kampionati u nda në tre faza, me ekipet fituese që kaluan nga faza e grupeve në fazën e grupeve dhe më pas në finale.

Në fazën e grupeve morën pjesë 40 ekipe të ndara në dhjetë grupe. Të gjitha skuadrat kaluan në grupin e grupeve, me dhjetë skuadrat e para duke filluar në grupin e fituesit dhe dhjetë të fundit në grupin e humbësit.

Fondi i çmimeve për Kampionatin Global të Serive Apex Legends 2022 është 2 milionë dollarë, me fituesit që do të marrin 500,000 dollarë. Skuadra e vendit të dytë do të marrë 300,000 dollarë dhe skuadra e tretë 200,000 dollarë. Përveç kësaj, lojtari me më shumë eliminime, Apex Predator, do të shpërblehet me $3,000.

Ku të bastni në seritë globale Apex Legends?

Futbollistët mund të vendosin baste në Apex Legends Global Series në shumicën e faqeve të basteve eSports. Megjithatë, qindra faqe bastesh eSports ofrojnë tregje bastesh Apex of Legends, duke e bërë sfiduese për shumicën e lojtarëve që të zgjedhin faqen më të mirë të basteve eSports.

Disa opsione kryesore gjenden në faqet me reputacion të renditjes për bastet eSports. Gjëja kryesore është të siguroheni që faqja e përzgjedhur e basteve eSports të ofrojë tregje bastesh të Serisë Globale të Apex Legends.

Hapi tjetër pas zgjedhjes së një vendi të përshtatshëm bastesh është depozitimi i fondeve në llogarinë e basteve. Shuma e depozitës varet nga ajo që lojtari synon të vendosë, por nuk duhet të jetë më i ulët se kufiri minimal i depozitës i vendosur nga ofruesi i basteve. Shumica e ofruesve të basteve ofrojnë mënyra të shumta pagese, të cilat ndihmojnë në lehtësimin dhe lehtësinë e procesit të depozitimit.

Procesi i basteve të serive globale të Apex Legends

Bastet fillojnë me lojtarët që zgjedhin tregje të përshtatshme bastesh nga opsionet e disponueshme. Preferencat, shanset dhe strategjitë e basteve do të ndikojnë kryesisht në zgjedhjet. Në mënyrë tipike, shumica e faqeve të basteve lejojnë lojtarët të bëjnë baste të grumbulluara, duke përmirësuar shanset dhe duke rritur shumën e mundshme të fitimit.

Më pas lojtarët mund të vendosin për shumën e parave që do të vendosin për çdo bast dhe të ndjekin procedurën përkatëse të ofruar nga ofruesi i basteve për të vendosur bastin.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022
2022-12-08

5 turnetë më të mirë të basteve sportive 2022

Esportet po zgjerohen dhe më shumë gara dhe lojëra po përfshihen në tregjet e basteve. Nuk është për t'u habitur të shohësh rritje të popullaritetit të basteve esports, duke pasur parasysh se sa të njohura janë bërë garat sportive vitet e fundit.