Gjithçka rreth basteve në Team OG

OG është një organizatë evropiane e sporteve, e njohur më së shumti për ekipin e saj Dota 2 që fitoi Internationals 2018 dhe 2019. Ata gjithashtu kanë pjesë në gara të tjera esport, duke përfshirë Counter-Strike: Global Offensive dhe Valorant. Ekipi OG është një nga skuadrat e preferuara në botë të esports me një fitim të vlerësuar prej 34,921,062 dollarë (në mars 2022).

Ekipi ka lojtarë nga e gjithë bota, dhe ata sponsorizohen nga BMW, Red Bull, SteelSeries, Secretlab dhe Wintermute.

Gjithçka rreth basteve në Team OG
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Fillimet e përulura

Ekipi OG u ngrit nga hiri i një ekipi të panjohur të njohur si Biznesi (Monkey). Themeluesit e ekipit, Tal Aizik (Fly) dhe Johan Sundstein (N0tail) u takuan teksa luanin Heroes of Newerth. Ata përfundimisht u bashkuan me një ekip Dota 2, Fnatic. Pasi ndërruan ekipet pa sukses për një kohë të gjatë, ata vendosën të ndryshojnë strategji. Në gusht 2015, ata formuan një ekip të ri me emrin (majmun) Business, duke menduar se do ta përdornin atë si mjetin e suksesit në botën e eSports.

Dy muaj më vonë, ai ekip u shpërbë për mungesë rezultatesh. Tal dhe Johan nuk e dinin se ky ishte fillimi i ekipit të tyre legjendar OG. Dyshja besonte se nëse skuadra qëndronte së bashku mjaftueshëm, asgjë nuk do të ishte shumë e vështirë për ta për të fituar. Ky ishte parimi mbi të cilin u themelua grupi. Dhe po, kjo strategji mund të funksionojë në letër, por është pothuajse e pamundur në praktikë - për shumicën e njerëzve, domethënë. Sidoqoftë, kjo nuk ishte kështu për këta yje legjendar të eSports.

Ngritja e gjigantit

Kjo ka ndodhur gjatë sezonit 2015/2016. Ekipi OG arritën një arritje që skuadrat e tjera mund ta ëndërronin vetëm në sezonin e tyre të parë. Gjatë atij sezoni, ata ishin të parët në sezonin 4 të DreamLeague dhe fituan Frankfurt Major 2015. Pas këtij suksesi, ekipi ngeci për disa muaj, por doli i fortë për të ngritur titullin e sezonit 5 të DreamLeague dhe Manila Major 2016 dhe ESL Frankfurt 2016.

Rrjedhimisht, OG u kualifikua në The International 2016, një turne në të cilin ata konsideroheshin gjerësisht si favoritët. Megjithatë, ata nuk e bënë fitojnë turneun dhe u eliminuan pas dy humbjeve.

Pasi u bë i pakënaqur me rezultatin, OG duhej të ndryshonte listën. Miracle-, Cr1t, MoonMeander u zëvendësuan nga Anathan "ana" Pham, Jesse "Jerax" Vainikka dhe Gustav "s4" Magnusson.

Ristrukturim i mëtejshëm (2020 e deri më tani)

Në vitin 2020, ana u largua nga Team OG për një pauzë të zgjatur deri në sezonin e ardhshëm Dota Pro Circuit. JerAx doli në pension dhe Ceb u largua për të ndihmuar në zhvillimin e lojtarëve të tjerë. Në vend të tyre erdhën Saksa Sazdov, MidOne Nai Zheng dhe Sumail Hassan.

Sumail u largua nga ekipi në korrik 2020 dhe Ceb zuri vendin e tij. MidOne u largua nga lista në mars 2021 dhe Ana u kthye për pak kohë përpara se të njoftonte daljen në pension në qershor. Ekipi do të jepte shpejt dorëheqjen nga Sumail dhe do të kualifikohej për The International 2021, por humbi 2-0 ndaj kampionëve eventualë, Team Spirit, në grupin e poshtëm. Në nëntor 2021, Sumail dhe Saksa u larguan, ndërsa Ceb doli në pension. Popson dhe N0tail u larguan nga lista aktive për të ndjekur interesa të tjera.

Në nëntor 2021, OG njoftoi një listë të re që përmban sa vijon:

 • Mikhail "Misha" Agatov
 • Artem "Yuragi" Golubiev
 • Bozhidar "bzm" Bogdanov
 • Ammar "ATF" Al-Assaf
 • Tommy "Taiga" Le

Lojërat më të forta të ekipit OG

Ekipi OG ka regjistruar praninë e tij në lojëra të shumta esports. Ja ndeshjet më të forta të skuadrës.

Dota 2

Siç u tha më parë, OG Esports ka pasur sukses mbresëlënës në konkursin Dota 2 që nga debutimi i tij. Ata janë skuadra e parë që fiton katër diploma të mëdha Dota 2 Valve. Dhe, është e vetmja skuadër që ka fituar dy herë Kampionatin Botëror Dota 2. Po, arritjet e Team OG në turnetë Dota 2 nuk janë krahasuar ende.

CS: SHKO

OG Esports iu bashkua CS: GO në dhjetor 2019 me Mantuu, NBK-, Valde dhe Aleksib në listën e tyre. Lista aktuale përfshin FlameZ, n
Niko, Mantuu, Aleksib dhe Valde. Ndërsa Team OG nuk ka qenë aq i suksesshëm në këtë lojë sa në Dota 2, arritjet e tyre (siç do ta shihni më vonë në këtë postim) në CS: GO deri më tani janë ende mbresëlënëse.

Trima

Debutimi i OG Valorant erdhi në shkurt 2021, me uNKOE, TviQ, OniBy, aKm dhe Elllement në listën e tyre. Skuadra ka luajtur vetëm në disa turne Valorant deri më tani. Tifozët do të mbanin gishtat e kryqëzuar për arritje më të mëdha në këtë lojë.

Pse është popullor Team OG?

OG Esports është një ekip i lartë dhe i famshëm esport, duke pasur parasysh se ka fituar më shumë turne Dota 2 se çdo ekip tjetër. Siç u përmend më herët, ata janë skuadra e vetme që fiton dy kampionate Major Dota 2 radhazi. Skuadrat e tyre të fundit CS: GO dhe Valorant nuk kanë arritur shumë, por listat e tyre janë premtuese. Tani, një ekip i tillë i suksesshëm do të ishte i popullarizuar në mesin e bastorëve. Por cilët faktorë të tjerë e bëjnë atë një nga ekipet më të njohura të eSports për baste?

Një gamë e gjerë tregjesh bastesh

Ndër tregjet e basteve esports të disponueshme në faqet e basteve esports Team OG janë hartat totale, mbi/nën, bast handikap, harta e parë, fituesi i hartës, fituesi i plotë, për të përmendur vetëm disa. Gjuajtësve u pëlqen kur vendosin paratë e tyre ku duan.

Bonuset

Gjuajtësit gjithmonë do të gjejnë shpërblime në disa prej tyre faqet më të mira të basteve OG esports. Këto oferta ofrojnë fonde shtesë për të filluar bastuesit dhe për t'i mbajtur ata të luajnë, duke rritur shanset e tyre për të fituar.

Disponueshmëria

Gjuajtësit nuk kanë nevojë të gjejnë faqet më të mira të basteve esports për të hyrë në ndeshjet e Ekipit OG. Kjo për shkak se ndeshjet janë të disponueshme në pothuajse të gjitha faqet e basteve esports.

Çmimet dhe rezultatet e ekipit OG

Asnjë ekip Dota 2 nuk ka status legjendar si Dota 2. Ekipi ka parë shumë arritje, duke përfshirë fitoren e dy ngjarjeve zyrtare të Valve në Dota 2 dhe fitimin e Frankfurt dhe Manila Major në 2016. Pasi u eliminua nga International 2016 dhe menaxhoi vetëm 9- I 12-ti në Shanghai Major, OG vazhdoi të fitonte Boston Major 2016 dhe doli i dyti në The Summit 6. Me fjalët e tyre, Reddit pohoi se Team OG është 'Mbretërit e Dota'

Ndërsa suksesi i arritur nga ky ekip mund të krahasohet apo edhe të tejkalohet nga ekipe të tjera eSports në ditët në vijim, vendi i Team OG në historinë e esports do të mbetet përgjithmonë i paprekur. Po, skuadra mund të kishte pasur vështirësitë e saj, duke ndryshuar listën herë pas here, por kjo u bë vetëm për të siguruar sukses. Pra, çfarë rezultatesh ka arritur ky ekip deri më tani (që nga viti 2022)? Epo, ne do të fokusohemi në dy lojëra esport: Dota 2 dhe Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO).

Dota 2

 • Majori i Frankfurtit 2015- 1
 • Manila Major 2016- 1
 • ESL One Frankfurt 2016- 1
 • The Boston Major 2016- 1
 • Majori i Kievit 2017- 1
 • NdĂ«rkombĂ«tare 2017- 7-8
 • NdĂ«rkombĂ«tare 2018- 1
 • NdĂ«rkombĂ«tar 2019- 1

Për sa i përket çmimeve të parave, ekipi mori 1,110,000 dollarë gjatë Majorit të Frankfurtit 2015, ndërsa Manila Major 2016 dhe ESL One Frankfurt 2016 do t'i shihnin ato me 1,110,000 dollarë dhe 157,273 dollarë, respektivisht. Kjo nuk është e gjitha; Ekipi OG fitoi 1,000,000 dollarë dhe 1,000,000 dollarë të tjerë në The Boston Major 2016 dhe The Kiev Major 2017, respektivisht.

Kjo është një shumë marramendëse parash, veçanërisht nëse një ekip fiton me radhë. Gushti 2017 ishte një moment tjetër që ekipi të arrinte një grup të madh çmimesh prej 617,198 dollarësh gjatë The International, edhe pse ekipi nuk doli në krye. Sidoqoftë, dy vitet e ardhshme do të vinin me fitime të mëdha parash, duke përfshirë 11,234,158 dollarë (The International 2018) dhe 15,620,181 dollarë (The International 2019).

CS: SHKO

Këtu është një përmbledhje e sukseseve të tyre të fundit.

 • Cs-summit 5- 3-4 (21,500 dollarĂ«)
 • BLAST Premier: PranverĂ« 2020 Sezoni i rregullt - 4-6 (35,000 dollarĂ«)
 • ESL Pro League Sezoni 11: EvropĂ« - e 6-ta (31,000 dollarĂ«)
 • Intel Extreme Masters XV-New York Online: Evropa - e dyta (30,000 dollarĂ«)
 • Flashpoint Sezoni 2 - 2 (250,000 dollarĂ«)
 • Pranvera e Ă«mbĂ«l e pranverĂ«s #2 - e para (40,000 dollarĂ«)
 • Intel Extreme Masters XVI-Summer- i dyti (42,000 dollarĂ«)
 • Sezoni 14 i ESL Pro League - 3-4 (55,000 dollarĂ«)

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur të Team OG

Johan 'N0tail' Sundstein

N0tail është një personalitet i njohur Dota i njohur për thirrjet e tij në lojë dhe trajtimin e heronjve mikro-intenzivë. Ai është një anëtar themelues i Team OG, një nga ekipet më të mira të esports ndonjëherë, me shumë arritje nën rripin e tij. Nga formimi i super skuadrave dhe listave të minutës së fundit deri te fitimi i Majors dhe Aegis, danezi ka bërë dhe ka arritur pothuajse në gjithçka që duhet të bëjë.

Syed Sumail 'SumaiL' Hassan

Ai doli për herë të parë në skenë në vitin 2015 dhe u vendos si një nga lojtarët më të mirë të mesëm në botë përpara se të bënte histori në Ndërkombëtare të njëjtin vit. Ai ndihmoi Evile Geniuses të fitonte TI 2015 në moshën 16-vjeçare, duke u bërë jo vetëm fituesi më i ri i turneut, por edhe lojtari i parë i esports që fitoi 1 milion dollarë.

Topias 'Topson' Taavitsainen

Finn iu bashkua OG në 2018. Në atë kohë, ai nuk kishte qenë kurrë në një ekip të nivelit të lartë me rrogë dhe kishte vetëm përvojë të kufizuar në LAN. Për habinë e shumë njerëzve, ai mori mundësinë e tij për të luajtur në skenën më të madhe nga të gjitha, dhe ai dëshmoi se e meritonte të ishte atje. Ai kishte fituar tashmë dy tituj në dy vjet: TI8 dhe TI9. Që atëherë ai ka fituar një ndjekje kulti të fansave. Topias zgjedh disa nga heronjtë më të vështirë për t'u luajtur dhe e bën të duket e lehtë. Kjo nuk është për t'u habitur duke qenë se ai filloi të luante Dota në moshën tetë vjeçare.

Lojtarët e tjerë më të njohur të Ekipit OG përfshinin Yeik' MidOne' Nai Zheng dhe Martin' Saksa' Sazdov.

Ku dhe si të bastni në Team OG?

Bastet në Team OG mund të jenë argëtuese dhe fitimprurëse, duke pasur parasysh se ekipi është gjithmonë një favorit, veçanërisht në turnetë Dota 2. Megjithatë, duhet kohë dhe kërkime për të vendosur baste të mira.

Zgjedhja e faqeve më të mira të basteve esports

Gjithçka fillon me zgjedhja e libralidhësit të duhur. Përpara se të vendosni baste me para reale, sigurohuni që platforma të jetë e rregulluar dhe e licencuar mirë. Gjithashtu, krahasoni shanset në disa bastesh esports për të marrë ofertat më të mira. Disa nga faqet më të mira të basteve OG përfshijnë Rivalry, Pinnacle, Luckbox, GG.Bet dhe Lootbet. Këtu do të gjeni opsione të ndryshme pagese, mbështetje të besueshme ndaj klientit, bonuse bujare dhe shanse konkurruese.

MĂ«soni statistikat e ekipit

Statistikat e ekipeve esport ndikohen nga një sërë faktorësh, duke përfshirë formën e fundit dhe listën aktuale të ekipeve. Njohja e këtyre statistikave do t'ju ndihmojë të zhvilloni një strategji e mirë bastesh dhe identifikoni mundësitë më të mira të basteve. Gjeni këto të dhëna në faqet e parashikimit të esports, të tilla si Listat e Esports dhe HLTV.

Bast brenda buxhetit

ËshtĂ« mĂ« mirĂ« tĂ« vendosni njĂ« buxhet pĂ«r lojĂ«rat tuaja tĂ« fatit dhe t'i pĂ«rmbaheni atij. Do tĂ« ndihmonte gjithashtu nĂ«se vini bast vetĂ«m pĂ«r shumat qĂ« mund tĂ« pĂ«rballoni tĂ« humbni. Kjo strategji do t'ju ndihmojĂ« tĂ« dini se kur duhet tĂ« ndaloni lojĂ«rat e fatit, pavarĂ«sisht nĂ«se jeni pĂ«rpara aksionarĂ«ve apo jo.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi