Gjithçka rreth basteve në Natus Vincere

Natus Vincere është një organizatë lojërash me shumë lojëra e themeluar në vitin 2009 dhe e ka selinë në Kiev, Ukrainë. Në rrugën e formimit të tij, sportet elektronike po fitonin me shpejtësi popullaritet dhe shumë gara fitimprurëse ishin në rritje. Versioni i tij i plotë u miratua pasi baza e tyre e fansave e zgjodhi atë në një ngjarje të zhvilluar posaçërisht për të gjetur një zëvendësues të përshtatshëm.

Forma përfundimtare e emrit u mor pas një konkursi tifozësh të mbajtur nga organizata për të kërkuar emrin e ekipit. Natus Vincere do të thotë "i lindur për të fituar" në latinisht, që ishte qëllimi përfundimtar i ekipit për t'u bërë një nga ekipet më të mira të esports në industri.

Gjithçka rreth basteve në Natus Vincere
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Lojtarët e Na'Vi Esports

Divizioni kundër-goditjeve përbëhet nga ukrainasit, S1mple (Kostyliev Oleksandr) dhe B1t (Vakhovskyi Valerii). 3 lojtarët e tjerë, Perfecto (Zalutskiy Ilya), Boombl4 (Mikhailov Kirill) dhe Electronic (Sharipov Denis), janë rusë.

V-Tune (Vorobey Alik), Noone (Minenko Volodymyr) dhe GeneRaL (Nigrini Viktor) janë të gjithë ukrainas në listën e Dota 2. Korobkin, Ilya, gjithashtu nga Ukraina, dhe Solo (Berezin, Alexey) nga Rusia përbëjnë ekipin me pesë lojtarë.

Në të kaluarën, Na'Vi kishte një ekip të League of Legends, por lojtarët u ndanë. Ekipi u shpërbë. Vetëm deri në mars 2021 entiteti u kthye në skenën e League of Legends: Wild Rift. Ekipi i ri është i bazuar në Evropë dhe përbëhet nga pesë lojtarë kinezë, duke përfshirë Zheng Julien, alias Ghost dhe Juzi (Zeng Shiying). Anëtarët e tjerë janë Guansheng Xu, alias SkyFL, Simone Mu, e njohur me emrin e saj të lojërave, Mumu dhe Sipeng Hu, alias Garen.

CS: GO Divizioni

Ekipi Counter-Strike ishte baza e themelit për ekipin. Dy vjet pas formimit të CS, u formua ekipi i FIFA-s. Skena e lojërave në internet po rritej me shpejtësi në popullaritet përpara formimit të saj. Larmia e kampionateve me çmime të mëdha vazhdoi të rritet. Në ngjarjen Intel Extreme Masters të vitit 2009, e cila u mbajt në Dubai, Murat, me emrin e plotë Arbalet Zhumashevich, deklaroi krijimin e një grupi esports.

Arbalet, i cili kishte punuar më parë si patron, u nis për të formuar një ekip profesional. Ai supozohej të ishte sponsori kryesor. Ai duhej të stërvitte lojtarët dhe të kujdesej për paratë, nga pagat e deri te pagesat e fluturimeve. Qëllimi ishte t'i bashkohej ligës së ekipeve më të njohura të esports në Evropë.

Ata do të pasohen nga ekipet StarCraft II dhe gjithashtu një ekip në skenën e League of Legends. Megjithatë, skuadrat e sapokrijuara nuk i përmbushën pritshmëritë dhe si rezultat u shpërndanë. Një lojtar, Yozhyk, ishte një përjashtim, pasi ai konsiderohej si një nga lojtarët më të mirë në atë kohë në lojërat e FIFA-s. Për më tepër, ai vlerësohej për aftësinë e tij për të kënaqur tifozët, siç dëshmohet nga fitimi i tij mbi njëzet e pesë trofe në gara të ndryshme.

Ekipi Global Offensive ishte i pari që doli fitues në tre gara të mëdha. Ndër këto ngjarje ishin Intel Extreme Masters dhe Kupa Botërore e Sporteve Elektronike. Të tre u fituan në një vit të vetëm kalendarik, që është një rekord. Do të fitonte edhe divizioni Dota 2 Ndërkombëtar 2011. Kjo arritje i bëri ata ekipin më të famshëm esport në atë kohë.

Rainbow Six Siege është një divizion në rritje në ekip, ashtu si edhe PUBG. Divizione të tjera në të cilat ekipet Na'Vi skuadrat përfshijnë LoL: Wild Rift, World of Tanks, Paladins, Fortnite, Apex Legends dhe Mobile Legends: Bang.

PUBG

Navi bëri një blerje të një ekipi PUBG në 2018. Të tre lojtarët më vonë do të largoheshin në favor të TheTab, emri i vërtetë Vitaly Karkeshkin, Besto, emri i vërtetë Andrey Ionov dhe Ceh9, emri i vërtetë Arsenii Ivanychev. Portokallia është Vladyslav Ostroushko, dhe tre lojtarët e tjerë janë të gjithë rusë. Këta janë anëtarët aktualë të ekipit.

Ekipi hyri në Rainbow Six Siege në fillim të vitit 2019 pasi bleu ekipin Mock-it Esports nga Gjermania. Lista aktuale përbëhet nga 3 britanikë: Doki (Robertson Jack), Blurr (Murray Byron) dhe Nathan (Sharp Nathan). Dy të tjerët janë Saves (Kamieniak, Szymon) nga Polonia dhe Secretly (Olofsson, Rickard) nga Suedia.

Në mesin e vitit 2021, skuadra bëri hyrjen e saj në Valorant pasi nënshkroi një divizion të lartë të ekipeve esports të quajtur No Pressure on. Lista e tyre përmban shumicën e rusëve. Këta lojtarë janë Kirill Nehozhin, i njohur zakonisht si Cloud, Denis Tkachev, i njohur si Dinkzj, Duno, emri i vërtetë Mikhail Fokin dhe Nikolaev Yaroslav alias Jady, të cilët janë të gjithë rusë. 7ssk7, emri zyrtar Artur Kurshin, nga Bjellorusia, është aktualisht i vetmi jorus.

Lojërat më të forta të Na'Vi

Në disiplinën Counter-Strike, NaVi ka një histori të gjatë dhe të shquar. Fitorja e parë e madhe e ekipit arriti në 2010 në ESWC Ukrainë. Më pas, Markeloff dhe ekipi i tij mposhtën SK Gaming në finalet e ESWC. Me atë, Natus Vincere fitoi nderin më të lartë në historinë e eSports të Ukrainës. Pas kësaj, në vitin 2010, fituesit ukrainas të DreamHack Winter dhe Intel Extreme Masters 5 Kjo periudhë mund të konsiderohet ekipi më i famshëm i esport NaVi Counter-Strike. Lista e ekipit ndryshoi me publikimin e Counter-Strike: Global Offensive.

Formimi i një skuadre Dota që përfshinte lojtarët më të mirë ukrainas u njoftua në tetor 2010. Seksioni Dota i Navi u lançua në tetor 2010. Pas mposhtjes së ekipit kinez EHOME në finale, ekipi u ftua në The International 2011, të cilin ata e fituan. Ekipi Navi Dota2 eSport aktualisht renditet si një nga më të mirët në botë. Dendi dhe Artstyle janë ende në listë, ndërsa skuadra drejtohet nga Akbar "SoNNeikO" Butaev dhe Viktor "GeneRaL" Nigrini, të dy 19 vjeç dhe Dmitry "Ditya Ra" Minenkov, i cili është 21 vjeç. Ekipi Dota2 i Navi është një shembull i asaj që mund të ndodhë sapo talenti takon përvojën në një grup të ekuilibruar mirë.

Edhe pse ata kishin një ekip në League of Legends në 2012, Navi është relativisht i ri në skenën konkurruese. Ekipi NaVi.LoL eSport tani ka një numër të madh lojtarësh me përvojë që do të përpiqen të konkurrojnë në Counter-Strike dhe Dota2 eSports. Këta lojtarë të sapo nënshkruar do të përpiqen ta sjellin ekipin në nivelin më të lartë të mundshëm të lojërave.

Pse është popullor Na'Vi Esports?

Ekipi fitoi 12 medalje në vitin e tyre të parë të ekzistencës dhe shtoi një formacion Dota në listën e tyre. Pavarësisht kësaj, vitet në vijim nuk ishin veçanërisht të frytshme, me pothuajse të gjithë lojtarët dhe skuadrat ekzistuese që u zëvendësuan ose u shpërndanë tërësisht. Lista e CSGO ka qenë e vetmja (disi) këmbëngulëse si në formacion ashtu edhe në performancë gjatë viteve. Pasi fitoi edicionin ESL One në 2018 dhe Serinë Blast Pro të Kopenhagës në të njëjtin vit, ekipi NAVI CSGO tani konsiderohet si një nga ekipet më të mira të esporteve në botë. Ata mundën Fnatic në ndeshjen e fundit të sezonit 7 të StarSeries dhe i-League CSGO në 2019.

Në vitin 2010, NAVI fitoi 12 medalje, tetë prej të cilave të arta dhe tërhoqi një turmë të madhe. Hltv.org njohu arritjet e lojtarëve: Edward (vendi i 5-të), Starix (vendi 4) dhe Markeloff u emëruan lojtarët më të mirë të sezonit. Zeusi, nga ana e tij, u emërua kapiteni më i mirë.

NAVI u konsiderua si një nga skuadrat më të forta në fund të epokës DotA All-Stars, dhe si e tillë, ftesa në The International ishte logjike. Ekipi i mahniti të gjithë në Këln, duke kapërcyer lehtësisht fazën e grupeve. Gjatë kllapave të playoff-it, ata vazhduan serinë e tyre të fitoreve. Ata mundën lehtësisht favoritin e turneut, EHOME, në ndeshjen e fundit të turneut.

Një forcë e tillë e pandalshme është ngjitur në majë të një force të pandalshme dhe po shkatërron konkurrencën. Ata nuk u penguan nga një humbje në raundin e parë ndaj Team Liquid në finalen botërore të Blast Premier. Ata rrahën rregullisht të gjithë ata që u ndalën në rrugën e tyre pasi u dërguan në grupin e humbësit dhe në prag të eliminimit. Kështu funksionoi: Na'Vi mundi G2, Liquid, Vitality dhe Gambit ndërsa ata ishin në grupin e poshtëm.

Ekipet fituese dhe momentet më të mëdha të Na'Vi Esports

Viti në të cilin skuadra mori më shumë çmime ishte viti 2010. Ekipi, në mesin e dy ekipeve të tjera, mori kualifikimin më të lartë në finalen e ESWC. Në finale, ajo mundi SK Gaming, gjë që nuk ishte bërë kurrë më parë nga një ekip nga Komonuelthi i Shteteve të Pavarura. Ky ishte nderimi më i lartë në historinë e e-sporteve të Ukrainës.

NaVi konfirmoi se do të merrnin pjesë në dy ngjarje të tjera pasi fituan edicionet e 2010 të kampionatit botëror: Arbalet Cup Dallas dhe GameGune. Në turneun e mëparshëm, ajo mposhti Mousesports në finale. Përfundimi i pozitës pole u dha ekipeve evropiane 25,000 dollarë në total. Në të njëjtin vit, ata luajtën mTw.dk, një ekip danez, në finalen e Lojërave Botërore Kibernetike, ku dolën fitimtare. Prandaj, ata u bënë ekipi i parë në botë që kap të tre titujt më të rëndësishëm të botës në të njëjtën kohë.

Pas krijimit të një formacioni të ri, Na'Vi luftoi në gjysmën e parë të 2013 për t'u vendosur në gara. E para e tyre turne i madh fitorja erdhi në prill kur ata zunë vendin e parë në sezonin inaugurues të ESL Major Series One. Në Kupën Alienware në të njëjtin vit, Na'Vi u përball me nëntë nga skuadrat më të mira lindore. Ata arritën në finale, ku në fund fituan. Ata u bënë një nga skuadrat e pakta perëndimore që fituan një turne të madh kinez. Ata arritën në mënyrë të ngjashme në finalen e Internacionales 2013, por ata ishin të pafat, duke humbur finalen në raundin e pestë.

Ku dhe si të bastni në Na'Vi Esports

Shanset e ekipit Na'Vi në bet365, ArcaneBet, Rivalry dhe Pinnacle janë vetëm disa nga faqet më të mira të basteve esports për të kërkuar shanset e ekipit Na'Vi. Gjithashtu, GGBet, Betathome, Vulkanbet, 1xBet dhe Bethard janë disa nga faqet për të gjetur ngjarje që përfshijnë ekipin Navi. Këto faqe bastesh esports ofrojnë një shumëllojshmëri të gjerë tregjesh, por lojtari duhet gjithmonë të përpiqet t'i krahasojë ato dhe të zgjedhë opsionin më të tregtueshëm.

ËshtĂ« e nevojshme tĂ« kryhen kĂ«rkime shtesĂ« pĂ«r ekipet ose lojtarĂ«t. Informacioni i vlefshĂ«m pĂ«r formĂ«n aktuale tĂ« ekipit dhe lojtarĂ«t kryesorĂ« mund t'ju ndihmojĂ« tĂ« dalloni mundĂ«sitĂ« e favorshme tĂ« basteve. MegjithatĂ«, duke shkuar nĂ« shumicĂ«n e turneve, ekipi Navi do tĂ« ketĂ« njĂ« avantazh tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m nĂ« betejat kokĂ« mĂ« kokĂ«.

Ata janë gjithmonë favoritë të qartë, veçanërisht kur luajnë CSGO-në e tyre më të mirë të të gjitha kohërave. Për momentin, ata janë të gjithë dhe në fund të gjithë të CSGO profesionale. Ata kanë fituar nëntë turne të mëdhenj kohët e fundit, duke përfshirë sezonin 3 të Intel Grand Slam-it prej 1 milion dollarësh. Pa dyshim, ata janë me të vërtetë ekipi më i mirë në botë për momentin për të vënë bast.

Megjithatë, forma është një pjesë e madhe e çdo ndeshjeje dhe është ajo që i bën ose i prish ndeshjet. Përpara vendosja e bastevePrandaj, duhet të konfirmohet se lojtarët e informuar janë të përfshirë në ndeshjet e synuara. Informacioni mund të gjendet në faqen e internetit të ekipit ose faqet e tij në mediat sociale.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi