Gjithçka rreth basteve në Ninjas in Pyjamas

Ninjas in Pijamas është një organizatë profesionale e esports me bazë në Suedi. I stilizuar shpesh si "NiP", ai është një nga ekipet më të mëdha dhe më të famshme të esport në botë. Kompania suedeze u formua në vitin 2000 dhe është e njohur për ekipet e saj Counter-Strike. Ekipi ka dominuar tregun në nivelet më të larta në shumë gara të ndryshme. Motoja e tyre është ose të fitojnë ose të mësojnë, por 'ata nuk humbasin kurrë'

NiP filloi të konkurronte në Counter-Strike pasi u formua. Një vit pas konceptimit të tyre në 2000, ata u përballën me ekipin e tyre të parë të mirë në Counter-Strike. Ata patën një finale mjaft të vështirë ndaj ekipit X3, por arritën të parën në këtë fazë. Ata u shfaqën në skenën CS-GO, më pas nën emrat e ekipeve SK Scandinavia dhe SK Sweden. Në vitin 2003, ata grumbulluan një varg fitoresh dhe u vendosën si një forcë e jashtëzakonshme në skenën profesionale CS: GO.

Gjithçka rreth basteve në Ninjas in Pyjamas
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Rritja e ekipit

Ekipi pati disa probleme organizative në vitet në vijim. Më të zakonshmet ishin çështjet e sponsorizimit, ndryshimet e shpeshta të emrave dhe përbërja e lojtarëve. Më vonë, në fillim të vitit 2005, ata vendosën të përfundonin kontratën e tyre me SK Gaming. Disa nga lojtarët e skuadrës do të ktheheshin më vonë, për çudinë e pjesës tjetër të ekipit, pasi kishin shkelur më parë kontratat e tyre. Por u përkeqësua dhe skuadra u zbeh nga qendra e vëmendjes së lojërave për disa vite përpara se të shpërbëhej në 2007. Pas këtij ndryshimi, ata e shpërbënë ekipin në 2007 dhe iu bashkuan organizatës së njohur SK Gaming.

Ninjat në pizhame konfirmuan kthimin e tyre në CS: GO në 2012 pas një pauze të gjatë. Organizata iu nënshtrua reformave të gjera gjatë kohës së tyre jashtë skenës dhe ra nën pronësi të re. Atë vit, ata fituan të gjitha garat e LAN-it, përveç njërit, në të cilin nuk mundën të konkurronin. Më pas u shpallën ekipi më i mirë në botë për vitin 2012.

Qëndrimi aktual

Qëllimi i tyre ka qenë gjithmonë të jenë më të fortët në çdo lojë ku marrin pjesë. Kështu ekuipazhi ri-nënshkruan Threat si trajnerin e tyre kryesor për të arritur qëllimin e tyre. Nën udhëheqjen e tij, burimet e organizatës janë ridrejtuar drejt marrjes së talenteve të rinj të përhapur si Nawwk dhe lideri në lojë Hampus. Një nga lëvizjet shumë të rëndësishme pa që Dev1ce u ble nga Astralis në prill 2021 për të zëvendësuar lojtarët e larguar.

NIP vazhdon në rrugën e tij për t'u bërë një central elektrik i sporteve nordike. Ata synojnë të forcojnë më tej lojërat skandinave, të cilat shpesh kanë qenë të suksesshme dhe në avantazhin e teknologjisë në botën e lojërave. Në ditët e para, lojtarët e ekipit performuan në mënyrë të mrekullueshme në një sërë garash me pak ose aspak mbështetje financiare.

Por tani gjithçka ka ndryshuar. Ekipi po bën gjithçka që mundet për t'u siguruar që anëtarët e NiP të kenë mundësitë dhe burimet më të mira për t'u rritur. Përveç Counter-Strike, organizata gjithashtu ka zhvilluar ekipe në Valorant, Rainbow Six Siege, FIFA dhe League of Legends.

Ninjas me pizhame lojtarë

Ekipi pesë anëtarësh CS: GO përbëhet nga tre lojtarë suedezë: REZ (Sterner Fredrik), Plopski (Gonzalez Zamorra Nicolas) dhe Hampus (Poser, Hampus). Dev1ce (Reedtz Nicolai) dhe Es3tag (Hansen Patrick), të dy danezë, plotësojnë listën e këtij ekipi të njohur.

Rainbow Six Siege është gjithashtu një ekip me pesë lojtarë. Kamikaze (Gomes Joo), Julio (Giacomelli, Julio) dhe Psycho (Rigal Gustavo) janë ndër lojtarët më të mirë në botë. Muzi (Moscatelli Murilo) dhe Pino (Fernandes Gabriel) janë gjithashtu në mesin e brazilianëve të tjerë të ekipit.

Në mënyrë të ngjashme, lojtarët Valorant janë gjithashtu nga vendi i Amerikës së Jugut. Xand (Zizi Alexander) dhe Bnj (Rabinovich Benjamin) janë anëtarë të ekipit me shumë përvojë. Pjesa tjetër, bezn1 (da Costa Gabriel), Cauanzin (Pereira Cauan) dhe Jonn (Reis Walney), kanë siguruar gjithashtu disa trofe mes tyre. Këto tre janë perspektiva interesante në garat e ardhshme.
Vetëm një lojtar, Ollelito (Arbin Olle, nga Suedia), përfaqëson NiP në FIFA.

Pse janë të njohura "Ninxhat në pizhame"?

Ninjat në pizhame kanë qenë pjesë e komunitetit të lojërave për më shumë se dy dekada. Ata ishin ndër anëtarët themelues të Shoqatës Botërore të Sporteve. Komuniteti e ka admiruar ekipin për modestinë dhe mendimin e tyre ndër vite. NiP është gjithashtu i përfshirë në hapësirën arsimore të industrisë esports përmes shumë iniciativave. Disa nga këto janë bërë në partneritet me suedeze qeveria.

NiP nuk është vetëm një nga ekipet më të njohura të esports, por edhe një ndërmarrje tregtare. Është një model i ngjashëm strategjie i përdorur nga të gjitha kompanitë kryesore të esports. Ekipi shet mallra origjinale, të cilat janë pritur në masë të madhe nga tifozët e tyre. Më tej, suksesi i tyre aktual në konkurse dhe tregu i korporatave janë kombinuar për të krijuar një prani të mirënjohur në internet.

Partneriteti i ekipit me faqet më të mira të basteve esports si Betway ka qenë një faktor kyç në popullarizimin e tij. Betway ishte kompania e parë e basteve që i mori seriozisht videolojërat. Që atëherë ajo është rritur për t'u bërë një shtyllë e ekosistemit Esports. Ka pasur shumë përmbajtje të shkëlqyera për komunitetin, falë partneritetit të tyre, i cili filloi në 2017.

Të gjithë këta faktorë kanë kontribuar ndjeshëm në rritjen e popullaritetit të saj.

Ninxhat në pizhame lojërat më të forta

Counter-Strike është padyshim loja më e fuqishme e NiP. Ata kanë fituar katër gara DreamHack në katër vitet e fundit dhe kanë përfunduar një herë të dytë. Ata gjithashtu kanë arritur të fitojnë turneun ESL One Cologne 2014 dhe disa turne të tjerë të mëdhenj.

Në Xand dhe Bnj, aktualisht skuadra ka dy lojtarë me përvojë. Para se të bashkohej me ekipin, Xand krijoi një reputacion për veten e tij si anëtar i FURIA Esports. Ai fitoi kualifikimin VCT: Amerika e Jugut Last Chance me organizatën braziliane dhe u kualifikua për Champions, ku përfundoi në fazën e grupeve. Formacioni kundër-goditës i Ninjas në pizhame është bërë më i fortë me ndihmën e të gjithë bashkëlojtarëve të tjerë të rinj dhe premtues. Ajo tashmë është vendosur si ndër ekipet më të mira të esports në botë.

Një tjetër nga ekipet më të mira në grup është Rainbow Six Siege. PSYCHO është një lider në lojë që shërben si truri dhe zëri i ekipit. Gustavo konsiderohet si një nga lojtarët më të aftë në industrinë e esports. Ai përdor zgjuarsinë e tij si dhe reflekset e shpejta për të mposhtur kundërshtarët e tij. Së bashku, këta lojtarë të përkushtuar që kanë shkëlqyer në të gjitha nivelet e kanë ndihmuar ekipin të fitojë trofe. Kjo nuk është e gjitha. Pjesa tjetër e ekipit ka një histori të gjatë, duke përfshirë shumë fitore në shumë turne ndërkombëtarë.

Skuadra fituese dhe momente madhore për ninjat me pizhame

Ninjat në pizhame kanë një histori të gjatë dhe të shquar. Në të vërtetë, ky klub filloi të shijonte fitoret e mëdha në kompeticionet shumë herët. Rezymeja mbresëlënëse u ndërtua kryesisht përmes konkursit LAN, në të cilin ata lanë në hije ngjarjen profesionale duke qëndruar të pamposhtur për disa muaj. Përveç kësaj, në vitin 2012, ata arritën të fitojnë çdo turne ndërkombëtar LAN.

Ata kanë fituar një reputacion duke konkurruar me më të mirët në gati një duzinë tituj të ndryshëm lojërash. Deri në shpërbërjen e tyre, ekipi luftoi në Counter-Strike. Para largimit të tyre, ata kishin fituar të dyja finalet CPL Winter 2001 dhe NGL-One Sezon I. Që atëherë ata janë rikthyer te një ekip i njohur.

NiP fitoi turneun DreamHack Winter 2013 kundër VeryGaming menjëherë pas kthimit të tyre dhe turneun ESL One: Këln katër muaj më vonë kundër Fnatic. Do të fitonin edhe ata DreamHack Dimër 2014, DreamHack Masters Malmo dhe StarLadder i-League StarSeries Sezoni 2 i StarLadder i-League. Të dyja këto të fundit ishin në vitin 2016.

Një 2021 shumë i suksesshëm

Ekipi më i mirë i esports fitoi gjithashtu edicionin 2021 të Gjashtë Ftesa, një kampionat vjetor profesional Rainbow Six Siege i mbajtur nga Ubisoft, zhvilluesi dhe botuesi i lojës. Turneu, i cili zhvillohet në Montreal, selia e studios Ubisoft që po punon për lojën, mbledh së bashku ekipet më të mira nga e gjithë bota. Ngjarja shërben si një lloj Kupa Botërore informale, që shënon fundin e vitit të kaluar. Ekipi doli në vendin e dytë në edicionin 2020.

Ai gjithashtu zuri vendin e parë në Copa Elite Six-Season 2021: Stage 2 dhe Six Gusht 2020 Major-Brazil. Performanca të tjera të dukshme përfshijnë finalet e Brasileirao 2021 dhe Six Sweden Major 2021, ku ekipi doli i dyti.

Pas dy ndryshimeve të listës, organizata vendosi të heqë dorë nga ekipi i tyre Dota 2 në 2020 për t'u përqendruar më shumë në ekipet e tyre të tjera esport. Performanca e dobët e Dota 2 e bëri ekipin të kushtonte burime për të rikthyer në lavdi ekuipazhin e CS: GO.

Ata gjithashtu rinovuan ndarjet e League of Legends për të rivendosur praninë e tyre afatgjatë në skenë dhe për të siguruar një mjedis më të qëndrueshëm. Nga pikëpamja organizative, ekipi beson se ky optimizim është thelbësor për t'u fokusuar tërësisht në ofrimin e rezultateve që presin të gjithë fansat dhe partnerët në mbarë botën.

Ku dhe si të bastni për ninjat në pizhame

Skuadra e Ninjas in Pizhama po fluturon lart në CS: GO. Ekipet Rainbow 6, VALORANT dhe FIFA gjithashtu kanë pasur rezultate të lavdërueshme. Kështu, bastet mbi to mund të jenë një opsion i shkëlqyeshëm. Faqet e basteve sportive 1xBet, Betway, ComeOn bet, ivip9 janë vendet më të mira për të gjetur tregje që përfshijnë këto ekipe. Këto janë më të mirat sepse ofrojnë shanse të mëdha dhe një gamë të gjerë opsionesh tregu.

Statistikat e basteve "Ninxhat me pizhame" në CS: GO tregojnë se ata kanë pasur një ekip të fortë vitet e fundit. Përdoruesit gjithashtu mund të bastojnë që skuadra të fitojë tërësisht një edicion specifik. Shumica e këtyre faqeve të lojërave të fatit ju lejojnë ta bëni këtë shumë përpara kohe. Kumarxhinjtë mund të diversifikohen në baste speciale për këtë ekip, si p.sh. handikape, tregje mbi/nën totalin e raundeve të luajtura dhe baste të sakta të rezultateve. Prandaj, ky ekip është një zgjedhje e shkëlqyer për lojtarët.

Si lojtar, shikimi i ngjarjeve ose videove që përfshijnë ekipin ndihmon për të mësuar më shumë rreth fushave të ndryshme ku këto ekipe janë të forta. Përveç kësaj, skuadrat Valorant të NiP, League of Legends dhe FIFA kanë të gjitha potencial, kështu që lojtarët duhet të konsiderojnë bast mbi to në garat e tyre të ardhshme. Për shkak se këto skuadra nuk kanë bërë ende një emër të madh për veten e tyre, do të jetë e këshillueshme që të vihen baste me shuma të vogla dhe të shkojnë për zgjedhjet e fituesve të ndeshjes.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Ninjat me pizhame vazhdojnë dominimin në eSport
2022-07-21

Ninjat me pizhame vazhdojnë dominimin në eSport

Divizioni ZETA siguroi finalen Turneu i Kampionëve Valorant Sloti i playoff-it të Masters Reykjavik me një fitore vendimtare dy me një ndaj Ninjas në Pyjamas. Të dyja skuadrat hynë në ndeshjen e eliminimit me rekord një-një në fazën e grupeve, duke fituar ndaj Fnatic dhe duke humbur ndaj DRX.