Udhëzuesi juaj i basteve të drejtpërdrejta sportive

Që kur shpërtheu Covid dhe ngjarjet sportive konvencionale filluan të mbylleshin, bastorët kaluan në baste të drejtpërdrejta esports sepse vetëm ngjarjet e sporteve mund të zhvilloheshin në internet. Një arsye tjetër për popullaritetin e basteve të drejtpërdrejta esports është se është super emocionuese të vendosni baste në një ndeshje esports live ku situatat ndryshojnë brenda sekondave.

Nëse dëshironi të futeni në baste të drejtpërdrejta esports dhe të mësoni më shumë rreth tyre, atëherë jeni në vendin e duhur. Këtu është versioni ynë i një udhëzuesi të gjerë për bastet live esports, ku do t'i hedhim një vështrim gjithçkaje që duhet të dini rreth tij.

Udhëzuesi juaj i basteve të drejtpërdrejta sportive
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Pse janë të ndryshme bastet e drejtpërdrejta në Esports?

Duke luajtur një lojë esports është një gjë. Bastet në një ndeshje esports live ndërsa zhvillohet është diçka krejtësisht ndryshe. Kur paratë tuaja janë në linjë, ju duhet të dini saktësisht se çfarë po bëni, përveç nëse përfundoni duke humbur më shpesh sesa duhet.

Edhe nëse keni bërë baste të drejtpërdrejta për sportet konvencionale, duhet të shikoni përsëri një live udhëzues bastesh esports sepse lojërat esports janë shumë më të shpejta se sportet e zakonshme. Situatat mund të ndryshojnë brenda sekondave në një ndeshje esports. Të shohësh gjëra pothuajse të pamundura të ndodhin në një ndeshje esports nuk është aq e pazakontë.

Çfarë janë bastet e drejtpërdrejta të sporteve elektronike?

Le të themi se nesër do të zhvillohet një ngjarje esports dhe jeni të sigurt që skuadra juaj e preferuar do të fitojë. Le të themi se keni dashur të vendosni një bast në ekipin tuaj të preferuar. Me bastet konvencionale të sporteve elektronike, ju mund ta bëni këtë edhe para fillimit të ndeshjes.

Megjithatë, ka një problem me bastet konvencionale të sporteve elektronike. Shanset e basteve esports zakonisht ndryshojnë sipas situatës së një ndeshjeje. Nëse vendosni baste para se një ngjarje të fillojë, nuk do të jeni në gjendje të përshtateni me ndryshimin e gjasave.

Kjo është arsyeja pse bastet live esports janë ato që preferojnë shumica e bastorëve. Në bastet live esports, ju mund të vendosni baste në një ngjarje esports gjatë kohës që po zhvillohet. Ju mund të ndryshoni strategjinë tuaj të basteve sipas ndryshimit të gjasave. Është gjithashtu shumë më emocionuese të vendosësh baste për një ndeshje ndërsa e shikon drejtpërdrejt.

Një avantazh tjetër i basteve live esports është se ka hapur derën për më shumë tregje bastesh, ose me fjalë të tjera, ngjarje ku njerëzit mund të vendosin baste. Për shembull, njerëzit mund të vënë baste për rezultatin e pjesës së parë ose cili ekip fiton një numër të caktuar raundesh i pari.

Si të vini bast në sportet elektronike të drejtpërdrejta?

Bastet në esports live janë të njëjta si çdo bast tjetër. Ju zgjidhni një treg bastesh që dëshironi të vini bast drejtpërdrejt në esports, për shembull, fituesi i ndeshjes, kontrolloni shanset për të parë nëse ju pëlqejnë dhe më pas vendosni një bast për cilindo rezultat që mendoni se ka të ngjarë të ndodhë.

Për të vendosur baste, do t'ju duhet një libër sportiv. Ka libra sportive fizike ku mund të shkoni dhe të vendosni baste. Ose, mund të përdorni libra sportive në internet që ju lejojnë të vendosni baste në kompjuterin ose telefonin tuaj celular.

Shumica e basteve esport preferojnë të përdorin libra sportive në internet. Një arsye për këtë është se është i përshtatshëm. Ju mund të bëni baste ndërsa jeni ulur në divan. Arsyeja e dytë është se tifozët e esports janë mësuar duke parë ngjarje esports në internet në vend që të marrë pjesë personalisht në ngjarje.

Zgjedhja e një Libri E-Sporti Online

Zgjedhja e librit të duhur sportiv për bastet e drejtpërdrejta të sporteve elektronike është shumë e rëndësishme. Së pari, zgjedhja e librit të duhur sportiv do t'ju parandalojë që të mashtroheni ose të zbuloni informacionin tuaj.

Për të vendosur baste duke përdorur një libër sportiv në internet, do të bëni disa depozita dhe do të futni disa nga informacionet tuaja më të ndjeshme, si të dhënat e kartës së kreditit. Ka shumë platforma atje që mund të vjedhin depozitat tuaja ose të nxjerrin informacionin tuaj.

Për këtë arsye, gjëja e parë që duhet të kontrolloni në një libër sportiv në internet është nëse është një platformë legjitime dhe a është e sigurt për t'u përdorur. Ju mund të shikoni rishikimet e librave sportiv në internet për të marrë një ide më të mirë.

Gjëja tjetër që duhet të shikoni kur vendosni për një librari në internet esports është të mësoni për të gjitha veçoritë e tij dhe të shihni nëse i ka ato që kërkoni. Për shembull, mund të kontrolloni nëse libri sportiv ka një mënyrë pagese që preferoni ose nëse mbulon turneun ku dëshironi të vendosni baste.

Këshillat kryesore të basteve në sporte të drejtpërdrejta

Për të ndihmuar në udhëtimin tuaj drejt basteve të drejtpërdrejta esports, këtu janë disa këshilla të thjeshta që mund t'i zbatoni që tani.

Bëni disa kërkime mbi ekipet dhe lojtarët e sportit

Përpara se të filloni të vendosni baste live në një ndeshje esports, duhet të kërkoni lojtarët që do të konkurrojnë në këtë ngjarje. Ju duhet të dini gjëra si në cilat skuadra ishin pjesë para se t'i bashkoheshin këtij ekipi dhe si ishte performanca e tyre në ndeshjet e fundit.

Për shembull, le të themi që mësuat se një lojtar ishte më parë në një ekip jopopullor, por megjithatë arriti të marrë disa fitore për ekipin e tij. Pasi tregoi disa aftësi mbresëlënëse, lojtari u rekrutua në një ekip më të mirë. Nga kjo, mund të konkludoni se ata mund të performojnë mirë edhe në ngjarjen e ardhshme.

Duhet t'i hidhni një sy faktorëve të tjerë si marrëdhëniet e një lojtari me skuadrën e tyre, a kanë probleme komunikimi apo u mungon lidershipi i duhur. Pavarësisht se është shumë i aftë, nëse një lojtar nuk ka marrëdhënie të mira me ekipin e tij, ai mund të mos jetë në gjendje të fitojë ndeshjen.

Shikoni ndeshjen me kujdes

Kjo pikë mund të duket paksa e qartë për ju, por do të habiteni kur të shihni se sa fillestarë e injorojnë këtë. Disa fillestarë bëjnë gabimin që nuk e shohin ndeshjen drejtpërdrejt përpara se të kryejnë një bast.

Ndeshjet e sporteve janë vërtet të paparashikueshme dhe gjërat mund të ndryshojnë brenda sekondave. Ka pasur disa raste në esports ku lojtarët arritën të hiqnin disa kthetra të çmendura dhe gati të pamundura.

Pra, nëse mendoni se një skuadër e caktuar do të fitojë, sepse e keni parë se si performojnë, nuk është ide e keqe të prisni dhe ta shikoni ndeshjen nga afër. Asnjëherë nuk e dini se kur humbësi mund të fillojë të rimarrë epërsinë dhe të fitojë ndeshjen.

Përqendrohuni në lojërat për të cilat dini më shumë

Mund të jetë joshëse të bëni baste për tituj të ndryshëm të sporteve elektronike për të cilat nuk dini shumë. Të gjitha opsionet e ndryshme sigurisht që janë tërheqëse. Sidoqoftë, t'i përmbaheni lojërave për të cilat dini më shumë është më e mira, veçanërisht nëse jeni fillestar.

Nëse dini më shumë për CSGO dhe keni ndjekur skenën e saj të esports për një kohë të gjatë, atëherë do të jetë më mirë të bëni parashikime për ngjarjet e esports CSGO. Nga ana tjetër, nëse nuk e keni luajtur aq shpesh Dota 2 dhe vendosni një bast në bastin "i pari që shkatërron kullën", ka më shumë gjasa ta gaboni. Si fillestar, ju nuk dëshironi të vini bast aty ku shanset nuk janë në favorin tuaj.

Filloni me Tregun e basteve fitues të ndeshjes

Shumë librash në internet kanë shumë opsione kur bëhet fjalë për tregjet e basteve esports. Ju mund të zgjidhni bastin e parë të gjakut, të parën që shkatërron bastin e kullave, apo edhe të parin që arrin bastin e 10 vrasjeve. Megjithatë, këto janë shumë më të paparashikueshme sepse ka shumë variabla të përfshirë në këtë.

Nëse jeni fillestar, duhet t'i përmbaheni tregut të basteve fitues të ndeshjeve. Ju nuk duhet të merrni parasysh tregjet e tjera të basteve nëse nuk keni filluar të merrni si duhet shumicën e basteve fituese të ndeshjes. Bastet për fituesin e ndeshjes janë shumë më të thjeshta dhe më të lehta për t'u parashikuar. Pra, nëse mund t'i merrni ato të drejta shumicën e kohës, vetëm atëherë duhet të mendoni të kaloni në tregje të tjera bastesh.

Pyetjet e shpeshta

A janë të sigurta bastet live?

Për sa kohë që jeni një prodhues i basteve elektronike me reputacion dhe legjitim, do të jeni plotësisht të sigurt. Shumë njerëz kanë humbur shumë nga paratë e tyre dhe kanë marrë informacionin e tyre të rrjedhur në platformat online që nuk janë legjitime. Nëse nuk jeni në asnjë nga këto lloje faqesh, nuk keni asgjë për t'u shqetësuar.

A janë të ligjshme bastet live esports?

Përgjigja për këtë pyetje varet nga ajo pjesë e botës ku jetoni. Nëse jetoni në vende ku kumari, në përgjithësi, është i ligjshëm, atëherë nuk do të keni asnjë lloj telashe nëse merrni pjesë në lojëra të fatit të drejtpërdrejtë esports . Megjithatë, disa vende nuk lejojnë lojërat e fatit. Nëse jetoni në ndonjë nga këto vende, bastet live nuk janë të ligjshme për ju.

Cili është libralidhësi më i mirë në internet për baste të drejtpërdrejta esports?

Kjo është një pyetje subjektive. Ndërsa basteshkruesit më të mirë në internet do të jenë gjithmonë plotësisht të ligjshëm dhe do të kenë siguri të nivelit të lartë, zgjedhja e më të mirëve varet nga preferenca personale.

Në cilat lojëra esports duhet të vendos baste live?

Ka shumë lojëra esports në të cilat mund të vendosni baste të drejtpërdrejta si CS: GO, Dota 2, League of Legends, Rainbow Six Siege, Call of Duty, Rocket League dhe Overwatch. Sidoqoftë, duhet të vendosni baste vetëm në lojën për të cilën dini më shumë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi