Terminologjia

January 19, 2023

Kushtet e eSports dhe gjuha që duhet të dini

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Sett është i tmerrshëm në ndeshjen e fundit. Ky nivel i potencialit të rezervimit, i shoqëruar me një prodhim kaq të lartë DPS, mund të jetë shkatërrues për ekipet që nuk kanë kontroll të turmës AoE. Potenciali i tij mbajtës do të jetë top bore nëse ai mund të vjedhë sërish Red Buff.

Kushtet e eSports dhe gjuha që duhet të dini

Ju ndoshta nuk keni marrë asnjë fjalë të asaj deklarate nëse nuk jeni një lojtar i zjarrtë i League of Legends. Ky është një problem, veçanërisht nëse doni të vini bast në lojërat e League of Legends.

Por ju nuk jeni të shqetësuar; ju po vendosni bastet tuaja në Valorant, jo në League of Legends. E drejtë? Jo! League of Legends ka gjuhën e saj, por nuk është e vetmja. Çdo ekskluzivitet eSports, në thelb, ka gjuhën e vet që kuptohet ekskluzivisht nga baza e tij e fansave. Nëse nuk jeni një lojtar, por mendoni se bastet e Sporteve ju duken emocionuese, ju jeni në një udhëtim të vështirë.

Për fat të mirë, termat më të përdorur që lidhen me bastet në esports janë mbledhur në një vend të përshtatshëm: ky udhëzues ekspert. Pasi të keni mbaruar së lexuari këtë artikull, nuk do t'ju duhet të merrni me mend se çfarë kuptimi kanë disa fjalë unike të basteve eSports.

Lojëra eSports dhe ekskluzivitet

Në seksionin e parë të kësaj liste të termave të eSports, ne do të kalojmë nëpër lojërat e shumta që shërbejnë si themeli i industrisë së eSports dhe skenës së basteve. Ju duhet të mësoni rregullat e çdo loje dhe alternativat e ndryshme të basteve që lidhen me to. Kjo për shkak se rregullat e secilës lojë janë unike dhe faqe të ndryshme ofrojnë mundësi të ndryshme për të luajtur. Shumë nga këto lojëra kanë tituj të shkurtuar, kështu që njohja me këto stenografi është gjithashtu e dobishme për të përcaktuar saktësisht se në cilën një lojtar po bast.

CS: GO — Kundër-Strike: Ofensivë Globale

Një nga lojërat më të luajtura, CS: GO, do të thotë "Counter-Strike: Global Offensive" Fillimisht u lançua në vitin 2012 dhe është një lojë me shumë lojtarë me qitje në person të parë ku lojtarët luajnë me radhë ose si Kundër-Terroristë ose Terroristë përmes hartave dhe mjediseve të ndryshme.

CoD - Call of Duty

Call of Duty, më shpesh i referuar si CoD, është një seri video-lojërash në personin e parë që ka parë sukses masiv në mbarë botën. Lojtarët kanë një sërë opsionesh bastesh në këtë lojë.

DotA 2 - Mbrojtja e të Lashtëve 2

Defense of the Ancients 2 (DotA 2) është vazhdimi i origjinalit të mirënjohur. Dota 2 është një lojë beteje në internet me shumë lojtarë, ashtu si League of Legends dhe Heroes of the Storm.

Guri i vatrës

Hearthstone nuk ka një titull më të shkurtër dhe shkëlqen për shkak të lojës unike që ofron. Në vend të luftimit, lojtarët në Hearthstone marrin karta dixhitale dhe i vendosin ato në mënyrë strategjike për të mposhtur kundërshtarët e tyre.

HotS - Heronjtë e Stuhisë

Heroes of the Storm, ose HotS, është një MOBA e ngjashme me League of Legends. Kjo lojë, si shumë të tjera, luhet në një mjedis arene dhe inkurajon pjesëmarrësit të përdorin zgjuarsinë dhe strategjinë e tyre.

LoL - League of Legends

LoL qëndron për League of Legends, një lojë me shumë lojtarë që konsiderohet si një nga lojërat më të njohura eSports në botë. Një mjedis i arenës së betejës përdoret për lojën.

Overwatch

Overwatch është një eSport ekipor që fokusohet në këtë lloj bashkëpunimi dhe lojë të bazuar në bashkëpunim, duke i lejuar ekipet të tregojnë aftësitë dhe aftësitë e tyre gjatë punës së bashku.

Liga e raketave

Rocket League është një zhanër krejtësisht i ndryshëm nga lojërat e mësipërme; është një lloj futbolli në të cilin lojtarët ngasin makina për të shënuar gola.

SC2 - Starcraft 2

SC2, ose Starcraft 2, është një tjetër lojë strategjike që ka qenë një pretendent i fortë në eSports. Lojëra të tjera si Dota 2 dhe League of Legends kanë tejkaluar së fundmi famën e tyre.

Zhanret e sporteve elektronike

Më pas, ne do të diskutojmë termat e zakonshëm të eSports që përshkruajnë shumë zhanre të eSports që mund t'ju interesojnë si ju zgjeroni udhëtimin tuaj të basteve eSports me kalimin e kohës.

MMORPG – Lojë online me shumë lojtarë me role

Shkurtesa më e njohur e zhanrit ekziston. World of Warcraft e popullarizoi termin pas debutimit të tij në 2004 si loja e parë që lejonte me sukses lojtarët nga e gjithë bota të ndërveprojnë me njëri-tjetrin në një mjedis të hapur online me shumë lojtarë. Si rezultat i dyerve që u hapën WoW, u shfaqën një përmbytje MMORPG, të gjitha duke u përpjekur të përsërisin suksesin e titullit kryesor të Blizzard.

RPG - Lojë me role

Krijoni një person që mund ta kontrolloni dhe shikoni të fitojë statistika, aftësi dhe përvojë. Si Second Life ashtu edhe World of Warcraft inkurajojnë lojtarët të hyjnë në këpucët e një personazhi tjetër, pavarësisht nëse ai personazh është njerëzor apo ndonjë specie tjetër e çuditshme.

TBS – Strategjia e bazuar në kthesë

Shumica e TBS kanë një strukturë që shpaloset në faza ose kthesa të ndryshme. Ju keni një raund për të vënë në veprim planin tuaj dhe një tjetër për të vlerësuar efektivitetin e tij. Ose, në lojërat "Lojtari kundër lojtarit" (PvP), ju mund të planifikoni lëvizjen tuaj ndërsa lojtari tjetër shikon. Loja më e njohur e luajtur në TBS është shahu.

RTS – Strategjia në kohë reale

Imagjinoni një lojë futbolli. Lojtarët duhet të marrin vendime në sekondë për lëvizjet e tyre të ardhshme. Përshtati. Nuk ka kohë për shqyrtim të thellë. Mekanika e lojërave strategjike në kohë reale (RTS) është krijuar për të sfiduar lojtarët duke imituar situata stresuese.

Lojërat si Starcraft dhe Age of Empires janë shembuj të përsosur.

FPS - Qitës në personin e parë

Një gjuajtje e personit të parë (FPS) është një lloj video-lojë me revole në të cilën lojtari përjeton veprimin nga këndvështrimi i protagonistit, ndërsa ka kontroll të drejtpërdrejtë mbi protagonistin në një mjedis tredimensional dhe duke përdorur armë zjarri të ndryshme dhe armë të tjera. Pamjet e avancuara 3D dhe pseudo-3D kanë shtyrë dizajnin e harduerit që nga debutimi i zhanrit dhe lojërat me shumë lojtarë kanë luajtur një rol vendimtar.

TPS - Qitës në person të tretë

Në një revole me person të tretë, kamera qëndron sipër dhe ndjek protagonistin. Seritë Metal Gear Solid, Tomb Rider dhe Resident Evil janë shembuj kryesorë.

MOBA – Arena e betejës në internet me shumë lojtarë

Arenat e betejës në internet me shumë lojtarë (MOBA) janë lojëra strategjike në kohë reale (RTS) në të cilat një lojtar i vetëm merr komandën e një karakteri të vetëm në një nga dy anët kundërshtare. Qëllimi është të fshijmë konkurrencën. Në raste të tjera, do t'ju duhet të përmbushni një mision ndërsa ndaloni palën kundërshtare të ketë sukses.

TCG – Lojë me letra tregtare / CCG – Lojëra me letra të koleksionueshme

E para nga këto lojëra të bazuara në letra, Magic: The Gathering, krijoi një industri të lulëzuar. Në lojërat me letra, "kartat" përshkruajnë heronjtë dhe zuzarët, përbindëshat dhe aftësitë me të cilat lojtarët luftojnë. Edhe pse lojtarët nuk mund të preknin koleksionet e tyre, modeli u përkthye në sferën dixhitale dhe u bë një zhanër i suksesshëm. Miliona lojtarë në tituj si Magic: The Gathering Online dhe HearthStone angazhohen në tregtimin e përditshëm të kartave. 

Kushtet bazë të eSports në lojë

Seksioni tjetër i kësaj liste të termave eSports do të diskutojë termat më themelorë të eSports të përdorura në lojë. Këto kushte do t'ju vijnë në ndihmë kur bëni baste mbështetëse ose të ardhme, veçanërisht kur jeni duke baste drejtpërdrejt në eSports. Ne do t'i ndajmë ato sipas zhanrit më të njohur të eSports që do të hasni.

MOBA eSports

FPS eSports

Kushte të tjera bazë për eSports

Fjalët e fundit

Lista jonë e termave të eSports përfundon me ato pak terma të fundit të gjuhës esports. Megjithatë, ky është një fjalor i pjesshëm i fjalëve eSports. Shumë terma të specializuar të eSports ekzistojnë ende, dhe kjo gjuhë eSports evoluon vazhdimisht me kalimin e kohës.

Për të përmbledhur, të kuptuarit e secilit prej termave të zakonshëm të eSports të përshkruar më sipër mund të vendosë rezultatin e basteve tuaja esports. Ju mund ta kuptoni më mirë materialin që po hetoni përpara se të vendosni baste nëse keni një kuptim më të thellë të tij.

Kjo është e vërtetë në të gjithë bordin e lojërave video konkurruese, por është veçanërisht e rëndësishme për lojërat në arenën e betejës në internet me shumë lojtarë (MOBA), të cilat mund të jenë mjaft sfiduese për të ardhurit. Jo vetëm për të luajtur, por edhe për të ndjekur dhe bast. Nëse ende keni probleme dhe dëshironi rrisni shanset tuaja për të fituar baste, kthehuni te lista e termave eSports dhe filloni të familjarizoheni me to.

Së fundi, ne vlerësojmë që shpenzoni kohë për ta lexuar këtë dhe ju urojmë suksese në përpjekjet tuaja të basteve eSports.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas
2024-02-16

Fushata "Monopoly GO Victory": Fito shpërblime të mëdha dhe zare falas

Lajme