Bastet Overwatch: Një udhëzues i dobishëm për fillestarët

Overwatch League

2023-01-05

Ethan Tremblay

Bastet e sporteve online kanë pjesën e tyre të mjaftueshme të sfidave. Mund të jetë e vështirë të përcaktosh bastet Overwatch, çfarë ndodh me operatorët e shumtë dhe të gjithë që kanë nevojë të kuptojnë pikat e nxitjes në mënyrat dhe mundësitë e ndryshme të lojës.

Bastet Overwatch: Një udhëzues i dobishëm për fillestarët

Edhe me gjithë këtë në mendje, bastet Overwatch mbeten të vështira. Është një lojë e komplikuar në të cilën shpesh është e vështirë të përcaktohet mënyra më e mirë e veprimit për shkak të numrit të madh të variablave në lojë. 

Këtu hyjmë në foto. Ky është udhëzuesi ynë profesional për bastet në internet Overwatch dhe disa ide dhe taktika për t'i bërë ato në mënyrë efektive. Përpara se të vendosni bastin tuaj të parë Overwatch, vazhdoni të lexoni për të mësuar gjithçka që duhet të dini.

Çfarë është Overwatch?

Overwatch është krijimi i Blizzard Entertainment, një zhvillues lojërash me famë botërore. Loja ndërthur aspekte nga MOBA si Dota dhe League of Legends me lojërat tradicionale me gjuajtje në vetën e parë. Overwatch është një sport interesant për t'u parë, i cili është një nga faktorët pse titulli është i spikatur në bastet e sporteve.

Blizzard publikoi vazhdimin e Overwatch më 4 tetor 2022. Overwatch 2 përfshinte disa veçori dhe përditësime të reja dhe disa heronj të rinj. Ashtu si bastet CS: GO, Overwatch 2 ka ndryshime të rëndësishme në përbërjen e ekipit përgjatë ndeshjeve, duke e bërë atë një kandidat të shkëlqyer për baste live. Overwatch 2 është një minierë e mundshme ari për bastet që janë të njohur me lojën dhe skuadrat dhe mund të parashikojnë se çfarë do të ndodhë.

Ndeshjet e mëparshme 6v6 tani janë 5v5, duke i bërë performancat individuale të lojtarëve shumë më të rëndësishme. Përditësimet dhe shtesat e tjera të dukshme përfshijnë gjashtë harta të reja, duke përfshirë New Queen Street, Colosseo, Circuit Royal Esperança, Midtown dhe Parasoa. Disa nga këto harta përfshijnë modalitetin e ri "Push game mode". Overwatch 2 tani ka një mekanizëm ping të ngjashëm me Apex Legends.

A ia vlen të vihet bast Overwatch?

Ka ende disa dyshime nëse OW2 do të stimulojë zgjerimin e Overwatch bastet online. Sidoqoftë, me lëshimin e Overwatch 2 si një opsion falas për të luajtur, duket logjike të pritet që baza e lojtarëve të lojës të zgjerohet ndjeshëm. Suksesi i një loje në esports mund të gjurmohet në profilin e saj në rritje në komunitetin e lojërave.

Overwatch ka qenë gjithmonë një lojë e pafalshme për performancën e dobët. Meqenëse garat Overwatch 2 luhen në bazë 5v5 dhe jo 6v6, ndryshimet më të vogla mund të kenë një ndikim të madh në rezultatin e një ndeshjeje. Kjo shkakton lëkundje më të mëdha se ato tipike në rezultatet e lojërave Overwatch, megjithatë të preferuarat duket se ende mbizotërojnë në shumicën e serive. Por duke pasur parasysh faktorët e mësipërm, shqetësimet janë ende të mundshme. Është veçanërisht e vërtetë në Overwatch League, ku listat e ekipeve priren të jenë më të mëdha.

Udhëzues hap pas hapi mbi bastet Overwatch

Këtë pjesë do ta mbajmë të shkurtër. Në pesë hapa të thjeshtë, ja si të bastni në Overwatch:

  1. Zgjidhni një libër sportiv elektronik të besueshëm dhe të sigurt që përmban bastet online Overwatch.
  2. Pasi të keni vendosur për një faqe bastesh Overwatch, shkoni te faqja e regjistrimit dhe jepni informacionin e kërkuar. Mos harroni se do t'ju duhet të verifikoni dhe miratoni diçka më vonë, kështu që përdorni informacionin tuaj faktik.
  3. Hapi tjetër është të gjeni ndeshjen ose ndeshjet mbi të cilat dëshironi të vini bast. Meqenëse jeni të etur për të vendosur baste në Overwatch, mund të dëshironi të shkoni në tregun e basteve OWL (Overwatch League).
  4. Mos shkoni vetëm me instinktet tuaja pasi zbuloni një ndeshje që tingëllon premtuese. Mësoni sa më shumë që të jetë e mundur për statistikat, skuadrën dhe çdo ndryshim apo rregullim të formacionit që mund të bëjë grupi. Gjetja e sa më shumë informacionit të jetë e mundur për të dy ekipet mund t'ju mundësojë të bëni një zgjedhje më të arsimuar.
  5. Pasi të keni vendosur, vlerësoni rrezikun dhe depozitoni disa fonde. Mund të hyni në ekranin e pagesës duke zgjedhur butonin e depozitimit (ose diçka të ngjashme). Zgjidhni opsionin tuaj të preferuar të pagesës, futni shumën e dëshiruar të pagesës dhe vazhdoni me autorizimin e kërkuar.
  6. Faza e fundit në bastet online të Overwatch është e thjeshtë. Kthehuni në ndeshjen që zgjodhët në hapin e dytë, zgjidhni llojin e bastit tuaj të preferuar, vendosni shumën tuaj dhe klikoni "vëni bast" ose diçka të ngjashme. Tani gjithçka që duhet të bëni është të shikoni nëse basti juaj përfundon.

Llojet e zakonshme të basteve Overwatch

Ti mund bëni disa baste të ndryshme në ndeshjet dhe turnet e Overwatch. Faqet më të mira të basteve Overwatch ofrojnë llojet e mëposhtme të basteve:

Fituesi i turneut

Një bast i këtij lloji, i njohur si "i plotë", vendoset në kampionin eventual të një konkursi. Kërkon gjykim të shëndoshë dhe kuptim të pikave të forta dhe të meta krahasuese të ekipeve konkurruese. Sidoqoftë, është një bast mjaft i thjeshtë për t'u vendosur.

Fituesi i ndeshjes

Përsëri, ky është një bast mjaft themelor. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zgjidhni se cila palë do të fitojë një ndeshje individuale. Përsëri, pavarësisht nga lehtësia në dukje e këtij basti, është i nevojshëm njohja solide me pikat e forta të secilit ekip dhe formën e fundit. Ju mund të vendosni shumë prej këtyre basteve në një fletë bast të vetëm. Kjo strategji, e njohur si "akumulator" ose "parlay", është ideale për të basteve në të preferuarat e turneut të raundit të hershëm dhe është e disponueshme në shumicën e faqeve të basteve Overwatch.

Fituesi i hartës

Ndeshjet e Overwatch mund të ndahen në harta. Kjo është ajo ku ju vendosni bast në anën që besoni se do të fitojë një hartë të caktuar. Ju gjithashtu mund të vini bast se sa harta besoni se një palë do të fitojë në një ndeshje. Një mënyrë tjetër për të vënë bast numrin e hartave të fituara në një ndeshje është të luani kumar në tregjet e handikapëve të hartës.

Gjithsej Hartat

Ky është një bast se sa harta do të fitojë një ekip në përgjithësi. Nuk është i ndryshëm nga bastet për numrin total të golave në një lojë futbolli ose hokej mbi akull.

Bast Live

Bastet e drejtpërdrejta, ndonjëherë të quajtura baste në lojë, janë një format bastesh reaktiv popullor në videolojërat konkurruese si Overwatch. Bastet në këtë nivel nuk kanë nevojë vetëm për njohje të gjerë me Overwatch, por edhe për arsyetim të shpejtë dhe të shkathët. Do të ishte më mirë nëse do ta bënit këtë kur të keni bërë pak më shumë praktikë me bastet online të Overwatch nën rripin tuaj. Nëse ky është basti që dëshironi të bëni, duhet të kërkoni për faqet e basteve Overwatch që e ofrojnë atë.

Këshilla për një strategji efektive të basteve Overwatch

Kur zhvilloni një strategji fituese për bastet në internet Overwatch, mund të ndiqni të njëjtat ide për bastet sportive tradicionale. Në shumë aspekte, bastet në Overwatch janë të krahasueshme me sportet e tjera ekipore. Këtu janë disa teknika të thjeshta që mund t'i aplikoni për të zhvilluar një strategji fituese të basteve esports Overwatch.

Mësoni se si funksionojnë heronjtë

Overwatch është një gjuajtës në vetën e parë, ku ekipet e lojtarëve marrin rolet e heronjve të ndryshëm. Çdo hero ka grupin e vet të pikave të forta dhe të dobëta, dhe të kuptuarit e avantazheve dhe disavantazheve të secilit prej këtyre personazheve është një nga komponentët më të rëndësishëm në bastet Overwatch. Studimi i kompozimeve të personazheve është mësimi më i rëndësishëm nëse doni të dini se si të vini bast në Overwatch.

Këta heronj janë krijuar për t'u përdorur kundër heronjve të veçantë në situata të veçanta. Ju do të keni dorën e sipërme në strategjinë para lojës dhe vendimet e basteve nëse dini se cilat sportele duhet të kërkoni. Meqenëse hyrja në një transmetim të drejtpërdrejtë të basteve të Overwatch pa njohje me heronjtë është një nga idetë më të këqija që kemi dëgjuar ndonjëherë, ajo ka përparësi në udhëzuesin tonë të basteve Overwatch.

Për më tepër, lojtarët lejohen të ndryshojnë heronjtë në çdo kohë gjatë lojës, kështu që të mbani shënime se kush luan dhe kush mund të jetë bileta juaj për një këshillë bastesh për handikap Overwatch. Një rregullim mund të ndikojë në mënyrë drastike në kushtet e bastit tuaj, kështu që mbani një sy për shanset e mundshme të arkëtimit nëse fleta juaj e bastit merr një kthesë të keqe.

Bëni detyrat tuaja të shtëpisë me lojtarët dhe ekipet

Kumarxhinjtë e suksesshëm e kuptojnë se informacioni është çelësi i suksesit të tyre. Nëse dëshironi të jeni në gjendje të merrni vendime të shëndosha në lidhje me bastet Overwatch, duhet të vazhdoni me të gjitha zhvillimet aktuale në universin Overwatch. Edhe pjesët relativisht të parëndësishme të thashethemeve mund të jenë të vlefshme ndonjëherë. Ju gjithashtu mund të hulumtoni duke përdorur burime të tilla si një postim i basteve Overwatch në Reddit.

Provoni vetë lojën

Luajtja e Overwatch mund të ofrojë njohuri të rëndësishme për lojën, pasi futbolli mund t'ju ndihmojë të kuptoni më mirë se si të bastni me sukses. Ju mund të fitoni njohuri për aftësitë e personazheve të luajtshëm në këtë mënyrë. Mund t'ju tregojë gjithashtu se si lojtarët elitë sillen në disa skenarë.

Mendimet Përfundimtare

Bastet në Overwatch mund të jenë shumë argëtuese. Nëse vendosni kohë dhe përpjekje për të bërë baste të mirëinformuara, ka shumë fitime të mundshme në dispozicion. Nëse do të vini bast në Overwatch, duhet të dini shumë për lojën dhe si ta luani atë, ashtu siç do të bënit për çdo bast tjetër.

Për më tepër, njihuni me shumë baste të mundshme për një lojë ose turne Overwatch. Për të pasur sukses në bastet Overwatch, duhet të dini se çfarë po ndodh në komunitet dhe të keni një sistem për të monitoruar fondet tuaja. Ju ka të ngjarë të keni njëfarë suksesi në bastet Overwatch nëse ndiqni këtë udhëzues ekspertësh.

Të rejat e fundit

Bazat e basteve Fortnite
2023-03-30

Bazat e basteve Fortnite

Lajme