Çfarë është bastet Overwatch: Një udhëzues i dobishëm për fillestarët

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerTomas NovakFact Checker

Bastet e sporteve online kanë pjesën e tyre të mjaftueshme të sfidave. Mund të jetë e vështirë të përcaktosh bastet Overwatch, çfarë ndodh me operatorët e shumtë dhe të gjithë që kanë nevojë të kuptojnë pikat e nxitjes në mënyrat dhe mundësitë e ndryshme të lojës.

Edhe me gjithë këtë në mendje, bastet Overwatch mbeten të vështira. Është një lojë e komplikuar në të cilën shpesh është e vështirë të përcaktohet mënyra më e mirë e veprimit për shkak të numrit të madh të variablave në lojë.

Këtu hyjmë në foto. Ky është udhëzuesi ynë profesional për bastet në internet Overwatch dhe disa ide dhe taktika për t'i bërë ato në mënyrë efektive. Përpara se të vendosni bastin tuaj të parë Overwatch, vazhdoni të lexoni për të mësuar gjithçka që duhet të dini.

Çfarë është bastet Overwatch: Një udhëzues i dobishëm për fillestarët

Çfarë është Overwatch?

Overwatch është krijimi i Blizzard Entertainment, një zhvillues lojërash me famë botërore. Loja ndërthur aspekte nga MOBA si Dota dhe League of Legends me lojërat tradicionale me gjuajtje në vetën e parë. Overwatch është një sport interesant për t'u parë, i cili është një nga faktorët pse titulli është i spikatur në bastet e sporteve.

Blizzard publikoi vazhdimin e Overwatch më 4 tetor 2022. Overwatch 2 përfshinte disa veçori dhe përditësime të reja dhe disa heronj të rinj. Ashtu si bastet CS: GO, Overwatch 2 ka ndryshime të rëndësishme në përbërjen e ekipit përgjatë ndeshjeve, duke e bërë atë një kandidat të shkëlqyer për baste live. Overwatch 2 është një minierë e mundshme ari për bastet që janë të njohur me lojën dhe skuadrat dhe mund të parashikojnë se çfarë do të ndodhë.

Ndeshjet e mëparshme 6v6 tani janë 5v5, duke i bërë performancat individuale të lojtarëve shumë më të rëndësishme. Përditësimet dhe shtesat e tjera të dukshme përfshijnë gjashtë harta të reja, duke përfshirë New Queen Street, Colosseo, Circuit Royal Esperança, Midtown dhe Parasoa. Disa nga këto harta përfshijnë modalitetin e ri "Push game mode". Overwatch 2 tani ka një mekanizëm ping të ngjashëm me Apex Legends.

A ia vlen të vihet bast Overwatch?

Ka ende disa dyshime nëse OW2 do të stimulojë zgjerimin e Overwatch bastet online. Sidoqoftë, me lëshimin e Overwatch 2 si një opsion falas për të luajtur, duket logjike të pritet që baza e lojtarëve të lojës të zgjerohet ndjeshëm. Suksesi i një loje në esports mund të gjurmohet në profilin e saj në rritje në komunitetin e lojërave.

Overwatch ka qenë gjithmonë një lojë e pafalshme për performancën e dobët. Meqenëse garat Overwatch 2 luhen në bazë 5v5 dhe jo 6v6, ndryshimet më të vogla mund të kenë një ndikim të madh në rezultatin e një ndeshjeje. Kjo shkakton lëkundje më të mëdha se ato tipike në rezultatet e lojërave Overwatch, megjithatë të preferuarat duket se ende mbizotërojnë në shumicën e serive. Por duke pasur parasysh faktorët e mësipërm, shqetësimet janë ende të mundshme. Është veçanërisht e vërtetë në Overwatch League, ku listat e ekipeve priren të jenë më të mëdha.

Udhëzues hap pas hapi mbi bastet Overwatch

Këtë pjesë do ta mbajmë të shkurtër. Në pesë hapa të thjeshtë, ja si të bastni në Overwatch:

  1. Zgjidh një libër të besueshëm dhe të sigurt eSports që përmban bastet online Overwatch.
  2. Pasi të keni vendosur për një faqe bastesh Overwatch, shkoni te faqja e regjistrimit dhe jepni informacionin e kërkuar. Mos harroni se do t'ju duhet të verifikoni dhe miratoni diçka më vonë, kështu që përdorni informacionin tuaj faktik.
  3. Hapi tjetër është të gjeni ndeshjen ose ndeshjet mbi të cilat dëshironi të vini bast. Meqenëse jeni të etur për të vendosur baste në Overwatch, mund të dëshironi të shkoni në tregun e basteve OWL (Overwatch League).
  4. Mos shkoni vetëm me instinktet tuaja pasi zbuloni një ndeshje që tingëllon premtuese. Mësoni sa më shumë që të jetë e mundur për statistikat, skuadrën dhe çdo ndryshim apo rregullim të formacionit që mund të bëjë grupi. Gjetja e sa më shumë informacionit të jetë e mundur për të dy ekipet mund t'ju mundësojë të bëni një zgjedhje më të arsimuar.
  5. Pasi të keni vendosur, vlerësoni rrezikun dhe depozitoni disa fonde. Mund të hyni në ekranin e pagesës duke zgjedhur butonin e depozitimit (ose diçka të ngjashme). Zgjidhni opsionin tuaj të preferuar të pagesës, futni shumën e dëshiruar të pagesës dhe vazhdoni me autorizimin e kërkuar.
  6. Faza e fundit në bastet online të Overwatch është e thjeshtë. Kthehuni në ndeshjen që zgjodhët në hapin e dytë, zgjidhni llojin e bastit tuaj të preferuar, vendosni shumën tuaj dhe klikoni "vëni bast" ose diçka të ngjashme. Tani gjithçka që duhet të bëni është të shikoni nëse basti juaj përfundon.

Llojet e zakonshme të basteve Overwatch

Ti mund bëni disa baste të ndryshme në ndeshjet dhe turnet e Overwatch. Faqet më të mira të basteve Overwatch ofrojnë llojet e mëposhtme të basteve:

1. Fituesi i turneut

Një bast i këtij lloji, i njohur si "i plotë", vendoset në kampionin eventual të një konkursi. Kërkon gjykim të shëndoshë dhe kuptim të pikave të forta dhe të meta krahasuese të ekipeve konkurruese. Sidoqoftë, është një bast mjaft i thjeshtë për t'u vendosur.

2. Fituesi i ndeshjes

Përsëri, ky është një bast mjaft themelor. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zgjidhni se cila palë do të fitojë një ndeshje individuale. Përsëri, pavarësisht nga lehtësia në dukje e këtij basti, është i nevojshëm njohja solide me pikat e forta të secilit ekip dhe formën e fundit. Ju mund të vendosni shumë prej këtyre basteve në një fletë bast të vetëm. Kjo strategji, e njohur si "akumulator" ose "parlay", është ideale për të basteve në të preferuarat e turneut të raundit të hershëm dhe është e disponueshme në shumicën e faqeve të basteve Overwatch.

3. Fituesi i hartës

Ndeshjet e Overwatch mund të ndahen në harta. Kjo është ajo ku ju vendosni bast në anën që besoni se do të fitojë një hartë të caktuar. Ju gjithashtu mund të vini bast se sa harta besoni se një palë do të fitojë në një ndeshje. Një mënyrë tjetër për të vënë bast numrin e hartave të fituara në një ndeshje është të luani kumar në tregjet e handikapëve të hartës.

4. Gjithsej Hartat

Ky është një bast se sa harta do të fitojë një ekip në përgjithësi. Nuk është i ndryshëm nga bastet për numrin total të golave ​​në një lojë futbolli ose hokej mbi akull.

4. Bast Live

Bastet e drejtpërdrejta, ndonjëherë të quajtura baste në lojë, janë një format bastesh reaktiv popullor në videolojërat konkurruese si Overwatch. Bastet në këtë nivel nuk kanë nevojë vetëm për njohje të gjerë me Overwatch, por edhe për arsyetim të shpejtë dhe të shkathët. Do të ishte më mirë nëse do ta bënit këtë kur të keni bërë pak më shumë praktikë me bastet online të Overwatch nën rripin tuaj. Nëse ky është basti që dëshironi të bëni, duhet të kërkoni për faqet e basteve Overwatch që e ofrojnë atë.

Këshilla për një strategji efektive të basteve Overwatch

Kur zhvilloni një strategji fituese për bastet në internet Overwatch, mund të ndiqni të njëjtat ide për bastet sportive tradicionale. Në shumë aspekte, bastet në Overwatch janë të krahasueshme me sportet e tjera ekipore. Këtu janë disa teknika të thjeshta që mund t'i aplikoni për të zhvilluar një strategji fituese të basteve esports Overwatch.

Mësoni se si funksionojnë heronjtë

Overwatch është një gjuajtës në vetën e parë, ku ekipet e lojtarëve marrin rolet e heronjve të ndryshëm. Çdo hero ka grupin e vet të pikave të forta dhe të dobëta, dhe të kuptuarit e avantazheve dhe disavantazheve të secilit prej këtyre personazheve është një nga komponentët më të rëndësishëm në bastet Overwatch. Studimi i kompozimeve të personazheve është mësimi më i rëndësishëm nëse doni të dini se si të vini bast në Overwatch.

Këta heronj janë krijuar për t'u përdorur kundër heronjve të veçantë në situata të veçanta. Ju do të keni dorën e sipërme në strategjinë para lojës dhe vendimet e basteve nëse dini se cilat sportele duhet të kërkoni. Meqenëse hyrja në një transmetim të drejtpërdrejtë të basteve të Overwatch pa njohje me heronjtë është një nga idetë më të këqija që kemi dëgjuar ndonjëherë, ajo ka përparësi në udhëzuesin tonë të basteve Overwatch.

Për më tepër, lojtarët lejohen të ndërrojnë heronj në çdo kohë gjatë lojës, kështu që të mbani shënime se kush luan dhe kush mund të jetë bileta juaj për një këshillë bastesh për handikap Overwatch. Një rregullim mund të ndikojë në mënyrë drastike në kushtet e bastit tuaj, kështu që mbani një sy për shanset e mundshme të arkëtimit nëse fleta juaj e bastit merr një kthesë të keqe.

Bëni detyrat tuaja të shtëpisë me lojtarët dhe ekipet

Kumarxhinjtë e suksesshëm e kuptojnë se informacioni është çelësi i suksesit të tyre. Nëse dëshironi të jeni në gjendje të merrni vendime të shëndosha në lidhje me bastet Overwatch, duhet të vazhdoni me të gjitha zhvillimet aktuale në universin Overwatch. Edhe pjesët relativisht të parëndësishme të thashethemeve mund të jenë të vlefshme ndonjëherë. Ju gjithashtu mund të hulumtoni duke përdorur burime të tilla si një postim i basteve Overwatch në Reddit.

Provoni vetë lojën

Luajtja e Overwatch mund të ofrojë njohuri të rëndësishme për lojën, pasi futbolli mund t'ju ndihmojë të kuptoni më mirë se si të bastni me sukses. Ju mund të fitoni njohuri për aftësitë e personazheve të luajtshëm në këtë mënyrë. Mund t'ju tregojë gjithashtu se si lojtarët elitë sillen në disa skenarë.

Mendimet Përfundimtare

Bastet në Overwatch mund të jenë shumë argëtuese. Nëse vendosni kohë dhe përpjekje për të bërë baste të mirëinformuara, ka shumë fitime të mundshme në dispozicion. Nëse do të vini bast në Overwatch, duhet të dini shumë për lojën dhe si ta luani atë, ashtu siç do të bënit për çdo bast tjetër.

Për më tepër, njihuni me shumë baste të mundshme për një lojë ose turne Overwatch. Për të pasur sukses në bastet Overwatch, duhet të dini se çfarë po ndodh në komunitet dhe të keni një sistem për të monitoruar fondet tuaja. Ju ka të ngjarë të keni njëfarë suksesi në bastet Overwatch nëse ndiqni këtë udhëzues ekspertësh.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Çfarë është bast Overwatch dhe si funksionon?

Bastet Overwatch përfshijnë vendosjen e basteve në rezultatet e ndeshjeve të lojës Overwatch, zakonisht në turne dhe liga profesionale eSports.

Çfarë lloje bastesh mund të vendos në ndeshjet Overwatch?

Në bastet Overwatch, ju mund të vendosni lloje të ndryshme bastesh si fituesi i ndeshjes, fituesi i serisë, fituesi i hartës dhe bastet mbështetëse si vrasja e parë ose pikët totale.

A janë të përshtatshme bastet Overwatch për fillestarët?

Po, bastet Overwatch mund të jenë të përshtatshme për fillestarët, veçanërisht nëse ata fillojnë me baste bazë dhe gradualisht mësojnë më shumë rreth lojës dhe strategjive të basteve.

Si mund të zgjedh një faqe të besueshme për bastet Overwatch?

Zgjedhja e një faqeje të besueshme bastesh Overwatch përfshin kontrollin për licencat, rishikimet e përdoruesve, opsionet e disponueshme të basteve dhe sigurinë e faqes së internetit.

A mund të fitoj para nga bastet në Overwatch?

Ndërsa është e mundur të fitosh para nga bastet në Overwatch, kjo kërkon një kuptim të mirë të lojës, strategji të zgjuara bastesh dhe menaxhim të disiplinuar të bankrollit.

8 këshillat kryesore të basteve sportive për shanse më të mira

8 këshillat kryesore të basteve sportive për shanse më të mira

Mirë se vini në botën emocionuese të basteve esports! Nëse jeni fillestar, ky udhëzues gjithëpërfshirës është i krijuar për ju. Është i mbushur me këshilla dhe njohuri praktike për t'ju ndihmuar të merrni vendime të informuara dhe të përmirësoni shanset tuaja në bastet e sporteve. Përpara se të zhytemi, ja një thirrje për veprim: Vizitoni eSportRanker për të eksploruar listën e tyre kryesore të kazinove të rekomanduara esports. Kjo platformë është një pikënisje fantastike për të aplikuar njohuritë që do të fitoni këtu.

Bastet Esports kundër Lojërave në Kazino Online: Një Krahasim i qartë

Bastet Esports kundër Lojërave në Kazino Online: Një Krahasim i qartë

Një realitet i lojërave të fatit në internet të ditëve moderne është se ai paraqet mundësi të pafundme. Gjuajtësit mund të bastojnë në lojëra sportive dhe kazino me lehtësi të konsiderueshme. Gjithashtu, entuziastët e lojërave të fatit do të kenë gjithmonë më shumë se sa duhet në dorë. 

Cilat janë bonuset kryesore të basteve në Esports?

Cilat janë bonuset kryesore të basteve në Esports?

Industria e esports vazhdon të rritet nga forca në fuqi. Me të gjithë treguesit që tregojnë drejt një të ardhmeje pozitive, kjo industri ka tërhequr vëmendjen masive nga qarqe të ndryshme, ndër to kryesore industria e basteve online.

Cilat janë faqet e sporteve elektronike në internet dhe pse duhet t'i vizitoni ato?

Cilat janë faqet e sporteve elektronike në internet dhe pse duhet t'i vizitoni ato?

Mirë se vini në sferën dinamike të basteve esports, ku emocioni i lojërave konkurruese konvergon me emocionet e basteve strategjike. Si një fillestar duke lundruar në këtë peizazh emocionues, ju jeni në prag të zhbllokimit të një bote me mundësi. Bastet e sporteve, veçanërisht përmes kazinove online, kanë fituar një vrull të konsiderueshëm, duke ofruar një mënyrë unike dhe tërheqëse për t'u zhytur në arenat virtuale të lojërave tuaja të preferuara.

Cilët janë titujt kryesorë të sporteve elektronike për të cilat duhet të vini bast?

Cilët janë titujt kryesorë të sporteve elektronike për të cilat duhet të vini bast?

Bota e esporteve po zgjerohet çdo ditë pasi më shumë njerëz shikojnë dhe marrin pjesë në lojëra. Megjithatë, për shkak të zgjerimit të ngjarjeve esports, një tjetër biznes është përshtatur për të vazhduar me tendencat më të fundit. Bastet e sporteve sapo janë disponuar brenda biznesit të basteve, kështu që lojtarët e zjarrtë, lojtarët dhe bastorët mund të fitojnë para nga ngjarjet e tyre të preferuara. Nëse jeni të interesuar të provoni bastet në esports, më poshtë është një listë e sporteve kryesore elektronike që tani janë më të njohurat në këtë sektor.

Cilët janë titujt më të njohur të sporteve elektronike për të bastuar në Azi?

Cilët janë titujt më të njohur të sporteve elektronike për të bastuar në Azi?

Mirë se vini në botën emocionuese të Esports në Azi, një univers dinamik dhe emocionues ku ngazëllimi i lojërave video takohet me sferën strategjike të basteve. Nëse jeni të apasionuar pas lojërave dhe jeni të etur për të eksploruar mundësitë e basteve, ju keni ardhur në vendin e përsosur. Esportet nuk janë vetëm një formë argëtimi; është një peizazh në zhvillim që ofron një përzierje unike të angazhimit dhe mundësive si për bastorët me përvojë, ashtu edhe për të sapoardhurit. Ndërsa hyni në këtë botë të gjallë, merrni parasysh të vizitoni kazinotë më të listuara në EsportsRanker për të filluar udhëtimin tuaj. Përgatituni për t'u gërmuar në titujt kryesorë të sporteve elektronike që magjepsin bastorët në të gjithë Azinë në 2024!

Esports kundër basteve sportive: Një krahasim gjithëpërfshirës

Esports kundër basteve sportive: Një krahasim gjithëpërfshirës

Mirë se vini në sferën emocionuese të basteve, ku pasioni për sportet dhe sportet elektronike takohet me emocionin e pritjes dhe strategjisë. Nëse jeni një fillestar që hyn në këtë botë të gjallë, ju jeni në një udhëtim ndriçues. Ky udhëzues është krijuar për t'ju ndihmuar të kuptoni nuancat midis basteve esports dhe basteve sportive tradicionale. Ndërsa eksploroni këtë udhëzues, mos harroni të vizitoni EsportsRanker për një përvojë gjithëpërfshirëse dhe këshillat më të mira në industri. Faqet e tyre të listuara në krye janë një pikënisje e shkëlqyer për ju që të zhyteni në veprim.

Këshillat kryesore të basteve eSport për CS:GO

Këshillat kryesore të basteve eSport për CS:GO

A jeni gati të zhyteni në botën emocionuese të basteve CS:GO? Është një udhëtim që premton emocione dhe sfida, i përsosur për këdo që kërkon të shtojë një shtresë shtesë emocioni në përvojën e tyre eSports. Pavarësisht nëse jeni një lojtar me përvojë ose i ri në fushën e eSports, ky artikull është udhëzuesi juaj gjithëpërfshirës për të bërë baste të informuara për ndeshjet CS:GO. Për të filluar me këmbën e djathtë, unë rekomandoj shumë të vizitoni një faqe me vlerësim më të lartë nga EsportsRanker. Kjo do t'ju japë një bazë solide dhe informacion të përditësuar për të filluar udhëtimin tuaj të basteve.

Një udhëzues fillestar për bastet e Sporteve Fortnite

Një udhëzues fillestar për bastet e Sporteve Fortnite

Mirë se vini në mbretërinë e ngarkuar me adrenalinë të basteve Fortnite eSports! Pavarësisht nëse jeni një entuziast i lojërave ose një bastist i kalitur, ky udhëzues fillestar është pasaporta juaj për të kuptuar thelbin e basteve në garat Fortnite. Nga deshifrimi i statistikave të lojtarëve deri te këshillat strategjike të basteve, ne ju kemi mbuluar. Gati për të ngritur përvojën tuaj të lojërave? Merrni zhytjen dhe eksploroni opsionet tona të rekomanduara të kazinosë në toplistën në eSportsRanker – ku ju pret emocioni i basteve Fortnite!

Të mirat dhe të këqijat e përdorimit të kriptomonedhave për bastet e sporteve

Të mirat dhe të këqijat e përdorimit të kriptomonedhave për bastet e sporteve

Kriptovalutat kanë qenë në buzët e shumë njerëzve për një kohë tani. Sa më shumë njerëz mësojnë për këto monedha dixhitale, aq më shumë bëhen entuziastë për përdorimin e tyre për biznes dhe çështje personale. Megjithatë, si çdo gjë tjetër e mirë, bastet e kriptomonedhave kanë anën e tyre të errët, veçanërisht kur i përdorni për baste eSports. 

Udhëzues gjithëpërfshirës për bastet në garat e sporteve elektronike të guximshme

Udhëzues gjithëpërfshirës për bastet në garat e sporteve elektronike të guximshme

Titulli më i ri nga Riot Games, Valorant, po sheh shumë veprim në qarkun konkurrues të lojërave. Të apasionuarit pas basteve ka të ngjarë të kenë parë një rritje në tregjet e esporteve në libralidhësin e tyre të preferuar, me Valorant që ka të ngjarë të jetë një nga lojërat e disponueshme.

Çfarë janë trajnerët e sportit dhe çfarë bëjnë ata?

Çfarë janë trajnerët e sportit dhe çfarë bëjnë ata?

Nëse jeni të interesuar për sportet elektronike, mund të keni vënë re një postim për një trajner në një universitet ose një organizatë më të vogël, bazë. Ju mund të pyesni veten: "Çfarë janë trajnerët e esports ose trainimi i esports, dhe pse janë kaq të rëndësishëm për industrinë e lojërave?"