Gjithçka rreth basteve në Invictus Gaming

Invictus Gaming, dikur Katastrofike Cruel Memory, është një organizatë kineze eSports. Kjo organizatë me bazë në Shangai u ble në vitin 2011 nga një biznesmen i njohur i njohur si Wang Sicong, djali i një prej njerëzve më të pasur në Kinë të quajtur Wang Jianlin. Me Sicong e bleu atë për afërsisht 6 milionë dollarë, duke e riemërtuar më vonë ekipin në Invictus Gaming për të avancuar skenën e esporteve profesionale në vend.

Invictus Gaming ishte i destinuar të ishte një ekip i famshëm eSport, kryesisht sepse filloi me një themel të fortë të ofruar nga Catastrophic Cruel Memory, ndoshta një nga ekipet më të forta të eSports në Kinë.

Gjithçka rreth basteve në Invictus Gaming
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Ekipi

Ekipi Invictus Gaming ka më shumë se njëqind lojtarë aktivë. Lojtarë të ndryshëm specializohen në lojëra të ndryshme esports. Ato gjithashtu renditen bazuar në faktorë të tillë si përvoja dhe performanca e kaluar. Lojtarët vijnë nga vende të tjera, duke përfshirë Kina, Koreja, Malajzia, Singapori, Indonezia, Australia, Hong Kongu, Makao, Rusia dhe Mbretëria e Bashkuar. Megjithatë, rreth 70% e lojtarëve janë nga Kina.

Me kalimin e viteve, suksesi i Invictus Gaming është ankoruar në personelin e saj. Me kalimin e viteve, disa nga lojtarët më të mirë në botë për të luajtur për këtë ekip përfshijnë Zhou Yi, Chan Kien, Jun Wen, Jin Zhiyi, Hu Liangzhi, Song Eui, Luo Feichi, Gao Zhen Ning, Wang Liu Yi, Wong Chuan, Kang Dong. Wen Bo, Zeng Hongda, Lee Ho Seong, Zhilei Xu, Jiang Cen, Ye Zhibiao, Bin Fu, Luo Yinqi, Chen Yao, Gao Tianpeng, Xu Zichen, Hang Zou, Xiang Hu, Wang Lei, Liu Mou, Heyang Li, Sun Yalong dhe Ou Peng.

TĂ« ardhurat e Invictus Gaming

Invictus Gaming ka fituar afër 15 milionë USD në 11 vitet që ka në biznes. Një pjesë e madhe e këtyre të ardhurave ka ardhur nga pjesëmarrja në 560+ turne. Veçanërisht, Dota 2 ka grumbulluar më shumë të ardhura për ekipin, duke zënë rreth 55% të të ardhurave totale. League of Legends vjen e dyta duke kontribuar me 21%, dhe StarCraft 2 sjell 4%.

Kur renditet në bazë të vendeve të lojtarëve, Lojtarët kinezë kanë sjellë të ardhurat më të larta, duke zënë 71.4% të totalit të të ardhurave. Malajzia e pason me 12.5% dhe Republika e Koresë me 11.4%. Vendet e mbetura kontribuojnë më pak, pjesa tjetër.

Anëtarët e Invictus Gaming

Ekipi Invictus drejtohet nga një ekip si çdo ekip tjetër eSports. Disa përmendje të dukshme përfshijnë trajnerin kryesor është Ding Yu-Bo, dhe ndihmës trajneri është Siu Keung. Ekipi menaxhohet nga z. Zhu Song-Ge, i zëvendësuar nga Chen Zi. Ekipi ka gjithashtu një analist, Gao Ya-Qi, dhe një përkthyes, Jin Ming-Kui

Lojërat më të forta të Invictus Gaming

Dota dhe Dota 2

Invictus Gaming ka pasur performancat mĂ« tĂ« mira nĂ« Dota dhe Dota 2. Ekipi zuri vendin e tretĂ« nĂ« Kampionatin BotĂ«ror Dota 2011 dhe fitoi Kampionatin e Madh KombĂ«tar Dota SMM tĂ« mbajtur vitin e ardhshĂ«m. NĂ« atĂ« kohĂ«, ekipi po kalonte tashmĂ« nĂ« Dota 2. Ekipi u bĂ« njĂ« nga ekipet mĂ« tĂ« mira tĂ« eSports pasi fitoi Turneun NdĂ«rkombĂ«tar 2012, duke fituar Çmimin e Madh prej 1 milion dollarĂ«sh. Skuadra ka qĂ«ndruar konsistente nĂ« fazĂ«n mĂ« tĂ« madhe ndĂ«r vite, edhe pse lista e skuadrĂ«s vazhdoi tĂ« ndryshonte.

Liga e Legjendave

Në kohën kur Memory Catastrophic Cruel u riemërua në Invictus Gaming, skuadra kishte fituar tashmë Finalet Reginal të WCG China 2011. Kjo shënoi një fillim të mirë për ekipin pasi vazhdoi të ecë mirë në shumicën Turnetë e League of Legend Në vitin 2020, skuadra përfundoi sezonin e rregullt pranveror të LPL me një rekord prej 14 fitoresh dhe vetëm dy humbje.

StarCraft 2

Invictus Gaming gjithashtu ka një reputacion të mirë në botën e esports StarCraft bazuar në performancat e tyre të rregullta në turne dhe ngjarje të ndryshme StarCraft. Të ardhurat nga loja nuk pasqyrojnë se sa i mirë është ekipi në krahasim me lojërat e tjera si Dota 2 dhe League of Legends vetëm sepse paratë e çmimeve në turnetë StarCraft zakonisht nuk janë aq të larta sa në lojëra të tilla.

Lojëra të tjera esports në të cilat luan ekipi i Invictus Gaming përfshijnë CrossFire, Hearthstone, Rainbow Six Siege, Counter-Strike: Global Offensive dhe Overwatch.

Pse është popullor Invictus Gaming?

Invictus Gaming është një nga ekipet më të njohura të esports në mbarë botën. Kjo është veçanërisht në mesin e lojtarëve të cilëve u pëlqen të vënë baste ngjarje dhe turne esports. Disa nga arsyet kryesore pas popullaritetit janë theksuar më poshtë.

Konsistenca

Invictus Gaming ka performuar jashtëzakonisht mirë për një kohë të gjatë, veçanërisht në lojërat Dota 2 dhe League of Legends. Kjo ngjall shumë besim te lojtarët për të vënë bast që ata të fitojnë shumicën e ndeshjeve të tyre, veçanërisht kur ata luajnë kundër lojtarëve të dobët.

PĂ«r ekipin shkruhet shpesh

Për shkak të faktit se Invoctus është një ekip më i mirë i eSports, shumë entuziastë të eSports zakonisht publikojnë përmbajtje të besueshme për ekipin. Kjo përfshin listat, formën aktuale dhe performancat e mëparshme. Punonjësit mund t'i qasen këto informacione lehtësisht në çdo kohë. Një informacion i tillë e bën më të lehtë për lojtarët që të analizojnë ekipin dhe të marrin vendime më të informuara për bastet.

Paraqitet nga shumë platforma bastesh esports

Shumë sajte bastesh eSports nuk ofrojnë një larmi të madhe tregjesh bastesh esports, si me bastet e rregullta sportive. Si rezultat, lojtarët zakonisht luftojnë për të vazhduar me një ekip. Invictus Gaming dihet se merr pjesë në shumicën e turneve dhe ngjarjeve kryesore të eSports, zakonisht të paraqitura në faqet më të mira të basteve esports. Pra, lojtarët mund të gjejnë gjithmonë një platformë që ofron tregje bastesh në lojërat Invictus Gaming sa herë që zhvillohet një ngjarje e madhe.

Faktori i argëtimit

Shikimi i lojës Invictus Gaming është zakonisht mjaft argëtues. Aftësitë e mahnitshme të shfaqura në shumicën e lojërave të tyre zakonisht e bëjnë të vlefshëm shikimin.

Çmimet dhe rezultatet e Invictus gaming

Turneu ftues i Asia StarCraft II 2012

Siç sugjeron emri, ky turne ishte një ligë ekipore me ftesë që përfshinte tetë ekipe që përfaqësonin vende të ndryshme aziatike. Ai u organizua nga Liga e Sporteve të Tajvanit dhe kishte një grup çmimesh prej 40,000 USD. Invictus Gaming arriti të kapte pozitën e tretë dhe mori një çmim prej 40,000 USD.

PLU StarCraft II Team League Sezoni 3, 2012

Kjo ngjarje StarCraft II u luajt duke përdorur formatin e rrumbullakët me tetë ekipe kryesore të eSport. Paratë e grupit të çmimit ishin afërsisht 6,300 USD. Ngjarja u organizua në një server kinez, me Alienware si sponsor kryesor. Invictus Gaming fitoi turneun, duke fituar 3,142 USD.

eSports Champion League (ECL) 2014

ECL ishte një turne profesionist që përmbante lojëra Dota 2, StarCraft II dhe Hearthstone. Ai u organizua nga CESPC dhe kishte një grup çmimesh prej rreth 10,000 dollarë. Formati i përdorur ishte një format me eliminim të dyfishtë nga më i miri prej pesë. Të gjitha ndeshjet e luajtura ishin 1 v1, përveç ndeshjes së tretë, e cila ishte 2 v2. Invictus Gaming fitoi vendin e parë dhe u shpërblye me $4,831.

StarCraft League 2015

Turneu i StarCraft League 2015 përfshiu disa nga ekipet e njohura dhe të njohura, duke e bërë atë një nga garat më të ashpra në atë kohë. Fondi i çmimeve ishte afërsisht 16,000 dollarë. Formati përfshinte një raund të dyfishtë nga i cili skuadrat kryesore vazhduan në Playoffs. Invictus Gaming përfundoi në pozicionin e dytë dhe u shpërblye me $6,400.

Neo Star League 2016/2017

Ky event u organizua nga NeoTV në vitin 2016, i organizuar në një server kinez. Ai ndoqi formatin e dyfishtë të raundit të rrumbullakët, nga i cili fituesit kaluan në Playoffs. Paratë e çmimit ishin afërsisht 29,000 dollarë. Invictus Gaming fitoi vendin e parë dhe mori një çmim në para prej 14,513 dollarësh. E njëjta ngjarje ndodhi vitin e ardhshëm në Shangai. Invictus Gaming ende fitoi vendin e parë dhe u shpërblye me $8,850.

Skuadra ka bërë paraqitje mbresëlënëse ndër vite. Ndërsa performancat e listuara më sipër janë të rëndësishme, disa fitore të mëdha janë gdhendur në historinë e ekipit. Gjatë viteve, vetëm disa ngjarje kanë kontribuar më shumë se 1,000,000 dollarë. Këto përfshijnë Dota 2, League of Legends, të cilat kanë kontribuar 8,169,612.24 dhe 3,991,850.16 dollarë në totalin prej 15 milionë dollarësh.

Lojtarët më të mirë/të njohur të Invictus Gaming

KĂ«nga Eui-jin

Song Eui-jin, i njohur më mirë me Alias-in e tij të lojërave, është i specializuar në lojën e League of Legends në pozicionin e mesit. Ai e filloi karrierën e tij në vitin 2011 në moshën 14 vjeçare në Kore. Performanca e tij shembullore e bëri atë të forcojë pozicionin e tij si një nga lojtarët më të mirë në botë të League of Legends. Ai gjithashtu ndihmoi në rritjen e skenës konkurruese të lojës ndërkombëtarisht. Rookie u regjistrua me Invictus Gaming në 2014 dhe ndihmoi ekipin të fitonte Kampionatin Botëror në 2018.

Hu Liangzi

Hu Liangzi, i njohur edhe me emrin e tij të përdoruesit Kaka, është një lojtar kinez i moshës 29 vjeç. Ai është i specializuar në Dota 2 dhe ka fituar më shumë se 2.3 milionë dollarë nga luajtja e 96 turneve. Në Kinë, ai renditet si lojtari i 6-të më i mirë dhe është lojtari i 31-të më i mirë në renditjen botërore.

Zeng Hongda

I njohur edhe si Faith, Zeng Hongda është një lojtar 30-vjeçar nga Kina. Ai luan Dota 2 për ekipin Invictus Gaming dhe aktualisht renditet në pozitën e 13 në listën e lojtarëve më të mirë të sporteve elektronike të Kinës. Zeng ka fituar vendin e parë në më shumë se tetë turne dhe liga kryesore. Ai gjithashtu ka fituar më shumë se 1.7 milionë dollarë në karrierën e tij.

Ku dhe si të bastni në Invictus Gaming?

Bastet në Invictus Gaming janë relativisht të lehta. Ju duhet të gjeni një faqe bastesh që ofron esports mes tregjeve të basteve, si fillim. Më pas, duhet të siguroheni që tregjet e basteve esports që ofrohen të përfshijnë lojërat dhe turnet që luan ekipi i Invictus Gaming. Gjithçka që do të mbetet për të bërë është të regjistroheni për një llogari dhe ta financoni atë për t'ju mundësuar të vendosni bast. Më pas mund të kërkoni për një lojë që përmban Invictus Gaming dhe të vendosni bast.

Shumica e faqeve të basteve zakonisht ofrojnë lloje të ndryshme bastesh për të zgjedhur, në varësi të faktorëve si lloji i lojës dhe parashikueshmëria e lojës. Kur zgjidhni faqen e duhur të basteve, merrni parasysh reputacionin dhe opsionet e pagesës.

Procesi i basteve mund të ndryshojë pak në sajte të ndryshme bastesh në eSports. Megjithatë, procesi bazë përfshin zgjedhjen e llojit të preferuar të bastit dhe shanset më të mira për strategjinë tuaj të basteve. Më pas mund të përcaktoni shumën për të vënë bast dhe të vendosni bastin. Nëse gjendja e llogarisë është e mjaftueshme për të mbuluar bastin, basti do të vendoset me sukses. Në varësi të llojit të bastit, mund t'ju duhet gjithashtu të vini bast përpara se të fillojë loja.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi