Bast në Arena World Championship 2024

Kampionati Botëror i Arenës, popullor AWC, është një ngjarje globale eSports e organizuar nga Blizzard Entertainment që bëri debutimin e saj rreth 15 vjet më parë. Ky turne u jep lojtarëve një platformë për të konkurruar dhe për të provuar se janë më të mirët. Gara fillon me lojtarët e Arena nga Evropa dhe Amerika që konkurrojnë, duke shpresuar të provojnë veten në betejë dhe të fitojnë një vend në qarkun AWC të rajonit të tyre.

Ekipet fillojnë duke marrë pjesë në Kupat e Arena, një seri turnesh 3v3 të hapura për lojtarët. Vetëm lojtarët më të mirë (gladiatorët) kualifikohen për AWC.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Çfarë është Kampionati Botëror i Arenës

Ngjarja e vitit 2022 ka parë një numër dërrmues lojtarësh të regjistruar për konkursin. Në dritën e kësaj, turneu do të përdorë një eliminim të dyfishtë dhe një më të mirë nga pesë, një lëvizje që synon t'i japë çdo lojtari një mundësi të barabartë për t'u ngjitur në majë. Datat paraprake të konkursit janë si më poshtë:

  • Kupa 1: 18-19 mars
  • Kupa 2: 25-26 mars
  • Kupa 3: 1-3 prill
  • Kupa 4: 8-10 Prill

Pishina e çmimeve

Përveç nderit dhe titullit që i është bashkangjitur këtij kampionati, lojtarët kanë gjithashtu një shans për të fituar çmime të mëdha gjatë gjithë eventit. Me kupat e hapura të vitit 2022 tashmë duke u zhvilluar, katër kupat e disponueshme do të shohin se çdo rajon do të marrë deri në 10,000 dollarë në çmime javore. Tetë skuadrat më të mira nga çdo rajon kalojnë në qark dhe në finalet globale, ku ata do të garojnë për një grup çmimesh prej 700,000 dollarësh (konkursi i 2022).

Rreth Warcraft

World of Warcraft, thjesht Warcraft, është një lojë online me role masive me shumë lojtarë (MMORPG) që sheh mijëra lojtarë të garojnë kundër njëri-tjetrit në betejë, duke ndërmarrë kërkime heroike dhe aventura madhështore. Loja është vendosur në një vend të fantazisë, ku lojtarët luftojnë me krijesa të ndryshme. Warcraft gjithashtu përmban fusha të tjera, ku lojtarëve u jepet mundësia të zgjedhin se kur do të përfshihen në betejën lojtar kundër lojtarit.

Një histori e shkurtër e World of Warcraft (WoW)

Gjatë nisjes së tij, Blizzard Entertainment nuk kishte ndërmend të shtonte ndonjë element PvP (lojtar kundër lojtarit). Sidoqoftë, zhvilluesi shtoi shpejt një sistem PvP Honor që përmban terrene beteje dhe një Arenë. Fushat e betejës lejuan ekipet e lojtarëve të luftonin me njëri-tjetrin, ndërsa Arena shtoi një kthesë konkurruese në lojë.

Me kalimin e viteve, Arena u forcua me harta të reja, tabela drejtuese dhe sezone të veçanta. Zhvillimi i shquar në historinë e Warcraft erdhi në vitin 2017 pas prezantimit të Turneut të Ftesave Mythic Dungeon, i cili më vonë u riemërua Mythic Dungeon Invitational. Kjo lëvizje e re bëri që lojtarët të konkurronin kundër mjedisit, duke nënvizuar kështu rëndësinë e duke pasur ekipe që punojnë së bashku.

Si funksionon WoW

Siç u përmend më parë, WoW eSports është një lojë luftarake 3v3. Secili ekip përpiqet të vrasë së pari të gjithë anëtarët e palës kundërshtare. Loja karakterizohet nga një seri ftohjesh sulmuese dhe mbrojtëse. Strategjia dhe puna ekipore janë integrale për suksesin e çdo ekipi, pasi anëtarët përpiqen të godasin në një kohë të përshtatshme për të vrarë një.

Vlen të përmendet se ana PvP e lojës është fokusi kryesor i eSports. Sidoqoftë, lojtarët e WoW mund të luajnë edhe mënyra të tjera konkurruese, duke përfshirë bastisjet, garën me kohën për të mposhtur bosët e kontrolluar nga AI dhe Mythic Dungeon Invitational.

Aventurat dhe sfidat gjatë lojës stimulojnë ndërveprimet lojtar me lojtar. WoW e bën të mundur këtë angazhim duke shtuar funksione chat dhe audio për komunikim të lehtë midis lojtarëve. Aspekti social i konkurrencës do të thotë që lojtarët nuk janë si çdo personazh tjetër në ekran, por mbeten njerëz gjatë gjithë kohës.

Warcraft ka pasur një udhëtim të jashtëzakonshëm në skenën e eSports. Ndërsa AWC është shënuar si kulmi i lojës, ka disa ngjarje të tjera të këndshme. Pavarësisht nëse është aspekti klasik lojtar-kundër-lojtarit ose mjedisi-lojtar kundër-lojtarit, ka shumë në dyqan për entuziastët e eSports.

Pse është popullor Kampionati Botëror i Arenës?

Kampionati Botëror i Arenës është padyshim një nga turnet më të mirë në internet eSport për bastorët e World of Warcraft. Ky turne eSports shfaqet dukshëm në listën e turneve eSports që janë veçanërisht të njohura në mesin e lojtarëve që pëlqejnë Titujt MOBA, të tilla si League of Legends e mirënjohur. Nuk është për t'u habitur që një lojë e kësaj përmasash që ka ekzistuar që nga nëntori 2004 vazhdon të tërheqë një audiencë në rritje mes lojtarëve që bastojnë në turnetë eSport.

Skena e basteve rreth AWC ka lulëzuar vitet e fundit falë rritjes së parave të çmimeve dhe rritjes së ndërgjegjësimit të lojtarëve dhe ekipeve më të mira. Kjo i bën bastet AWC një treg kryesor për faqet e basteve online eSport që kërkojnë klientë të rinj.

Një atribut tjetër që e bën AWC një nga turnet më të mëdhenj të eSports për lojtarët është thjeshtësia e tij. Bastet në WoW AWC në thelb përfshin të njëjtat hapa si bastet në tituj të tjerë eSports si Call of Duty ose CS:GO. Gjithçka që i duhet një lojtari është të gjejë një të denjë Faqja e basteve eSport online duke mbuluar turnetë kryesore eSport përpara se të fillojnë të vendosin baste.

Ndërsa WoW mund të mos ishte projektuar si një eSport, bastetë e njohura zgjodhën të shtonin bastet WoW në ofertat e tyre, gjë që po e bën shpejt WoW të zërë të njëjtin terren si disa nga turnet dhe ligat më të mira të esporteve.

Ekipet fituese të AWC dhe momentet më të mëdha

Historia e WoW shkon përtej asaj se si e kuptojnë shumica e njerëzve Video loje. Nga ana tjetër, AWC ushqehet fjalë për fjalë nga kushdo. Për sa kohë që një skuadër ka atë që duhet për të dominuar fazat kualifikuese, do të kalojë në AWC.

Warcraft ka pasur pjesën e saj të drejtë të momenteve të rëndësishme në të kaluarën. Me organizata me emra të mëdhenj, grupe masive çmimesh dhe shikueshmëri të madhe, WoW do të bëjë hapa të jashtëzakonshëm në vitin 2022 dhe më tej. Ngjarja tashmë është vërtetuar dhe nuk mund të mohohet se AWC është këtu për të qëndruar.

Metoda e zezë

Method Black ishte kampion i botës në Arena 2019. Fitorja e vitit 2019 e pa ekipin të sigurojë një vit të dytë të dominimit të Method në kategorinë PvP. Fitorja e vitit 2019 i pa ata të përballen me Wildcard Gaming për herë të dytë pasi i mundën në finalet e sipërme. Kjo fitore pasoi dominimin gjatë gjithë vitit të Method Black në sezonin e BE-së.

Method Black hyn në histori si kampionët e parë të sezonit 2020 Warcraft AWC. Skuadra e BE-së fitoi finalet e mëdha të Kupës së BE-së 1. Kjo fitore historike erdhi pas një gare të vështirë që zgjati shtatë ndeshje përpara se Method Black të arrinte një fitore. Ky ekip drejtohet nga Organizata e Metodës, e cila drejton Metodën Orange të Amerikës së Veriut, e cila renditet shumë në Amerikë.

Re 9

Re 9 është padyshim një forcë udhëheqëse në AWC. Pas qëndrimit të tij relativisht të shkurtër në World of Warcraft Arena në 2015, Cloud9 u kthye në turne në 2019 dhe shpejt i bëri të njohura synimet e tij. Ky ekip i Amerikës së Veriut ka fituar tituj AWC të njëpasnjëshme, duke u pozicionuar në mesin e ekipeve të nivelit më të lartë të Amerikës së Veriut.

Cloud9 është në pronësi të Cloud9 Esports, Inc., një organizatë që ka marrë pjesë aktive në liga të shumta eSport gjatë viteve, duke e bërë atë një emër të njohur në mesin e basteve të basteve në turnetë eSport.

Metoda Portokalli

Method Orange bëri histori duke fituar AWC në 2018. Kjo fitore erdhi pas një sezoni të gjatë dhe një përfundimi numër 1 në rajonin e Amerikës. Sezoni 2018 pa Method Orange të eliminonte homologët e tyre evropianë. Finalet ishin disi antiklimatike pasi Method Orange iu deshën vetëm katër fitore nga finalja me shtatë ndeshje. Kjo fitore gjithashtu nënvizoi se sa i fortë ishte ekipi i 2018-ës.

ABC

Kampionati Botëror i Sporteve në Arena 2017 u zhvillua në Qendrën e Konventave Anaheim në Kalifoninë e Jugut. Një ekip evropian, ABC, fitoi pasi mundi ekipin e NA Panda Global. Kjo ishte padyshim një nga ato finalet e lehta për ABC që mundi Panda Global 4-0.

Ku dhe si të bastni në Kampionatin Botëror të Arenës?

Zgjedhja e një faqeje bastesh AWC

Tani që është e qartë se AWC qëndron si një nga turnetë më të njohur në botën e lojërave eSports, bastorët që bëjnë baste në World of Warcraft duhet të kalojnë në një listë të gjatë të faqeve të basteve eSport në internet. Për sa i përket zgjedhjes së një faqeje bastesh eSports, udhëzimet e mëposhtme janë të dobishme kur zgjidhni faqen më të mirë të basteve AWC.

  • Reputacioni i libralidhësit
  • Cilësia e shanseve të ofruara
  • Disponueshmëria e tregjeve të basteve WoW
  • Promovime dhe stimuj
  • Funksioni i transmetimit të drejtpërdrejtë

Si të bastni në AWC

WoW ka një sërë tregjesh bastesh. Natyra unike e sportit u jep lojtarëve një shans për t'u argëtuar shumë me bastet e tyre. Si fillim, njohja e World of Warcraft është thelbësore që lojtarët të shijojnë përvojën e tyre të basteve. Gjithashtu, njohja e llojit të basteve të vendosura është një mënyrë e shkëlqyer për të forcuar përvojën e lojës.

Njohja e llojeve të basteve dhe dinamika e lojës luajnë një rol jetik në bastet AWC. Përveç zotërimit të mirë të lojës, bashkimi me një komunitet WoW është i dobishëm në përmirësimin e të kuptuarit të lojës nga një lojtar dhe ngjarjeve në ekosistemin eSports.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi