Si të bastni në Esports: Udhëzuesi përfundimtar i njohurive

Në këtë udhëzues të basteve eSports, mësoni gjithçka rreth basteve në sportet elektronike. Gjithashtu, qëndroni të sintonizuar për të zbuluar se cilat janë zhanret më të mira të lojërave video dhe titujt më të mirë të lojërave video për të vënë bast, si dhe këshillat e basteve eSports. Nuk ka dyshim që industria e eSports po përjeton rritje eksponenciale. Me ardhjen e pandemisë, bastet eSports lulëzuan dhe sot, janë forma me rritjen më të shpejtë të basteve.

Sipas një raporti të vitit 2019 nga sipërmarrësi i industrisë së lojërave të fatit me bazë në Las Vegas, Chris Grove, paratë totale të eSports të bastuara rreth titujve kryesorë të eSports deri në vitin 2020 arritën në rreth 12.9 miliardë dollarë globalisht, ndërsa numri i bastuesve eSports globalisht ishte afërsisht 6.5 milionë. Ardhja e pandemisë dhe për rrjedhojë edhe ndërprerja e ndeshjeve live, duhet të ketë shpërthyer shifrat.

Si të bastni në Esports: Udhëzuesi përfundimtar i njohurive
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Si të bastoni në esports 2024

Para se të ndani listën e më të mirëve Zhanret e lojërave video eSports për të bastuar, këtu është një udhëzues fillestar për bastet eSports. Zbuloni bazat e basteve eSports, nga mënyra se si të gjeni faqen më të mirë për të bastuar, te shanset e basteve, tregjet, strategjitë dhe më shumë.

Si funksionojnë bastet në esport

Bastet e sporteve janë thjesht bast mbi sportet elektronike të luajtura në nivele konkurruese. Ndërsa ato janë goxha të ngjashme me lojërat virtuale dhe të simuluara, eSports ka atë prekje njerëzore ashtu si bastet sportive tradicionale, ku atletët profesionistë e luftojnë atë, jo AI dhe simulatorët kompjuterikë. Tashmë, skuadrat pro tërheqin talentet më të mirë nga e gjithë bota, kështu që eSports është po aq konkurrues sa çdo sport tjetër.

Si të bastoni në esports

Bastet në eSports janë mjaft të thjeshta. Megjithatë, ka disa gjëra që bastorët duhet të dinë.

Së pari, lojtarët duhet të vendosin për lojën në të cilën duan të bastojnë. Ky artikull do të ndajë disa nga zhanret më të mira për të bastuar dhe lojërat më të njohura në skenën e eSports nga secili zhanër.

Si të gjeni faqet më të mira të basteve esports

Sapo një lojtar i bixhozit vendoset në një lojë specifike, ai duhet të gjejë bastebërës që ofrojnë tregje për lojën. Për rekord, jo të gjithë krijuesit e basteve kanë baste eSports.

Një faktor tjetër thelbësor për t'u marrë parasysh kur zgjidhni një bastevënës është licencimi dhe rregullimi. Luaj vetëm në faqet e regjistruara dhe të njohura të basteve eSports.

Më pas, lexoni komentet e libralidhësve dhe bëni disa kërkime për të gjetur libralidhës që ofrojnë shërbime bankare të shpejta dhe të sigurta, dhe më e rëndësishmja, një listë gjithëpërfshirëse të opsioneve të depozitimit dhe tërheqjes. Lojtarët definitivisht duan të futen shpejt në baste me para të vërteta. Gjithashtu, merrni parasysh tarifat e transaksionit, kohën e kthimit dhe, më e rëndësishmja, monedhat e pranuara.

Një aspekt thelbësor për t'u marrë parasysh përfshijnë mbështetjen e klientit, gjuhët, transmetim direkt, navigimi i faqes dhe bast celular.

Aspekti i tretë ku duhet fokusuar janë tregjet dhe shanset e basteve eSports. Disa rezervistë kanë tregje të mëdha bastesh, ndërsa të tjerët ofrojnë vetëm opsionet bazë. E para është ajo që entuziastët e basteve eSports duhet të jenë në vëzhgim. Kur bëhet fjalë për shanset, ka dy gjëra. Së pari, bashkohuni me faqet e basteve me shanset më të larta. Së dyti, lojtarët duhet të sigurohen që të mbështetet formati i shanseve me të cilin janë njohur.

Është gjithashtu thelbësore të merren parasysh promovimet. Libërbërësit më të mirë të eSports nuk kanë bonuse depozitash dhe bonuse depozitash, mes të mirave të tjera. Ndërsa kërkoni për bonuse bastesh, mos harroni të kontrolloni kërkesat e basteve. Sa më i ulët të jetë shumëzuesi, aq më të larta janë shanset për të përfituar sa më shumë nga një bonus bastesh.

Strategjitë e basteve në esport

Ashtu si bastet tradicionale sportive, ka strategji të basteve eSports, të cilat ndryshojnë në varësi të zhanrit të lojës. Bastet e arbitrazhit janë strategjia më e njohur. E njohur zakonisht si strategjia e basteve 'arb', ajo përfshin vendosjen e një basti për të gjitha rezultatet e mundshme të një ndeshjeje individuale të eSports.

Udhëzues bastesh MOBA

Multiplayer Online Battle Arena, i njohur gjerësisht si MOBA, është një nga zhanret më të mira të lojërave video për të vënë bast. Kjo video lojë strategjike përmban dy ekipe që e luftojnë atë në një fushë beteje të paracaktuar të njohur si një hartë.

Lojërat MOBA janë më të vlerësuarat, veçanërisht në Azi. Popullariteti mund t'i atribuohet faktit se ata janë të shoqërueshëm tani që lojtarët duhet të bashkohen me miqtë për të arritur fitoren. Disa nga lojërat më të mira MOBA për të vënë bast përfshijnë Liga e Legjendave, DOTA 2 (Mbrojtja e të lashtëve 2), Legjendat e celularëve: Bang Bang dhe Smite.

Si të bastoni në lojërat MOBA

Bastet MOBA po bëhen gjithnjë e më të njohura tani që ka disa turne dhe gara prestigjioze MOBA si The International dhe Kampionati Botëror LoL. Cfare ka me shume? Ka lojëra MOBA për të vënë bast pothuajse gjatë gjithë vitit. Është interesante se lojërat MOBA tërheqin ekipet dhe talentet më të mira, duke injektuar konkurrencë në lojën strategjike.

Thelbi i basteve në lojërat MOBA është të kuptuarit e tregjeve të ndryshme të basteve. Bastorët mund të bastojnë në tregjet e ndeshjeve të vetme MOBA, tregjet e turneut/konkurrencës/fituesve të ligës MOBA ose tregjet e hartave. Disa nga bastet më të mira për të vendosur përfshijnë fituesin e ndeshjes, fituesin e hartës, totalin e hartës, vrasjen e parë, numrin e raundeve, vrasjet/shanset totale, apo edhe handikapin, etj. Probabiliteti i të gjitha këtyre ngjarjeve paraqitet në koeficientë.

Për të bastuar në lojërat MOBA, së pari, gjeni një faqe bastesh me tregjet MOBA eSports dhe qëndroni të informuar për garat e ardhshme MOBA. Bastorët gjithashtu duhet të jenë të vetëdijshëm për formatet e ndryshme të përdorura në turnetë e lojërave MOBA.

Së fundmi, lojtarët duhet të bëjnë disa kërkime për të gjetur se cilat janë MOBA-t më të mira Ekipet e sporteve elektronike. Për momentin, emrat e njohur janë Team Spirit, PSG.LGD, Invictus Gaming dhe Team Secret, ndër të tjera. Do të jetë gjithashtu e mençur të kontrolloni formën e fundit të skuadrës në të cilën bastorët po vënë paratë e tyre.

Udhëzuesi i basteve Battle Royale

Lojërat Battle Royale janë lojëra fantastike me shumë lojtarë në internet që paraqesin lojën e fundit dhe taktikat e mbijetesës, eksplorimit dhe pastrimit. Ato përfshijnë dhjetëra deri në qindra lojtarë që luftojnë atë për lavdi në një hartë gjithnjë në tkurrje. Në varësi të formatit, lojtarët mund të jenë vetëm ose në ekip.

Sot, lojërat Battle Royale dominojnë skenën e eSports. Disa nga lojërat më të mëdha të Battle Royale përfshijnë Fortnite, Call of Duty: Warzone, Apex Legends, PUBG: Fusha beteje, dhe Fall Guys Ultimate Knockout vetëm për të përmendur disa.

Si të bastni në lojërat Battle Royale

Bastet në lojërat Battle Royale janë ndër format më të njohura të basteve eSports. Popullariteti i këtyre lojërave mund t'i atribuohet faktit që lojërat Battle Royale tërheqin qindra gara të nivelit të lartë dhe para të konsiderueshme çmimesh. Dy nga turnetë më të rëndësishëm të betejës mbretërore janë Apex Legends Global Series (Apex Legends) dhe Kupa e Botës Fortnite (Fortnite). Është interesante që Kupa e Botës Fortnite 2019 tërhoqi një grup çmimesh prej 30 milionë dollarësh.

Bastet në lojërat Battle Royale janë mjaft të lehta për sa kohë që bastorët gjejnë faqet më të mira të basteve të Battle Royale eSports dhe kuptojnë lojën, tregjet dhe mënyrën se si funksionojnë shanset. Ka tregje të ndryshme për të bastuar në varësi të faqes së basteve dhe, natyrisht, lojës së veçantë të Battle Royale.

Disa nga tregjet e zakonshme me të cilat lojtarët duhet të njihen përfshijnë fituesit e plotë të ndeshjeve, fituesit e turneut, bastet speciale, akumulatorët, totalet, fituesit e hartave, rezultatet e hartave dhe madje edhe bastet në lojë, të njohura ndryshe si baste live.

Përveç tregjeve dhe shanset e basteve, lojtarët duhet të jenë të njohur me skenën e eSports të lojës Battle Royale për të cilën duan të bastojnë. Zbuloni ekipet më të mira në Fortnite, ekipet më të mira në Apex Legends, e kështu me radhë. Gjithashtu, hidhini një sy formularit të tyre të fundit për të marrë vendimin më të mirë të basteve.

Udhëzues për bastet FPS

Nuk ka dyshim që FPS (First-Person Shooter) është një zhanër popullor i lojërave video. Ai bazohet në armë dhe luftime të tjera të bazuara në armë nga këndvështrimi i personit të parë. Lojtarët kontrollojnë protagonistin në një hapësirë 3D. Lojërat FPS janë të njohura sepse ato sjellin atë atmosferë të vërtetë të fushëbetejës me mirësjellje të grafikës dhe zërit gjithëpërfshirës. Ata gjithashtu nxisin punën në grup dhe solidaritetin.

Lojërat FPS janë të njohura në të gjithë globin. Battlefield V dhe Counter-Strike: Global Offensive janë dy nga lojërat më të mëdha FPS sot. Tituj të tjerë të njohur të FPS në eSports përfshijnë Call of Duty, Tom Clancy's Rainbow Six Siege (R6), guximtar, dhe Overwatch.

Si të bastni në lojërat FPS

Lojërat FPS nuk janë vetëm të mëdha në grupet e çmimeve kumulative; ata gjithashtu dominojnë grafikët e basteve eSports. Sipas statistikave më të fundit, CS: GO kryeson për sa i përket vëllimeve të basteve tani që ka shumë turne gjatë gjithë vitit. Është gjithashtu e lehtë të vish bast në lojërat FPS dhe ka një gamë të gjerë opsionesh bastesh.

Ashtu si me të gjitha zhanret e tjera të lojërave video, lojtarët që vënë baste në lojërat FPS duhet të kuptojnë lojën bazë dhe rregullat për të marrë vendime të informuara për bastet. Është gjithashtu thelbësore për të kuptuar gjendjen aktuale të skenës eSports FPS. Gjeni kohë për të hulumtuar se cilat janë ekipet më të mira të FPS. Për momentin, ekipet më të mira të FPS janë Astralis, SEN Sentinels dhe San Francisco Shock. Është gjithashtu jetike të rishikohen të gjitha turnet dhe garat e ardhshme.

Një tjetër gjë kritike për të cilën duhet të jenë të vetëdijshëm bastorët janë tregjet e disponueshme të basteve. Lojërat FPS mund të kenë lojëra dhe objektiva të ndryshëm, por shumica e opsioneve të basteve janë të ngjashme me ato që lojtarët mund të gjejnë në bastet MOBA dhe Battle Royale eSports. Disa nga tregjet më të mira për të vënë bast përfshijnë fituesin e turneut, fituesin e ndeshjes, fituesin e hartës, gjakun e parë dhe bastet live.

Udhëzues për simulimin e basteve sportive

Per baste sportive tradicionale entuziastësh, lojërat eSports simuluese sportive ofrojnë përvojën më të mirë pasi ndjekin bastet sportive tradicionale. Siç sugjeron emri, lojërat simuluese sportive bazohen në lojëra të vërteta sportive si futbolli, hokej, motorsporti, basketbolli dhe futbolli amerikan. Lojërat simuluese sportive nuk duhet të ngatërrohen me sportet virtuale pasi i luajnë njerëzit e vërtetë.

Lojërat simuluese sportive janë të njohura globalisht. Skena krenohet me ekipe elitare pro, me disa të sponsorizuara nga klube profesionale. Ato përshkruajnë ligat dhe garat kryesore dhe përdorin motorë lojërash më të fundit për të ofruar lojë realiste dhe grafika të lë pa frymë. Disa nga lojërat më të mira të simulimit sportiv për të vënë bast përfshijnë FIFA, NBA2K, PES, Madden, etj.

Si të bastni në lojëra simuluese sportive

Lojërat simuluese sportive tërheqin shumë bastevënës, kryesisht entuziastë të basteve sportive tradicionale. Kjo për shkak se ato janë të ngjashme me bastet sportive konvencionale për sa i përket mekanizmave të basteve. Deri më tani, aq mirë, bastet FIFA 21 kryesojnë në zhanrin e simulimit sportiv për sa i përket vëllimit të basteve. Pra, tani, çfarë duhet të dinë lojtarët në lidhje me bastet në lojërat video simuluese sportive?

Gjëja e parë është gjetja e faqeve të besueshme të basteve me FIFA, PES dhe NBA2K tregjet. Mos harroni, jo të gjitha faqet e basteve do të kenë këto tregje. Kur bëhet fjalë për shanset dhe tregjet e basteve, shanset përfaqësohen në një nga tre formatet e basteve, ose të gjitha formatet, ndërsa tregjet mbeten të njëjta si në bastet e rregullta sportive.

Diferenca, megjithatë, vjen në skuadrat për të cilat duhet të bastet. Në bastet sportive tradicionale, skuadrat më të mira për të vënë baste janë ato më të suksesshmet e kohëve të fundit. Megjithatë, në bastet eSports, lojtarët nuk duhet të shikojnë ekipet më të spikatura në jetën reale. Në vend të kësaj, ata duhet të shikojnë rekordin e lojtarit pro eSports. Për shembull, një lojtar profesionist, me një super skuadër si PSG, me të gjithë yjet, mund të humbasë nga një lojtar profesionist më i mirë që luan me një ekip mesatar nga ligat më të ulëta franceze.

Udhëzues i basteve RTS

RTS, i njohur gjithashtu si lojë strategjike në kohë reale, është një tjetër zhanër i njohur i lojërave video për të vënë bast. Një nga aspektet që i bën këto lojëra të njohura është natyra e përgjithshme me ritme më të shpejta. Dallimi midis lojërave RTS dhe lojërave të strategjisë së bazuar në kthesa (TBS) është se në lojërat RTS, lojtarët mund të hyjnë në aksion njëkohësisht.

Ka shumë lojëra RTS, por vetëm një pjesë e vogël në botën konkurruese të eSports. Lojërat strategjike në kohë reale përfshijnë StarCraft II, WarCraft dhe Epoka e Perandorive seri.

Si të bastoni në lojërat RTS

Ndërsa popullariteti i zhanrit të lojërave video RTS po ngadalësohet, lojërat janë ende aktive në skenën e eSports. Pra, çfarë duhet të dinë lojtarët për bastet në lojërat RTS?

Gjëja e parë është gjetja e faqeve të basteve me tregjet e basteve të lojërave RTS, si p.sh StarCraft II dhe tregjet WarCraft, ndër të tjera. Më pas, regjistrohuni në librat që kanë shumë ngjarje dhe shanset më të larta. Lojtarët gjithashtu duhet të përpiqen të mbajnë krah për krah me të gjitha zhvillimet në botën e lojërave RTS. Së pari, kuptoni lojën e lojërave të RTS dhe rregullat themelore. Më e rëndësishmja, njihuni me formatet e ndryshme të turneut të përdorur.

Së fundi, shikoni renditjen për të gjetur skuadrat dhe lojtarët më të mirë për të vënë para. Për rekord, ekipet vazhdojnë të ndryshojnë listën, kështu që sigurohuni që të kontrolloni formën e fundit të ekipit për të marrë vendimin e duhur të basteve.

Duke përfunduar

Kjo eshte; një udhëzues se si të bastni në eSports. Mos harroni, ka këshilla dhe strategji të basteve eSports që rrisin shanset për të fituar. Gjithashtu, sigurohuni që të kontrolloni se çfarë thonë ekspertët në parashikimet e tyre përpara se të bëni atë bast!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Gjërat që duhet të dini rreth basteve sportive në kazinotë në internet
2023-02-09

Gjërat që duhet të dini rreth basteve sportive në kazinotë në internet

Nuk ka shumë gjëra që mund të bëni që ofrojnë një nivel të ngjashëm emocioni dhe emocioni si bastet e sporteve. Bastet e sporteve janë edhe më emocionuese se bastet sportive për ngjarje të rregullta sportive, sepse sportet elektronike janë shumë më të paparashikueshme se sportet e zakonshme. Të shohësh një ekip të dobët të fitojë kundër një prej skuadrave më të mira në skenën e esports nuk është aq e pazakontë.

Kushtet e eSports dhe gjuha që duhet të dini
2023-01-19

Kushtet e eSports dhe gjuha që duhet të dini

Sett është i tmerrshëm në ndeshjen e fundit. Ky nivel i potencialit të rezervimit, i shoqëruar me një prodhim kaq të lartë DPS, mund të jetë shkatërrues për ekipet që nuk kanë kontroll të turmës AoE. Potenciali i tij mbajtës do të jetë top bore nëse ai mund të vjedhë sërish Red Buff.

Si të bastni në Apex Legends në 2022
2022-03-31

Si të bastni në Apex Legends në 2022

Bastet e Apex Legends po fitojnë ngadalë pasi gjithnjë e më shumë fansa të lojës me qitje heroike të Battle Royale po bastojnë në qindra turne dhe gara në mbarë botën. Nëse bastet tingëllojnë si një ide, ky është vendi ku duhet të jeni. Zbuloni gjithçka rreth basteve të Apex Legends 2022, nga bazat e Bastet në internet Apex Legends në garat dhe ekipet më të mëdha.