Gjithçka rreth basteve në FaZe Clan

FaZe Clan, i njohur më parë si FaZe Sniping, është një kompani eSports me bazë në Los Anxhelos e themeluar në vitin 2010. Ajo krenohet me ekipe konkurruese në një gamë të gjerë titujsh, duke përfshirë Rocket League, Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO), FIFA, Halo, Valorant, Tom Clancy's Rainbow Six Siege, Fortnite, Call of Duty dhe PUBG: Battlegrounds. Ky ekip kryesor i esports iu bashkua botës së lojërave si një skuadër Call of Duty, e përbërë nga Jeff "House Cat" Emann, Ben "Resistance" Christensen dhe Eric "CLipZ" Rivera.

Më pas, këta lojtarë u renditën në mesin e snajperëve më të mirë Call of Duty: Modern Warfare 2, gjë që tërhoqi shumë vëmendje pasi loja ishte ende në fillimet e saj. Popullariteti i kësaj organizate u rrit edhe më shumë kur nënshkroi Ted "Fakie"

Gjithçka rreth basteve në FaZe Clan
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Lojtarët e Klanit FaZe

Krahasuar me ekipet e tjera të esports, FaZe Clan ishte larg nga e zakonshme. Përmbajtja e tij në YouTube ishte më shumë për të argëtuar fansat e saj sesa për të shfaqur aftësitë e lojtarëve të saj në turne. Ky aspekt e rriti masivisht ndjekjen e saj në rrjetet sociale. Në vitin 2012, kanali FaZe Clan YouTube goditi 1 milion abonentë. Deri në momentin e shkrimit, ai ka mbledhur 7,69 milion abonentë më shumë dhe 1,141,865,761 shikime.

Sot, FaZe Clan është shtëpia e mbi 90 atletëve eSport. Ata janë të gjithë jashtëzakonisht të talentuar për të luajtur video lojëra të ndryshme dhe për të krijuar përmbajtje të lojrave të nivelit të lartë.

Shikoni këtë përmbledhje gjithëpërfshirëse të listës aktuale aktive të FaZe Clan bazuar në disa nga titujt që luajnë këta lojtarë:

Kundër-Strike: Ofensivë Globale

 • shi (Norvegji), broky (Letoni), Twistzz (Kanada), ropz (Estoni), karrigan (DanimarkĂ«), olofmeister (Suedi), RobbaN (Suedi) - Kryetrajner, innersh1ne (Rusi) - NdihmĂ«s trajner

Fortnite Battle Royale

 • Megga (SHBA), Nate Hill (SHBA), Dubs (SHBA), Bizzle (SHBA), Mongraal (MB), Martoz (HolandĂ«), Cented (Kanada)

Trima

 • babybay (SHBA), supamen (SHBA), POACH (SHBA), dicey (SHBA), POISED (Kanada), jdm (SHBA) - Kryetrajner, zecK (SHBA) - NdihmĂ«s trajner

Rainbow Six Siege

 • cameram4n (Brazil), soulz (Brazil), Bullet1 (Brazil), Astro (Brazil), cyb3r (Brazil), Ramalho (Brazil) - Kryetrajner

Liga e raketave

 • Allushin (Kanada), AYYJAYY (SHBA), Firstkiller (SHBA), Moopy (SHBA) - Kryetrajner

PUBG: Battlegrounds (PC)

 • Aitzy (Rusi), D1gg3r1 (FinlandĂ«), Fexx (Britani), Gustav (DanimarkĂ«), Didz (Kanada) - Kryetrajner

PUBG: Battlegrounds (Mobile)

 • Vintorez (TajlandĂ«), Korpaii (TajlandĂ«), sOup77 (TajlandĂ«), TonyK (TajlandĂ«), BulShark (TajlandĂ«), MR5 (TajlandĂ«), MaFia (TajlandĂ«) - Trajneri kryesor

FIFA

 • Tass (MB), Jas (MB)

FIFA Online

 • Michael04 (TajlandĂ«), TDKeane (TajlandĂ«), JubJub (TajlandĂ«)

Ndonjëherë, FaZe Clan mund të sjellë një ose dy lojtarë jashtëzakonisht të aftë si zëvendësues për të plotësuar listat e tyre nëse anëtarë të caktuar të ekipit nuk janë të disponueshëm për të marrë pjesë në ngjarje të mëdha esport. Kjo mund të jetë për arsye të ndryshme, siç janë ndërlikimet dhe pezullimet e vizave.

Lojërat më të forta të FaZe Clan

Shikoni titujt në të cilët lojtarët e FaZe Clan janë më të fortë:

CS: SHKO

Në vitin 2022, FaZe Clan kryesoi renditjen botërore CS: GO, duke larguar Natus Vincere. Kjo lojë me qitje me shumë lojtarë, me qitje në person të parë u lëshua fillimisht në gusht 2012 dhe është titulli i katërt në serinë Counter-Strike të Valve. Mund të luhet në shumë platforma, si Microsoft Windows, macOS, Play Station 3, Linux dhe Xbox 360.

Call of Duty

Disa nga anëtarët e FaZe kanë shfaqur gjithashtu aftësi të jashtëzakonshme për të luajtur këtë seri të njohur video lojërash me qitje në person të parë. Kjo kompani ka ekipe që konkurrojnë në tituj të ndryshëm, duke përfshirë Call of Duty: Warzone, Call of Duty: Infinite Warfare, Call of Duty: Black Ops 2, Call of Duty: Ghosts, Call of Duty: WWII dhe Call of Duty: Advanced Warfare.

Fortnite

Fortnite meriton të jetë në grupin e titujve më të fortë të FaZe pasi anëtarët e saj kanë grumbulluar mbi 2 milion dollarë duke e luajtur atë në mënyrë konkurruese. Epic Games publikoi këtë lojë Battle Royale në 2017 për një mori platformash, duke përfshirë macOS, Windows, iOS, Android dhe PlayStation 4 & 5.

PUBG: Fusha beteje

Një tjetër nga lojërat më të mira të FaZe është PUBG: Fusha beteje. Kjo kompani ka listat e kompjuterëve dhe celularëve me lojtarë konkurrues që kanë marrë pjesë në mbi 45 turne deri më tani.

Pse është FaZe Clan popullor?

FaZe pa dyshim ka fituar vendin e saj në listën e ekipet më të njohura të esports. Shumë lojtarëve u pëlqen të vënë baste në të, sepse anëtarët e saj kanë marrë guximin në 10+ lojëra, që do të thotë se ata nuk janë të kufizuar në bast vetëm për një titull.

Për më tepër, kjo organizatë e esport-it e ka vendosur veten si një ekip mjaft dominues i vendosur për të qenë më i miri. Lojtarët e saj kanë shkëlqyer në shumë turne lojrash vendase dhe ndërkombëtare, duke fituar vendin e parë në shumë prej tyre.

Diçka tjetër që e bën FaZe Clan jashtëzakonisht tërheqës për lojtarët e fatit është gjithëpërfshirja e tij. Si fillim, anëtarët e tij janë nga 20+ vende, duke përfshirë:

 • Shtetet e Bashkuara
 • Franca
 • Suedia
 • Kanadaja
 • Franca
 • Belgjika
 • Sllovakia
 • MbretĂ«ria e Bashkuar
 • Portugalia
 • Kazakistani
 • Spanja
 • Koreja

Gjithashtu, në vitin 2019, FaZe Clan impresionoi shumë njerëz në botën e videolojërave duke nënshkruar me lojtarin e parë femër, Soleil "Ewok" Wheeler (para se të dilte si transgjinore). Dhe ajo ishte vetëm 13 vjeç në atë kohë, duke treguar përkushtimin e këtij ekipi për të ushqyer talentet e rinj të lojërave.

Për më tepër, ky ekip është i preferuari për shumë baste të pasionuar në esport sepse janë në dispozicion faqe të panumërta bastesh FaZe Clan. Kjo u jep atyre një shans për të zbuluar sa më shumë prej këtyre basteshkruesve të jetë e mundur derisa të arrijnë një që i përshtatet pritshmërive të tyre.

Çmimet dhe rezultatet e FaZe Clan

Askush nuk mund ta mohojë që FaZe është ndër skuadrat superiore esport sot në skenën e lojërave konkurruese. Ndërsa ende nuk ka fituar një çmim, ajo ka marrë pozicione të larta në një numër të madh kampionatet e esportit. Shikoni disa nga rezultatet e pabesueshme të këtij ekipi për tituj të ndryshëm.

R6

FaZe fitoi vendin e tretë në Gjashtë Ftesa 2022. Në Six Sweden Major 2021, ajo përfundoi vendin e parë dhe u kthye në shtëpi me 200,000,00 dollarë. Lista e saj Rainbow Six mundi ekipe të tilla si Ninjas in Pyjamas, DAMWON Gaming dhe Rogue.

CS: SHKO

FaZe ka sunduar botën CS: GO për kohën më të gjatë. Viti 2022 mezi është në gjysmë të rrugës dhe tashmë ka fituar dy trofe, falë përfundimit të vendit të parë në sezonin XVI të Intel Extreme Masters dhe Sezonin 15 të ESL Pro League.

Lista CS: GO e kësaj kompanie është vendosur në vendin e 1-të dhe të dytë në mbi 25 konkurse midis 2016 dhe 2022.

FIFA Online

FaZe FIFA Lista në internet ka grumbulluar 70,000,00 dollarë nga fitimi i dy turneve në vitin 2022. Në vitin 2021, ky ekip u rendit i pari dhe i dyti në katër gara, duke përfshirë EACC Summer, EA Champions Cup Autumn dhe FIFAe Continental Cup.

Call of Duty

Me mbi njëzet tre pozicionet kryesore midis 2020 dhe 2022, lista e FaZe Call of Duty: Warzone ka fituar mbi treqind mijë dollarë përmes lojës konkurruese. Për shembull, ky ekip fitoi çmimin e parë në Hitch Hide 'n' Seek (Hiders) 2022, Mountain Dew Showdown (2021), Twitch Rivals: Doritos Bowl | Warzone (2021) dhe 2021 World Series Of Warzone (Kupa e Kapitenëve (NA Duos)).

PUBG: Fusha beteje

FaZe u vendos në vendin e tretë në PCS6: Europe 2022, duke sjellë 27,000.00 dollarë. Në vitin 2021, ishte gjithashtu ndër skuadrat më të mira në të njëjtin turne, duke u renditur i dyti. Kjo kompani esport mori pjesë në tetë konkurse PUBG në 2020, por siguroi vetëm fitoret e vendit të parë në PCS2: Europe, Toby's Tryhard Thursday - Java 1, dhe Toby's Tryhard Thursday - Java 3.

Overwatch

FaZe ishte shtëpia e një listëje tepër konkurruese të Overwatch në 2016 dhe 2017. E para e pa atë të konkurronte në tetë turne, duke përfunduar vendin e parë dhe të dytë në katër dhe tre, respektivisht.

Në 2017, FaZe mori pjesë në shtatë turne Overwatch, por u rendit vetëm i dyti në dy.

PUBG Mobile

Lista e FaZe PUBG Mobile ishte mjaft aktive në vitin 2020 dhe 2021. Ai performoi dobët në këtë të fundit, por u rendit respektivisht në vendin e parë dhe të tretë në GamelinG Nations Cup 2020 dhe Suphanburi City Championship 2020.

Lojtarët më të mirë dhe më të njohur të FaZe Clan

Lojtarët e FaZe Clan kanë nivele të ndryshme aftësish, gjë që u ka mundësuar atyre të arrijnë suksese të ndryshme. Këta janë disa nga anëtarët më të dalluar të këtij ekipi të famshëm esport:

HĂ„vard "rain" Nygaard

Rain është anëtar i ekipit të FaZe Clan's Counter-Strike: Global Offensive. Deri në momentin e shkrimit, ai ka sjellë 896,795,87 dollarë duke luajtur 112 lojëra CS: GO për këtë kompani dhe më shumë si pjesë e ekipeve të tij të mëparshme, duke përfshirë LGB eSports dhe G2 Esports.

Finn "karrigan" Andersen

Ashtu si shiu, karrigan është gjithashtu një lojtar shumë i arrirë CS: GO. Ai ka luajtur në mënyrë konkurruese Counter-Strike që kur ishte vetëm 16 vjeç. Që nga viti 2022, ai ka fituar 1,153,938,78 dollarë nga 207 turne lojrash.

Andrej "babybay" Francisty

babybay krenohet me talentin yjor të lojërave që e kanë parë atë të fitojë mijëra dollarë përmes lojës konkurruese. Para se të bashkohej me ekipin Valorant të Faze Clan, ai ishte një lojtar profesionist i Overwatch.

Chris "Simp" Lehr

Simp gjithashtu ka fituar njohjen si një nga anëtarët më të mirë të FaZe. Ai ka luajtur një rol të madh në suksesin e listës së Atlanta FaZe Call of Duty për shkak të fitoreve të tij të shumta në turne.

Simp fitoi më shumë se dhjetë turne lokale LAN para se të ishte 18 vjeç, duke e bërë atë një frymëzim për shumë lojtarë të rinj COD.

Ku dhe si të bastni në Faze Clan

FaZe Clan ka ekipe profesionale që luajnë shumë videolojëra, duke e bërë atë një nga ekipet më të mira esport për të bastuar. Gjuajtësit e interesuar për të vënë bast në të duhet së pari të kërkojnë në internet për të gjetur klanin e lartë Faze faqet e basteve esports.

Këta prezantues duhet të ofrojnë një gamë të gjerë tregjesh, të tilla si shumica e vrasjeve, pagesave të para, handikapit, përhapjes së pikëve, parave dhe bastit MVP/lojtarit kryesor. Përveç kësaj, ata duhet të ofrojnë shanse konkurruese për të siguruar që lojtarët e basteve me para të vërteta të përfitojnë sa më shumë nga kjo ndërmarrje. Një tjetër aspekt i rëndësishëm për t'u marrë parasysh është mbulimi i esport. Përderisa disa libralidhës fokusohen në turnetë kryesore në të cilat merr pjesë FaZe Clan, të tjerët ofrojnë shanse vetëm për ngjarje më të vogla.

Bastet në FaZe Clan është e lehtë me faqet më të mira të basteve esports. Gjuajtësve u kërkohet vetëm të vënë bast në një ndeshje që lojtarët e tyre luajnë dhe të kryqëzojnë gishtat. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ata duhet të zhyten me kokë.

Bastorët fillestarë duhet të fillojnë duke hulumtuar në Faze Clan. Cilët janë disa nga lojtarët më të mirë të këtij ekipi dhe cilat lojëra luajnë ata? Kjo u jep atyre një aluzion se kush ia vlen të bastojë nëse planifikojnë të vendosin një bast MVP. Marrja e bonuseve rekomandohet gjithashtu për të rritur bankrollin e dikujt.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

TĂ« rejat e fundit

Klani FaZe dhe Partneri i SteelSeries për të lançuar pajisje ekskluzive të lojërave të bashkë-markuara në Best Buy
2023-11-07

Klani FaZe dhe Partneri i SteelSeries për të lançuar pajisje ekskluzive të lojërave të bashkë-markuara në Best Buy

Marka e esporteve të Amerikës së Veriut, FaZe Clan, ka partnerizuar me markën e pajisjeve periferike të lojërave SteelSeries për të prezantuar një gamë inovative të pajisjeve të lojërave të bashkë-markuara. Ky koleksion përfshin një maus kompjuteri, tastierë, kufje dhe tastierë, të gjitha me logon ikonike dhe skemën e ngjyrave të FaZe Clan. Bashkëpunimi synon të kujdeset për preferencat e tifozëve të përkushtuar dhe lojtarëve që duan të përafrohen me organizatën e tyre të preferuar të esports.