Faqet kryesore të basteve të Heroes of the Storm 2024

Heroes of the Storm (HotS) është një lojë Multiplayer Online Battle Arena (MOBA). Një ndeshje tipike përmban dy skuadra prej pesë vetash që e luftojnë atë në një fushë beteje të rastësishme. Çdo ekip ka të njëjtin objektiv, të shkatërrojë bazën e kundërshtarit të tyre. Ekipet e përfshira përdorin elementë taktikë dhe arcade për të arritur objektivin kryesor.

Pa dyshim, Heroes of the Storm vazhdon të sfidojë shumicën e pritshmërive të tij. Ka beteja me ritme të shpejta në sfonde të ndryshme në lidhjen e saj, secila duke shërbyer për një qëllim unik. Siç sugjeron emri, Heroes kanë një ndikim të rëndësishëm në rezultatin e lojës. Ndryshe nga përvojat konvencionale MOBA, lojtarët nuk duhet të shqetësohen për blerjen e artikujve të rastësishëm ose lojërat me ritme të ngadalta për të dobësuar vendosmërinë e tyre.

Faqet kryesore të basteve të Heroes of the Storm 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Atribute unike

Gjatë lojës, lojtarët duhet të luftojnë fort dhe shpejt. Dhe më e rëndësishmja, ata pritet të punojnë si një ekip për të kundërshtuar çdo përparim nga armiku dhe për të hartuar strategjitë e tyre. Thënë kështu, këtu janë katër atribute të Heroes of the Storm që e vendosin atë një nivel më të lartë mbi të tjerat Lojëra MOBA.

Zgjedhja e heroit dhe rolet

HoTS kombinon një përzgjedhje të disa personazheve heroikë nga universet e lojërave të Blizzard. Këta heronj kategorizohen si luftëtarë, mbështetës, vrasës ose specialistë. Lojtarët duhet të familjarizohen me secilin prej këtyre heronjve, gjë që është e rëndësishme për të kuptuar se si atributet e tyre unike sinergohen në hartë.

Nivelimi i ekipit

Puna ekipore është thelbësore që çdo ekip të jetë efektiv në misionin e tij. Secili lojtar kontribuon në një grup të përbashkët eksperience, kështu që nivelimi i ekipit luan një rol themelor për t'u siguruar që lojtarët të korrin përfitimet e përpjekjeve të tyre.

Sistemi i talenteve

Çdo Hero i paraqitur në këtë lojë MOBA ka aftësi unike të zbuluara ndërsa loja përparon. Në mënyrë ideale, këto talente zëvendësojnë atë që shpesh ofrohet në 'dyqanin e artikujve' që gjendet në lojërat konveksionale.

Fushë beteje dinamike

Secili nga fushat e betejës së Heroes of the Storm ofron lojë dhe objektiva unike. Lojtarët duhet të kenë kujdes nga pikat e interesit dhe konfliktit për të fituar besnikërinë e mercenarëve që popullojnë fushën e betejës.

Bast në Heroes of the Storm

Ashtu si lojërat e tjera MOBA, HotS gëzon një ndjekës të madh në skenën e lojërave esports. Megjithëse Heroes of the Storm nuk renditet ndër lojërat më të luajtura esports, disa lojtarë mbeten vërtet të interesuar për të vendosur baste në këtë lojë.

Ashtu si me çdo formë të bast online esports, lojtarët mund të pushtohen nga një det këshillash bastesh që mbulojnë ngjarje të ndryshme HotS. Megjithatë, gjëja më e rëndësishme është të kuptoni llojet e ndryshme të basteve të disponueshme për lojtarët e interesuar për bastet Heroes of the Storm.

Fituesi i ndeshjes

Basti klasik fitues i ndeshjes është padyshim lloji më i zakonshëm i basteve në lojërat esports. Ky bast kërkon vetëm që lojtarët të parashikojnë fituesin e një lufte. Ashtu siç pritej, skuadra e preferuar do të ketë shanse më të ulëta se të dobëtit.

Fituesi i hartës

Basti fitues i hartës përfshin parashikimin se ekipi do të fitojë një hartë të veçantë. Bastet me përvojë HotS e shohin këtë bast veçanërisht tërheqës kur vendosin baste live. Në mënyrë ideale, është e lehtë të parashikohet rezultati i një harte të caktuar duke parë heronjtë e zgjedhur.

Bast handikap

Lojtarët e prirur për të minimizuar rreziqet e basteve fantastike me handikap. Në mënyrë ideale, ky bast është i ngjashëm me bastin e fituesit të ndeshjes, vetëm se skuadra në të cilën ka vënë bast ka disa fitore të shtuara në rezultatin e ekipit.

Bastet e para të gjakut

Siç sugjeron emri, gjaku i parë i referohet vrasjes së parë. Ky bast mund të jetë një goditje ose humbje pasi kërkon që lojtarët të parashikojnë ekipin që do të bëjë rezultatin e parë. Në mënyrë ideale, bastet e para të gjakut rekomandohen kryesisht për përvojë që e kuptojnë dinamikën e lojës.

Pse është popullor Heroes of the Storm?

Heroes of the Storm po bëhet vazhdimisht popullor pavarësisht pamjes fillestare të zymtë. Një nga arsyet kryesore për rritjen e tij të qëndrueshme është se zhvilluesit e lojërave kanë zhvendosur fokusin e tyre për t'i dhënë lojtarëve ekuilibrin maksimal. Për më tepër, HotS ofron blinds më të zbatueshëm, talente argëtuese dhe, më e rëndësishmja, ndërveprime fantastike të heronjve.

Ndërsa publikimet e përmbajtjes kanë qenë relativisht të ngadalta, zhvilluesit e HotS e kanë kompensuar këtë duke u shërbyer lojtarëve me përditësime të rregullta të bilancit, ripunime, rregullime të lojës dhe disa ngjarje sezonale. Me lojtarët e shërbyer me një spektër të gjerë momentesh epike, kjo lojë ka gjithçka për të dashur. Për më tepër, luftimet e ekipit të mbushur me aksion, personazhet e dashur dhe grafika superiore janë arsye të mjaftueshme pse kjo lojë esports vazhdon të lulëzojë.

Komuniteti i internetit

Komuniteti i internetit HotS është më tërheqës se MOBA-të e tjera, veçanërisht lojtarët që janë të rinj në lojë. Sidoqoftë, është një fakt i njohur që komuniteti në internet ndonjëherë mund të bëhet pak armiqësor pasi është i mbushur me lojtarë të të gjithë llojeve. Kjo do të thotë se nuk ka asnjë mënyrë që një lojtar të mund të parashikojë përvojat e tyre në komunitet. Por në përgjithësi, lojtarët HoTS priren të jenë më falës dhe më të shkathët ndaj lojtarëve të rinj.

Duke luajtur Heroes of the Storm online

Lojtarët e etur për të luajtur HotS në internet mund të jenë të etur për të parë numrin. Pa dyshim, shumë lojtarë të MOBA grumbullohen në internet për të luajtur këtë lojë, por numri i saktë në çdo kohë mund të jetë mashtrues. Sidoqoftë, nëse statistikat e përgjithshme janë diçka për të shkuar, numri global i HotS vlerësohet të jetë rreth 7 milionë.

Lojtarët e Big Heroes of the Storm

Shumica e HotS më të mirë lojtarët e esports kanë qenë rreth e rrotull për një kohë dhe janë paraqitur në tituj të tjerë të Blizzard. Nëse fitimet totale të lojës janë diçka për të shkuar, lojtarët e mëposhtëm mund të renditen si lojtarët më të spikatur në lojë.

 • Jeong, Won Ho
 • Lee, Jung Hyeong
 • Lee, Jae Won
 • Jam, Jin Woo
 • Kang, Woon Sung

Pse lojtarët e duan HoTS?

Kur bëhet fjalë për MOBA, Heroes of the Storm është padyshim ndër lojërat më të pëlqyera. Dhe këtu janë disa arsye pse një numër në rritje i lojtarëve të esports e shohin atë tërheqës:

 • Ka më shumë harta ose fusha beteje për të shijuar
 • Ofron një lojë të përqendruar në ekip
 • Ka një dizajn të orientuar drejt objektivit

Si të luani HotS

HoTS është një lojë ekipore. Lojtari fillon duke zgjedhur mënyrën e lojës. Ekzistojnë pesë mënyra të lojës: Versus AI, Quick Match, Unranked, Ranked dhe Brawl. Përpara se të provojnë nivele të tjera, lojtarët e rinj këshillohen të fillojnë me Versus AI, niveli më i ulët. Një llogari e nivelit 50 kualifikon çdo lojtar për të luajtur ndeshje të renditura.

Për sa i përket lojës, objektivi është të shtyni drejt bazës së kundërshtarit dhe të shkatërroni lidhjen e tyre.

Lojtarët dhe ekipet më të mëdha të lojës

Pas kampionateve globale HotS, shumica e ekipeve të ekskluzivitetit si Cloud9, Gen.G dhe Team liquid u shpërndanë. Megjithatë, të tjerët arritën të qëndrojnë, dhe si rezultat, kanë gjetur sukses masiv në lojë. Thënë kështu, këtu është një listë e gjelave që kanë gjetur sukses të madh në turnetë e Heroes of the Storm:

 • Thjeshtësia
 • WildHeart Esports
 • Kontroll i grumbullit
 • Sportet e oksigjenit

A ka një kampionat Heroes of the Storm?

I njohur gjithashtu si Konventa Botërore e esports (ESWC) është një kampionat profesional që përmban disa nga lojtarët dhe ekipet më të mira. Të strukturuara në një format kualifikues, skuadrat që kalojnë kualifikueset fitojnë një vend për të përfaqësuar vendet e tyre në Kupën e Botës ESWC.

Çfarë është një kupë botërore HotS?

HotS World Cup, i njohur gjithashtu si Heroes of the Storm World Championship, u luajt për herë të parë në vitin 2015. Ky turne u mbajt për herë të parë në BlizzCon në vitin 2015. Ky turne pa tetë ekipe që luftuan për 500,000 dollarë. Në vitin 2016 u dyfishua grupi i çmimeve, duke shënuar fillimin e Qarkut të Kampionatit Global të Heronjve të Storm. Sidoqoftë, në fund të vitit 2018, Blizzard njoftoi synimet e saj për të zvogëluar përmasat e ngjarjes HotS.

Bastet e Heronjve të Kupës së Botës për Stuhinë

Lojtarët e etur për të vënë baste në ngjarjet globale të sporteve elektronike mund të jenë të etur për të vënë baste në Kupën Botërore të Heronjve të Stuhisë. Fillimisht e parë si një gjë e madhe në faqen më të mirë të basteve esports, lojtarët HotS sot kanë mbetur vetëm me ngjarjet globale pas lëvizjes së zvogëlimit.

Futbollistët HotS të interesuar në Kupën e Botës ose ndonjë kampionat tjetër global duhet të kenë një interes të madh për ekipet ose vendet që kanë ofruar vazhdimisht në skenën e madhe. Për shembull, ekipet e Koresë së Veriut dhe të SHBA-së janë zakonisht një prerje mbi pjesën tjetër në ngjarjet globale.

Bast për Heroes of the Storm tek ofruesit

Me Heroes of the Storm duke u bërë gjithnjë e më popullor, disa nga faqet më të mira të basteve esports janë shumë të interesuara për këtë sport. Ndërsa disa aplikacione të basteve esports mund të jenë disi ngurrues për të mbuluar sportin, shumica e 'djemve të mëdhenj' në industri tashmë i kanë bërë të njohura qëllimet e tyre. Thënë kështu, këtu janë disa sajte bastesh esport që kujdesen në mënyrë shteruese për bastet HotS esport:

Betwinner

Betwinner po e bën të shpejtë praninë e saj në mesin e bastorëve të Heroes of the Storm. Ky libralidhës mbulon shumë ngjarje esports në të gjithë globin. Më e rëndësishmja, Betwinner ofron tregje shtesë për ngjarje specifike.

22 Bast

22 Bast është një tjetër opsion i përshtatshëm për sa i përket basteve në HotS. Kjo librari ka mbuluar ngjarjet e esport për një kohë tani. Me shanse bujare dhe shumë tregje bastesh, 22Bet duhet të jetë zgjedhja kryesore për bastorët HotS.

1xBet

1xBet është ndër operatorët më të njohur në bastet sportive tradicionale. Ky operator dallohet gjithashtu në bastet e sporteve, falë shërbimit të tij të shkëlqyer ndaj klientit, stimujve bujarë, probabiliteteve të favorshme dhe tregjeve të ndryshme të basteve.

Ndiqni skuadrat më të mira të Heronjve të Storm dhe bast me saktësi

Bastet e çdo ngjarje esport kërkon një kujdes të duhur. Si rezultat, rëndësia e ndjekjes së ekipeve më të mira në botë të Heronjve të Storm është çelësi për të bërë shpesh parashikimet e sakta.

Gjenerali G

Gjenerali G i Koresë së Jugut renditet si një nga ekipet më të mira të esports. Ky ekip ka fituar tetë turne Heroes of the Storm duke fituar një shumë të madhe prej 1,360,000 dollarë.

Ekipi Dignitas

Ekipi Dignitas është një tjetër ekip që çdo lojtar HoTS duhet të jetë i etur për të ndjekur. Me qendër në Newark, New Jersey, ky ekip rrallëherë zhgënjen në skenën e madhe. Ekipi i tij Heroes of the Storm ka grumbulluar në mënyrë kumulative 1,178,555 dollarë nga tridhjetë gara.

MVP

MVP është një tjetër ekip i Koresë së Jugut në listën tonë të ekipeve më të mira. Edhe pse ka raporte që ekipet e saj nuk do të shfaqen më në garat Heroes of the Storm, ajo është gjithmonë një zgjedhje kryesore kur paraqitet në çdo ngjarje esports HoTS.

Sapo një lojtar të kuptojë natyrën e konkurrencës, bëhet shumë e lehtë për të që të bëjnë parashikimet e sakta. Për më tepër, çdo lojtar duhet të jetë i përditësuar me ngjarjet aktuale dhe dinamikat që rrethojnë sportin, duke pasur parasysh se ndryshimet e ndryshme me kalimin e kohës.

Pro dhe kundra

Nuk duhet shumë për të kuptuar se çfarë ofron Heroes of the Storm. Këtu është një listë e disa prej goditjeve dhe humbjeve të HotS që mund të interesojnë lojtarët dhe bastorët që vendosin baste në lojë.

Pro

Loja është me ritme të shpejta, me luftime të shkurtra dhe emocionuese. Mesatarja e lojës HoTS është rreth 20 minuta, e mjaftueshme për të investuar lojtarin pa u zbrazur.

 • Heronjtë nuk kanë tipare statike
 • Ka një shumëllojshmëri heronjsh nga lojërat më të mira të stuhive
 • Lojtarëve u shërbehet shumëllojshmëria e shumë lakmuar e hartave për një përvojë të vlefshme lojrash.
 • Pamje të thjeshta dhe të lezetshme
 • Lojtarët shpërblehen me rritje të renditjes
 • Loja u jep lojtarëve një 30-ditor për të rishikuar lojërat e tyre të kaluara dhe për të gjetur një mënyrë më të mirë për të konkurruar
 • Lojtarët e rinj mund ta testojnë lojën përpara se të zgjedhin të shpenzojnë në lojë

Kundër

 • Përvoja mund të jetë e ngadaltë nëse zonat ku heronjtë dhe maniakët janë lënë pas
 • Lojtarët nuk kanë mundësi të luajnë hartat e tyre të preferuara
 • Lojtarët herë pas here përballen me disa pengesa të bazuara në progresion që janë jashtë ndeshjes
 • Ndërfaza e përdoruesit nuk është e personalizueshme

Kuptimi i probabiliteteve të basteve për Heroes of the Storm

Çdo bastues esports duhet kuptoni shanset përfitohet nga çdo aplikacion i caktuar i basteve esports. Si fillim, shanset e larta të basteve HotS sjellin vlerën më të madhe. Lojtarët e etur për të vënë baste në HotS duhet të kuptojnë shanset e ofruara nga lojtarë të ndryshëm. Këtu janë disa lloje të zakonshme të shanset për Heroes of the Storm.

 • Shanset amerikane: Siç sugjeron emri, shanset amerikane përdoren zakonisht në Amerikë. Tipari i spikatur zakonisht ka të bashkangjitura shenjat plus (+) dhe minus (-). Në mënyrë ideale, numri me shenjën minus shpesh tregon shumën që duhet vënë bast për të fituar 100 dollarë.
 • Shanset dhjetore: Të përdorura kryesisht në faqet evropiane të basteve, koeficientet dhjetore janë ndër më të lehtat për t'u punuar. Gjithçka që një lojtar duhet të bëjë është të shumëzojë shanset me shumën e vendosur.
 • Shanset thyesore: Shumica e prenotuesve ofrojnë shanse të pjesshme. Ashtu si shanset dhjetore, kuptimi i tyre është shumë i thjeshtë. Shumëzimi i fraksionit me shumën e bastit jep fitimin ose shumën e fituar.

Si të mposhtni më mirë bastet për Heroes of the Storm

Tani që gjithçka në lidhje me Heroes of esport është analizuar shumë, është gjithashtu e rëndësishme të shikojmë mënyrat ose qasjet që mund t'i ndihmojnë lojtarët të shijojnë suksesin në lojë. Këtu janë disa këshilla të vlefshme për bastorët HotS.

 • Shikoni se si bastet me përvojë vendosin bastet e tyre për të kuptuar shpejt bazat
 • Kushtojini vëmendje statistikave dhe angazhoni komunitetin
 • Përqendrohuni më shumë në tendencat META
 • Vendosni baste me shanset më të larta të mundshme për vlerën maksimale
 • Sigurohuni që të praktikoni kumar të përgjegjshëm
About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
eSporte
About

Jun-ho Kim, maestro dinamik i Esports në Korenë e Jugut, qëndron si një fener njohurish në EsportRanker. Duke përzier aftësitë analitike me një dashuri të lindur për lojërat, Jun-ho zbulon tapiceri të ndërlikuar të garave në internet, duke siguruar që lojtarët të qëndrojnë të informuar dhe të frymëzuar.

Send email
More posts by Jun-ho Kim