Udhëzime

March 23, 2023

Rainbow 6 Bast: Guide Ultimate

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Suksesi përfundimtar i Rainbow Six Siege në esport dukej i pashmangshëm. Si një qitës në vetën e parë, ishte e sigurt që të tërhiqte lojtarët më të aftë nga e gjithë bota. R6S, siç e quajnë njerëzit, mori një qasje më taktike ndaj zhanrit FPS sesa gjuajtësit e tjerë në vetën e parë.

Rainbow 6 Bast: Guide Ultimate

Edhe pse lojërat si Call of Duty fokusohen shumë në lojën e dhunshme të vrapimit dhe armës, R6S ishte një bishë unike. Taktikat, lëvizjet strategjike dhe puna ekipore e mirëkoordinuar ishin thelbësore për fitoren. Në shumicën e rasteve, ju do të humbisni çdo raund në çast nëse do të zhyteni pa mend në mjedis.

Për shkak të aspektit të paprecedentë të kësaj fushe loje, konkurrenca është e lartë dhe bashkë me të vjen edhe mundësia për të fituar përfitime të konsiderueshme monetare.

Çfarë është Rainbow Six?

Tom Clancy's Rainbow Six është një seri video lojërash botuar nga Ubisoft, me Rainbow Six që është kësti i parë. Që nga debutimi i tij në 2015, Rainbow Six Siege ka qenë loja e zgjedhur për garat e esports dhe bastet në Rainbow Six: Siege kanë shpërthyer në popullaritet. Skuadrat prej pesë vetash garojnë kundër njëra-tjetrës në ndeshjet Sulmuesi kundër Mbrojtësit, ku puna ekipore strategjike luan një rol vendimtar në rezultat. Lojtarët përshkojnë disa zona ndërsa përfshihen në luftime dhe në çdo nivel, ata mund të shkatërrojnë struktura të caktuara për të rritur opsionet e tyre taktike. Është një gjuajtës në vetën e parë me fokus në strategji.

Rainbow Six Siege ka një shumëllojshmëri të gjerë të mënyrave të lojës, secila me stilin e vet të veçantë të lojës:

  • Në Peng Në mënyrë konkurruese, objektivi i sulmuesve është të çlirojnë pengun, ndërsa qëllimi i mbrojtësve është t'i ndalojnë ata. Për të fituar raundin si mbrojtje, ose duhet të vrisni të gjithë sulmuesit ose ta mbani pengun të sigurt për kohëzgjatjen e lojës. Sulmuesit duhet të jenë të kujdesshëm për të shpëtuar robërit pa i rrezikuar ata, ose rrezikojnë të humbasin skenarin.
  • Në Bombë modaliteti i lojës, lojtarët duhet të kërkojnë dhe çaktivizojnë një nga dy eksplozivët e fshehur. Nëse mbrojtësit mund të fshijnë sulmuesit dhe të shkatërrojnë defuzuesin, ata do të fitojnë raunde. Nëse mbrojtësit i eliminojnë me sukses sulmuesit më pas kur të jetë instaluar defuzuesi, por nuk mund ta çaktivizojnë atë në kohë, mbrojtësit do të pësojnë një disfatë.
  • Në Zonë e Sigurt Në mënyrë, mbrojtësit ruajnë një dhomë që përmban një enë të rrezikut biologjik, ndërsa sulmuesit përpiqen ta mbrojnë atë. Të dy lojtarët duhet të eliminohen që loja të përfundojë, ose skuadra sulmuese duhet të sigurojë kontejnerin e rrezikut biologjik ndërsa asnjë mbrojtës nuk mund të zbulohet.

Opsionet e basteve të Rainbow Six eSports

Këto tregje të basteve të Rainbow Six Siege shpesh grumbullojnë grupet më të mëdha në faqet më të mira të basteve Rainbow Six, pasi këtu shumica e bastorëve i përqendrojnë paratë e tyre.

Finalist/Fitues i Turneut

Bastet fituese të ndeshjes, në të cilat zgjidhni fituesin e një loje të vetme ose fituesin e serisë pa kufizime të mëtejshme, janë lloji më themelor i basteve në esport. Bastorët duhet të presin një gamë të gjerë paparashikueshmërie dhe shanse në këto tregje. Ndërsa performanca e rezultateve të përcaktuara është zakonisht e parashikueshme, disa të dobët kanë gjithmonë një shans për të fituar.

Fituesi i hartës

Një nga tregjet "fitues të drejtpërdrejtë", ky bast bazohet në atë se kush do të dalë në krye në një hartë të caktuar në një turne. Bastorët duhet të shmangin zgjedhjen e liderit aktual të tabelës së turneut si një fitues të mundshëm të hartës. Nuk është e pazakontë që një ndeshje në një hartë të varet nga performanca e një ose dy lojtarëve në një skuadër të caktuar.

Rezultati i saktë

Kjo është pothuajse e njëjtë me seksionin e mëparshëm, përveç që parashikimi i rezultatit për bastet e Rainbow Six duhet të jetë sa më i saktë që të jetë e mundur. Është një bast me aksione të larta që përfshin një studim të gjerë të të gjitha skuadrave dhe lojërave, por paga e mundshme është e konsiderueshme nëse fitoni. Ky lloj basti kërkon strategjia më e mirë e basteve Rainbow Six për të parashikuar siç duhet.

Mbi/Nën

Një lojtar i basteve parashikon që pikët kumulative të shënuara në një turne R6 esports ose gjatësi të serive do të bien brenda një diapazoni të caktuar. Një lojtar i kumarit do të humbasë aksionet e tij nëse shkojnë mbi numrat e caktuar. Rezultati më i lartë i mundshëm mbart rrezikun më të lartë të mundshëm dhe, në raste të rralla, paratë më reale që mund të japin bastet Rainbow Six.

Shumica e Vrasjeve

Detyra e një bastori është të parashikojë se kush do të grumbullojë më shumë vrasje në një ndeshje ose turne. Është lloji më i zakonshëm i basteve Rainbow Six sepse është kaq i drejtpërdrejtë: shumë ekipe i përcaktojnë lojtarët e tyre më të mirë si "shkatërrues të veçantë" në skenën e esports dhe i pajisin ata me sulmet më vdekjeprurëse të lojës.

Baste speciale

Libërbërës të ndryshëm mund të ofrojnë gjithashtu një sërë bastesh të tjera specialiteti. Një bast i tillë përfshin parashikimin nëse skuadra do të vendosë me sukses defuzuesin, nëse një peng do të lëndohet apo jo, e kështu me radhë.

Turnetë më të mirë të Rainbow Six për të bastuar

Nëse jeni duke kërkuar për turnetë profesionale Rainbow Six Siege, Ubisoft, botuesi i lojës, po pret tre prej tyre dhe të gjitha janë të ndërlidhura - Six Invitational, Six Major dhe Pro League. 

Skena e esports e konventave të lojërave si Gamers8 shpesh shfaq R6 Siege. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, anëtarët e komunitetit mund të presin me padurim një pjesë të vogël të garave vjetore të sporteve elektronike të organizuara nga zhvilluesit e lojërave dhe të financuara nga sponsorët e industrisë. Disa prej tyre bëhen vjetore të qëndrueshme fikse, ndërsa shumica e tyre janë vetëm një herë.

Gjashtë Ftesa

The Six Invitational është turneu kryesor i Ubisoft për esports Rainbow Six Siege. Çdo vit, 20 ekipet më të mira konkurrojnë në ngjarje ndërkombëtare të esports. Këto skuadra janë kampionet e ndeshjeve rajonale dhe liderët e padiskutueshëm në esports. Çmimi i madh në Rainbow Six Siege Invitational është 1,000,000 dollarë, dhe grupi i përgjithshëm i çmimeve është 3,000,000 dollarë. Dhjetra prezantues dhe transmetues, të mbështetur nga një staf i mrekullueshëm analitik, i transmetuan lajmet tek një audiencë ndërkombëtare.

Lufta është brutale, argëtimi është emocionues dhe rezultatet e basteve janë të papritura. Bastet me fat mund të fitojnë shuma që ndryshojnë jetën, pavarësisht nga shanset e ulëta të basteve kur skuadrat më të reja në mënyrë të papritur mposhtin një kampion të plotë, dhe lojtarët e panjohur bëhen yje brenda një dite.

Gjashtë Major

Turnetë Rainbow Six: Siege's Six Major janë pak më të vogla, por një ngjarje e njohur që zhvillohet dy herë në vit, në maj dhe nëntor, dhe titullohet nga qyteti pritës, siç është Six Major Paris. Ubisoft po ashtu e pret atë dhe 16 skuadrat e saj janë të ndara në katër grupe: tetë kampionë rajonalë të Pro League, gjashtë skuadra që avancuan përmes kualifikimeve kryesore dhe të vogla, kampion nga turneu i vitit të kaluar dhe favorit i mikpritësit. Lojtarët në nivelet më të larta vazhdojnë të tërhiqen në fondin e çmimeve prej 500,000 dollarësh të turneut.

Liga mbarëbotërore dhe raundi rigoroz i kualifikimeve hapin një hapësirë të madhe bastesh. Nuk është e lehtë të parashikosh çdo rezultat në një ndeshje të Rainbow Six Siege, si për shembull nëse kampionët rajonalë janë të denjë për njëri-tjetrin ose nëse zgjedhja e botuesit do të kalojë në gjysmëfinale apo jo. Për të përfituar nga kjo, krijuesit e basteve ofrojnë një shumëllojshmëri të gjerë alternativash relativisht të sakta, secila me shanse dhe rreziqe shumë më të larta bastesh.

Pro League

Nëse jeni duke kërkuar për emrin tjetër të madh në esports, mos shkoni më larg se Pro League. Dy herë në vit, përpara çdo grupi të Six Majors, është një sezon Pro League. Ekzistojnë katër kampionate të ndryshme rajonale brenda Pro League: Evropa, Amerika Latine, Amerika e Veriut dhe Azia dhe Paqësori. Fituesit kalojnë në raundin final dhe zgjidhen për të garuar në Kampionatin e Madh. Me seritë e ndeshjeve në Pro League që zakonisht zgjasin për disa muaj, një lojtar ka kohën e duhur për të fituar dhe analizuar skuadrat e favorizuara.

Bastet e Pro League janë edhe më sfidueset dhe më të thjeshtat në industri. Është një terren takimi për skuadrat e pakta me përvojë me një listë të gjerë fitoresh dhe skuadrat e shumta të ardhshme me pak, nëse ka, arritje të tilla në emër të tyre. Fitorja përfundimtare është zakonisht e sigurt, por mrekullitë ndodhin. Sidoqoftë, klubet e dobëta mund të fitojnë shumë për bastorët në lojëra dhe sezone të ndryshme.

Rainbow Six Këshilla bastesh

Jeni pothuajse gati për të filluar bastet e Rainbow Six Siege tani që i kuptoni tregjet e ndryshme dhe formatet e koeficienteve të aksesueshme. Rritni shanset tuaja për të fituar baste në Rainbow Six Siege duke ndjekur këshillat që kemi dhënë më poshtë.

1. Identifikoni mundësitë për të mbështetur favoritin ose të dobëtin

Njohja se cila palë është e preferuara dhe e dobëta në çdo ndeshje të sporteve R6, do t'ju ndihmojë të bëni bastet tuaja. Në bastet R6, mbështetja e favoritëve të dukshëm shumë shpesh mund të dëmtojë shanset tuaja për të fituar.

2. Njihni rregullat e lojës

Njohja e gjërave të brendshme dhe të jashtme të Rainbow Six Siege, nga operatorët (personazhet e përdorshëm) dhe aftësitë e tyre deri te metodat standarde dhe loja, është thelbësore për të fituar baste. Lojtarët duhet të zotërojnë aftësitë unike sulmuese, mbrojtëse dhe mbështetëse të operatorit të tyre të preferuar. Njohja e lojtarëve kryesorë dhe mënyra se si ata ndërveprojnë me ekipet tuaja të preferuara do t'ju japë një avantazh dhe do t'ju lejojë të eksploroni tregje më të nuancuara bastesh.

3. Përfshihuni në komunitetin më të madh R6 dhe bëni detyrat tuaja të shtëpisë

Shumë njerëz luajnë Rainbow Six Siege dhe të gjithëve u pëlqen të flasin me njëri-tjetrin dhe të ndajnë mendimet e tyre. Shumica e lojtarëve profesionistë R6, veçanërisht në Twitter dhe Twitch, mund të gjenden në mediat sociale. Mund ta bëni më argëtues të mësuarit rreth R6 duke zhvilluar një lidhje të fortë me skuadrat që dëshironi të mbështesni duke parë transmetimet e tyre të drejtpërdrejta dhe duke vazhduar me mediat e tyre sociale. Operatorët dhe stili i përgjithshëm i lojës së lojtarëve që shikoni drejtpërdrejt mund t'ju tregojnë shumë për lojën dhe ekipin për të cilin jeni duke u mbështetur.

Mendimet Përfundimtare

Turne dhe ngjarje të tjera për Rainbow Six Siege ndodhin shpesh gjatë gjithë vitit. Një peizazh i madh kumari ju pret në Rainbow Six. Shikoni disa nga librat e Sporteve ne kemi vlerësuar në eSportRanker dhe filloni të vendosni baste nëse jeni duke u kruar për të hyrë në aksion.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports
2024-05-23

Duke kujtuar Chris "Zuna" Buechter: Një udhërrëfyes në Esports

Lajme